Փաստաբաններ Արա Զաքարյանի, Արթուր եւ Դիանա Գրիգորյանների դեմ հարուցված քրեական գործը շուտով կմտնի դատարան: Այս մասին «Հետքին» հայտնեց փաստաբան Դիանա Գրիգորյանը: «Այս պահին մենք ծանոթանում ենք գործի նյութերին, որից հետո մեր միջնորդությունները կներկայացնենք, եւ գործը շուտով կմտնի դատարան»:
Հիշեցնենք, որ փաստաբանները մեղադրվում են քրեական օրենսգրքի 343 հոդվածի 1-ին մասով` «դատարանի նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք ցուցաբերելը»: Նշենք, որ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արմեն Հարությունյանը դիմել է Սահմանադրական դատարան` խնդրելով որոշել քրեական օրենսգրքի 343-րդ հոդվածի համապատասխանությունը Սահմանադրության մի շարք հոդվածներին:
Հնարավոր է, որ այս հոդվածը հակասահմանադրական ճանաչվի եւ փաստաբանների դեմ հարուցված գործերը կարճվեն: Հիշեցնենք, որ մեկ այլ փաստաբանի` Մուշեղ Շուշանյանին ևս մեղադրանք են առաջադրել այս հոդվածով, նրա դատավարությունն արդեն ընթացքի մեջ է:
Ի դեպ, Դիանա Գրիգորյանը, Մուշեղ Շուշանյանը, Արա Զաքարյանը եւ Արթուր Գրիգորյանը հրաժարվել են համաներման միջոցով ազատվել պատասխանատվությունից, քանի որ իրենց անմեղ են համարում եւ արդարացման դատավճիռ են ակնկալում:
Փաստաբանների խոսքով` իրենց նկատմամաբ քրեական հետապնդումը սկսվել է այն պատճառով, որ իրենք դատարանում հանդես են եկել որպես մարտի 1-ի գործով անցնող մեղադրյալների պաշտպաններ:

Lawyers Charged with Disrespecting Court Will Soon Have Their Day in Court
The case involving attorneys Duana Grigoryan, Ara Zakaryan and Artur Grigoryan, all charged with "disrespecting the institution of the Court" will soon go to trial.
Attorney Diana Grigoryan told "Hetq" that, "We are presently studying the court files after which we will make our motions.
All three have been charges with violating Article 343 of the RoA Criminal Code. Armenia's Human Rights Ombudsman Armen Harutunyan has petitioned the Constitutional Court do review whether the codes involved do not in fact contradict several clauses of the RoA constitution.
All three attorneys refused to accept provisions of the general amnesty that would have allowed for their release from responsibility stating that they are innocent of all charges and expect to be vindicated in court.
They claim that they are being persecuted for defending individuals charged with various crimes surrounding the events of March 1, 2008.