Արմեն Մարտիրոսյան. «Իշխանությունները չեն կարողացել պաշտպանել Հայաստանի պետական շահը»
«Ժառանգություն» կուսակցությունն այսօր հայտարարություն է տարածել Շվեյցարիայի արտաքին գործերի դաշնային դեպարտամենտի, Հայաստանի Հանրապետության եւ Թուրքիայի Հանրապետության`2009 թ. օգոստոսի 31-ի մամուլի հաղորդագրության եւ նախաստորագրված երկու արձանագրությունների վերաբերյալ: Հայտարարությամբ կուսակցությունը պահանջում է հանրաքվեի դնել վերոնշյալ արձանագրությունները` դրանում մի շարք անթույլատրելի կետեր մատնանշելով:
Այսօր «Հայացք» ակումբում «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Արմեն Մարտիրոսյանն ասաց, որ որևէ տրամաբանող քաղաքական գործիչ կամ քաղաքացի չկա Հայաստանում, որը դեմ է հայ-թուքական նորմալ հարաբերություններին կամ սահմանների բացվելուն:
«Սակայն, այստեղ ոչ միայն սահմանների բացման մասին է խոսքը: Ընդ որում` Հայաստանը երբեք չի փակել այդ սահմանները, Թուրքիան է փակել: Եվ ինչպես փակել էր, այնպես էլ պետք է բացեր: Շատ անթույլատրելի կետեր կան արձանագրություններում, օրինակ` պատմաբանների կառավարական ենթահանձնաժողով ստեղծելը: Պարզ է, որ խոսքը վերաբերելու է Ցեղասպանության փաստի ուսումնասիրությանը: Սրանով առաջին հերթին հարված է հասցվելու Ցեղասպանության ճանաչման միջազգային գործընթացին, հետո` Ցեղասպանության իրողությունն է կասկածի տակ դրվելու»,- ասաց նա` նշելով, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն կարողացել պաշտպանել Հայաստանի ու հայ ժողովրդի շահերը:
«Փոխարենը Թուրքիան կարողացել է վերջնականապես այն նախապայմանները, որոնք 1990-ակնների սկզբից առաջ էր քաշում, ամրագրել փաստաթղթերում` թեկուզ նախաստորագրված: Ինչի ձգտում էին` 1915 թ.-ից սկսված, այս արձանագրություններում կյանքի են կոչվում»,- նշեց Ա. Մարտիրոսյանը:
Ասուլիսին հեռուստաընկերությունների ներկայացուցիչների բացակայությունը Արմեն Մարտիրոսյանը բացատրեց նրանով, որ իշխանությունը բացարձակ ցանկություն չունի, որպեսզի իսկապես բաց հանրային քննարկում տեղի ունենա, հասարակության ձայնը լսելի լինի, ու դրա արդյունքում հավաքական տեսակետ ի հայտ գա:
«Հակառակ պարագայում նմանատիպ գործընթացներ սկսելուց առաջ նախ պետք է հասարակական-քաղաքական-մասնագիտական շրջանականների հետ տեղի ունենային քննարկումներ, պարզվեր այն շրջանակը, որը ՀՀ պետական շահի տեսանկյունից կարող է ընդունելի լինել, նոր միայն այդ շրջանակներում տեղի ունենային բանակցություններ: Եվ ոչ թե ամեն անգամ առավոտ շուտ լսենք հերթական հայտարարության մասին: Կարծում եմ` տեսախցիկների բացակայությունը ասվածի ապացույցն է և նախագահի կողմից իրական հանրային քննարկումներ իրականացնել չցանկանալը»,- ասաց «Ժառանգության» ղեկավարը:

Heritage Party: Protocols Must be Put to a National Referendum
In a public statement issued today by Armenia’s Heritage Party regarding the recent protocols signed by Turkey and Armenia , the opposition party calls for the documents to be put to a national referendum and points to a list of unacceptable points contained therein.At a press conference held today, Armen Martirosyan, a top Heritage Party official, stated that there is no rational thinking person in Armenia who is opposed to normal relations with Turkey or open borders.
"However, we are not just talking about open borders here. Armenia never closed the border; it was Turkey. And it must open them just as it closed them. There are many unacceptable points in the protocols, e.g. the formation of an inter-governmental sub-commission of historians. It is clear that the reality of the Genocide will be debated. This will immediately have a negative impact on the international Genocide recognition efforts and will then call the fact of the Genocide into question," Mr. Martirosyan said, adding that the present Armenian regime hasn’t been able to protect the country and the interests of the Armenian people.
"Instead, Turkey has been able to push through its pre-conditions that it presented in the 1990’s and get them included in these documents. What they have been striving for starting from 1915 has been brought to life in these protocols," he added.
Mr. Martirosyan explained the absence of TV reporters at the press conference by arguing that the government wishes to avoid any public discussion and debate on the matter that might lead to a consensus of opinion.