Վաղվանից ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն Մարմինը Կառավարության շենքի դիմաց, կանցկացնի հացադուլ եւ նստացույց: ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Վահան Հովհաննիսյանը քիչ առաջ կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց, որ ինքը եւս կնստի հացադուլի, եթե ՀՅԴ գերագույն մարմինը նման որոշում կայացնի:
Ըստ Հովհաննիսյանի` ՀՅԴ առաջիկա 4 շաբաթների ընթացքում տարբեր ակցիաներ է կազմակերպելու, որպեսզի ողջ հասարակության ուշադրությունը բեւեռի հայ-թուրքական հարաբերությունների վերաբերյալ նախաստորագրված արձանագրության վրա:
«Այդ արձանագրության մեջ պայմանագրային դրույթներ են խցկված, որոնք հակասում են մեր ազգային անվտանգության հայեցակարգին»,- հայտարարեց Հովհաննիսյանը:
ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցությունն առաջարկել է նախաստորագրված արձանագրությունների վերաբերյալ խորհրդարանական լսումներ անցկացնել, որի վերաբերյալ իր համաձայնությունն է տվել դեռեւս միայն «Ժառանգություն» կուսակցությունը:
Սեպտեմբերի 17-ին նախագահի եւ քաղաքական կուսակցությունների միջեւ արձանագրության քննարկումը Վահան Հովհաննիսյանը ողջունում է, սակայն կարծում է, որ այն միայն դրական կլուսաբանվի հեռուստատեսությամբ, որի արդյունքում հասարակությունը չի իրազեկվի խնդիրներին ու ընդդիմախոս կարծիքներին:
«Ես կարծում եմ, որ արձանագրություններում դեռեւս կարող են լինել փոփոխություններ, եւ այդ փոփոխությունը կարող է անել միայն Սերժ Սարգսյանը, բայց նա կանի դա միայն հասարակության ճնշման դեպքում»,- ասաց դաշնակցական պատգամավորը:

Starting today, a sit-down hunger strike will be staged by members of the ARF’s Supreme Council opposite the RoA Government Building in central Yerevan. ARF MP Vahan Hovhannisyan stated at an earlier press conference that he too would participate if the Council decided it was politically correct. (Vahan Hovhannisyan was the ARF’s presidential candidate in 2008).
Mr. Hovhannisyan stated that the ARF would be staging a number of public events to focus attention on the protocols recently signed by the governments of Armenia and Turkey. "Conditional points have been squeezed into those protocols that contradict our national security agenda," the ARF MP noted.
The ARF has proposed that there be hearings held in the Armenian parliament regarding the protocols. To date, only the Heritage Party has expressed agreement to the proposal.
Mr. Hovhannisyan has welcomed President Sargsyan’s invitation to Armenia’s’ political forces to take part in a September 17,general meeting devoted to a study of the protocols but added that he believed that Armenian TV would put a positive spin on the event and that the public would not learn anything regarding the pitfalls of the protocols.
"I believe that there is still time to make modifications to the protocols but that Serzh Sargsyan is the only one capable of entering those changes. He will only do to under public pressure," Mr. Hovhannisyan concluded.