«Հին Էրիվան»-«Յունիբանկ» հակամարտությունը շարունակվում է. ո՞վ է ենթարկվելու քրեական պատասխանատվության
«Յունիբանկ» ՓԲԸ-ի և «Հին Էրիվան Հոլդինգ» ՍՊԸ-ի միջև սկիզբ առած վեճը դուրս է եկել քաղաքացիաիրավական հարթությունից և տեղափոխվել քրեական ոլորտ: Մի կողմից «Յունիբանկի» տնօրեն Վարդան Աթայանը, մյուս կողմից՝ «Հին Էրիվանի» սեփականատեր Մանվել Տեր-Առաքելյանը դիմել են իրավապահներին՝ ամեն մեկն իր հերթին միջնորդելով քրեական պատասխանատվության ենթարկել մյուսին:
«Հետքը» զրուցել է թե Տեր-Առաքելյանի, թե Աթայանի հետ: Սակայն վերջինս նշում է, թե ինքը, ի տարբերություն Մանվել Տեր-Առաքելյանի, չի ուզում խնդիրն անձնավորել. «Բանկն արդեն հաղորդագրություն է տարածել, և ես ավելացնելու որևէ բան չունեմ,- ասում է Վարդան Աթայանը և եզրափակում,- քննություն է գնում, թող իրավապահները պարզեն՝ իրականում ինչ է եղել»:
Իսկ «Հին Էրիվանի» ղեկավարն ասում է, որ ինքը ողջ պատմությունը դարձնելու է հանրության սեփականությունը, քանի որ պաշտպանում է ոչ միայն իր, այլև բանկի ներկա և ապագա վարկառուների շահերը:
«Որպեսզի նույն ճանապարհով, այս քաշքշուկի մեջ մյուս վարկառուներն էլ չընկնեն: Որ նա (Վարդան Աթայանը - հեղ.) կարգավորի իր գործելաոճը և մարդկանց՝ բանկային գաղտնիք հանդիսացող նյութերը աջ ու ձախ չտրամադրի: Ու մարդկանց հետ վախեցնելու տեսքով, տոնով ու լեքսիկոնով չխոսի: Որպեսզի մյուսներին չկանչեն 6-րդ վարչություն ու ասեն՝ պետք է այս բացատրությունը գրես, այն անես, որ 4 թերթանոց բացատրությունը 8 ժամում չվերցնեն... »,- ասում է Մանվել Տեր-Առաքելյանը:
Նա միաժամանակ ընդգծում է, որ «Յունիբանկն» ինչ-որ մեկի սեփականությունն է, վերջինիս ջանքերի արդյունքում է «այդ բանկը դարձել բանկ», բայց Վարդան Աթայանը, օգտագործելով բանկի ռեսուրսները, չի հարգում սեփականատիրոջ աշխատանքը և խաղում է հենց «Յունիբանկի» հեղինակության հետ, մինչդեռ վաղը կարող է ազատվել տնօրենի պաշտոնից:
2009թ. մայիսի 25-ին «Յունիբանկի» և «Հին Էրիվանի» միջև կնքվել է վարկային պայմանագիր, ըստ որի՝ տրամադրված մայր գումարն ու բանկային տոկոսների մարումը պետք է սկսվեր 2 տարի անց: Ըստ «Հին Էրիվանի» սեփականատիրոջ՝ բանկն իրեն էլեկտրոնային տարբերակով ուղարկել է գումարի մարման ժամանակացույցի երկու տարբերակ, որոնցից մեկով պարտքը պետք է մարվեր համեմատաբար կարճաժամկետ հատվածում (ամսական մոտ 44 մլն դրամ), երկրորդով՝ ավելի երկարաժամկետ տևողությամբ (ամսական մոտ 32 մլն դրամ): Ինքն ընտրել է երկրորդ՝ երկարաժամկետ մարման տարբերակը:
Նույն օրը բանկի ներկայացուցիչները համաձայնագրի օրինակը բերել են, ինքը ստորագրել է այն, սակայն հետո տեսել է, որ սխալմամբ բերել են առաջին տարբերակը: Հետո բանկն ինքն է համոզվել, որ հաճախորդի նախընտրած տարբերակը չի ուղարկել, կրկին ներկայացուցիչներին ուղարկել է Մանվել Տեր-Առաքելյանի մոտ՝ այս անգամ համաձայնագրի երկրորդ օրինակով, ինչն էլ Տեր-Առաքելյանը կնքել ու ստորագրել է:
«Փաստորեն, նույն խնդրո առարկայի շուրջ կնքվել է երկու համաձայնագիր, բայց դրանցից ուժ ունի միայն այն, որը վերջինն է կնքվել, այսինքն՝ երկրորդը: Բացի դրանից՝ այս տարվա մայիսի 25-ին, երբ սկսվում էր պարտքի մարման ժամանակացույցը, բանկն իմ հաշվից քաշել է 32 մլն դրամ, ինչպես պահանջում է երկրորդ համաձայնագիրը: Ավելին, բանկից զանգել են մեր հաշվապահին և ասել, որ կարող եք էլ չգալ, գումարն արդեն քաշել ենք, ամեն ինչ նորմալ է: Այսինքն՝ իրենք էլ շատ լավ գիտեն, որ առաջին համաձայնագիրն առոչինչ է»,- ասում է Մ. Տեր-Առաքելյանը:
Նրա խոսքերով՝ այնուհետև մեկ այլ բանկից ինքն ավելի շահավետ պայմաններով՝ ցածր տոկոսադրույքով վերաֆինանսավորման առաջարկ է ստացել և որոշել է մարել «Յունիբանկի» ամբողջ պարտքը:
Սկզբում «Յունիբանկը» որևէ կերպ չի առարկել ու տվել է համաձայնություն: Բայց մեկ ամիս չանցած՝ այս տարվա հունիսի 17-ին, «Յունիբանկը» «Հին Էրիվան» ընկերությանը բռնագանձման թուղթ է ուղարկել, ըստ որի՝ ընկերությունը ժամանակին իր պարտավորությունները չի կատարել՝ մայիսի 25-ին պահանջվող գումարը՝ մոտ 44 մլն դրամը, չի վճարել, ուստի սկսել է գործել տույժ-տուգանքի մեխանիզմը:
«Ստացվում է, որ գործում է համաձայնագրի առաջին տարբերակը, որի համաձայն էլ պետք է վճարեի 44 մլն: Բայց եթե այդպես է, ինչո՞ւ է բանկն իմ հաշվեհամարից ճիշտ այնքան գումար քաշել, ինքան նախատեսված է երկրորդ համաձայնագրով: Ավելին, հաշվեհամարիս մնացորդ է մնացել 305 հազար դրամ: Բա եթե ձեր («Յունիբանկի» - հեղ.) ասածով է՝ 44 մլն պետք է մուծվեր՝ մնացորդ չպետք է մնար, ամբողջ գումարը քաշեիք ու ասեիք՝ «դեռ մի բան էլ պարտք ես, հաշվեհամարիդ գումարը չի հերիքել», ոչ թե բռնագանձման թուղթ ուղարկեիք»,- ասում է «Հին Էրիվանի» ղեկավար Տեր-Առաքելյանը:
Ըստ նրա՝ «Յունիբանկի» տնօրենը՝ Վարդան Աթայանը, հիմք ընդունելով առաջին համաձայնագիրը, դիմել է ոստիկանության 6-րդ վարչություն և հայտարարել, թե Մանվել Տեր-Առաքելյանը կեղծել է բանկի կնիքն ու իր ստորագրությունը՝ նպատակ ունենալով խարդախությամբ տիրանալ «Յունիբանկի» փողերին:
«Նա (Վարդան Աթայանը – հեղ.) կասկածի տակ է դնում երկրորդ համաձայնագրում դրված իր ստորագրությունը և բանկի կնիքը: Եվ այդ սուտ մատնության համար ինքը դեռ պատասխան է տալու, որովհետև այդ կապակցությամբ մենք հաղորդագրություն ենք ներկայացրել դատախազություն»,- ասում է Տեր-Առաքելյանը:
Մինչ այդ նա դիմել է «Փորձաքննությունների ազգային բյուրո» ՊՈԱԿ-ին: Այստեղ պարզել են, որ հիշյալ համաձայնագրում ոչ կնիքն է կեղծված, ոչ էլ ստորագրությունը:
«Վերաֆինանսավորող բանկն ինձնից տեղեկանք պահանջեց, թե ինչի հիման վրա պետք է փոխանցում կատարի: Ես փաստաբանի հետ գնացի Վարդան Աթայանի մոտ և խնդրեցի ներկայացնել համապատասխան տեղեկանք, քանի որ ուզում էինք իմանալ՝ մեր տված գումարները հարկվե՞լ են: Ինքը (Վ. Աթայանը - հեղ.) պայթեց, թե՝ ձեր ինչ գործն է, դուք ով եք, որ ինձնից նման բան եք պահանջում, դուք իմ համար մի կաթիլ ջուր եք, կճզմեմ, կտամ 6-րդ վարչություն... Մենք էլ թողեցինք դուրս եկանք ու նույն պահանջով «Յունիբանկին» նամակ գրեցինք: Մոտ 15 օր հետո պատասխանեցին, թե նայեք հարկային մարմնին տված մեր տարեկան բալանսները: Բայց ես այդ ընդհանուր գումարից ո՞նց եմ հասկանալու՝ իմ տված գումարները հարկվե՞լ են, թե՞ ոչ»,- զարմանում է «Հին Էրիվանի» ղեկավարը:
Տեր-Առաքելյանը նշում է, որ եթե ինքը սխալ լիներ, հենց երկրորդ օրը կգնար Վարդան Աթայանի մոտ և ներողություն կխնդրեր: Բայց հիմա, ելնելով տարբեր խոսակցություններից և համադրելով որոշ իրողություններ, համոզվել է՝ Աթայանն «աչք ունի իր սեփականության վրա, նույնիսկ սրան-նրան խոստացել է «Հին Էրիվանը» տալ, անգամ գին է նշվել»: Ուստի ինքը հանդես է գալու միայն պահանջատիրական դիրքերից: «Աթայանն ինձ, իմ բիզնես հեղինակությունը վարկաբեկելու, սուտ մատնության տալու համար պետք է նաև հրապարակային ներողություն խնդրի»,- ասում է Մանվել Տեր-Առաքելյանը:

Конфликт "Старый Эриван" – "Юнибанк" продолжается. Кто будет привлечен к уголовной ответственности?
Конфликт, возникший между ЗАО "Юнибанк" и ООО "Холдинг "Старый Эриван", из гражданско-правовой плоскости переместился в уголовную сферу. И директор "Юнибанка" Вардан Атаян, и владелец "Старого Эривана" Манвел Тер-Аракелян обратились в правоохранительные органы, при этом каждый из них ходатайствует привлечь к уголовной ответственности другого.
"Hetq" побеседовал как с Тер-Аракеляном, так и с Атаяном. Последний, однако, отметил, что в отличие от Манвела Аракеляна не хочет придавать вопросу личностный характер. "Банк уже распространил сообщение, и мне больше нечего добавить. Ведется следствие, пусть правоохранители разберутся, что произошло на самом деле",- сказал Вардан Атаян.
Между тем руководитель "Старого Эривана" обещает предать эту историю общественной огласке, поскольку защищает не только свои интересы, но и интересы нынешних и будущих заемщиков банка, "чтобы другие заемщики не оказались в такой же ситуации, чтобы он (Вардан Атаян. – А.Д.) изменил свои методы и не раздавал направо-налево материалы, содержащие чужие банковские тайны, чтобы в разговоре с людьми не использовал запугивающий их тон и лексику, чтобы людей не вызывали в 6-е управление и не говорили: надо написать это объяснение, сделать то-то, чтобы 4-страничное объяснение не брали в течение 8 часов..."
Вместе с тем Манвел Тер-Аракелян подчеркнул, что "Юнибанк" является собственностью определенного лица, результатом его трудов, однако Вардан Атаян, используя ресурсы банка, не проявляет уважение к его владельцу и играет с авторитетом "Юнибанка", между тем завтра может быть освобожден от должности директора.
25 мая 2009 г. между "Юнибанком" и холдингом "Старый Эриван" был заключен кредитный договор, согласно которому погашение основной суммы и банковских процентов должно было начаться через 2 года. По словам владельца холдинга, банк отправил ему по электронной почте два варианта графика погашения суммы, по одному из которых долг должен был быть погашен за сравнительно более короткий срок (ежемесячно около 44 млн драмов), по второму – за сравнительно более продолжительный срок (ежемесячно около 32 млн драмов). Тер-Аракелян выбрал второй, долгосрочный вариант погашения кредита.
В тот же день представители банка принесли образец соглашения. М.Тер-Аракелян подписал документ, но позже заметил, что ему по ошибке доставили первый вариант. Потом банк сам убедился, что прислал не тот вариант, который выбрал клиент, и вновь отправил своих представителей к Манвелу Тер-Аракеляну – на этот раз со вторым образцом соглашения, который он подписал и заверил печатью.
"Фактически было заключено два соглашения, однако в силе только то, которое было заключено последним, то есть второе. Кроме того, 25 мая этого года, когда начался график погашения долга, банк снял с моего счета 32 млн драмов, то есть столько, сколько требовалось по второму соглашению. Более того, из банка позвонили моему бухгалтеру и сказали, что мы можем не приходить, так как они сняли с моего счета сумму, и все в порядке. То есть они очень хорошо знали, что первое соглашение не имеет силы",- говорит Манвел Тер-Аракелян. По его словам, после этого он получил от другого банка предложение о рефинансировании на более выгодных условиях – под низкую процентную ставку и решил погасить весь долг "Юнибанку".
Сперва "Юнибанк" не возразил и дал свое согласие. Однако менее чем через месяц, 17 июня этого года, банк прислал компании "Старый Эриван" бумагу, согласно которой она не выполнила своевременно свои обязательства, то есть не выплатила 25 мая требуемую сумму – около 44 млн драмов, поэтому начал действовать механизм пеней и штрафов.
"Получается, что действует первый вариант соглашения, по которому я должен платить 44 млн. Но если это так, почему банк снял с моего счета именно ту сумму, которая предусмотрена вторым соглашением? Более того, на моем счете осталось 305 тысяч драмов. Но если, как вы ("Юнибанк". – А.Д.) утверждаете, следовало выплатить 44 млн драмов, то тогда остаток не должен был остаться. Вы должны были снять всю сумму и сказать, что я "еще остался должен" и что имевшихся на моем счете денег не хватило, а не присылать бумагу о взыскании",- говорит владелец холдинга "Старый Эриван".
По его словам, директор "Юнибанка" Вардан Атаян, основываясь на первом соглашении, обратился в 6-е управление полиции и заявил, что Манвел Тер-Аракелян подделал печать банка и свою подпись, имея целью путем мошенничества завладель деньгами "Юнибанка". "Он (Вардан Атаян. – А.Д.) ставит под сомнение поставленную на втором соглашении мою подпись и печать банка. И за этот ложный донос он еще должен ответить, потому что в связи с этим мы представили сообщение в прокуратуру",- сказал Манвел Тер-Аракелян.
А до этого он обратился в ГНКО "Национальное бюро экспертиз". Там выяснили, что в упомянутом соглашении не подделана ни печать, ни подпись.
"Рефинансирующий банк потребовал от меня справку о том, на основании чего он должен сделать перечисление. Мы вместе с адвокатом пришли к Вардану Атаяну и попросили представить соответствующую справку, так как хотели знать, были ли обложены налогом выплаченные нами суммы. Он (В.Атаян. – А.Д.) взорвался – мол, какое вам дело, кто вы такие, чтобы выдвигать такие требования, вы для меня капля воды, я вас раздавлю, передам в 6-е управление... Мы ушли и написали в "Юнибанк" письмо с этим же требованием. Примерно через 15 дней пришел ответ, в котором предлагалось посмотреть представленные в налоговый орган их ежегодные балансы. Но как мне по этой общей сумме понять, были ли обложены налогом мои суммы или нет",- удивляется глава холдинга "Старый Эриван".
Тер-Аракелян отмечает, что если бы он был не прав, то на второй же день пришел к Вардану Атаяну и извинился бы перед ним. Но сейчас, исходя из различных разговоров и сопоставляя некоторые факты, он убедился в том, что Атаян "положил глаз на его собственность, даже кое-кому пообещал отдать "Старый Эриван" и даже назвал цену". Поэтому он будет защищать свои права. "Атаян должен публично попросить прощения за то, что дискредитировал меня, мой бизнес, представил ложный донос",- говорит Манвел Тер-Аракелян.