Բազմազավակ ընտանիքի երկու երեխաներն այս տարի դպրոց չեն հաճախի. նրանք հագուստ չունեն (վիդեո)
Գեղարքունիքի մարզի Ջաղացաձոր գյուղի հանրակրթական դպրոցում սովորում է 22 աշակերտ: Նրանցից երկուսը, հագուստ չունենալու պատճառով, այս տարի դպրոց չի հաճախի: 4-րդ դասարանի աշակերտ Ալեքս և 9-րդ դասարանի աշակերտուհի Ժենյա Տեր-Գրիգորյանները հարազատ քույր ու եղբայր են:
Նրանց մայրը՝ Աիդան, պատմում է, որ երեխաները նույնիսկ առօրյա հագուստ չունեն, ուր մնաց դպրոց գնալու հագուստ ունենան: Երեխաների համար վերջին անգամ անցյալ տարի են հագուստ գնել, սակայն հագուստը, անընդհատ հագնվելու և լվացվելու պատճառով, ամբողջությամբ մաշվել է, ու հիմա երեխաները հագնելու բան չունեն:
Ժենյան ցանկանում է դպրոց գնալ, սակայն ամաչում է սեպտեմբերի 1-ին պատռված հագուստով հայտնվել համադասարանցիների առաջ:
Մինչ ընտանիքի ավագները պատմում էին իրենց դժվարությունների մասին, 5-ամյա Նարեկը թախտին նստած խաղում էր ծակ գուլպաների արանքից դուրս եկած ոտքի մատների հետ: Դրսում բավականին ցուրտ էր, իսկ տղան ձեռքի ափով էր տաքացնում գուլպայից դուրս մնացած մատները:
Տեր-Գրիգորյանների ընտանիքում ապրում է 8 հոգի՝ ամուսինները, 3 անչափահաս երեխաները, չափահաս աղջիկն ու նրա մանկահասակ երեխան: Ավագ որդին էլ ադեն 3 ամիս է, ծառայում է բանակում:
Աիդա Տեր-Գրիգորյանի ասելով՝ արդեն 6 ամիս է, կտրվել է իրենց եկամուտի միակ աղբյուրը՝ աղքատության նպաստը: Սոցիալական բաժնից ասել են, թե իբր բնակության վայրում գրանցման հետ կապված խնդիրներ կան, այդ իսկ պատճառով՝ նպաստ չեն տալիս:
Ջաղացաձորի գյուղապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Գագիկ Մարտոյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, որ Տեր-Գրիգորյանների ընտանիքը մոտ 10 տարի է, ժամանակավոր հաշվառված է գյուղում, բայց արդեն մեկ ամիս է, ամբողջությամբ գյուղի գրանցում է ստացել, ուստի սոցիալական ծառայությունները հանգիստ կարող են վերականգնել նպաստը:
Վարդենիսի սոցիալական ծառայությունից Աիդային խոստացել են, որ առաջիկա ամիսներին կվերականգնեն նպաստը: Բայց թե ինչու են տեսուչները նոր «հիշել» ժամանակավոր գրանցման մասին և կտրել աղքատ ընտանիքի նպաստը, անհասկանալի է, քանի որ նախկինում Տեր-Գրիգորյանները նույն կարգավիճակով մոտ 45.000 դրամ նպաստ են ստացել, և այս ընթացքում ոչինչ չի փոխվել նրանց ընտանիքում:
Այդ ժամանակ նպաստի գումարը հազիվ բավականացրել է, որ երեխաները ցամաք հաց ունենան: Այժմ, երբ նպաստ չկա, օրերով ուտելու հաց չեն ունենում և երեխաներին միայն խաշած կարտոֆիլով են կերակրում: Աիդայի խոսքերով՝ շատ է եղել, որ երբ հարևանները տեսել են՝ երեխաները ուտելու բան չունեն, իրենք են ալյուր տվել: Մեկ-մեկ էլ գյուղապետարանն է ալյուր գնել Տեր-Գրիգորյանների համար:
Ընտանիքը օգնություն ստանալու հարցով երբեք չի դիմել Գեղարքունիքի մարզպետարանին: «Մենք էդման բաներ չէնենք, կվախենանք էդման բաներուց: Կարող ա մեկին վնաս տան, մի բան էղի, մեզի բան ըսեն»,- ասում է Աիդան: Հարցին, թե ո՞վ պիտի իրենց բան ասի, եթե մարզպետարան դիմեն՝ ընտանիքի մայրը ուսերը թոթվեց:
Տիկին Աիդան ասում է, որ ամուսինը՝ Գրիգոր Տեր-Գրիգորյանը, առողջական լուրջ խնդիրներ ունի: Թոքի վրա 2 ճաք կա, լեղապարկը լավ չի գործում, իսկ սիրտը ջրի մեջ է: Քանի որ ծանր ֆիզիկական աշխատանք չի կարող անել, հարևան գյուղերից մոտ 10 գլուխ խոշոր եղջերավոր անասուն է հավաքել ու սարերում պահելով՝ գումար է աշխատում: Նրան մեկ անասունի համար ամսական վճարում են 5000 դրամ:
Գրիգորը անասունները պետք է պահի մոտ 3 ամիս: Գումարն արդեն նախապես վերցրել են, երեխաների համար սնունդ են գնել ու հիմա չգիտեն, թե ձմռանն ինչպես են «յոլա գնալու», քանի որ գումարի ակնկալիք այլևս չկա:
Կիսախարխուլ տան բակում աթարից «ամրոց» է կանգնած: Աիդան ասում է, որ ձմռանը միայն աթար են վառելու, քանի որ վառելափայտ գնելու հնարավորություն չունեն: Այդ աթարն էլ սարքել են ամուսնու պահած անասունների գոմաղբից: Թեև գոմ ունեն, սակայն անասուն չունեն: Աիդան այս տարի 15 հատ հավի ճուտ է գնել: Նա ասում է, որ իրենց գյուղում հնարավոր է անասուն պահել, ինքն էլ կարող է անասուն պահել ու ստացված կաթ ու մածունով երեխաներին կերակրել, միայն թե կթու կովը բավականին թանկ է, և հնարավորություն չունեն ձեռք բերել:
Անցյալ տարի վառարանից այրվել է ընտանիքի տան տանիքը: Բարեգործական կազմակերպությունները գյուղապետարանի հետ միասին վերանորոգել են տանիքը, փոխել են տան պատուհանները, սակայն ներսից դեռ կախված մնում են այրված փայտի կտորները: Միջանցքի դեր տանող սենյակներից մեկի առաստաղը ամեն պահի կարող է փուլ գալ, քանի որ այրվելուց հետո այն կախվել է:

Двое детей из многодетной семьи в этом году не пойдут в школу – у них нет одежды (видео)
В общеобразовательной школе села Джагацадзор области Гегаркуник 22 ученика. Двое из них в этом году не пойдут в школу, так как у них нет одежды. 4-классник Алекс и 9-классница Женя Тер-Григоряны – родные брат и сестра. Их мать Аида говорит, что у детей нет даже повседневной одежды, не то что для школы. В последний раз новые вещи детям покупали в прошлом году, но за год одежда износилась, и сейчас детям нечего одеть.
Женя хочет идти в школу, но стесняется появиться 1 сентября перед одноклассниками в рваной одежде.
Пока взрослые рассказывают о своих проблемах, 5-летний Нарек, сидя на тахте, играет с вылезшими из порванных колготок пальцами ноги. На улице было довольно холодно, и мальчик руками согревал пальцы ног.
Семья Тер-Григорянов состоит из 8 членов – супруги, трое несовершеннолетних детей, совершеннолетняя дочь и ее маленький ребенок. Старший сын три месяца назад отправился служить в армию.
По словам Аиды Тер-Григорян, уже 6 месяцев они лишены единственного источника своего дохода – пособия по бедности. В социальном отделе сказали, что есть проблемы, связанные с пропиской по месту жительства, поэтому пособие не выдают.
Секретарь администрации села Джагацадзор Гагик Мартоян в беседе с “Hetq”-ом сообщил, что семья Тер-Григорянов почти 10 лет состояла на временном учете в селе, однако месяц назад они получили постоянную прописку, поэтому социальные службы могут восстановить выплату пособия.
В социальной службе Вардениса Аиде пообещали, что в ближайшие месяцы пособие будет восстановлено. Непонятно, однако, почему о временной прописке инспекторы “вспомнили” только сейчас и лишили бедную семью пособия – в этом же статусе Тер-Григоряны получали около 45 тысяч драмов, и за это время в их семье ничего не изменилось.
Тогда этих денег едва хватало на то, чтобы покупать детям хлеб. Сейчас, когда пособие урезали, дети днями не едят хлеб и питаются только отварной картошкой. По словам Аиды, очень часто соседи, видя, что у детей нет хлеба, давали им муку. Иногда муку для семьи покупала сельская администрация.
Аида никогда не обращалась за помощью к губернатору Гегаркуника, говорит, что “боится таких вещей”. У ее мужа, Григора Тер-Григоряна, серьезные проблемы со здоровьем – не в порядке легкое, желчный пузырь, сердце. И поскольку ему нельзя выполнять тяжелую физическую работу, то он набрал из соседних деревень 10 голов крупного рогатого скота и пасет в горах, получая в месяц по 5 тысяч за каждое животное.
Григор будет пасти скот около 3 месяцев. Сумму взяли заранее, чтобы купить детям еду, и сейчас не знают, на что будут жить зимой.
В этом году Аида купила 15 цыплят. Она говорит, что в селе можно держать скот, и если бы у нее была корова, то дети были бы обеспечены молоком и мацуном, но только дойная корова стоит дорого, у них таких денег нет.
В прошлом году от печки сгорела крыша дома. Благотворительные организации вместе с сельской администрацией отремонтировали крышу, поменяли в доме окна. Однако в одной из комнат, которая используется в качестве коридора, обгоревший потолок провис и может обвалиться в любой момент.