Քաղաքաշինության բանաձևը. ինչքան բարձր կառուցես, այնքան բարձր գնով կվաճառես ք/մ-ը
Հանրապետության հրապարակում նախատեսված հյուրանոցի կառուցումն առաջ է բերելու քաղաքի համար լուրջ խնդիրներ: Այն ավելացնելու է խցանումները, որի պատճառով ավելի շատ է աղտոտվելու է օդային ավազանը, խախտվում է քաղաքի պատմամշակութային տեսքը, առաջ են գալիս նաև էկոլոգիական և առողջապահական խնդիրներ: Բացի այդ` այդ հյուրանոցը գործելու է հիմնականում օտարերկրացիների համար, իսկ քաղաքացիների համար ազատ, բաց տարածություններ արդեն չկան:
Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ այս մտահոգությունները հայտնեցին «Հանուն մարդկային կայուն զարգազման» ՀԿ նախագահ Կարինե Դանիելյանը, Էկոլոգիական-հասարակական դաշինքի համակարգող Սիլվա Ադամյանը և ճարտարապետ Գագիկ Սուխուդյանը: Վերջինս նշեց, որ հյուրանոցի կառուցմանը դեմ են նաև Հայաստանի ճարտարապետների միության անդամների մեծ մասը, իսկ հյուրանոցի կառուցումը նմանվում է ինչ-որ մեկի քմահաճույքին:
«Ես կտրուկ դեմ եմ, և դա քաղաքաշինական սխալ է: Ես չեմ հասկանում պատճառները, թե պատվիրատուն ինչո՞ւ է այդ տեղն ընտրել»,- հավելեց Գ. Սուխուդյանը:
Ըստ նրա` ճարտարապետները չեն որոշում քաղաքի տեսքը, նրանք դարձել են կատարողներ, իսկ որոշում կայացնողները պատվիրատուներն են:
Կարինե Դանիելյանը նշեց, որ Կենտրոնում արդեն գործում է 17 հյուրանոց, 3-4 հյուրանոց արդեն նախագծվում են, իսկ «Անի» հյուրանոցի մոտ նախատեսվում է կառուցել 25 հարկանի հյուրանոց: Եվ եթե որևէ բակում մի փոքր ազատ տեղ կա, ապա անպայման էլտար շենք են կառուցում: Արդեն 3 բակերում «կյանքի ու մահվան պայքար է գնում». Կողբացի-Պուշկին, Նալաբանդյան 104, Աբովյան-Սայաթ-Նովա և Աբովյան-Թումանյան բակերը: Իսկ իրենց հայտնի է Նարեկ Սարգսյանի գաղափարախոսությունը, որի արդյունքները կործանարար են քաղաքի համար: Քաղաքաշինական խորհրդի անդամներն էլ կախված են քաղաքապետարանից:
Իսկ Ս. Ադամյանը հավելեց, որ ժամանակին կատարվել է ՀԿ-ների ստորագրահավաք և նամակ է գրվել քաղաքապետին, որպեսզի Նարեկ Սարգսյանը չնշանակվի իր պաշտոնում, բայց պատասխան չի եղել: Նամակներ են գրվել նաև շինարարական խնդիրների, հանրային լսումներ անցակացնելու մասին, բայց ոչ մի փոփոխություն չի արձանագրվել:
«Արդեն ասեղ գցելու տեղ չկա, բայց էլի խցկում ու խցկում են»,- հավելեց Կ. Դանիելյանը:
Վերջինս նաև նշեց, որ Հանրապետության հրապարակի մետրոյի կայարանում ըստ նախագծի պետք է լիներ նաև ծաղկապատում, որը բազմաթիվ տարիներ չի իրականացվում, և հիմա է հասկանում, թե ինչու: Իսկ Գ. Սուխուդյանը նշեց, որ եթե Անին անվանվում էր հազար ու մեկ եկեղեցիների քաղաք, ապա չգիտի` ինչ են անվանելու Երևանը, որը դարձել է բարձրահարկ անհասկանալի կառույցների քաղաք:
«Երևանը դարձել է ոչ երևանցիների համար: Այն ունի լուրջ քաղաքաշինական խնդիրներ: Մեր հանրապետությունը կովում է Հայաստանի Հանրապետություն, չի կոչվում Հայաստանի Էլիտար Հանրապետություն: Իսկ մենք տեսնում ենք, որ այդ շենքերը էլիտար են: Այսինքն` սոցիալական հարցեր չեն լուծում»,- հավելեց Գ. Սուխուդյանը:
Ըստ նրա` այժմ քաղաքաշինության բանաձևը հետևյալն է. ինչքան բարձր կառուցես, այնքան բարձր գնով կվաճառես ք/մ-ը:
Ս. Ադամյանն էլ նշեց, որ հասարակությունը անընդհատ բարձրացնում է իր ձայնը առկա խնդիրների շուրջ, բողոքում, պայքարում: Այդ ձայնը վերին օղակների չի հասնում, իսկ մինչ այդ քաղաքը կորցնում է իր դեմքը: Իսկ Կ. Դանիելյանն ասաց, որ իր համար զարմանալի է, թե ինչու բարձրացված աղմուկը ոչ մի ազդեցություն չի թողնում գործընթացների վրա: Չնայած կա Վիշապների այգու հաղթանակը: Նա նշեց, որ թե նախկին, թե այժմյան քաղաքապետին առաջարկվել է ստեղծել էկոլոգիական խորհուրդ, սակայն այդ առաջարկը մերժվել է:
«Քաղաքաշինությունը կապված է փողի և շահի հետ, որը մենք չենք կարողանում փոխել: Բայց բոլոր դեպքերում ինչ-որ կարող ենք, մենք կանենք: Կարծում եմ, որ ուշ չէ»,- հավելեց Կ. Դանիելյանը:

Формула градостроительства в Ереване: чем выше построишь, тем дороже продашь
Строительство гостиницы на площади Республики в Ереване создаст серьезные проблемы для города: увеличатся пробки, которые приводят к загрязнению воздушного бассейна, нарушится искторико-культурный облик столицы, возникнут проблемы в сферах экологии и здравоохранения.
Кроме того, для ереванцев не останется свободного пространства. Об этом сегодня на пресс-конференции заявили председатель ассоциации "За устойчивое человеческое развитие" Карине Даниелян, координатор общественно-экологического союза Сильва Адамян и архитектор Гагик Сухудян. Последний сообщил, что против строительства гостиницы выступает большинство членов Союза архитекторов Армении.
"Я категорически против, это градостроительная ошибка. Не понимаю, почему заказчик выбрал именно это место",- сказал Г.Сухудян.
По словам Карине Даниелян, в центре города уже действует 17 гостиниц, 3-4 гостиницы проектируются, а рядом с готиницей "Ани" планируется построить 25-этажный отель. И если в каком-либо дворе находится небольшое свободное место, то там обязательно строят элитное здание, отметили участники пресс-конференции.
Они считают, что идеология главного архитектора столицы Нарека Саркисяна гибельна для города. В свою очередь С.Адамян сообщила, что в свое время общественные организации собрали подписи под адресованным в мэрию письмом, в котором просили не назначать Нарека Саркисяна на эту должность, однако никакого ответа не получили.
По словам Карине Даниелян, согласно проекту, возле станции метро "Площадь Республики" планировалось создать зеленую зону, разбить цветник, что в течение многих лет не делалось. И сейчас уже понятно, почему, говорит эколог.
А Гагик Сухудян добавил: "Ереван перестал быть городом для ереванцев. Он имеет серьезные градостроительные проблемы. Наша страна называется Республика Армения, а не Элитная Республика Армения. Между тем мы видим, что строятся только элитные здания, которые не решают социальные проблемы". По словам архитектора, в настоящее время в Ереване действует следующая градостроительная формула: чем выше построишь, тем дороже продашь.
Сильва Адамян отметила, что общественность постоянно говорит о существующих проблемах, выражает протест, ведет борьбу, однако голос общественности не доходит до верхних звеньев.
"Градостроительство связано с деньгами и прибылью, поэтому нам ничего не удается изменить. Однако во всех случаях мы будем делать все, что в наших силах. Мне кажется, пока еще не поздно",- добавила Карине Даниелян.