Սերոբ Տեր-Պողոսյանը պարգեւատրվեց վարչապետի հուշամեդալով
Սեպտեմբերի 20-ին Լոռու մարզի Ախթալա քաղաքում նշվեց Լեռնահարստացման կոմբինատի (ԼՀԿ) 245- ամյակը: Հանդիսավոր արարողություններին մասնակցելու համար Ախթալա էր ժամանել ՀՀ վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը:
Մինչ հանդիսավոր արարողությունը կսկսվեր, մենք փորձեցինքի իմանալ ախթալացիների կարծիքը սեպտեմբերի 18-ին «Հայլուր» լրատվական ծրագրով Ախթալայի լեռնահարստացման կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Սերոբ Տեր-Պողոսյանի` իր սեփական գործարանի պոչամբարից մի բաժակ ջուր խմելու մասին, որից հետո, ինչպես կատակով հայտնում էր «Հայլուր»-ը, շտապ օգնություն կանչելու կարիք չի եղել: «Հետքը» բազմիցս գրել է, թե ինչպես են կոմբինատի թունավոր նյութերն առանց պոչամբար մտնելու լցվում Դեբեդ գետը (Տես հոդվածները` Կառավարությունը պարտավոր է անմիջապես դադարեցնել Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ ֆաբրիկայի գործունեությունը, Ինչու՞ է սպիտակել Դեբեդը, Քմ-ը 25 դրամով հող են գնում ոսկի արդյունահանելու համար, «Մեթըլ փրինսը» վաճառվում է):
Ախթալայի բնակիչուհի Ս. Մ.-ն, որի ամուսինը 70 հազար դրամ աշխատավարձով աշխատում է հանքում, աշխատավարձը չկորցնելու համար խնդրեց չհրապարակել իր ազգանունը եւ գետը թափվող պոչանքների մասին ասաց. «Ես դիտել եմ «Հայլուր»-ի ռեպորտաժը, սակայն չեմ նկատել, որ պրն Սերոբը խմեց այդ ջուրը: Ես այդ կողմերով միշտ անտառ եմ գնացել, այդ ջուրը, որ դուք ասում եք , խմելու բան չի, կողքին անգամ կանգնել չի լինում, ինչպե՞ս կարող էր պրն Սերոբը խմել»:
Ախթալացիների աչքից չէր վրիպել նաեւ այն փաստը, որ թունավոր նյութերի հետեւանքով պոչանքների առվակին հարող բույսերից ամայացած, լերկ տարածքը ռեպորտաժում մոնտաժվել էր: Ի դեպ, երբ Ախթալայում գտնվող վարչապետ Տիգրան Սարգսյանին էինք հանձնում լեռնահարստացման կոմբինատի ուղիղ խողովակաշարով Դեբեդ թափվող պոչանքների իրական լուսանկարները, Սերոբ Տեր-Պողոսյանը վարչապետին բողոքեց. «Այս տիկինը դիտավորյալ խողովակը մեծ է նկարել»: Եթե այդ խողովակով հոսողը թույն չէ, ապա խողովակի մեծությունն ինչու՞ էր անհանգստացնում պրն Սերոբին:
Իսկ տոնակատարության ընթացքում աննկատ չմնացին ՀՀ սոցիալական հիմնադրամի նախագահ, ախթալացի Վազգեն Խաչիկյանի ու լեռնահարստացման կոմբինատի գլխավոր տնօրեն Սերոբ Տեր-Պողոսյանի լարված հարաբերությունները Ախթալայի քաղաքապետ Սուրեն Թամազյանի հետ, որի պատճառով, ախթալացիների բնութագրմամբ, Ախթալան բաժանվել է 50-50-ի:
Քաղաքապետ Սուրեն Թամազյանն ակնհայտորեն մեկուսացված էր տոնակատարությունից: Հավանաբար զրկված լինելով ելույթի իրավունքից` հանդիսավոր նիստին շնորհավորանքի խոսք չուղղեց իր ղեկավարած համայնքի բնակիչներին ու ԼՀԿ-ի աշխատողներին: Տոնական միջոցառումներին չէին մասնակցում նաեւ քաղաքապետի թիմակիցները, ասել է թե` Ախթալայի բնակիչների կեսը: Հանդիսավոր նիստին Ախթալայի լեռնահարստացման կոբինատի 245-ամյակի կապակցությամբ կոմբինատի աշխատակիցներին ուղղված ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ուղերձն ընթերցեց վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը: Նախագահն իր ուղերձում ԼՀԿ-ի աշխատակիցներին շնորհավորում էր տոնի առթիվ եւ նշում. «Այսօր` հիմնադրումից շուրջ 2,5 դար անց, երբ օրվա թիվ մեկ հրամայականը մեր երկրի շարունակական զարգացումն է, ես ապավինում եմ Ձեր նվիրումին, որի շնորհիվ Ախթալան եւ ողջ տարածաշրջանը նոր վերածնունդ կապրեն»:
Բերենք միայն մի փաստ «երկրի շարունակական զագացման գործում» Սերոբ Տեր- Պողոսյանի ավանդից. Ախթալայի «Մեթըլ փրինս» ընկերությունը Ախթալայի համայնքապետարանին այսօր էլ զլանում է վճարել 5 մլն դրամ գույքահարկի իր պարտքը:
Իր ելույթում Սերոբ Տեր-Պողոսյանն ասաց. «Մեծարգո պրն վարչապետ, Ձեր աջակցությամբ «Մեթըլ փրինս» ընկերությունը կշարունակե աշխատանքը` զարգացնելու հանքարդյունաբերությունը Հայաստանի շրջաններում` Ախթալայում, Ստեփանավանում եւ Դաստակերտում եւ կմասնակցե շրջաններու տնտեսական եւ սոցիալական քաղաքականությանը»: Հանդիսավոր նիստում տեղի ունեցավ նաեւ պարգեւատրման պաշտոնական արարողություն: Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն Ախթալայի լեռնահարստացուցիչ կոմբինատի 245-ամյակի առթիվ եւ հանրապետության տնտեսության հանքարդյունաբերական ճյուղի զարգացման գործում ակտիվ մասնակցության համար ՀՀ վարչապետի 19.09.08թ. թիվ 737-ա որոշմամբ Ախթալայի ԼՀԿ-ի տնօրեն Սերոբ Տեր-Պողոսյանին պարգեւատրեց ՀՀ վարչապետի հուշամեդալով: Ախթալայի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու ճանապարհին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը եւ «Մեթըլ փրինս» ընկերության գլխավոր տնօրեն Սերոբ Տեր-Պողոսյանը պատասխանեցին լրագրողների հարցերին:
Ս. Տեր-Պողոսյանը լեռնահարստացման կոմբինատի մասին մասնավորապես ասաց. «Կոմբինատում աշխատում է 550 աշխատող, միջին աշխատավարձը կազմում է 137 հազար դրամ: Մինչեւ հիմա տարվա սկզբից ամսական 250 տ խտանյութ ենք մենք արտադրել, հիմա արդեն 400 տ կարտադրենք, հույս ունենք` երեք ամսեն կարտադրենք ամսական 1000 - 1300 տ. խտանյութ»: Պարզվեց` արտադրանքը չի արտահանվում. «Մենք չենք արտահանե, կծախենք, գնորդը կուգա Հայաստան, կգնե մեզնից, կտանե Արեւելյան Եվրոպա` այնտեղ ձուլելու, ձուլարանները Ռումինիա, Բուլղարիա կըլլան»:
Ֆաբրիկայի պոչամբարի մասին լրագրողների հարցին Ս. Տեր-Պողոսյանը պատասխանեց. «Կըսվի, որ մենք պոչամբար չունինք: Գործող պոչամբարը դեռ 2-3 ամսվա կյանք ունի, երկրորդ պոչամբարը այս բլրի ետեւն է, երրորդ պոչամբարը` 8 կմ հեռու է»: Վերջինս Այրում եւ Ճոճկան գյուղերի միջեւ տեղակայված, պարոն Տեր-Պողոսյանին խորհրդային տարիներից ժառանգություն մնացած պոչամբարն է, որտեղ շուրջ մեկ մետրանոց ծառեր են աճել, եւ որը ֆաբրիկայի հետ կապ չունի խողովակների ապամոնտաժված լինելու պատճառով:
«Մի քանի անգամ բնապահպանության նախարարությունից եկել նկարել են, մեզ էլ հարցուփորձ են արել ու գնացել, պոչամբարը թեեւ Սերոբինն է, բայց անտեր է»,- մեր հարցմանն այսպիսի պատասխան տվեց Ճոճկանի գյուղապետ Վարուժան Թամազյանը:
Վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը լրագրողների խնդրանքով անդրադարձավ նաեւ տարածաշրջանի էկոլոգիական խնդիրներին. «Մենք հետեւում ենք էկոլոգիական խնդիրներին, գիտեք, որ հասարակական կազմակերպությունների հետ մենք անցած շաբաթ հանդիպել ենք եւ քննարկել ենք նաեւ Ալավերդու կոմբինատի աշխատանքի արդյունքները, համատեղ միջոցառումների ծրագիր ունենք հասարակական կազմակերպությունների հետ, մինչեւ տարեվերջ մի շարք համատեղ քայլեր պետք է անենք էկոլոգիական նորմատիվների շուրջ, ինչը կդառնա նաեւ հանրության քննարկման առարկան»,- ասաց վարչապետը:
Այն հարցին, թե ինչու՞ Ալավերդու բնապահպանական նորմատիվները չպահպանող գործարանի սեփականատիրոջը վստահվեց Թեղուտի գործը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը պատասխանեց. «Դուք ոչ թե հարց եք տալիս, այլ գնահատականներ»: Իսկ Ալավերդու պղնձաձուլական գործարանի հնարավոր փակման մասին նա ասաց. «Գործարանը փակելու խնդիրը կարող է առաջանալ միայն այն պարագայում, եթե գործարանը չկատարի իր կողմից ստանձնած պարտավորությունները: Այժմ մենք ուսումնասիրում ենք եւ բիզնես ծրագիրը, եւ նրա կողմից այդ ծրագրով նախատեսված էկոլոգիական նորմերի պահպանման խնդիրը, եթե ծրագրից որեւէ շեղում արձանագրենք, հասարակությունը կտեղեկացվի դրա մասին»:

Serop Der-Boghosian Receives an Award from the Prime Minister
On September 20th the 245th anniversary of the Mine Enrichment Plant (MEP)was celebrated in the town of Akhtala, located in the Lori Marz. On hand to participate in the festivities was Armenia’ Prime Minister Tigran Sargsyan. Before the official celebration got underway we tried to ask the residents of Akhtala what they thought about the Haylur TV broadcast of September 18th that showed Serop Der-Boghosian, the principal owner and CEO of the MEP drinking a glass of water flowing from the tailings dam of his factory and which ended by jokingly asking that an ambulance be immediately dispatched to the scene.
“Hetq” has often written about how poisonous wastes from the plant flow directly into the Debed River without first passing through the tailings dam. (See: “The Armenian Government is Obligated to Shut Down the Akhtala Mine Enrichment Plant” , “What Causes the Waters of the Debed River to Turn White”, “They’re Gobbling up Land at 25 Drams Per Square Meter to Mine Gold “ and “Metal Prince is Being Sold”.
Resident “S. M.” of Akhtala, wished to remain anonymous since her husband works in the mine and receives a monthly salary of 70,000 drams. Regarding the tailings that flow into the river she said, “I saw the Haylur program but didn’t really notice that Mr. Serop actually drank any water. I always go to the woods through that area and I can tell you that the water’s not fit to drink. You can’t even stand next to it. How can Mr. Serob have drank that stuff?”
What also didn’t escape the gaze of the Akhtala residents was the fact that during the program the dried-up vegetation and barren land alongside the tailings stream was edited out of the program. In fact, Serop Der-Boghosian vociferously protested when residents showed the visiting Prime Minister actual photographs of the pipe spilling out wastes into the Debed River. “This lady has photographed the pipe as being big on purpose,” Mr. Der-Boghosian is to have decried. The question remains why was Mr. Der-Boghosian so incensed over the size of the pipe if the material flowing out of it isn’t toxic?
During the celebrations Prime Minister Tigran Sargsyan read a proclamation by President Serzh Sargsyan addressed to the employees of the MEP. In his proclamation President Sargsyan congratulated the MEP workers on the occasion of the plant’s anniversary and noted that, “Today, some two and a half centuries after its founding and when the imperative of the day is the continued development of our country, I set my hopes on the dedication you have shown and thanks to which Akhtala and the entire region is witnessing a rebirth.”
Let’s not forget the following fact when discussing the contribution of Serop Der-Boghosian in terms of “the country’s continued development”. The Metal Prince Corporation is still avoiding paying the Akhtala Municipality 5 million drams it owes as property tax.
During his speech Serob Der-Boghosian stated, “Honorable Mr. Prime Minister, with your help the Metal Prince Corporation will continue its work to develop the mining sector in the various regions of Armenia, in Akhtala, Stepanavan and Dastakert and will participate in the economic and social policies directed at the regions of Armenia.” During the festivities an official awards ceremony also took place. Prime Minister Tigran Sargsyan awarded Serop Der-Boghosian, the MEP Chairman, with a commemorative Prime Ministerial medal on the occasion of the 245th anniversary of the mine and for his active contributions towards developing the mining sector in Armenia. On the road leading to the Sourb Astvatzatzin Church both the Prime Minister and the Chairman of MEP answered reporters’ questions.
Related specifically to the Mine Enrichment Plant, Serop Der-Boghosian said, “550 workers are employed at the plant and the average salary is 137,000 drams. Since the beginning of the year we have produced some 250 tons of ore per month and we hope that in three months time we will produce from 1,000 - 1,3000 tons.” It turns out that what is produced isn’t being exported. “We don’t export, we sell. The buyer comes to Armenia and purchases it from us and transports it to eastern Europe, to be forged at the foundries in Rumania, Bulgaria.”
When asked by reporters about the tailings dam Mr. Der-Boghosian stated, “It’s said that we don’t have a tailings dam. The working dam only has 2-3 months to go. The third tailings dam will be some 8 kilometers behind this hill.” The dam he refers to is situated between the villages of Ayrum and Jojkan, something he has inherited from the Soviet period. In the area trees some one meter tall stand. The pipes connected the dam to the plant no longer exist, having been dismantles long ago.
Answering our questions the Mayor of Jojkan stated that, “A few times people from the Ministry of Nature Protection came and took photos. They asked us questions and left. Even though the dam belongs to Mr. Serop it’s been abandoned.”
At the request of reporters the Prime Minister touched on the environmental issues in the area. “We are following such issues. Are you aware that last week we had a meeting with some NGO’s and reviewed the results of the work proceeding at the Alaverdi factory? We have a joint program with the NGO’s and by the end of the year we will be taking joint steps regarding acceptable environmental norms. This will also become a subject for public discussion.”
As to the question why the operation at Teghut was granted to the owner of a plant which doesn’t maintain adequate environmental standards in Alaverdi, Prime Minister Sargsyan responded, “You’re not asking a question but making an evaluation.” As to the possible closing of the Alaverdi copper foundry, the Prime Minister stated, “The question of the closing of the foundry will only come up if it doesn’t fulfill the responsibilities it has assumed. Currently, we are reviewing a business plan and the issue of the plant maintaining envisaged environmental standards as defined by that plan. The public will be informed if there are any deviations from the plan.”