Միջնադարյան հայ եկեղեցին դարձել է «Կյանքի խոսք» աղանդի հավաքատեղի
«Պահանջում ենք կաթողիկոսի հրաժարականը» քաղաքացիական նախաձեռնության անդամները Քանաքեռում՝ Խաչատուր Աբովյանի տուն թանգարանից ոչ հեռու գտնվող Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքում, բացահայտել են մի անհավատալի տեսարան:
Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, որը միջնադարյան մի քանի պահպանված եկեղեցիներից մեկն է Երևանում, Հայ առաքելական եկեղեցու անգործության արդյունքում երբեմնի հայկական սրբավայրից դարձել է «Կյանքի խոսք» աղանդի հավաքատեղի:
Ըստ բնակիչների՝ նրանք վաղ առավոտյան և ուշ երեկոյան ժամերին հայ առաքելական եկեղեցու բակում իրենց բարձրաձայն աղոթքն են հնչեցնում՝ խանգարելով բնակիչների հանգիստը:
Եկեղեցու շրջակայքի բնակիչները բազմիցս դիմել են տարբեր պետական մարմինների՝ նկարագրելով եկեղեցու լքված վիճակը և դրա անհավատալի հետևանքները:
Ի հավելումն, լքված և անտարբերության մատնված եկեղեցու շրջակայքը, բնակիչների պնդմամբ, դարձել է սիրային հանդիպումների ու գործողությունների վայր, ինչպես նաև կռվատեղի թաղի երիտասարդների համար: Եկեղեցին շրջապատող միջնադարյան տապանաքարերի տարածքը վերածվել է աղբանոցի:
Շնորհիվ տեղացի մի բնակչուհու՝ եկեղեցին ունի դուռ (թեև անարվեստ) և կողպեք, իսկ լքված եկեղեցու ներսում տեղացիներն իրենց տներից բերել են սրբապատկերներ:
Այս իրավիճակի պատասխանատուն ամենայն հայոց կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն և Հայ առաքելական եկեղեցու Արարատյան թեմն են: Այս իրավիճակը ընդամենը մեկն է հարյուրավոր դեպքերից, և կարծում ենք՝ կաթողիկոսի հրաժարականը պահանջող մարդկանց չի կարելի ի ցույց դնել ավելի խոսուն պատճառներ:

Средневековая армянская церковь стала местом сборищ секты "Слово жизни"
Члены гражданской инициативы "Требуем отставки католикоса" стали свидетелями невероятной картины на территории церкви сурб Аствацацин (святой Богородицы), расположенной недалеко от дома-музея Хачатура Абовяна в Канакере.
Церковь сурб Аствацацин, являющаяся одной из немногочисленных сохранившихся в Ереване средневековых церквей, в результате бездействия Армянской Апостольской церкви превратилась в место сборищ членов секты "Слово жизни".
По словам жителей района, с утра и до позднего вечера сектанты громко читают молитвы во дворе армянской апостольской церкви, нарушая покой людей.
Жители домов, расположенных по соседству с церковью, неоднократно обращались в различные государственные органы, ставя вопрос о заброшенном состоянии церкви и последствиях этой ситуации.
Кроме того, окрестности заброшенного и преданного забвению храма используются как место для любовных утех и разборок местной молодежи, а территория, где находятся средневековые надгробия, превратилась в мусорную свалку.
Благодаря одной из местных жительниц на церкви установлена дверь с замком, а внутри заброшенной церкви есть иконы, которые люди принесли из своих домой.
Ответственность за создавшуюся ситуацию лежит на Католикосе Всех Армян Гарегине Втором и Араратской епархии Армянской Апостольской церкви. Это лишь один из сотен подобных случаев, и мы считаем, что нет более красноречивых причин для того, чтобы требовать отставки католикоса.