Երևանի Կենտրոն և Նորք-Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանի վարույթում գտնվող, բայց Շենգավիթ համայնքի հայտնի ապակեպատ դահլիճում քննվող «Հայկական ժամանակ» օրաթերթի գլխավոր խմբագիր Նիկոլ Փաշինյանի դատավարությունը շարունակվում է:
Հիշեցնենք, որ նախորդ նիստի ժամանակ մեղադրող Կորյուն Փիլոյանը հրապարակել էր մեղադրական եզրակացությունը, և Փաշինյանը, իր դիրքորոշումը ճշտելու համար խնդրել էր նիստը հետաձգել:
Այսօր` ժամը 12:00-ին մեկնարկած դատական նիստի ժամանակ Ն. Փաշինյանը փորձում էր հստակեցնել, թե կոնկրետ ինչում են իրեն մեղադրում:
«Այս մեղադրանքում կան բոլորի անունները` Ալեքսանդր Արզումանյան, Սուրեն Սիրունյան, Հակոբ Հակոբյան, Սասուն Միքայելյան, Գրիգոր Ոսկերչյան, Շանթ Հարությունյան... , բայց թե կոնկրետ ես ի՞նչ եմ արել, ի՞նչ չեմ արել, պարզ չէ»,- ասաց «ՀԺ»-ի գլխավոր խմբագիրը:
Վերջինիս պաշտպան Լուսինե Սահակյանը նույնպես պահանջեց հստակեցնել մեղադրանքը և խնդրեց մանրամասնել, թե 2008 թ. Մարտի 1-ին ի՞նչ խմբերի է բաժանվել զենք-զինամթերք, պայթուցիկ նյութեր, արդյոք դա բաժանել է Ն. Փաշինյա՞նը, կոնկրետ ո՞ւմ գործողություններից է 10 մարդ զոհվել:
Ըստ պաշտպան Սահակյանի` եթե այդ ամբողջը կատարել է Նիկոլ Փաշինյանը, ինչո՞ւ նրա դեմ հարուցված քրեական գործում ներգրավված չեն տուժողներ` 10 զոհերի իրավահաջորդները, գործում նշված 178 հոգին, որոնք մարտի 1-2-ի իրադարձությունների հետևանքով ստացել են տարբեր աստիճանի մարմնական վնասվածքներ, 92 վնասված տրանսպորտային միջոցների տերերը և այլն:
Պաշտպանական կողմը հիշյալ հարցերի կապակցությամբ այդպես էլ պարզաբանումներ չստացավ: Դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը փոխարենը սահմանեց դատավարական կարգը, ըստ որի` սկզբում կհարցաքննվի գործում ներգրավված միակ տուժողը` Վազգեն Դաբաղյանը (Երևան քաղաքի ոստիկանությունից, որը, ըստ նախաքննական մարմնի, տուժող է դարձել 2007 թ. հոկտեմբերի 23-ին ընդդիմության կազմակերպած երթի ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի պատճառով), այնուհետև դատակոչված վկաները (սկսած 2007-ի հոկտեմբերի 23-ի, ավարտած 2008-ի մարտի 1-2-ի դեպքերի վկաներով), հետո ամբաստանյալ Ն. Փաշինյանը, իսկ վերջում դատարանը պետք է հետազոտի գործում առկա իրեղեն ապացույցները:

20_10-N-PashinyanThe trial of Armenian opposition activist and editor of the "Haykakan Zhamank" newspaper, Nikol Pashinyan, continues today at the Kentron and Nork-Marash District Court.
During the last court session, Prosecutor Koryun Piloyan summed up the charges against Mr. Pashinyan, who, asked for a recess to formulate a response to said charges. When today’s trial got underway at 12 p.m., Mr. Pashinyan asked specifically what he was being charged with."In this indictment there all the usual names – Alexander Arzumanyan, Suren Sirounyan, Hakob Hakobyan, Sasun Mikayelyan, Grigor Voskerchyan, Shant Harutunyan...but it is still not clear what exactly I’m supposed to have or haven’t done," declared the defendant. Mr. Pashinyan’s lawyer, Lusineh Sahakyan, also demanded that the indictment be more specific as to the charges and requested details as to which groups had guns and ammo distributed to them, evidence to this effect and whether Pashinyan had done so. She also asked the court to name those responsible for the deaths of ten people that night. Ms. Sahakyan wanted to know why, if Mr. Pashinyan is suppose to have caused all this, weren’t the families of the 10 victims included in the case in addition to the 178 additional individuals who were wounded that day and into the night. In response, Judge Mnatsakan Martirosyan stated that according to court procedure, the first to be interrogated would be the only injured party registered in the case – Vazgen Dabaghyan, a member of the police who, according to the pre-trial examination, suffered various injuries during a protest march on October 23, 2007.