Արա Պապյան. «Սերժ Սարգսյանը ձեռք կբերի ոչ միայն նորանոր քաղաքական հակառակորդներ, այլեւ բազմաթիվ անձնական թշնամիներ»
Հայ-թուրքական արձանագրությունների վերաբերյալ «Հետքի» հարցերին է պատասխանում «Մոդուս Վիվենդի» կենտրոնի ղեկավար, 2002-2006 թթ. Կանադայում Հայաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Արա Պապյանը:
Եթե եւ Հայաստանի, եւ Թուրքիայի խորհրդարանները վավերացնեն հայ-թուրքական արձանագրությունները, Ձեր գնահատմամբ` դա ի՞նչ ազդեցություն եւ հետեւանքներ կունենա Հայաստանի համար` Ցեղասպանության միջազգային ճանաչման առումով:
Ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը էական վնասներ կկրի: Ենթահանձնաժողովի գոյությունն ինքնին, անկախ հարցերի քննարկման շրջանակից, դիտարկվելու է որպես փորձ` «անաչառ եւ գիտական» ուսումնասիրության ենթարկելու Հայոց ցեղասպանությունը:
Ուզում եմ Ձեր ուշադրությունը հրավիրել մի հանգամանքի վրա` նրանք, ովքեր ասում են, որ բացասական ազդեցություն կունենա, հարցի գործնական մասնագետներ են եւ տարիներով զբաղվել են Ցեղասպանության ճանաչման գործընթացով: Նրանք, ովքեր ասում են, որ չի ազդի, մի օր իսկ չեն զբաղվել Ցեղասպանության միջազգային ճանաչմամբ: Լավագույն դեպքում հոդվածներ են գրել Ցեղասպանության մասին, սակայն երբեք չեն զբաղվել ճանաչման գործընթացով:
Եթե արձանագրությունները վավերացվեն, դրանք կդառնան Հայաստանի իրավական համակարգի մաս եւ կգործեն անմիջականորեն: Այսինքն` որեւէ պետական անձ չի կարողանա հիշատակել Հայոց ցեղասպանությունը, որեւէ պետական աջակցություն չի կարող լինել Ցեղասպանության ճանաչմանը կամ ուսումնասիրությանը անգամ Հայաստանի ներսում` առանց խախտելու դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատելու մասին արձանագրության յոթերորդ պարբերությունը, որը կողմերի վրա պարտավորություն է դնում «ձեռնպահ մնալ բարիդրացիական հարաբերությունների ոգուն անհարիր քաղաքականությունից»:
Ուզում եմ, որ մի բան հստակ լինի: Մենք Թուրքիայի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չունենք: Մեր պահանջն այն է, որ Թուրքիան դադարեցնի միջազգային իրավունքով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի բռնազավթումը: Ինչպես, երբ կիպոսցիները պահանջում են, որ Թուրքիան դուրս գա Հյուսիսային Կիպրոսից, դա չի նշանակում, որ նրանք տարածքային պահանջներ ունեն Թուրքիայի նկատմամբ:
Ներկայումս մենք շատ ուժեղ իրավական հիմքեր ունենք տարածքային պահանջատիրության համար: Առ այսօր Հայաստանի Հանրապետությունը պահպանում է նախկին Օսմանյան կայսրության Վանի, Բիթլիսի, Էրզրումի եւ Տրապիզոնի նահանգների մեծ մասի վրա իր տիտղոսը: Իրավական տեսանկյունից թուրքական ներկայությունն այդ տարածքում ոչ այլ ինչ է, քան բռնազավթում: Այսինքն` այն նույն կարգավիճակը, որն այսօր Թուրքիան ունի Հյուսիսային Կիպրոսում: Վավերացնելով արձանագրությունները` մենք կվավերացնենք նաեւ թուրքական բռնազավթումը: Այսինքն` մենք կօրինականացնենք Հայոց ցեղասպանության հետեւանքները, քանի որ այսօրվա de facto իրավիճակը Ցեղասպանության հետեւանք է:
Երկու երկրների կողմից արձանագրությունների վավերացումը ի՞նչ ազդեցություն եւ հետեւանքներ կունենա Հայաստանի համար Արցախի հիմնահարցում:
Թուրքիան, համարելով, որ լուծել է իր հարցերը Հայաստանի հետ, ամբողջովին կկենտրոնանա Ղարաբաղի վրա: Նա նոր լծակներ ձեռք կբերի Հայաստանի ներսում, հետեւաբար ավելի ազդեցիկ կլինի Ղարաբաղի հարցում: Արձանագրությունները ճանաչում են «տարածքային ամբողջականության եւ սահմանների անձեռնմխելիության սկզբունքները» ոչ միայն երկկողմ, այլեւ միջազգային հարաբերություններում (1-ին արձանագրություն, կետ 3): Այս կետը Թուրքիային հնարավորություն կտա ուղղակիորեն միջամտելու հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին:
Եթե արձանագրությունները վավերացնի երկրներից միայն մեկը` Հայաստանը կամ Թուրքիան, ապա այս դեպքում ի՞նչ հետեւանքներ կլինեն: Ձեր գնահատմամբ, ի՞նչ հետեւանքներ կլինեն, եթե ոչ Հայաստանի եւ ոչ Թուրքիայի խորհրդարանը չվավերացնի արձանագրությունները:
Եթե կողմերից մեկը կամ երկու կողմերն էլ չվավերացնեն արձանագրությունները, ապա դրանք ուժի մեջ չեն մտնի: Ոչինչ էլ տեղի չի ունենա: Կշարունակենք ապրել, ինչպես ապրում էինք մինչեւ արձանագրությունների ի հայտ գալը: Կխուսափենք հետագա մեծ կորուստներից եւ ցնցումներից: Ուզում եմ շեշտել, որ սրանք սովորական միջպետական փաստաթղթեր չեն: Սրանք հայոց էական շահերին առնչվող միջազգային պարտավորություններ են: Արձանագրություններն ուժի մեջ մտնելու պարագային` Սերժ Սարգսյանը ձեռք կբերի ոչ միայն նորանոր քաղաքական հակառակորդներ, այլեւ բազմաթիվ անձնական թշնամիներ: Շատերը պիտի համարեն, որ իրենց ողջ կյանքի գործը ոչնչի համար տրվել է թուրքերին:
Ձեր գնահատմամբ` վերոնշյալ 4 տարբերակից ո՞րն է ավելի հավանական:
Հավանական եմ համարում, որ երկու կողմերն էլ կվավերացնեն արձանագրությունները: Թուրքերը լավ են հասկանում, որ նման հնարավորություն հարյուր տարին մեկ է լինում: Նրանք ոչնչի դիմաց ստանում են ավելին, քան կարող էին մինչեւիսկ երազել մի քանի տարի առաջ: Հայոց խորհրդարանը, ընդհանուր առմամբ, սկզբունքներ եւ համոզումներ չունեցող մարդկանց հավաքածու է: Նրանք երբեք անձնական բարեկեցությունը չեն վտանգի հանուն հայրենիքի: Նրանք կծախեն հայրենիքը եւ դա կփաթեթավորեն հայրենասիրական բառերով: Իրավիճակն այնքան է անհեթեթ, որ երբեմն ինձ թվում է, թե այս ամենը իրականություն չէ: Ուզում եմ արթնանալ, բայց չի ստացվում:

Ara Papyan, Armenia’s Ambassador to Canada from 2002-2006 and the Director of the “Modus Vivendi Center” replies to questions of “Hetq”.
If the parliaments of both Turkey and Armenia ratify the protocols, in your opinion, what impact and consequences will it have for Armenia, in terms of the international recognition of the Genocide?
It will create fundamental for the Genocide recognition process. Regardless of the issues to be discussed, the subcommittee, in and of itself, will be viewed as an attempt to subject the Armenian Genocide to an “impartial and scientific study”. I would like to call to your attention to one factor – those who claim that it will have a negative impact are specialists who have had practical experience for many years in the process of Genocide recognition. Those who state that it will have no impact haven’t even spent a day working towards its recognition. At best, they have written articles about the Genocide. But they have never done any practical, nitty-gritty work, in the field. If the protocols are ratified they will become a part of Armenia’s legal system and will take effect immediately. In other words, no state official would be able to evoke the Armenian Genocide and there could be no official assistance provided for recognition of the Genocide or its study, even within Armenia itself, without violating the seventh paragraph of the protocols dealing with the establishment of diplomatic relations. This obligates the parties to “avoid incorrect policies anathema to the spirit of neighborly relations”.
I would like for one thing to be crystal clear. We have no territorial claims against Turkey. Our sole demand is that Turkey ceases its occupation of lands belonging to the Republic of Armenia under international treaties. Just as the Cypriots demand that Turkey withdraw from northern Cyprus, this doesn’t mean that they have territorial demands against Turkey. Presently, we have a fairly strong legal base on which to make territorial claims. Till today, the Republic of Armenia still retains title to a large portion of the Ottoman villayets of Van, Bitlis, Erzeroum and Trabizon. From a legal perspective, a Turkish presence in those regions is nothing more than annexation. In other words, it’s the same status that Turkey has in northern Cyprus. Thus, the protocols mean that we are legalizing the consequences of the Armenian Genocide, given that today’s de facto state of affairs is a result of the Genocide.
What will the ratification of the protocols by the two nations mean for Armenia in terms of the Artsakh conflict?
Turkey, thinking that it has resolved its problems with Armenia, will concentrate its attention on Karabakh. Turkey will have had obtained new instruments of leverage in Armenia and consequently it will exercise more influence in terms of the Karabakh question.
The protocols recognize “the principles of territorial integrity and inviolability of borders” not only bilaterally but also when it comes to international relations (Protocol 1, Point 3). This stipulation will allow Turkey to directly intervene in Armenian-Azerbaijani relations.
If only one the nations ratifies the protocols, what will the consequences be then? In your estimation, what will happen if neither Turkey nor Armenia ratifies the protocols?
If only one of the countries ratifies the document, or neither does, they will not take effect. Nothing more will happen. We will continue as we did before the protocols ever appeared on the scene. We will avoid large future losses and convulsions. I want to emphasize that these protocols aren’t your normal, run of the mill, inter-governmental documents. They are a set of international obligations that have a direct bearing on the fundamental interests of the Armenian people. If and when the protocols take effect, Serzh Sargsyan will not only create new political opponents but numerous personal enemies. There will many who will believe that their whole life’s work has been handed over to the Turks free of charge.
In your view, of the four possible versions cited above what is the most probable?
Most probably, both nations will ratify the protocols. The Turks recognize full well that such an opportunity comes around once every hundred years. In one fell swoop, they will have received more than they could have ever dreamt of receiving up till recently - and all at no cost to them.
The RoA National Assembly is, generally speaking a collection of individuals bereft of scruples and convictions. They will never endanger their personal well-being in the name of the homeland. They will sell the country and package the deal with some nice sounding patriotic expressions.
The situation is so ludicrous that at times it appears not to be reality. I want to wake-up from the nightmare but I can’t.