Ուշիում մշակույթի տան մասին չեն էլ երազում
Արագածոտնի մարզի Ուշի գյուղի կենտրոնում գտնվող երկհարկանի շինության արտաքին տեսքը հուշում է, որ այն բնակելի շինություն չէ` թեեւ շենքի պատին այդ մասին հուշող ոչ մի ցուցանակ փակցված չէ: Շենքը ծառայում է ե’ւ որպես գյուղապետարան, ե’ւ մշակույթի տուն, ե’ւ գրադարան, ինչպես նաեւ տեղակայված է «Փոստը»:
Ճիշտ է, «բազմաբովանդակ» շենքը նաեւ մշակույթի տան համար առանձին մասնաբաժին ունի, սակայն դահլիճն այնպիսի ավերակ վիճակում է, որ նույնիսկ այդ տարածքում գտնվելն է վտանգավոր մարդկանց կյանքի համար: Քանի որ տանիքն ամբողջությամբ վնասված է, անձրեւաջրերը հոսում են ներս: Առաստաղն արդեն քայքայված է եւ վերեւից քարեր են պոկվում ու թափվում բեմին:
«Քանի որ դահլիճ չունենք, գյուղում չենք կարողանում ոչ մի միջոցառում կազմակերպել: Մի քանի անգամ եկել չափագրումներ են արել, որ վերանորոգման աշխատանքներ իրականացվի, սակայն, ամեն անգամ վերանորոգման խոստումներն իրականություն չի դառնում»,-«Հետքի» հետ զրույցում ասաց Ուշիի գյուղապետարանի աշխատակազմի քարտուղար Աստղիկ Հովհաննիսյանը:
Գյուղում միակ նորակառույցը ամբուլատորիայի շենքն է, որը նախկինում նույնպես գտնվել է կենտրոնացված շենքում:
«Գյուղի բյուջեն այնքան աղքատիկ է, որ հնարավորություն չունենք մեր միջոցներով վերանորոգման աշխատանքներ իրականացնել»,-ավելացրեց աշխատակազմի քարտուղարը:
Մինչ Ուշիում կվերանորոգվի կամ ընդհանրապես չի վերանորոգվի մշակույթի տունը` գյուղի տղամարդիկ շարունակում են ամառ-ձմեռ իրենց նարդին ու բլոտը խաղալ բաց երկնքի տակ:

The two-story building, located in the middle of the village of Ushi, Aragatzotn Marz, seen in the accompanying photo looks to the uninformed observer as a normal; apartment building. There are no signs on the outside wall to suggest otherwise.
In reality, the building houses the village municipality, cultural center, library and post office.
While the building has a separate annex for the cultural center, the roof is in such bad condition that it’s dangerous to even step a foot inside.
Astghik Hovhannisyan, village municipality secretary, told “Hetq”, “Since we don’t have a working auditorium we can’t organize any type of cultural events. Some workers showed up a few times to take measurements but the promised repairs have never been realized.”
The only new construction in the village is the out-patient health clinic. It too was once housed in the two-story building.
Ms. Hovhannisyan says, “The village budget is so limited that we don’t have the means to finance the needed repairs ourselves.”
Till those needed funds are located, village residents will continue to play their backgammon and card games out in the open.