Էդիկ Բաղդասարյանին շնորհվել է «Հայաստանի ազատության պաշտպանի» մրցանակ
Դեկտեմբերի 10-ին ՀՀ-ում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Մարի Յովանովիչը «Հետք» թերթի գլխավոր խմբագիր, «Հետաքննող լրագրողներ» ՀԿ նախագահ Էդիկ Բաղդասարյանին շնորհեց ԱՄՆ դեսպանատան «Հայաստանի ազատության պաշտպանի» մրցանակը: Դեսպանատանը կազմակերպված ընդունելության ժամանակ Մարի Յովանովիչը նշեց. «Էդիկ Բաղդասարյանի աննախադեպ աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր է եղել բացահայտել կոռուպցիայի, մարդու իրավունքների խախտումների, ինչպես նաև մերօրյա ստրկության` թրաֆիքինգի դեպքեր:
Անցյալ տարի Նորվեգիայում «Հետաքննող լրագրողների» կոնֆերանսը մեծ ուշադրություն դարձրեց նրա կողմից ներկայացված մի հետաքննական աշխատանքի, որով բացահայտվում էր նախկին մի բարձրաստիճան պաշտոնյայի կողմից բնական ռեսուրսների չարաշահում»: Դեսպանը նշեց, որ մարդու իրավունքների պաշտպանություը քայլ առ քայլ կատարվող գործընթաց է, և սա այն աշխատանքն է, որին իրենց մասնակցությունը պետք է բերեն բոլորը և թափանցիկ աշխատանք պահանջեն իշխանություններից: Էդիկ Բաղդասարյանն ասաց, որ իրականում ինքը չէր ցանկանա նման մրցանակ ստանալ, և չէր ցանկանա, որ առհասարակ նման մրցանակ աշխարհում լիներ, «որովհետև իսկապես դժվար է նստել ու մտածել, որ քո երկրում քաղաքական հայացքների համար մարդկանց բանտարկում են, երբ գիտես, որ քո երկրում երեխաների 30 %-ը թերսնված է, այսինքն` նրանք սոված են քնում: Ես մանավանդ այս վերջինի մասին եմ խոսում և ուզում եմ, որ այստեղ եղած հասարակական կազակերպությունները հատկապես դրա վրա մեծ ուշադրություն դարձնեն: Իսկապես թերսնուցման խնդիրը այսօր Հայաստանի ամենամեծ խնդիրն է, որովհետև այսօր զորակոչվող երիտասարդների մոտ 40 %-ը ինչ-որ հիվանդություններ է ունենում: Եվ դրանք հիմնականում այդ երեխաներն են»: էդիկ Բաղդասարյանի խոսքերով` սրա հետևանքով մենք 5-10 տարի հետո շատ ավելի մեծ խնդիրների առաջ ենք կանգնելու, և ամենամեծ ուշադրություն պետք է դարձել նրան, որ մարդը չի կարողանում նորմալ մանկություն ունենալ, նորմալ կրթություն ու սնունդ ստանալ: «Դժբախտաբար, Հայաստանում այսօր բոլոր իրավունքները նույն վիճակում են` սկսած բնապահպանության իրավունքից, մինչև կրթության իրավունք: Ես հասարակությանը երբեք չեմ մեղադրում: Ես միշտ մեղադրում եմ վերևներին, որովհետև կան հարցեր, որոնք մի հրամանագրով կարելի է լուծել մի ժամվա մեջ, և այդպիսի հարցերը շատ են: Իշխանությունը քաղաքական կամք պետք է ունենա, որպեսզի շատ արագ ամեն ինչ փոխվի»,- ասաց Էդիկ Բաղդասարյանը: Նա նշեց, որ, ցավոք, Հայաստանում մենք չենք կարողանում ընտրություններ անցկացնել, և ընտրողը չի կարողանում իրացնել իր իրավունքը: «Ամենապարզ բանը սա է: Եվ դրա համար պետք է գտնենք այն անձերին, այն անհատներին, որոնք կան տարբեր տեղերում` ներքևում, ձախում, վերևում, և նրանց միջոցով փորձել ինչ-որ բաներ փոխել»,- նշեց «Հետքի» խմբագիրը:

Edik Baghdasaryan Honored with “Defender of Armenia Freedom” Award by U.S. Ambassador
On December 10, United States Ambassador to Armenia, Marie L. Yovanovitch, conferred the “Defender of Armenia Freedom” award to Mr. Edik Baghdasaryan, “Hetq Online” Chief Editor and President of the “Investigative Journalists” NGO. During the reception following the award ceremony at the U.S. Embassy, Ambassador Yovanovitch noted that, “Due to the unprecedented work of Edik Baghdasaryan, it has been possible to uncover cases of corruption, human rights violations and human trafficking, today’s version of slavery. At the “Investigative Journalists Conference” last year in Norway, particular attention was paid to a series of articles that Mr. Baghdasaryan wrote regarding the exploitation of Armenia’s natural resources by a former top ranking Armenian government official.”
Ambassador Yovanovitch stressed that the defense of human rights is a step by step process in which all must participate and demand transparent governance from their elected officials. Edik Baghdasaryan stated that he would have preferred not to receive such an award and would like to see a world where such awards didn’t exist, “since it is extremely difficult to sit and ponder the fact that people are being persecuted and arrested in your own country merely for their political convictions, when you reflect that 30% of children are malnourished and go to bed hungry. I would really like to underline this last matter and urge our NGO’s to pay specific attention to the plight of the children. I would go so far to say that child malnourishment is the biggest challenge facing Armenia today. As proof, let me just point out that 40% of all army conscripts have some sort of malady. These kids are the ones going without.” The “Hetq” chief editor argued that as a result of this problem the country would be facing much larger challenges 5-10 years down the road. Thus, he urged greater attention to be paid to the fact that many kids cannot enjoy a normal childhood, a normal school life and receive adequate nourishment. “Sadly, in Armenia today, the same situation holds true when it comes to other rights as well, starting from environmental rights to the right to a decent education. I never blame society for the state of affairs. It is those higher up the ladder that I hold accountable since there are some problems that could be resolved in an hour with the stroke of a pen. There are many such problems awaiting such resolution. The authorities must possess the political will to act in order to change and reform the situation as quickly as possible,” Edik Baghdasaryan stated to audience members. He added that it was an unfortunate fact of life that elections in Armenia are a sham and that voters cannot possibly exercise their right to political franchise. “This is the most basic of issues. It thus behooves us all to seek out those individuals, wherever they may exist, with whom it might be able to change certain things. The attempt must be made,” concluded Mr. Baghdasaryan.