«Ողջամիտը» դուրս է ողջամտության շրջանակից
Խոսելով հայ-թուրքական տխրահռչակ արձանագրությունների վավերացման հնարավոր ժակետի մասին` իրենց քաղաքական գործիչ համարող որոշ պաշտոնյաներ խրոխտ ձայնով հայտարարում են, որ հայ-թուրքական, ըստ իրենց, կարգավորումը պետք է տեղի ունենա «ողջամիտ ժամանակահատվածում»: Ըստ այդմ, անհրաժեշտություն է առաջանում պարզելու` արդյո՞ք միջազգային իրավունքի մեջ առկա է «ողջամիտ ժամանակահատված» հասկացության հստակեցված տևողություն:
«Ողջամիտ ժամանակահատված» եզրույթն ունի թեև ոչ հաճախադեպ, սակայն որոշակի կիրառություն միջազգային հանրային իրավունքի մեջ: Օրինակ, Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայի (European Convention on Human Rights) 5-րդ և 6-րդ հոդվածներն երաշխավորում են կալանքի կամ ձերբակալության մեջ գտնվող անձի դատավարությունը «ողջամիտ ժամանակահատվածում»: (“Everyone arrested or detained … shall be entitled to trial within a reasonable time or release pending trial”. Articles 5(3). “Everyone is entitled to a fair and public hearing within a reasonable time”. Article 6(1) (Basic Documents in International Law, (ed. Ian Brownlie), Oxford, 1989, p. 323): Ակնհայտ է, որ նման ձևակերպումն ունի բավարար ճկունություն և հնարավորություն է տալիս վերոհիշյալ բազմակողմ փաստաթուղթը դարձնել առավել ներառական և այն կիրառելի դարձնել դատական տարբեր համակարգերի համար: Այսուհանդերձ, «ողջամիտ ժամանակահատված» բառակապակցության գործածումը երկկողմ փաստաթղթերում, որտեղ ամրագրվում են միայն փախադարձ պարտավորություններ, տրամաբանական և բնավ ցանկալի չէ: Առավել ևս, հաշվի առնելով թուրքերի սեփական պարտավորություններն ուրանալու և խոսքը դրժելու դարավոր ավանդույթը` նման բան ընդհանրապես անընդունելի է նրանց հետ հարաբերություններում: Բելգիացի ժամանակակից մեծագույն իրավագետ Օլիվիյեր Քորտենը (Olivier Corten) «ողջամիտ» եզրույթի հիմնական բնութագրիչն իրավացիորեն համարում է նրա «վերացական երկիմաստությունը» (profound ambiguity) (Oliver Corten, The Notion of “Reasonable” in International Legal Discourse, Reason and Contradictions, The International and Comparative Law Quarterly, (Cambridge University Press), vol. 48, No. 3 (Jul. 1999), p. 613): Այսինքն` միջազգային հարաբերություններում նման ժամկետորոշիչի գործածումը որևէ հստակեցում չի մտցնում երկկողմ փաստաթղթի կիրարկման հարցում: ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանը (UN International Court of Justice) Մայրցամաքային ափեզերքի (Թունիսն ընդդեմ Լիբիայի) դատական գործի մեջ մեզ հետաքրքրող հարցի վերաբերյալ տվել է հետևյալ մեկնաբանությունը. «որևէ դատական գործում որոշելը` ի՞նչն է ողջամիտը և անաչառը, պետք է կախված լինի տվյալ գործի հանգամանքներից» (“what is reasonable and equitable in any given case must be depend on its circumstances”) (Continental Shelf (Tunisia/Libyan Arab Jamahiriya) I.C.J. Re. 1982, para. 60): Այսինքն` ՄԱԿ-ի բարձրագույն դատական ատյանը միանշանակորեն ամրագրել է, որ «ողջամիտ» հասկացությունը խիստ հարաբերական է և միջազգային հանրային իրավունքի մեջ այն չի կարող ունենալ համընդգրկուն և միանշանակ մեկնաբանություն: Այսինքն` եթե հայկական կողմի համար «ողջամիտ» ժամանակահատվածը տրամաբանորեն, օրինակ, կարող է լինել երեք ամիսը, ապա նույնքան տրամաբանորեն «ողջամիտը» թուրքական կողմի համար կարող է լինել երեք տարին:

The “reasonable” is quite unreasonable
When it comes to discussing a possible timeframe for the ratification of the unfortunate Armenia-Turkey protocols, certain officials who claim to be politicians have declared with self-satisfied voices that the process of normalisation (according to them) must take place “within a reasonable timeframe”. Accordingly, the question necessarily arises: is there a clearly-defined limit to “a reasonable timeframe” in international law?
The term “reasonable timeframe” has, albeit of seldom use, but nevertheless a certain application in public international law. For example, Articles 5 and 6 of the European Convention on Human Rights guarantee the trial “within a reasonable time” of individuals in custody or under arrest (“Everyone arrested or detained … shall be entitled to trial within a reasonable time or release pending trial” - Article 5.3; “Everyone is entitled to a fair and public hearing within a reasonable time” - Article 6.1) (Basic Documents in International Law, (ed. Ian Brownlie), Oxford, 1989, p. 323). It is clear that such wording is sufficiently flexible to provide the possibility of the aforementioned multi-lateral document to be more inclusive and applicable in various judicial systems. However, any mention of “reasonable times” in bilateral agreements, where only mutual obligations are codified, does not make any sense and is undesirable. Even more so when one considers the centuries-old tradition of the Turks to deny their domestic obligations and renege on their own promises, such a move would be generally unacceptable in relations with them. A well-known contemporary Belgian legal specialist, Olivier Corten, rightfully considers the “profound ambiguity” of the term “reasonable” to be its main characteristic (Oliver Corten, The Notion of “Reasonable” in International Legal Discourse, Reason and Contradictions, The International and Comparative Law Quarterly, (Cambridge University Press), vol. 48, No. 3 (Jul. 1999), p. 613). That is, the usage of such a deadline in international relations does not bring in any clarification in the application of a bilateral document. In the Tunisia vs. Libya case over their continental shelf, the UN International Court of Justice provided the following commentary on this question of interest to us: “what is reasonable and equitable in any given case must be depend on its circumstances” (Continental Shelf (Tunisia/Libyan Arab Jamahiriya) I.C.J. Re. 1982, para. 60). Thus, the highest tribunal of the UN has clearly stated that the term “reasonable” is strictly relative and that there cannot be a universal and outright understanding of it in public international law. And so, if, for the Armenian side, a “reasonable” timeframe would logically be, say, three months, then with just as much logic the Turkish side could have a “reasonable” timeframe of three years.