Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների կիրառումը բիզնեսում
Հունիսի 9-10-ը «Արմենիա Մարիոթ» հյուրանոցային համալիրում տեղի կունենա «Բիզնեսի և տեխնոլոգիաների երկխոսություն» խորագիրը կրող 3-րդ ամենամյա DigiTec Business ֆորումը: Ֆորումի հիմնական նպատակն է աջակցել տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների /ՏՀՏ/ ներդրմանը տնտեսության այլ ոլորտներում, մեկ հովանու ներքո ներկայացնել ՏՀՏ բոլոր այն ապրանքները և ծառայությունները, որոնք նախատեսված են տնտեսության արդիականացման համար՝ լուծումներ բիզնեսի կառավարման, բիզնես գործընթացների ավտոմատացման և բիզնեսի առօրյա խնդիրների լուծման համար։
Այս տարի ակնկալվում է լայն միջազգային մանակցություն DigiTec Business-ին, մասնավորապես` հարավային և արևելյան եվրոպական երկրներից, այդ թվում` Բուլղարիայից, Ալբանիայից, Կոսովոյից, Սերբիայից, Ռումինիայից, Մակեդոնիայից և Մոլդովայից: «Հայաստանը հետզհետե դառնում է ավելի ու ավելի ճանաչելի տեղեկատվական և հեռահաղորդակցության տեխնոլոգիաների միջազգային արդյունաբերության մեջ: Մեր վարկանիշը` որպես ՏՀՏ ճանաչված կենտրոն, բարձրանում է, ինչը, իր հերթին, կխթանի ներդրումների հոսքը դեպի Հայաստանի ՏՀՏ ոլորտ»,- նշում է Յու Այ Թի Ի Էքսպոյի տնօրեն Վահան Հովսեփյանը:
Անցած տարիներին ֆորումն ունեցել է մոտ 1500 բիզնես այցելու և 30 ՏՀՏ ընկերություն: Այս տարի նախատեսվում է մոտ 40 ընկերության մասնակցություն, որոնք կներկայացնեն ՏՀՏ լուծումներ ֆինանսաբանկային, հաճախորդների սպասարկման, հաշվապահության, կադրերի կառավարման, էլեկտրոնային առողջապահության և էլեկտրոնային ուսուցման, վաճառքների և այլ ոլորտներում: «Նիդերլանդների զարգացման հանագործակցության նախարարության ներկայացուցիչը կներկայացնի հայաստանյան ընկերությունների համար այն աջակցման հնարավորությունները, որ ընձեռում է այս կառույցը` հոլանդական գործընկերների հետ համատեղ ծրագրեր ներկայացնելու դեպքում»,- ասում է Վահան Հովսեփյանը:

Information Technology and Business
The Third Annual DigiTec Business Forum is set to take place on 9-10 June at the Armenia Marriott Hotel. The theme for this year’s event is “Information and Communications Technology (ICT) in Routine Business.” The main objective of the forum is to support the introduction of ICT in to other sectors of the economy and to be an umbrella under which all the ICT products and services aimed at modernizing the economy can be presented.
A wide range of international participants are expected at the DigiTec Business Forum this year, including representatives from Southern and Eastern Europe – particularly Bulgaria, Albania, Kosovo, Serbia, Romania, Macedonia and Moldova. “Armenia is increasingly gaining international recognition in the information and communications technology sector. Our reputation, as an acknowledged ICT center, is improving and this will attract investors to the ICT sector in Armenia,” noted UITE Expo Director Vahan Hovsepyan.
In past years, the forum has seen the participation of around 1500 business visitors and 30 ICT companies. This year’s event expects around 40 companies to take part, presenting technological solutions for finance, banking, customer service, accounting, human resource management, e-learning, sales and other areas.