«Ժառանգությունը» պահանջում է վերջ դնել դատախազության անգործությանն ու հանցագործությունները պարտակելու սովորությանը
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Անահիտ Բախշյանի` Հայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազին ուղղած հաղորդումը  հանցագործության մասին Հասարակությունը ու Հայաստանի Հանրապետության Գիտելիքների  գնահատման եւ թեստավորման կենտրոնի տնօրենը («Առավոտ» թերթ, «Արտահոսք քննություններից  առաջ» 09.06.10թ. փաստում են, որ այս տարվա հիմնական դպրոցի ավարտական քննությունների թեստերն ունեցել են արտահոսք, որոնք վաճառվել են եւ հիմնական դպրոցի շրջանավարտներից ոմանք, քննությունների ժամանակ օգտվելով դրանցից, ստացել են կեղծ բարձր գնահատականներ: Ի դեպ, այս հանցագործ երեւույթի հիմնական մեղքը Հայաստանի Հանրապետության դատախազությանն է, որն անցյալ տարի չբացահայտեց երեւույթը, չհայտնաբերեց  հանցագործներին, չպատժեց, դրանով նպաստեց կրթության ոլորտում անօրինական երեւույթների շարունակական արմատավորմանը եւ որոշ դպրոցներում կրթության ցածրագույն որակի քողարկմանը: Այնինչ,  Ձեր կառույցի դերը պետք է լինի ճիշտ հակառակը: Ավարտական քննությունների թեստերը տպագրվել են Հայաստանում, ԳԹԿ-ի տպարանում, որտեղ  տեղադրված են նկարահանող տեսախցիկներ: Խնդրում եմ   «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի 7-րդ հոդվածի բ) կետի համաձայն` 10-օրյա   ժամկետում տեղեկացնել. 1. Ինչո՞ւ դատախազությունն այս հանցավոր երեւույթի հրապարակումների մասին չի արձագանքում: 2. Ի՞նչ է արել այս տարի ՀՀ դատախազությունը վերոնշյալ հանցագործությանը բացահայտելու ուղղությամբ: Հասարակությունը պահանջում է վերջ դնել Ձեր ղեկավարած  կառույցի անգործությունն ու հանցագործությունները պարտակելու սովորությանը, որի պատճառով հեղինակազրկվում է մեր պետականությունը եւ կասեցվում է քաղաքացիական հասարակության կայացման գործընթացը: Սպասում ենք այս հանցագործության բացահայտմանը, հանցագործների հայտնաբերմանն ու արդարության հաստատմանը, որը նպաստելու  է  մեր հասարակության մեջ պետության  հանդեպ վստահության վերականգնմանը: Շնորհակալություն  համագործակցության համար:

The Heritage Party Demands End to Prosecutors' Ineffectiveness
Excerpts from a letter sent to the Prosecutor General of the Republic of Armenia from Anahit Bakhshyan, Member of the Heritage Faction in the National Aseembly
The general public as well as the Director of the National Assessment and Testing Center (Aravot daily, Exams Leaked, 09.06.2010) have established that this year's general exams for graduating schoolchildren have been leaked and sold to some of the students, who thus received unfairly high grades.
The main body to bear the blame for this incident is the Prosecutor's Office, who did not duly investigate similar incidents last year, did not discover the identities of the people behind them, did not punish the culprits and thus facilitated the continued prevalence of illegal activities in the education sector and the cover up of the low quality of education in some schools. Your role should be the exact opposite.
I request you to provide the following information within the next 10 days, in accordance with article 7 of the Armenian law on 'the Statute of the National Assembly' –
1. Why has the Prosecutor General's office not responded to information about these illegal activities?
2. What has the Prosecutor General's office done to investigate these incidents over the past year?
The public demands an end to the ineffective work of your institution. We expect an investigation revealing the identities of the people behind these incidents and the establishment of justice, which will facilitate the formation of a feeling of trust towards the state by members of the public.