2500 եվրո` 19 ժամ առանց դատարանի որոշման կալանքի տակ պահելու համար
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից «Ասատրյանն ընդդեմ Հայաստանի» գանգատով 2010թ. փետրվարի 9-ին կայացված վճռի պահանջները կատարելու նպատակով կառավարությունն այսօրվա նիստում ՀՀ արդարադատության նախարարությանը հատկացրել է 2500 եվրոյին համարժեք դրամ։
Հիշեցնենք, որ Սիլվա Ասատրյանը Եվրոպական դատարան բողոք էր ներկայացրել ընդդեմ Հայաստանի Հանրապետության` 2005 թ. 19 ժամ առանց դատարանի որոշման իրեն կալանքի տակ պահելու համար (Տես հոդվածը` Պետությունը կվճարի Սիլվա Ասատրյանին` անձեռնմխելիության իրավունքից զրկելու համար): Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանը Հայաստանի քաղաքացի Սիլվա Ասատրյանի բողոքի հիման վրա փետրվարի 9-ին կայացրած վճռով արձանագրել է Մարդու իրավունքների եւ հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին Կոնվենցիայի 5-րդ հոդվածի 1-ին մասի խախտում (անձին անձնական անձեռնմխելիության իրավունքից զրկելը):

RoA Government to Pay 2,500 Euros to Woman Wrongly Detained in 2005
At today’s session of the RoA government, the Ministry of Justice earmarked a sum equal to 2,500 Euros to be given to Silva Asatryan to fulfill the verdict of the European Court of Human Rights adopted on February 9, 2010.
Mrs. Asatryan had filed a suit against the Armenian government at the European Court, arguing that in 2005 she was held for 19 hours in custody without a court order. The European Court found that the Armenian government had violated Article 5, Section 1 of the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms (Right to liberty and security).