Թիֆլիսահայերը չեն կարողանում մոմ վառել հայկական եկեղեցում
«Մենք ուզում ենք մտնել Նորաշենի եկեղեցի և մոմ վառել, ի վերջո` դա մեր իրավունքն է,-ասում է թիֆլիսահայ Միքայել Դավթյանը,- մենք ամեն կիրակի գնում ենք Նորաշենի բակ, այն մեր` հայերիս հավաքատեղին է, ուրիշ տեղ չունենք էլ գնալու, ինչու չենք կարող ներս մտնել և մոմ վառել»,- շարունակում է նա:
Նորաշենի Սուրբ Աստվածածինը «վիճելի» եկեղեցիներից մեկն է: Այժմ այն փակված է, իսկ շրջակա տարածքը ծառայում է որպես հայերի հավաքատեղի: Թիֆլիսահայերը ցավագին են ընդունում այս հանգամանքը, քանի որ տարիներ շարունակ ձգձգվում է վիրահայոց թեմի կարգավիճակի և Թբիլիսիի 5 եկեղեցիները Հայ Առաքելական եկեղեցուն հանձնելու հարցերի լուծումը: Չեն օգնում ո'չ նամակները, ո'չ խնդրագրերը, ո'չ դիմումները և ո'չ էլ ներկայացված պահանջները:
Վրացահայ համայնքը կարծում է, որ այս հարցի վերջնական լուծման համար հարկավոր է խիստ պահանջեր ներկայացնել Վրաստանի իշխանություններին, ստիպել նրանց օրինականացնել եկեղեցիների և վիրահայոց թեմի կարգավիճակը` ելնելով իրենց իսկ ստանձնած միջազգային պարտավորություններից: Վրաստանի Հայկական համագործակցության կենտրոնի (ՎՀՀԿ) նախագահ Կարեն Էլչյանն ասում է, որ իրենք բողոք էին հայտնել տեղի առաջնորդարանին և Էջմիածնին` նրանց պասիվ աշխատանքի համար, այս տարվա մայիսին Վեհափառի անունով նամակներ են ուղարկել Մայր Աթոռ, Վրաստանի մշակույթի նախարարին` կոչ անելով վերջնականապես դադարեցնել Նորաշենի հետ կապված անօրեն գործողությունները և լուծել եկեղեցիների հարցը:
«Վեհափառի պատասխանը կարելի է մի քանի բառով պատմել, մոտավորապես այսպես` «շատ ապրեք, որ ակտիվ եք, աշխատեք ձեր Սրբազանի հետ, և բոլոր հարցերը մենք կլուծենք»»: Վրաստանի Մշակույթի նախարարությունն էլ պատասխանել էր, որ դիմումը կուղարկվի «վերին ինստանցիաներին, քանի որ այդ հարցը շատ ավելի լուրջ է, և իրենք չեն կարող այն լուծել»: «Քանի որ այս տարվա մեջ մենք արդեն երկրորդ անգամ ենք աղմուկ բարձրացնում նույն եկեղեցու պատճառով և Հայ Առաքելական եկեղեցու կողմից ստանում ենք միայն նեգատիվ հետադիմություն, «պրովոկատորի» պիտակ ու լիքը խոստումներ ՀՀ իշխանություններից, ստիպված ամեն աղմուկից հետո սպասում ենք կոնկրետ քայլերի, հիմա նորից մի քիչ կսպասենք, տեսնենք` ինչ է կատարվելու, զուգահեռ մշակում ենք ավելի լուրջ ծրագիր»,-նշում է Կարեն Էլչյանը:
«Մենք ինչպես պայքարենք: Մենք չունենք ո'չ կարգին դիվանագիտական, ո'չ էլ հոգևոր առաջնորդներ: Իսկ մեր տեղացի պատգամավորների միայն անուններն են պատգամավոր, ինչ պիտի մենք սպասենք նրանցից: Ի վերջո, ինչ դարձավ էդ Վրաստանը, և ով դարձավ վրացին, որ բոլորը վախեցած են էդպես: Մենք պետք է համառորեն պայքարենք, որ մտնենք եկեղեցի: Ի վերջո, պիտի մտնենք ներս, թե ոչ»,- դժգոհում է թիֆլիսահայերից մեկը, ով չցանկացավ հրապարակել իր անունը:
Թիֆլիսահայ գործընկերների պահվածքը ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը համարում է տրամաբանական և կարծում է, որ դա բխում է Վրաստանում ստեղծված համակարգից, որ օբյեկտիվ պայմաններում նրանցից ակնկալիքներ ունենալն այնքան էլ իրական չէ: «Վերջին դեպքերի հետ կապված փորձել են միջամտել, արագ կարգավորել խնդիրը, որ աղմուկ չբարձրացվի, համաշխարհային հնչեղություն չստանա, հայության աղմուկը չբարձրանա: Դա նաև չի բխում թիֆլիսահայ համայնքի ազդեցիկ դեմքերի շահերից: Կամ պիտի պատգամավոր լինես, կամ չլինես»,- բացատրում է Շիրակ Թորոսյանը:
Վրաստանի նախագահի խորհրդական, Վրաստանի հայերի միության փոխնախագահ Վան Բայբուրթյանը «Ջի-Էյչ-Էն» գործակալության թղթակցին պատմել է, որ արդեն 4-րդ անգամ ներկա է եղել հայր Տարիելի խոստմանը` իր նախաձեռնությունները համաձայնեցնել վիրահայոց թեմի հետ: Այդքանից հետո Վան Բայբուրթյանը դեռ համոզված է, որ հայր Տարիելը իրականացնում է բարեկարգման աշխատանքներ. «Հայր Տարիելը հայտարարեց, որ գործում է ի բարօրություն եկեղեցու, և նա, իրոք, Սուրբ Նորաշենի բակում բարեկարգում է ծաղկաթմբերը, արևմտյան մուտքի կողմից նորացնում է ցանկապատը»,- ասել է Վրաստանի նախագահի խորհրդականը` նաև շեշտելով, որ այդ ցանկապատի վրա հայր Տարիելը ինքնակամորեն տեղադրել է վրացական եկեղեցուն բնորոշ խորհրդանշան: «Այդ բոլոր աշխատանքները հայր Տարիելը իրականացրել է` չունենալով ո'չ Վրաստանի պատրիարքարանի, ո'չ էլ Թբիլիսիի քաղաքապետարանի կարգաթուղթն ու թույլտվությունը»,- ասել է Վան Բայբուրթյանը:
ՀՀ մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության գործակալության բաժնի պետ Արտյոմ Գրիգորյանն ասում է, որ իրենք սովորաբար ուղարկում են նամակներ, բայց պատասխան չեն ստանում: Վերջին դեպքի առիթով Մշակույթի փոխնախարարը, որը միաժամանակ ԻԿՕՄՕՍ/Հայաստանի նախագահն է, այս հարցով դիմել է ԻԿՕՄՕՍ/Վրաստանի նախագահին: Արտյոմ Գրիգորյանը հաստատում է, որ իրենք չեն կարող միջամտել, քանի դեռ պարզված չէ, թե Նորաշեն եկեղեցին Վրաստանի պատմամշակութային հուշարձանների ցանկերում գրացված է, թե ոչ: 2003 թ. Թբիլիսիում կազմակերպված միջազգային կոնֆերանսում փորձել են բանավոր բանակցել և ձեռք բերել Վրաստանի պատմամշակութային հուշարձանների ցանկը, սակայն բազմաթիվ խոստումները, որ դրանք կտրամադրվեն, այդպես էլ չեն կատարվել: Մինչդեռ գրավոր դիմելու փորձ չի էլ եղել:
«Կարող եմ ենթադրել, որ դա թաքուն միտում է Վրաստանում` հայկական հետքերը աստիճանաբար նվազեցնելու, որը հնարավոր է, որ պետական միջամտությամբ է արվում, հնարավոր է, որ ժողովուրդը ինքնաբուխ էլ է անում: Այս երևույթը բավականին խորը և լուրջ արմատներ ունի: Մենք բոլորս էլ գիտենք, որ Թբիլիսի քաղաքի ստեղծման մեջ հայերը մեծ լումա ունեն, երևի թե դա Վրաստանի իշխանությունների և ժողովրդի մոտ բարդույթներ է առաջացնում»,- նշում է մշակույթի նախարարության հուշարձանների պահպանության գործակալության բաժնի պետը: Վերջինս հաստատում է, որ հուշարձանների քանդման երևույթը միայն Վրաստանում չէ, և շատ հաճախ դա քաղաքական հիմքի վրա է լինում, մի նամակ գրելով` հնարավոր չէ վերացնել կամ կանխել նման երևույթները, որովհետև, եթե այդ երկիրը նման ծրագիր ունի, մի քիչ դանդաղ, մի քիչ արագ` իրականացնելու է: Արտյոմ Գրիգորյանը համոզված է, որ վրացիները շատ հայտնի ու պատմական հուշարձաններ չեն ընդգրկել իրենց ցանկերում, որովհետև եթե ընդգրկում են, ապա պետք է պատասխանատվություն կրեն դրանց նկատմամբ: «Պետք է հարաբերություններ ստեղծել, բարի կամք առաջացնել նրանց մոտ, հանգստացնել նրանց, որ դրանք վտանգ չեն ներկայացնում, դրանք ուղղակի պատմական իրողություն են և երկու ժողովուրդների համատեղ գոյակցության արդյունք, ոչ ավելին»,-վստահեցնում է մշակույթի նախարարության ներկայացուցիչը` նշելով, որ այս դեպքում ոչինչ հնարավոր չէ անել, ոչ էլ կարող ենք պատժել: Ըստ Արտյոմ Գրիգորյանի` միակ ելքը ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի միջոցով վրացիների վրա ազդելն է, քանի որ Վրաստանը ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ի անդամ է և ընդունել է «Բնության և հուշարձանների պահպանության» կոնվենցիան: Մեր այն հարցին, թե ինչու մինչ այժմ այդ քայլին չեն դիմել, և ինչ պետք է անել, որպեսզի նման իրավիճակները հետագայում կանխվեն, Ա. Գրիգորյանը դժվարացավ պատասխանել. «Դա էլ արդեն պետական քաղաքականության հարց է, ես դժվարանում եմ ասել: Դա կարող է սկսվել Մշակույթի նախարարությունից, բայց դա լավ ձև չի: Մենք դա արել ենք Ջուղայի գերեզմանքարերի դեպքում, դիմել ենք ԻԿՕՄՕՍ-ին, ՅՈՒՆԵՍԿՈ-ին, բայց Վրաստանի դեպքը մի քիչ այլ է, մենք պետք է հասկացնենք, որ բարի կամք դրսևորեն,- նշում է Ա. Գրիգորյանը:- Ես գտնում եմ, որ այդ հարցին պետք է վերջ դրվի, բայց ձևը չեմ կարող գտնել, որովհետև մենք տխուր դեպք ունենք Ադրբեջանի պարագայում»:
Տարօրինակ է, որ ՀՀ մշակույթի նախարարությունը նույնիսկ մոտավորապես չի հաշվառել հայկական պատմամշակութային հուշարձաններն ու կոթողները Վրաստանում, նույնիսկ հայաբնակ Սամցխե-Ջավախք տարածաշրջանում: «Այդ հարցով զբաղվում է RAA-ն (հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող հասարակական կազմակերպություն)»,-մատնանշում է Ա. Գրիգորյանը,- մեր արխիվներում նյութեր կան, բայց ներկա պահին այդ գործընթացով մենք չենք զբաղվում»:
Սամվել Կարապետյան. «Եթե մենք ամեն րոպե կարող ենք թքել մեր նախնիների հիշատակին, ավելորդ է զբաղեցնել այս տարածքը»:
Նոյեմբերի 21-ին Հայաստանում Վրաստանի դեսպանատան դիմաց իրենց վրդովմունքն ու բողոքը արտահայտեցին հայ բլոգերները: Նրանք Վրաստանի դեսպանատան մուտքի մոտ դագաղով «թաղեցին Վրաստանի նորածին ժողովրդավարությունը»: Մասնակիցները վրացական կառավարությունից պահանջեցին պատժել հայկական եկեղեցիների դեմ ոտնձգությունների հեղինակ հայր Տարիելին։ «Կատարվում է հանցագործություն, խուլիգանություն, գերեզմաններ են քանդվում, ոչնչացվում են պատմական հուշարձաններ. յուրաքանչյուր դեպքում, երբ մեկի պատուհանը ջարդում ես, քրեական գործ են հարուցում, իսկ Վրաստանում դրա համար տալիս են տերտերի կոչում և պաշտոնական պահպանություն, հարգանք, պատիվ և այլն: Չկա մեկը, որ ասի` քրեական հանցագործություն է կատարվում: Կատարվում է հանցագործություն մարդկության դեմ, դա սպիտակ եղեռնի նման մի բան է: Պարզվում է` նման բան թույլատրվում է, պարզվում է` դա կարելի է խրախուսել: Նույն գործողությունները կատարվում են նաև Ջավախքում»,- ասել է ակցիայի մասնակիցներից մեկը:
Հայկական ճարտարապետությունն ուսումնասիրող կազմակերպության հայաստանյան գրասենյակի ղեկավարը ևս համոզված է, որ իսկապես հանցագործություն է կատարվել: Եթե վրացիները չեն պատժում իրենց հանցագործին, ուրեմն միակ ելքը Եվրոպական դատարան դիմելն է. «Դարեր շարունակ մենք արհեստով և արվեստով ենք զբաղվել, հիմա պետք է դատով զբաղվենք: Մեր եկամտի աղբյուրը արվեստն ու առևտուրն է եղել, հիմա դատը կարող է լինել հայ ժողովրդի եկամտի աղբյուրը: Մեր պապերն այնքան են ստեղծել, և մեր հարևաններն այնքան են փչացրել, որ մեզ մի քանի դար հերիք է այդ դատերով ապրելու,- նշում է Սամվել Կարապետյանը և շարունակում,- փեշակը պետք է փոխել, իսկ սրան ու նրան դիմում գրելը` «վարչապետը դիմեց իր կոլեգային, կաթողիկոսը դիմեց պատրիարքին» և այլն, չպիտի դիմենք, պիտի դատենք: Եթե պիտի շարունակենք այն տրամաբանությամբ, որ դատի դեպքում վրացիները կարող է ճանապարհ փակեն և այլն, եթե այդ տրամաբանությամբ 30 հազար քառ. կմ ենք զբաղեցնում երկիր մոլորակի վրա, ապա պետք է տեղ տանք պատիվ ունեցող ազգերին, ովքեր պատվով կարող են ապրել: Եթե մենք ամեն րոպե կարող ենք թքել մեր նախնիների հիշատակին, ավելորդ է զբաղեցնել այս տարածքը»:
Նորաշենի վերջին դեպքից հետո տարբեր ասուլիսներով ու մտահոգություններով հանդես եկան ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր, «Հզոր հայրենիք» կուսակցության փոխնախագահ, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը և ԵՊՀ հայագիտական կենտրոնի ավագ գիտաշխատող, բ.գ.թ. Հայկազուն Ալվրցյանը: Երկուսն էլ մեղադրեցին հայաստանյան իշխանություններին և Մայր Աթոռին պասիվության մեջ: «Այս ամենը արդյունք է այն իրողության, որ թե' պետական, թե' Մայր Աթոռի մակարդակով մշակված քաղաքականություն չկա: Անընդհատ հասարակությունն արձագանքում է, բայց սրանք միջպետական, միջեկեղեցական կայուն հարաբերությունների սահմանված խաղի կանոնների կարիք ունեն»,- վստահ է Հայկազուն Ալվրցյանը:
Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Տեր Վահրամ քահանա Մելիքյանը նոյեմբերի 21-ին «Հայելի» ակումբում կազմակերպված բանավեճի ժամանակ նշեց, որ Մայր Աթոռը բնավ էլ անտարբեր չէ այս հարցերի նկատմամբ և մշտապես քայլեր է ձեռնարկում այդ ոտնձգությունները կասեցնելու համար: «Մի' կարծեք, որ լռություն է տիրում: Լռություն չի տիրում: Պարզապես մենք գործում ենք, բայց միշտ չէ, որ նպատակահարմար ենք գտնում կատարվող գործողություններին կամ քայլերին հնչեղություն տալ, որովհետև միշտ չէ, որ այդ հնչեղությունը օգտակար է լինում»,-պարզաբանել է Տեր Վահրամը:
Շիրակ Թորոսյանն էլ ուրախությամբ նշեց, որ ասուլիսում արտահայտված մտահոգություններին արձագանքեցին ՀՀ վարչապետը, արտգործնախարարը, ԱԺ նախագահը և Մայր Աթոռը, և բողոքի նոտա հղվեց Վրաստան` ՀՀ-ում Վրաստանի դեսպանի միջոցով: «Իսկ արդյունքն այն էր, որ հայր Տարիելը ներողություն էր խնդրել, և շիրմաքարերը տեղադրել էին տեղը»,- ասում է պատգամավորը: Իսկ եթե առաջիկայում նորից ոտնձգություն լինի հայկական մշակութային կոթողների նկատմամբ, ըստ պատգամավորի` իրենք կսկսեն մտածել, թե ինչ պետք է անել` դադարեցնելու այդ ոտնձգությունները: «Ուզում եմ հավատալ, որ Վրաստանում այսքանից հետո չեն կրկնվի նման քայլերը, եթե կրկնվեցին, ուրեմն չկա տարրական հարգանք իրենց քաղաքացի ստվար ազգային փոքրամասնության նկատմամբ, ընդհանրապես հոգևոր արժեքի նկատմամբ, ինչու չէ` նաև հարևան երկրի նկատմամբ»,-հավելում է Շիրակ Թորոսյանը:
Վրաստանում Վիրահայոց թեմի և հայկական եկեղեցիների նկատմամբ դրսևորվող ոտնձգությունների առնչությամբ նոյեմբերի 21-ին վերջապես լրջորեն մտահոգվել է նաև Մայր Աթոռը: Գերագույն Հոգևոր Խորհուրդը «դատապարտեց քրիստոնեության ոգուն, եղբայր ժողովուրդների բարեկամությանն անհարիր քայլերն ու գործողությունները»` կոչ անելով «Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ Եկեղեցու զավակներին` զորավիգ լինել վիրահայությանը իրենց ջանքերում և նախանձախնդիր պայքարում` ի պաշտպանություն հայկական եկեղեցիների և հայրենական իրենց սրբությունների»։
Մոտ երկու տասնամյակ շարունակվող ոտնձգությունները դեռևս չեն ապացուցել, որ նման դեպքերը արդեն պարբերական են դարձել և վրացիների «բարի կամք» կոչվածը ու հարգանքը հայկական ճարտարապետական հուշակոթողների նկատմամբ պարզապես միֆ է: Պատգամավորը փաստեց, որ «իրենք դա, իհարկե, հասկացել են, և եթե դրանք շարունակական լինեն, պետք է համարժեք հակաքայլեր ձեռնարկեն»:
Հ.Գ. Նորաշենի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցու տարածքում վերջին դեպքերի կապակցությամբ Հետքը դիմել է Վրաստանի ժողովրդական պաշտպանի գրասենյակին կից Հանդուրժողականության կենտրոնի փորձագետ Բեկա Մինդիաշվիլուն, որը, նախապես ձեռք բերված պայմանավորվածության համաձայն, այսօր պետք է հեռախոսային հարցազրույց տար Հետքին: Սակայն պայմանավորված ժամին Բեկա Մինդիաշվիլու հեռախոսն անհասանելի էր:
Նույն թեմայով հարցազրույցի ակնկալիքով Հետքը դիմել է նաև Հայաստանում Վրաստանի արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռևազ Գաչեչիլաձեին, եւ մոտ օրերս սպասում ենք դեսպանի պատասխանին: Հարցազրույցը կայանալու դեպքում Հետքը կհրապարակի այն:

Armenians of Tiflis Can’t Even Light Candles in the Armenian Church
“We want to enter the Norashen Church to light candles, that’s our right, no?” says Mikayel Davtyan, an Armenian from Tiflis. “Every Sunday we go to the Norashen courtyard, it’s a meeting place for Armenians. Why can’t we go inside and light candles?”
The Holy Mother of God Church in Norashen is one of the churches “in question”. It is presently closed while the courtyard serves as a gathering place for local Armenians. Armenians of Tiflis have accepted this development quite painfully given that a solution to the status of the Armenian Church in Georgia and the question of handing over the five Armenian churches in Tiflis to the Armenian Apostolic Diocese had been dragging on for years.
The Georgian Armenian community believes that in order to obtain a final resolution on the matter a more resolute stance must be taken regarding the Georgian authorities and demands must be made that they legalize the status of the churches and the Armenian Diocese according to international obligations that the Georgian authorities themselves have assumed. Karen Elchyan, President of the Armenian Cooperation Center of Georgia (ACCG) states that they have sent protests to the local Diocese and to Etchmiadzin criticizing their lackadaisical attitude and that they sent letters personally addressed to Catholicos Garegin II and the Georgian Cultural Minister calling for a halt to the illegal actions taking place at Norashen and to resolve the issue of the other churches.
Karen Elchyan notes that, “The answer by the Vehapar can be summed up in a few words, basically that, ‘congratulations for being so active; work with your local Primate and we’ll resolve all existing problems’. The Georgian Cultural Ministry responded that the matter had to be taken to higher authorities since they couldn’t handle such a serious matter. Given that this is the second time this year that we have raised the matter of the same church and we only receive a negative follow-up by the Armenian Apostolic Church, the label of ‘provocateur’ and merely countless promises by the ROA authorities, we are resigned to wait for more concrete actions. Again, we will wait and see what transpires but at the same time we are drafting more serious lines of action.”
An Armenian from Tiflis who wished to remain anonymous lamented that, “In May when they first started to build the wall I was there. Every Sunday I go to the church courtyard. The people assembled were quite annoyed and were waiting for the Primate to say something but all he said was ‘if you need the Norashen church go and fight for it’.
Our anonymous Armenian added, “How can we go and fight? We don’t have good diplomatic or spiritual leaders. And our parliamentary delegates are delegates in name only; what can we expect from them. In the end, what has changed in Georgia that they’re all so afraid. We must stubbornly put up a fight to be able to enter the church. At the end of the day will we go in or not?”
Shirak Torosyan, a Deputy in the Republican Party faction and President of the “Javakhk” Patriotic Union views the stance of his Tiflis Armenian colleagues as logical and believes that it stems from the system created in Georgia and that given the existing objective conditions it’s not that realistic to expect anything from it. Shirak Torosyan states, “They tried to intervene in the recent incidents, to quickly settle the matter, so that the noise doesn’t reach the ears of the international public, so that the voice of Armenians isn’t heard. This also doesn’t correspond to the interests of the more influential individuals in the Tiflis Armenian community. You either have to be a parliamentary deputy or not.”
Van Baybourtyan, an advisor to the Georgian president and Vice President of the Armenian Union of Georgia, informed the “GHN” news service that he had already witnessed, for the fourth time, the promise of Georgian clergyman Father Tariel to get the agreement of the Georgian Armenian Diocese before conducting any of his initiatives. After all this, Van Baybourtyan is still convinced that Father Tariel is solely conducting improvement work. “Father Tariel has declared that he works for the well-being of the church and that he actually merely improving the flower bushes in the Norashen courtyard and repairing the fence near the western entrance.” stated Mr. Baybourtyan stressing that Father Tariel voluntarily placed a symbol unique to the Georgian Church on the fence. “Father Tariel conducted all that work without the written consent of either the Georgian Patriarchate or the Municipality of Tbilisi.” he added.
Artyom Grigoryan, the head of the Monuments Preservation Division of the ROA Ministry of Culture, states that they usually send off letters but receive no responses. On the occasion of the recent incident, the Vice Minister of Culture, who is also the President of the ICOMOS (International Council on Monuments and Sites) branch in Armenia, petitioned the President of ICOMOS in Georgia. Mr. Grigoryan confirms that his office cannot intervene in the matter since it is still not clear whether the Norashen church is registered in the list of Georgian historic-cultural monuments or not. During an international conference held in Tbilisi in 2003 they attempted to carry on talks and obtain the Georgian registry of historical-cultural monuments. Despite the many promises they received that such lists would be made available, nothing ever was handed over. They haven’t yet attempted to make such a demand in writing.
Mr. Grigoryan states, “I can assume that it is the hidden intention to gradually erase all Armenian traces in Georgia, something that is possible if there is government intervention. It is also possible that the people do it spontaneously as well. This manifestation has deep and serious roots. We all know that Armenians had a great contribution in the creation of the city of Tiflis and this probably causes some complexes within the authorities and people of Georgia.” He confirms that the manifestation of the destruction of monuments doesn’t only take place in Georgia and that it often takes place on a political basis. Such occurrences cannot be stopped by writing one letter because if a given country has set such a policy it will be realized, sooner or later. Mr. Grigoryan is convinced that the Georgians don’t include well-known monuments in their registry because they’d have to assume responsibility for them if they did so. “We must establish relations and foster goodwill on their part and calm their fears that such things do not pose a threat and are only historical realities and the result of the coexistence of the two peoples, nothing more.” notes Mr. Grigoryan and adds that in this case nothing can be done and we can’t penalize them. In his estimation the only possible route is to pressure the Georgians via UNESCO since that country is a member of UNESCO and has accepted the “Nature and Monuments Preservation Convention”. When asked why they haven’t yet availed themselves on this route and what must be done to avoid such occurrences in the future, Mr. Grigoryan answered with apparent difficulty, “Now that is a matter of state policy and I have some trouble responding to the question. It can be initiated by the Cultural Ministry but it wouldn’t be the best way to go. We went that route over the destruction of the gravestones in the Jugha (Julfa) Armenian Cemetery, we petitioned ICOMOS and UNESCO. But the Georgian issue is somewhat different; we must get them to understand the need for goodwill. I realize that a resolution to the matter must be found but I’m not able to find the right approach, because we have a tragic situation in the case of Azerbaijan.”
It is strange that the ROA Ministry of Culture hasn’t even come up with an approximate calculation of the Armenian historical and cultural monuments in Georgia, not even in the Armenian-populated areas of Samtskhe-Javakhk. Mr. Grigoryan points out that the Armenian Architectural Research NGO deals with that matter and adds, “We have materials in our archives but we are not presently engaged in the issue.”
Samvel Karapetyan – “If we can spit on the graves of our ancestors every minute then it’s a waste of time to reside on these lands”
On November 21st, Armenian bloggers took their anger and protest in front of the Georgian Embassy in Armenia. They carried a casket reading “you have buried the democracy newly born in Georgia”. The demonstration participants demanded that the Georgian authorities punish Father Tariel for his violations of Armenian churches in Georgia. One of the protestors declared, “There is criminal acts and hooliganism going on. Cemeteries are being defaced and historical monuments being destroyed. When you break somebody’s window a criminal case is brought against you but in Georgia they make you a priest and the protection of the state, respect and honor. No one is saying that crimes are being committed. Crimes are being committed against humanity, a sort of white genocide. It turns out that such acts are being permitted and being encouraged. The same crimes are being committed in Javakhk.”
The head of the office of the Armenian Architectural Research group also is convinced that crimes are being committed and that if the Georgians don’t punish those responsible then the only alternative is to petition the European Court. “For centuries we have been engaged in the arts and trades. Now we must engage in the court process. The source of our revenue has been the arts and trades, now the court can also be a source of revenue. Our forefathers have created so much and our neighbors destroyed so much that we can live off the court cases for a few centuries.” notes Samvel Karapetyan and adds, “We must change things and sue people rather than write letters to the government or the Primate. If we are going to continue with the logic that the Georgians can close the way in a court case and if by that logic we inhabit 30,000 square kilometers of land on this planet, then we must give way to those nations with honor and who can live with honor. “If we can spit on the graves of our ancestors every minute then it’s a waste of time to reside on these lands”
After the recent events in Norashen, Shirak Torosyan, a parliamentary deputy aligned with the Republican Party faction in Armenia, Vice-President of the “Powerful Fatherland” Party and President of the Javakhk Patriotic Union, along with Haykazun Alvrtsyan, Senior Scientific Worker at the Armenological Center at Yerevan State University, gave several press conferences expressing their concerns. Mr. Alvrtsyan is certain that, “All this is a result of the fact that there is no refined policy on the matter either by the government or by the Holy See in Etchmiadzin. The society at large raises its voice constantly on these issues but they are in need of play rules as defined by established inter-governmental and inter-church relations.
Father Vahram Melilyan at the Etchmiadzin’s Information Division stated, during a debate staged on November 21st at the “Hayeli Club”, that the Holy See is not indifferent to these matters and is constantly taking action to prevent such trespasses. “Don’t believe that silence is the overriding response. We are working on the matter but it’s not always expedient to make our actions known publicly.” Father Vahram clarified.
Shirak Torosyan gladly proclaimed that the ROA Prime Minister, the President of the National Assembly and the Holy See have reacted to the concerns voiced at the press conference and that a protest has been dispatched to Georgia via the Georgian Embassy in Armenia. Mr. Torosyan adds that, “The result is that Father Tariel has asked for forgiveness and the gravestones have been put back in their place.” According to Deputy Torosyan if such violations occur in the future they will have to think of ways to prevent such occurrences. “I would like to believe that after all this similar things will not be repeated in Georgia and if they do then it just shows that there is no respect towards their citizens that constitute a sizeable national minority, towards spiritual values in general and towards their neighbor nation.”
Finally, on November 21st, the Holy See of Etchmiadzin also expressed serious concern over the matter. The Supreme Spiritual Council “condemned the improper steps and activities in opposition to the Christian spirit and the friendship of nations” and called on “the children of the Holy Armenian Apostolic Church to stand firm with the Armenians of Georgia in their efforts and struggle in the defense of Armenian churches and their national holy treasures.”