Նորից «Ալեքս գրիգը»՝ Սամվել Ասեքսանյանի ընկերությունը
ՏՄՊՊՀ հանձնաժողովի կողմից մանրածախ առևտրի կետերում կատարվող ամենօրյա դիտանցումների արդյունքում արձանագրվել է, որ վերջին շրջանում կարագի և բուսական յուղի շուկաներում նկատվում են գնային փոփոխություններ:
Հիմք ընդունելով Հանձնաժողովի մոնիտորինգի խմբի վերլուծությունները, ինչպես նաև թեմայի վերաբերյալ տարբեր լրատվամիջոցների հրապարակումները, այսօր կայացած նիստում որոշվել է վարչական վարույթ հարուցել վերոնշյալ 2 շուկաներում գերիշխող «Ալեքս գրիգ» ընկերության նկատմամբ:
Օրենքով սահմանված ժամկետում «Ալեքս գրիգը» Հանձնաժողովին կներկայացնի տեղեկատվություն՝ իր կողմից իրացվող կարագի և բուսական յուղի ձեռքբերման և իրացման գների վերաբերյալ: 5 -օրյա ժամկետում վերոնշյալ ընկերությունը պետք է ներկայացնի նաև հիմնավորումներ՝ թանկացման վերաբերյալ:
Տեղեկացնենք, որ ՏՄՊՊՀ նախորդ տարվա ուսումնասիրություններով, իրացման ծավալներով «Ալեքս գրիգը» զբաղեցնում է կարագի շուկայի ավելի քան 1/3-ը՝ 35,4 տոկոս մասնաբաժնով, իսկ արևածաղկի և եգիպտացորենի բուսական յուղի շուկաներում այս ընկերության մասնաբաժինը 37,5 տոկոս է:
Հանձնաժողովը որոշել է տեղեկատվություն պահանջել նաև վերոնշյալ շուկաներում գործող մյուս տնտեսվարողներից, պարզելու, արդյոք կան կառուցվածքային փոփոխություններ, մասնավորապես այլ խոշոր տնտեսվարողներ, թե՝ ոչ: Այս մասին հայտնում են հանձնաժողովի մամլո ծառայությունից:

И вновь компания Самвела Алексаняна "Алекс Григ"
В результате каждодневного мониторинга, проведенного Государственной комиссией по защите экономической конкуренции выяснилось, что в последнее время на рынках растительного и сливочного масла наблюдаются ценовые изменения.
Основываясь на исследовании мониторинговой группы ГКЗЭК, а также на различных публикациях на эту тему, комиссия на сегодняшнем заседании начала административное производство в отношении компании "Алекс Григ", занимающей монопольное положение на указанных двух рынках.
В установленный законом срок компания должна предоставить ГКЗЭК информацию о стоимости приобретения и цены реализации сливочного и растительного масла, а также представить в 5-дневный срок обоснование повышения цен на данную продукцию.
Отметим, что по результатам изучений, проведенных ГКЗЭК в прошлом году, доля компании "Алекс Григ" на рынке сливочного масла составляет более одной трети, или 35,4%, а на рынках подсолнечного и кукурузного масла – 37,5%.
Комиссия также приняла решение потребовать от других субъектов, действующих на указанных рынках, сведения о возможных структурных изменениях, в частности о появлении других крупных хозяйствующих субъектов. Об этом сообщает пресс-служба ГКЗЭК.