«Վրաստանը երբեք չի դառնա Ամերիկայի 51-րդ նահանգը»
Նախորդ շաբաթ Երեւանում կայացավ Եվրամիության եւ Հարավային Կովկասի համագործակցության եւ խնդիրների վերաբերյալ միջազգային կոնֆերանս: «Հետք»-ին հաջողվեց կոնֆերանսի շրջանակներից դուրս զրուցել Վրաստանի Զարգացման եւ համագործակցության բազմակարծության կենտրոնի ղեկավար, 1990-95 եւ 2004-08 թթ. Վրաստանի խորհրդարանի անդամ Իվլիան Խաինդրավայի, ինչպես նաեւ Տարածաշրջանային անվտանգության հարավկովկասյան ինստիտուտի (SCIRS) տնօրեն, Վրաստանի Հելսինկյան հանձնաժողովի համակարգող Ալեքսանդր Ռուսեցկիի հետ:
Իվլիան Խաինդրավայի ելույթը ամենահետաքրքիրներից էր կոնֆերանսում: Խաինդրավան խիստ քննադատության ենթարկեց ինչպես Վրաստանի իշխանություններին, այնպես էլ Եվրոպային եւ Միացյալ Նահանգներին վերջին իրադարձությունների կապակցությամբ` դիպուկ եւ սրամիտ փաստարկներ բերելով: Ըստ նրա` եվրոպական փափուկ դիվանագիտական լեզուն ժանրի ճգնաժամ է ապրում, իսկ Վրաստանում ժողովրդավարության խնդիրը շարունակում է հրատապ մնալ:
Հնարավո՞ր է իշխանության փոփոխություն Վրաստանում մոտ ապագայում` Հետքի հարցին ի պատասխան՝ Ի.Խաինդրավան ասաց. «Ինձ համար դժվար է պատկերացնել, որ Սահակաշվիլին ավարտին կհասցնի իր երկրորդ եւ վերջին նախագահական ժամկետը: Ճիշտ է, այս առումով ես ունեմ ոչ միայն լավատեսություն (որովհետեւ ես կցանկանայի, որ Վրաստանում իշխանությունը փոխվի), այլ նաեւ որոշ մտավախություններ, քանի որ եթե, այնուամենայնիվ, նման հնարավորություն նրան (Սահակաշվիլիին-հեղ.) տրվի, ինձ համար դժվար է պատկերացնել, որ նա հանգիստ կպահի իրեն եւս չորս տարի եւ կհեռանա մեծ քաղաքականությունից որպես Հարավային Օսիայի եւ Աբխազիայի կորստի պատասխանատու: Այնպես որ, այստեղ ոչ միայն ցանկություն կա փոփոխել դեպի լավը, այլեւ խուսափել ավելի վատից»:
Այն իրավիճակը, որում գտնվում է այսօր Վրաստանը, ըստ Խաինդրավայի, անկայուն է եւ վտանգավոր, այնպես որ փոփոխությունները պետք է լինեն աստիճանաբար, հանգիստ` խուսափելով ավելորդ վնասներից: Դրա համար անհրաժեշտ է բացել մեդիա տարածությունը, տեղեկացնել մարդկանց, վերադառնալ հակակշիռների եւ զսպումների համակարգին, ապահովել օրենքի գերակայությունը եւ անցկացնել արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որպեսզի կազմվի ներկայացուցչական խորհրդարան:
«Դրանից հետո արդեն պարզ կլինի՝ արդյո՞ք հարկավոր է փոխել նախագահին, թե՞ միայն նրա լիազորությունների սահմանափակման անհրաժեշտություն կա` նախագահական գրասենյակից այսպես ասած չմտածված քայլերը կանխարգելելու նպատակով»,- նշեց փորձագետը: Թեեւ Խաինդրավան Վարդերի հեղափոխության կողմնակիցն էր եւ մասնակիցը, այնուամենայնիվ, գտնում է, որ ամեն անգամ իշխանությունը փոխել հեղափոխության եւ այլ ցնցումների ճանապարհով չի կարելի: Պետք է դա կատարել սահմանադրական ճանապարհով` արդար ընտրությունների միջոցով:
«Իսկ ինչպիսի՞ն են խորհրդարանի նախկին խոսնակի` Նինո Բուրջանաձեի` իշխանության գալու հնարավորությունները»,- հետաքրքրվեցինք մենք: Ինչպես հայտնի է, Նինո Բուրջանաձեն բոլորովին վերջերս հանդես եկավ իշխանությունների հասցեին սուր քննադատությամբ եւ հայտարարեց, որ Վրաստանում պետք է տեղի ունենան նոր ընտրություններ:
«Բուրջանաձեն Սահակաշվիլիին ուղղեց 43 հարց, որոնցից առնվազն 33-ին չէր խանգարի, որ ինքն էլ պատասխաներ, որովհետեւ նա եղել է Սահակաշվիլիի ամենամոտ դաշնակիցը, նա եղել է հիերարխիայով երկրորդ դեմքը եւ, չորս տարի շարունակ ղեկավարելով խորհրդարանը, կոծկել է Սահակաշվիլիի բոլոր անօրինականությունները: Այնպես որ, միայն արմատական հայտարարությունները բավական չեն»,- նշեց նա:
Խաինդրավայի կարծիքով՝ Բուրջանաձեի հավակնությունները չեն համապատասխանում հասարակության տրամադրություններին, քանի որ իր ռեյտինգով նա ամենեւին էլ բարձր չէ մի շարք այլ ընդդիմադիր քաղաքական գործիչներից: «Այնպես որ,- գտնում է փորձագետը,- նրա կողմից այնքան էլ խելամիտ չէ նախապայմաններ դնել այլ քաղաքական ուժերի հետ համագործակցելու համար»:
«Բուրջանաձեն, այնուամենայնիվ, ունի իր տեղը երկրի քաղաքական դաշտում եւ, եթե նա իր հավակնությունները համապատասխանեցնի Վրաստանի առաջ դրված խնդիրներին, մասնավորապես ներքաղաքական, կարող է համաձայնության գալ չափավոր քաղաքական ուժերի հետ»,- ընդգծեց նա:
Լեհաստանի եւ Վրաստանի նախագահների մասնակցությամբ վերջին սկանդալային իրադարձության մասին. Խաինդրավան նշեց, որ վերջին տեղեկություններով՝ օսական կողմից կրակոցներ, իրոք, եղել են: «Որպես մարդ, ում երակներով հոսում է նաեւ մի քիչ լեհական արյուն, մեծ համակրանքով եմ վերաբերվում այդ երկրին, սակայն կարծում եմ, որ Լեհաստանի նախագահը ոչ միշտ է գործել իր ռանգին համապատասխան Վրաստանի հանդեպ: Կարծում եմ, որ Վրաստան կատարած այցելությունների քանակով նա գերազանցել է որեւէ այլ մեկին Եվրոպայից, եւ նրա այցելություններից ոչ բոլորն են եղել արդյունավետ եւ համապատասխանել քաղաքական կոնյունկտուրայի պահանջներին: Կարծում եմ, որ նա մի քիչ չափն անցել է»:
Արդյո՞ք Ռուսաստանն ընդմիշտ կորցրել է Վրաստանը, թե՞ հնարավոր է հարաբերությունների նորմալացում, ասենք՝ Վրաստանում իշխանափոխության պարագայում: «Մենք հարեւաններ ենք, իսկ հարեւաններին չեն ընտրում: Այն իրավիճակը, որում գտնվում են վրաց-ռուսական հարաբերությունները, նորմալ չէ, եւ արդեն բավական երկար ժամանակ: Գուցե այն, ինչ կասեմ, կհնչի որպես լոկ բարի մտադրություն, բայց ես կարծում եմ, որ Ռուսաստանի կողմից պետք է լինեն ազդակներ, որոնք որոշ չափով կհանգստացնեն վրացական հասարակությանը, քանի որ Ռուսաստանի օգոստոսյան գործողություններն ընկալվում են որպես ագրեսիա»:
Ըստ Խաինդրավայի` հնարավոր է ոչ միայն տեսականորեն, այլեւ գործնականում Վրաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ գտնել ընդհանուր շահեր եւ երկխոսել հնարավոր համագործակցության մասին հենց այդ ընդհանուր շահերի հիման վրա: Սակայն դրա համար նախեւառաջ հարկավոր է, որ փոխվի հռետորությունը՝ ինչպես Մոսկվայի, այնպես էլ Թբիլիսիի, եւ առաջին հերթին, այնուամենայնիվ, Մոսկվայի կողմից: Դա պետք է զուգորդվի որեւէ ցուցադրական քայլով, օրինակ՝ Ախալգորիի շրջանի ապաօկուպացմամբ: «Այդ դեպքում նաեւ վրացական կողմը կստանա փաստարկ, որ Ռուսաստանում ինչ-որ բան փոխվում է, եւ հնարավոր է երկխոսել նրա հետ»,- գտնում է փորձագետը:
Իվլիան Խաինդրավան կոնֆերանսի ժամանակ ունեցած իր ելույթում հստակորեն բաժանեց Արեւմուտքը ԱՄՆ-ի եւ Եվրոպայի: «Վրաստանի ապագան, այնուամենայնիվ, Ամերիկայի՞ հետ է, թե՞ Եվրոպայի»,- հետաքրքրվեցինք նրանից:
«Ես լիովին համոզված եմ, որ Վրաստանի ապագան Եվրոպայի հետ է, որովհետեւ Վրաստանը հնարավորություն եւ հուսով եմ նաեւ ցանկություն չունի վերածվել Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների 51-րդ նահանգի: Վրաստանը հնարավորություն ունի դառնալու միավորված Եվրոպայի անդամ, թեեւ, ամեն դեպքում, այն Եվրոպայի անմիջական հարեւանն է… Ցավոք սրտի, Վրաստանի արտաքին քաղաքականության մեջ տեղի է ունեցել ակնհայտ դիսբալանս պայմանականորեն ասած Վաշինգտոնի եւ Բրյուսելի միջեւ` հօգուտ Վաշինգտոնի, եւ սա եւս պետք է ուղղել… Քաղաքակրթական առումով Վրաստանը դարերով ձգտել է դեպի Եվրոպան եւ այժմ պետք է գործով իրականացնի իր դարավոր ձգտումները»:
Օգոստոսյան ճգնաժամը, փորձագետի խոսքերով, նաեւ եվրոպացիներին ցույց տվեց, թե որքան վտանգավոր է հակամարտությունները պահել «սառեցված» վիճակում, քանի որ ցանկացած պահի նրանք կարող են պայթել, եւ թե որքան անհրաժեշտ է համապատասխան ուշադրություն ցուցաբերել անմիջական հարեւաններին:
Իսկ ընդհանուր առմամբ Եվրոպան պետք է հստակորեն գիտակցի եւ ձեւակերպի իր շահերը Հարավային Կովկասի հանդեպ: «Եվրոպան պետք է հստակ մեսիջներ հղի, թե ինչ է սպասում մեզնից, որովհետեւ այն լղոզված, երբեմն նաեւ հակասական մեսիջները, որ մենք ստանում ենք Եվրոպայից, որոշ առումով ապակողմնորոշում են մեր քաղաքացիներին եւ թույլ են տալիս մեր իշխանություններին շահարկել դրանք»,- եզրափակեց Խաինդրավան:
Տարածաշրջանային անվտանգության հարավկովկասյան ինստիտուտի (SCIRS) տնօրեն, Վրաստանի Հելսինկյան հանձնաժողովի համակարգող Ալեքսանդր Ռուսեցկիի հետ Հետքն ավելի շատ զրուցեց հայ-վրացական հարաբերություններից: Ճիշտ է, Ա. Ռուսեցկին եւս արտահայտեց իր կարծիքը Վրաստանի ներքաղաքական իրադրության վերաբերյալ:
«Կողմնակից եմ, որ Վրաստանում լինեն ընտրություններ, որ իշխանությունը փոխվի առանց հեղափոխությունների, փափուկ ձեւով: Կարծում եմ, որ գործող իշխանությունները սպառել են իրենց իրական հնարավորությունները, եւ որ նոր առաջնորդներ պետք է գան իշխանության, սակայն, ցավոք, ընդդիմադիր քաղաքական գործիչները ներկայումս լավատեսություն չեն ներշնչում: Կադրերի խնդիր կա: Անձամբ ես չեմ տեսնում ուժեղ քաղաքական առաջնորդների, որոնք կարող են «վարդերից» հետո գալ իշխանության եւ առկա իրադրությունը փոխել դեպի լավը»,- նշեց նա:
Տարածաշրջանային անվտանգության հարավկովկասյան ինստիտուտի համար յուրահատուկ հետաքրքրություն են ներկայացնում Հայաստանի եւ Վրաստանի միջեւ փոխհարաբերությունները: «Հայաստանն ու Վրաստանը երկու հարեւաններ են, որոնք ունեն փոխհարաբերությունների հին պատմություն եւ, ցավոք սրտի, այն խնդիրները, որոնք առաջանում են այս հարաբերություններում, բավարար կերպով չեն կարգավորվում: Ես կարծում եմ, որ վրաց-հայկական հարաբերությունները չեն գտնվում այն մակարդակի վրա, որի վրա նրանք պետք է գտնվեն»,- նշում է Ռուսեցկին:
Այս ամենի պատճառը, ըստ նրա, այն է, որ մենք «չենք եկել այն գիտակցության, որ ապրում ենք մի տարածաշրջանում, եւ տարածաշրջանային քաղաքականությունը պետք է ստեղծվի բոլորի մասնակցությամբ: Տարածաշրջանի պետությունները չպետք է լինեն բախվող ճամբարներում եւ զբաղվեն միմյանց պետական շահերին վնասելով, այլ համագործակցեն եւ ստեղծեն այդ համագործակցության այնպիսի արտադրանք, որից կշահեն երեք երկրների ժողովուրդները»:
Ինստիտուտը մշակել է վրաց-հայկական հետազոտական կենտրոնի ստեղծման ծրագիր: Այն ենթադրում է հայ եւ վրացի փորձագետների աշխատանքային խմբի ձեւավորում, որը մշտապես կդիտարկի գործընթացները հայ-վրացական հարաբերություններում` դրանցում շտկումներ մտցնելու եւ դրանք լրիվ նոր մակարդակի` դրական մակարդակի բարձրացնելու նպատակով: Նույնպիսի ծրագիր է նախատեսվում իրականացնել նաեւ վրաց-ադրբեջանական հարաբերությունների վերաբերյալ:
Ինստիտուտը արդեն հինգ տարի զբաղվում է հետազոտությամբ` անցկացնում է մամուլի մոնիտորինգներ, եւ հսկայական տեղեկատվություն է հավաքել այդ խնդիրների վերաբերյալ: «Մենք ոչ միայն մոնիտորինգներ ենք անցկացնում, այլեւ աշխատում լրագրողների հետ, բացատրում նրանց, որ, ասենք, որոշ տերմիններ, որ նրանք օգտագործում են, կարող են միջէթնիկ թշնամանք հրահրել, նվազեցնել հասարակության հանդուրժողականության մշակույթը»,- նշում է Ալ.Ռուսեցկին:
Այժմ կենտրոնը համագործակցում է իրավաբանական կազմակերպության հետ, որի հետ աշխատանքներ են տարվում այս խնդիրների իրավական կարգավորման մեխանիզմների ստեղծման ուղղությամբ: Նպատակ կա հասնել խնդրի իրավական կարգավորման հնարավորությանը, որպեսզի պատասխանատվության ենթարկվի այն թերթը կամ հեռուստաալիքը, որը զբաղվում է միջէթնիկ թշնամանքի սերմանմամբ:
Սակայն Ալ.Ռուսեցկին իր մտահոգությունն է հայտնում, որ երկկողմ ծրագրերն ու նախաձեռնությունները պոպուլյար չեն եւ չեն ֆինանսավորվում տարբեր ֆոնդերի կողմից, իսկ իրենց աշխատանքը միակողմանի է: «Այդ իսկ պատճառով մենք փնտրում ենք էնտուզիաստների, փորձագետների հայկական կողմից, ովքեր հետաքրքրված կլինեն այս ծրագրով եւ կցանկանան համագործակցել մեզ հետ»,- նշում է Ռուսեցկին:

"Georgia Will Never Become the 51st State of the United States"
Last week inYerevanan international conference on European Union andSouth Caucasuscooperation and problems took place. Hetq was able to speak with Ivlian Khaindrava, who heads the Georgian Diversity Development andCooperationCenterand has been a member of the Georgian Parliament from 1990-1995 and 2004-2008, as well as with Aleksander Rousetski, the Director of SCRIS (South Caucasus Institute for Regional Security) and Administrator of the Helsinki Committee inGeorgia.
Ivlian Khaindrava's address was the most interesting of the conference. He severely criticized the Georgian authorities as well as Europe and the United Statesin connection with recent developments by bringing forth targeted and clever arguments. According to him, the soft tongue of European diplomacy is experiencing a crisis of character while the question of Georgian democracy continues to be of vital import.
When asked by Hetq if regime change was a possibility in Georgia in the near future Ivlian Khaindrava answered, "It is hard for me to picture that Mikhail Saakashvili will bring to an end his second and last presidential term. It is correct that I not only have a degree of optimism, because I'd like to see the regime in Georgia change, but also some concerns given that, nevertheless, if such a possibility is given to him, I find it hard to imagine that he will compose himself for another four years and that he'll leave the stage of grand politics as the person responsible for the loss of South Ossetia and Abkhazia. Thus, not only is there a desire here to change for the better but to avoid anything worse."
According to Ivlian Khaindrava, the situation that Georgia finds it in today is unstable and dangerous. Thus, any change must be gradual and calm, to prevent additional damage. For this to happen it is necessary to open up the field of media, to inform people, to return to a system of checks and balances, to guarantee the supremacy of the law and carry out special parliamentary elections so that it becomes a truly representative body.
"After all this it will become clear whether or not it is necessary to change the president or whether there is only the need to restrict his authority, in order to circumvent any unreasoned moves coming out of the presidential office." noted the expert. Even though Ivlian Khaindrava was a supporter of and participated in the 'Rose Revolution' he believes that it is not always possible to change the regime by way of a revolution or other upheavals. This must be achieved by following the constitutional route, through free and fair elections.
We asked, what were the chances that Nino Burjanadze, the former Georgian Parliamentary Speaker, could come to power. As is well known, Nino Burjanadze recently came out severely critical of the regime and called for new elections in Georgia.
"Burjanadze directed some 43 questions to Saakashvili, to which it wouldn't have hurt if she answered at least 33 because she was the closest ally of Saakashvili, the second personage in the hierarchy and, as the Parliament Speaker for four years straight, painted over all the illegalities of Saakashvili." noted Khaindrava.
In Khaindrava's estimation, the aspirations of Burjanadze don't correspond to the temperament of the society given that her popularity ratings are lower than some other opposition political leaders. "Thus, it's not a wise move on her part to set preconditions before she will cooperate with other political forces." Khaindrava commented.
He continued that, "Burjanadze, nevertheless, has a place in the country's political landscape and if she aligns her political ambitions with the current problems facing Georgia, specifically the domestic ones, she can come to an agreement with moderate political forces."
Regarding the recent scandalous development in which the presidents of Poland and Georgia participated, Khaindrava stated that, according to the latest information, there were indeed shots fired from the Ossetia side. "As an individual in whose veins flows a bit of Polish blood I have a great deal of sympathy with that country, but I believe that the Polish president doesn't always act according to his rank when it comes to Georgia. I believe that the Polish president has made more trips to Georgia than anyone else from Europe and not all of his visits have been fruitful or corresponded to political necessity. I think that he has gone somewhat overboard."
As to whether Russia has lost Georgia for good or whether there is the possibility to normalize relations, say in the case of regime change in Georgia, the expert noted, "We are neighbors and you don't choose your neighbors. The current situation of Georgian-Russian relations isn't normal and they haven't been normal for quite a while. What I say might ring a bit fanciful but I believe that there must be signs from the Russian side that will help allay the fears of the Georgian society somewhat, since the Russian operations in August were perceived as acts of aggression."
According to Khaindrava, not only is it possible for Georgia and Russia to find areas of common interest in theory and in practice but to enter into dialogue regarding possible cooperation on those areas of common interest. For this to happen however, there first must be a change in the rhetoric on both sides, but especially from Moscow. This must be linked to some symbolic move, for example the pulling out of the Akhalgor region. "If this were to happen the Georgian side would receive evidence that something has changed in Russia and that it is possible to talk with Russia." the expert noted.
In his address at the conference Ivian Khaindrava clearly divided the West into the United States and Europe. We were interested to know where he saw the future of Georgia, with the U.S. or with Europe? "I am fully convinced that the future of Georgia is with Europe because Georgia doesn\'t have the possibility and, I hope, the desire to be transformed into the 51st state of the United States. Georgia has the possibility to become a member of a unified Europe even though, in all cases, it is the immediate neighbor of Europe. Sadly, in the foreign policy of Georgia there has been an evident misbalance between Washington and Brussels, in the favor of Washington, and this too needs to be corrected…In terms of civilization, for centuries Georgia has looked to the West and now it must realize its centuries-old ambition by concrete action."
In the words of the expert the August crisis also showed the European how dangerous it is to keep conflicts frozen, since they can explode at any given moment, and the necessity of showing appropriate attention on one's immediate neighbors.
In general terms, Europe must clearly comprehend and formulate its interests regarding the southern Caucasus. Europe must send clear messages as to what it expects from us because those confusing and sometimes contradictory messages that we receive from Europe throw our citizens off balance and allow our leaders to exploit them." concluded Khaindrava
Alexander Rousetski, the Director of SCIRS, focused more on Armenian-Georgian relations in his talk with Hetq, but he also touched upon the domestic state of affairs in Georgia.
"I agree that there should be more choice in Georgia and that the regime should change by non-violent means. I think that the present authorities have exhausted all their real possibilities and that a new set of leaders must come to power but sadly the crop of oppositional political figures at present do not instill one with optimism. There is a problem of personnel. Personally, I do not see any forceful political leaders that can come to power after the 'Rose Revolutionist' and change the situation towards the better."
The mutual relations between Georgia and Armenia are of special interest to SCIRS. "Armenia and Georgia are two neighbors that have a long history of mutual relations. Sadly, those problems that arise within these relations aren't being settled satisfactorily. I believe that Georgian-Armenian relations aren't presently on the level that they should be." stated Rousetski.
The reason for all this, according to him, is that we haven't come to the understanding that we inhabit one region and that regional politics must be formulated with the participation of all. "Regional governments shouldn\'t be in opposing camps and be engaged in inflicting injury on the other. Rather, they should cooperate and create such fruits of cooperation that are beneficial to the peoples of all three nations."
The Institute has drafted a plan to establish a Georgian-Armenian research center. It envisages the formation of a working group of Armenian and Georgian specialists that will constantly monitor processes in the field of Armenian-Georgian relations with the aim to make corrections and to place them on a higher qualitative level. A similar project is envisaged regarding Georgian-Azerbaijani relations
The SCIRS organization has been conducting research for five years already. It carries out monitoring of the press and it has amassed huge amounts of information on problems in that sector. "Not only do we carry out monitoring activities but we also work with reporters and explain to them , for example, that certain terms that they employ can stoke inter-ethnic animosities and decrease the level of tolerance within society." notes Mr. Rousetski.
Currently the Institute cooperates with a judicial organization with which it carries out work towards creating mechanisms to settle these problems in a legal fashion. The aim is to reach the possibility of a legal settlement to the problem so that those newspapers that engage in the sowing of inter-ethnic hostility are held accountable for their actions..
However, Mr. Rousetski expressed his concern that bilateral projects and initiatives aren't popular and not financed by various foundations and that their work is unilateral. "For this reason we are searching for enthusiastic individuals and specialists from the Armenian side who would be interested with the program and would like to cooperate with us."