Կաշառք վերցրած ոստիկանի գործը դատարանում է
Հատուկ քննչական ծառայությունում ավարտվել է ոստիկանության` Գավառի բաժնի պրոֆիլակտիկայի բաժանմունքի տեղամասային տեսուչի կողմից կաշառք ստանալու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Քրեական գործի նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
ՀՀ ոստիկանության ներքին անվտանգության վարչությունից ստացված ծառայողական քննության նյութերի ուսումնասիրությամբ պարզվել է, որ Գավառ քաղաքի բնակիչ Ս. Մխիթարյանի կողմից Կ. Ավետիսյանի առողջությանը դիտավորությամբ թեթեւ մարմնական վնասվածք պատճառելու դեպքի առթիվ նյութերը նախապատրաստել է տեղամասային տեսուչ, ոստիկանության կապիտան Զ. Դավթյանը: Նյութերով Ս. Մխիթարյանին քրեական պատասխանատվության չենթարկելու համար ոստիկանության կապիտանը նրանից պահանջել եւ 2010 թվականի մայիսի 9-ից մինչեւ 12-ն ընկած ժամանակահատվածում անձամբ ստացել է կաշառք: Ըստ պայմանավորվածության` Ս. Մխիթարյանը պետք է համոզեր տուժած Կ. Ավետիսյանին, որ նա չբողոքի:
Սակայն Կ. Ավետիսյանը չի համաձայնել հաշտվել Ս. Մխիթարյանի հետ, որից հետո ոստիկանության բաժնի պետի հանձնարարությամբ Զ. Դավթյանը նյութերն ուղարկել է ըստ քննչական ենթակայության: Քրեական գործի հարուցումը մերժելու որոշում կայացնելու հնարավորությունից զրկվելով` Զ. Դավթյանը ստացած կաշառքը Ս. Մխիթարյանին է վերադարձրել ամիսներ անց` վերջինիս վերաբերյալ քրեական գործի դատաքննության ընթացքում:
Ձեռք բերված ապացույցների հիման վրա Զ. Դավթյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Քրեական գործն ուղարկվել է Գեղարքունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարան` ըստ էության քննելու համար:

The preliminary investigation of the criminal case initiated against a police captain on taking bribe is completed
The preliminary investigation of the criminal case initiated against the captain of Gavar Division of the RA Police on taking bribe is completed in the RA Special Investigation Service. Prosecutor General’s Office of RoA informs that the prosecutor supervising the pre-trial investigation of the criminal case has confirmed the bill of indictment.
By examining the materials received from the Internal Security Department of the RA Police it has turned out that the materials of the case on the deliberate bodily injuries caused to K. Avetisyan by Gavar resident S. Mkhitaryan were prepared by the police captain Z. Davtyan. In order not to call S. Mkhitaryan to criminal liability Z. Davtyan demanded a bribe from him and received it from May 9 to 12, 2010. It was arranged that S. Mkhitaryan should persuade K. Avetisyan not to make a complaint.
However K. Avetisyan refused to reconcile with S. Mkhitaryan and the head of the police division tasked Z. Davtyan to send the materials to be investigated. Being deprived of the opportunity to refuse the initiation of the criminal case Z. Davtyan returned the received bribe to S. Mkhitaryan months later during the trial procedure.
Z. Davtyan has been charged according to the RA Criminal Code Article 311, part 1. The criminal case has been sent to the Court of First Instance of Gegharkunik region in order to carry out a detailed investigation of the case.