Մեղադրվում են ավազակություն կատարելու մեջ
Ոստիկանության Երեւան քաղաքի քննչական վարչությունում ավարտվել է թվով 4 անձանց կողմից ավազակություն կատարելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործի նախաքննությունը: Նախաքննության օրինականության նկատմամբ հսկողություն իրականացնող դատախազը հաստատել է մեղադրական եզրակացությունը:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ 2011թ. ապրիլի 11-ից մինչեւ 2011թ. մայիսի 28-ն ընկած ժամանակահատվածում Գ. Պետրոսյանը, անչափահասներ Ա. Մ.-ն, Ս. Գ.-ն եւ Ս. Ս.-ն նախնական համաձայնությամբ, զինված մահակով, դանակներով եւ ատրճանակով ավազակային հարձակումներ են գործել Երեւան քաղաքի տարբեր վարչական շրջանների տարածքներում, ինչպես նաեւ Արմավիրի մարզում գտնվող բենզալցակայանների եւ մեկ դեղատան աշխատակիցների նկատմամբ, հափշտակել են զգալի չափերի գումարներ:
Ընդհանուր առմամբ բացահայտվել է վերոհիշյալ անձանց մասնակցությամբ ավազակային հարձակմամբ կատարված հափշտակության 9 դրվագ:
Քրեական գործով մասնավորապես պարզվել է, որ Գ. Պետրոսյանը, Ա. Մ.-ն, Ս. Գ.-ն եւ Ս. Ս.-ն կյանքի եւ առողջության համար վտանգավոր բռնությամբ, այն է` ատրճանակի եւ դանակի գործադրման սպառնալիքով, ավազակային հարձակում են գործել «ՍՊՍ» ՍՊ ընկերությանը պատկանող թվով 4 բենզալցակայանների` Արմավիրի մարզի Փարաքար գյուղի Երեւանյան 86, Երեւան քաղաքի Ա. Բաբաջանյան 54, Լենինգրադյան 31/1, Թբիլիսյան 1 հասցեներում գործող բենզալցակայանների, ինչպես նաեւ` Սեբաստիա 37/2 հասցեում գործող «Գուշ», Հասրաթյան 9/2 հասցեում գտնվող «Կամօյլ», Շիրազի 51 հասցեում գտնվող «Տիգրան Գրիգորյան եւ ընկերներ» ՍՊ ընկերությաններին պատկանող բենզալցակայանների եւ Ռուբինյանց 41/1 հասցեում գտնվող «Գոշ գազ» ՍՊ ընկերության գազալցակայանի աշխատակիցների վրա: Նրանք, հափշտակելով դրամ, տարբեր տեսակի ապրանքներ, դիմել են փախուստի:
Բացի դրանից՝ Ա. Մարտիրոսյանը Ս. Գ.-ն եւ Ս. Ս.-ն հետ 2011թ. մայիսի 28-ին` ժամը 07:00-ի սահմաններում, ապօրինի կերպով մուտք են գործել Երեւան քաղաքի Ֆուչիկ փողոցում գործող «Դանաֆարմ» ՍՊ ընկերության դեղատուն, ձայնագազային թմբուկավոր ատրճանակի գործադրման սպառնալիքով ավազակային հարձակում են գործել դեղատան աշխատակցի նկատմամբ` վերջինիս առողջությանը պատճառելով թեթեւ վնաս` կարճատեւ քայքայումով, ապա դրամարկղից գումար հափշտակելով` դիմել փախուստի:
Գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների հիման վրա Ա. Մ.-ին, Ս. Գ.-ին եւ Գ. Պետրոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին, 3-րդ եւ 4-րդ կետերով, իսկ Ս. Ս-ին` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 175-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին եւ 4-րդ կետերով: ՀՀ գլխավոր դատախազությունը հայտնում է, որ քրեական գործն ուղարկվել է Կենտրոն եւ Նորք-Մարաշ վարչական շրջանների ընդհանուր իրավասության դատարան` ըստ էության քննելու համար:

Four People Accused of Committing Banditry
The preliminary investigation of the criminal case initiated against four persons for committing banditry has been completed in the Investigation Department of Yerevan Police. The prosecutor who supervised the preliminary investigation of the criminal case has confirmed the bill of indictment.
The investigation has revealed that from April 11, 2011 to May 28, 2011 G. Petrosyan came to a prior agreement with juveniles A.M., S.G. and S.S. and they attacked gas stations in different administrative districts of Yerevan and in Armavir region as well. They also attacked the employees of one pharmacy and stole a considerable amount of money. Overall 9 cases of robbery committed by the above-mentioned persons have been revealed.
In particular, G. Petrosyan together with A.M., S.G. and S.S. attacked the employees of four gas stations belonging to “CPS” Ltd. in Parakar village of Armavir region, in A. Babajanyan 54, Leningradyan 31/1, Tbilisyan 1 streets of Yerevan as well as “Gush” gas station in 37/2 Sebastia street , “KAMOIL” gas station in 9/2 Hasratyan street, the gas station belonging to “Tigran Grigoryan and friends” Ltd. in 51 Shiraz street and the gas station belonging to “Gosh-Gas” Ltd. in 41/1 Rubinyanc street and used violence against them dangerous for their lives or health by using guns and knives.
Besides on May 28, 2011 at about 07:00 a.m. G. Petrosyan together with A.M., S.G. and S.S. attacked “Danapharm” pharmacy on Fuchik street, attacked the employee of the pharmacy and caused light damage to the latter’s health by using sound gas pistol and stole money from the cash desk.
A.M., S.G. and G. Petrosyan have been charged according to the RA Criminal Code Article 175, part 2, points 3 and 4 and S.S. according to the Article 175, part 2, points 1 and 4. RoA Prosecutor General’s Office reports that the criminal case has been sent to the Court of First Instance of Kentron and Nork-Marash administrative districts.