Ձիուն էլ տանում ենք քաղմաս... Կամ մի ձիու ամանորյա օրագիրը
Այս տարին ես սկսեցի Երեւանի փողոցներից դեպի կենտրոնական ոստիկանական բաժանմունք ճամփորդություններով: Ոչ հարբած էի, ոչ խախտում էի արել, ոչ էլ՝ անկարգություն: Միակ մեղքս այն էր, որ ես ձի եմ, իսկ ձիերին արգելված էր Ամանորին երեւալ Երեւանի փողոցներում:
Ամեն տարի ամանորյա տասներեք օրերը ես եւ մեր «Կենտավր» հիպոթերապիայի կենտրոնի պոնի Վասյոկը աշխատում ենք հրապարակում. պտտում ենք փոքրիկներին եւ մեծահասակներին: Հրապարակում ցրտին ժամերով կանգնելը, ճիշտն ասած, ամենահաճելի գործերից չէ ոչ ինձ, ոչ էլ ուղեկիցներիս՝ Բորիսի եւ Անդրեյի համար, բայց այդ տասներեք օրվա ընթացքում վաստակած գումարով ես ու Վասյոկն ապահովում ենք մեր եւ մեր ախոռի մնացած ինը ձիերի ձմեռային խոտը: Ամեն տարի դեկտեմբերի երեսունին ես ու Վասյոկը գնում ենք Երեւան. ես՝ իմ ոտքով, Վասյոկը՝ մեքենայով. նա չափսերով շատ փոքր է, որպեսզի նրան ինձ նման հեծնած տանեն, բացի այդ՝ դեռ երիտասարդ տարիքում ստացած ոտքի վնասվածքը թույլ չի տալիս նրան Ուշի-Երեւանի չափ հեռավորություն անցնել: Հունվարի մեկի գիշերից արդեն այլ ձիերի ու ձիերով կառքերի թվում դուրս ենք գալիս հրապարակ: Ամանորյա առաջին օրերին քաղաքապետարանից գալիս է ներկայացուցիչ եւ հայտնում, թե այդ տարի որքան գումար պիտի տան քաղաքապետարանին՝ մեզ հրապարակում հանդուրժելու համար: Գումարը բավականին մեծ է լինում, բայց սակարկել չես կարող. «դուր չի գալիս, մի աշխատիր» սկզբունքով է: Ու բոլորին ստիպված դուր է գալիս:
Սակայն այս տարին նման չէր մնացած տարիներին: Նախորդ տարեվերջին փոխվեց քաղաքապետը: Լուրեր էին պտտվում, թե նա ոչ մի պայմանով չի համաձայնելու, որ հրապարակում լինեն ձիեր, կարուսելներ, մեքենաներ, խաղեր: Որովհետեւ «նրանք կխանգարեն տոներին հրապարակում անցկացվելիք համերգներին»: Սկզբում ոչ ոք չհավատաց այդ լուրերին. ոչ ձիերի տերերը, ոչ կառքերի տերերը, որոնցից մեկն, ի դեպ, չորս ընտանիք է պահում, ոչ կարուսելների տերերն ու խաղալիք վաճառողները: Այս բոլոր մարդիկ ամբողջ տարի սրտատրոփ սպասում են այդ տասներեք օրվան, որ մի քիչ գումար աշխատեն: Անցյալ տարի էլ սպառնում էին մեզ հրապարակ չթողնել, որովհետեւ «ճգնաժամ է, մարդիկ փող չունեն, որ ծախսեն հրապարակում»: Այնպես որ, եւ մեզ հետ աշխատող տղաները, եւ այլ ձիերի հետ աշխատողները որոշեցին բերել մեզ Երեւան: Եթե հանկարծ տեղի ունենա անհնարինը եւ մեզ թույլ չտան գտնվել հրապարակում, գնչուների նման կսկսենք փողոցներով ման գալ. այլապես տասնմեկ ձի կմնա առանց ձմեռային խոտի:
Անցյալ տարի մեր ժամանակավոր կացարանը կրկեսն էր: Այս տարի դա դարձավ նախկին հիդրոէլեկտրակայանի տարածքը Հաղթանակի կամրջի տակ, Հրազդան գետի ափին: Առաջարկված «սենյակներից» տղաներն ընտրեցին ամենահարմարները, մաքրեցին դրանք աղբից, փակեցին անցքերը, եւ իմ ու Վասյոկի համար ստացվեց բավականին հարմարավետ ու տաք երկսենյականոց բնակարան: Ճանապարհը դեպի մեր ժամանակավոր «ախոռ» շատ պատկերավոր է, հատկապես գիշերը. նեղ արահետ բարձր ծառերի ու մեծ քարերի արանքում՝ լի խորհրդավոր ձայներով ու գետի խշշոցով: Ճանապարհին այստեղ-այնտեղ պառկած են անտունները՝ թեթեւ հագուստով ու անհոգ ժպիտներով, կարծես բոլորովին էլ ցուրտ չէ: ՀԷԿ-ը պահպանում է կոլորիտային պահակը՝ կալսոններով: Ժամանակ առ ժամանակ նա հագնում է տաբատը ու վերածվում տաքսու վարորդի: Մնացած ժամանակ խմում կամ քնում է: Նրա գտնվելու վայրը կարելի է որոշել ողջ տարածքում ցրված թքի հետքերով: Ընդ որում՝ նրա կողքով անցնելիս պետք է տարածություն պահել. նա երբեք չի նայում, թե ուր է թքում: Մեր «սենյակներում» թեփ փռեցին, մեզ խոտ ու գարի տվեցին: Բոլորն անտրամադիր էին, վիճակը դեռ անորոշ էր: Իսկ հաջորդ օրվանից սկսվեցին մեր ամանորյա արկածները: Դեկտեմբերի 31. Առավոտյան Բորիսը, ով «հետախուզության» էր գնացել հրապարակ, վերադարձավ եւ պատմեց, որ բեմն այնպես են տեղադրել, որ ոչ մի այլ բանի համար տեղ չի մնացել: Որ հրապարակը տխուր է ու լուռ՝ փակ մեքենաների համար ու լցված ոստիկաններով, որոնք չգիտես ումից պաշտպանում են դատարկ բեմն ու տոնածառը: Գիշերը պարզվեց՝ ինչի համար էր բեմը. քաղաքապետարանը դիսկոտեկ էր կազմակերպել մինչեւ լուսաբաց՝ բեմում թռվռացող երկու երիտասարդներով ու բեմի շուրջ հավաքված մեծահասակներով ու երեխաներով, ովքեր տարակուսանքով միմյանց հարցնում էին, թե ուր են ձիերն ու կարուսելները: Լսելով, որ նրանք այս տարի չեն լինելու, մարդիկ հիասթափությամբ լքում էին հրապարակը: Հետո ձյունախառն անձրեւ սկսվեց, ասես բնությունն էլ էր դեմ այս անմիտ որոշմանը: Դիսկոտեկը սկսեց եւ ավարտվեց դիջեյների ու 10-15 հանդիսատեսի մասնակցությամբ: Հունվարի 1. Առավոտյան, երբ պարզ դարձավ, որ քաղաքապետը չի փոխելու որոշումը, Բորիսն ինձ թամբեց ու գնացինք կենտրոնական փողոցներ: Այստեղ մեզ անակնկալ էր սպասում. պարզվեց՝ արգելքը տարածվում է նաեւ Երեւանի փողոցների վրա: Մարդիկ մոտենում էին մեզ, ուզում էին հեծնել ինձ, բայց հայտնվում էին ոստիկաններն ու արգելում: Սկզբում կոպիտ, սպառնալով, թե կտանեն բաժանմունք, հետո գրեթե աղաչում էին, որ հեռանանք, որովհետեւ հակառակ դեպքում իրենք կազատվեն աշխատանքից: Երեւում էր, որ իրավիճակն իրենց էլ դուր չի գալիս ու իրենց համար էլ է անհասկանալի: Եղանակը նույնպես տրամադրող չէր: Մարդիկ զայրանում էին, բողոքում, բայց ապարդյուն: Ոստիկաններին միացան կարմիր բերետավորները, ասես քաղաքում արտակարգ իրավիճակ է: Օրվա վերջում արդեն փողոցում խոսում էին, թե «բայց Գագոն էդքան էլ վատը չէր, գոնե թողնում էր Նոր տարի անեինք»: Վերադարձանք մեր ժամանակավոր կացարան: Հունվարի 2. Դարձյալ Վասյոկին թողեցինք մեր «բնակարանում» ու դուրս եկանք փողոց: Ոստիկաններն ուղղակի սկսեցին հետապնդել մեզ: Նյարդայնացած՝ Բորիսն ինձ տարավ ինչ-որ շենքի բակ՝ ի հրճվանքս այնտեղ գտնվող երեխաների: Նրանք անապահով ընտանիքներից էին, եւ ես անվճար պտտեցի նրանց բակում: Ոստիկանները մեզ այստեղ էլ գտան եւ հրամայեցին ընդհանրապես չքվել փողոցներից, «այլապես՝ քաղմաս»: Սակայն նրանց դեմ դուրս եկան երեխաների հայրերը ու քշեցին բակից: Բայց մենք երկար չէինք կարող մնալ բակում: Փողոցում մեզ հասավ ոստիկանների այլ զույգ: Նրանցից մեկը հայհոյեց, Բորիսը պատասխանեց, ոստիկանը բռնեց նրա բաճկոնից ու սկսեց թափ տալ: Այ, այդտեղ արդեն իմ նյարդերը տեղի տվեցին: Ես հարձակվեցի ոստիկանի վրա, պոկեցի նրա ուսադիրը ու փախա ուղիղ հրապարակ, այնտեղ, ուր կանգնում էի անցյալ տարի: Հանդիսատեսների բուռն ծափահարությունների ներքո: Ու սկսեցի սպասել, մինչ Բորիսը կհանգստացնի արարքովս, մեղմ ասած, վրդովված ոստիկանին ու կգա ետեւիցս: Ոստիկանը բղավեց, բղավեց ու հանդարտվեց, արարքս մնաց անհետեւանք, իսկ ես, ինչպես ասում են, հաջորդ առավոտյան արթնացա հայտնի («նայեք, նայեք, սա այն ձին է, որ իր տիրոջը պաշտպանելով՝ հարձակվեց ոստիկանի վրա»):
Երեկոյան անսպասելի հանդիպեցինք մի բարձրաստիճան ոստիկանի, ով ինձ հետ մեկ շրջանից հետո պարզապես սիրահարվեց ինձ ու թույլ տվեց աշխատել Աբովյան-Պուշկին փողոցների խաչմերուկում, բայց այնպես, որ «մութ լինի, ղեկավարությունը չնկատի, տղերքի վրա խոսակցություն չգա»: Բայց մութ փողոցում ինձ չէին նկատում նաեւ պոտենցիալ ձի նստողները: Բորիսն արդեն սառցակալել էր, ես ձանձրույթից անընդհատ հորանջում էի, երբ ժամը 9-ի մոտակայքում քաղաքապետն, ըստ երեւույթին տեղեկանալով հրապարակում տիրող դատարկության մասին, որոշեց ներս թողնել ձիերին:
Աշխատեցինք երկու ժամ: Դեռ մարդիկ չէին էլ հասցրել իմանալ, որ հրապարակում ձի եւ կառքեր կան, քաղաքապետն արդեն փոշմանեց: Կրկին եկան ոստիկանները եւ ինձ ու կառքերին դուրս հրավիրեցին՝ խոստանալով, որ վաղն արդեն ձիերը կաշխատեն: Հունվարի 3. Քաղաքապետը դարձյալ սխալ ոտքից էր արթնացել եւ մտափոխվել ձիերին հրապարակ թողնել: Ողջ օրն անցկացրինք մեր ժամանակավոր «ախոռում»: Այս անորոշ սպասողական վիճակից հոգնած ու ծայրաստիճան նյարդայնացած էին ոչ միայն մարդիկ, այլեւ մենք՝ ձիերս: Բորիսը կրկին գնաց ոստիկանների հետ խոսելու: Իսկ վերջիններս գնալով կատարելագործվում էին: Երկու կառք տարել էին բաժանմունք՝ ճանապարհին հավաքելով հինգ Ձմեռ պապ, որոնցից ոմանք պարզապես անցնում էին Աբովյան փողոցով:
Նրանց թվում էր ոստիկաններից բացի բոլորին վաղուց հայտնի ամենատարեց ու հրապարակի «ամենահին» Ձմեռ պապը՝ բնական սպիտակ մորուքով: Ոստիկանները նրան կանգնեցրին եւ պահանջեցին հանել մորուքը: Ծերունու փորձերը՝ բացատրելու, որ մորուքը բնական է, ավելի էին կատաղեցնում ոստիկաններին: Միայն իրենք քաշելով համոզվեցին, որ մորուքն իսկական է. բնականաբար, ոչ մի ներողության տարեց մարդը չարժանացավ: Երեկոյան քաղաքապետարանի աշխատակիցը հայտնեց, թե քաղաքապետը ժողով է հրավիրել, որտեղ վերջնականապես կորոշվի՝ ձիերին թույլ տա՞լ հրապարակ, թե՞ ոչ: Ու հուսադրեց, թե «միգուցե հունվարի 6-ից հետո թույլ տա, երբ կավարտվեն համերգները»:
Համերգները... մեծ բեմ՝ մի զույգ թռվռացող դեռահասներով ու 10-15 հանդիսականով... Հունվարի 4. Այսօր ոստիկանները սպառնալիքից անցան գործի ու մեզ տարան բաժանմունք: Այստեղ համբերությունը վերջնականապես կորցրած Բորիսը սկսեց բղավել, որ այս ձին, այսինքն՝ ես եւ մեր մնացած ձիերը, աշխատում են հաշմանդամ երեխաների հետ, օգնում են այնքա~ն երեխաների: Իսկ այս Կառավարությունը փոխանակ օգնի, մի բան էլ խանգարում է փող աշխատել ձիերի համար, որոնք այդքան լավ գործ են անում: Ես նրա ձայնը լսում էի դրսից: Ինձ ոչ միայն հրապարակ ու փողոցներ, այլ նույնիսկ բաժանմունք չթողեցին: Կողքիցս էլ անմիջապես անհետացան, որ «հանկարծ իրենց էլ չկծեմ»:
Ոստիկաններն անսպասելիորեն հետաքրքրվեցին «լավ գործով», մտածեցին, մտածեցին ու հայտնեցին, որ դա, իրոք, անարդար է, ու այդպիսի ձին պիտի վաղվանից աշխատի հրապարակում: Բայց՝ առանց պոնիի: Այնպիսի տպավորություն է, որ այս երկրում ամեն ինչ ոստիկաններն են որոշում, որ նրանք ամենազոր են: Հունվարի 5. Ես ու կառքերը ստացանք հրապարակում աշխատելու թույլտվություն, պոնիները՝ ոչ: Ոստիկանները չկարողացան բացատրել՝ ինչու: Հրապարակում շատ քիչ մարդ կար: Ինչը զարմանալի չէր. չէ՞ որ մարդիկ արդեն սովորել էին դատարկ հրապարակին: Հունվարի 6. Սուրբ Ծնունդ է: Ամեն տարի այս օրը հրապարակում մեծ համերգ էր, գիշերն էլ՝ մեծ հրավառություն:
Այս տարի ոչինչ: Բայց «բարի ոստիկանները» պոնիներին էլ թողեցին հրապարակ: Իսկ երեկոյան եկան ու հայտնեցին իրենց բարության վարձը: Այն գերազանցում էր նույնիսկ անցյալ տարվա գումարը. մինչդեռ անցյալ տարի աշխատում էինք հունվարի մեկից: Ու դարձյալ՝ «դուր չի գալիս, մի աշխատիր»: Ոմանք հեռացան, հետո նորից վերադարձան: Այլ ելք չկար, պիտի դիմեինք ռիսկի: Սկսեցինք աշխատել: Նախ՝ ոստիկաններին կերակրելու համար, հետո՝ մեզ: Գումարի չափն այնքան մեծ էր, որ մեր հաղթանակն ավելի շատ բարոյական էր: Դե ես հայկական ձի եմ: Իսկ մեզ՝ հայերիս մոտ այդպիսի հաղթանակները սովորական են...
Չնայած՝ արդարության համար պիտի ասեմ, որ գտնվեցին նաեւ իրոք բարի ոստիկաններ, ավելի ստույգ՝ ոստիկան, ով առանց որեւէ գումարի ակնկալիքի (դե, ինչ կեղծ համեստություն անեմ, ինձ շատ էր հավանել) ինքնակամ սկսեց հովանավորել ու «պաշտպանել» մեզ հրապարակում: Հունվարի 7. Բացի ձիերից ու կառքերից, հրապարակում աշխատելու թույլտվություն ստացան նաեւ մեքենաների տերերը եւ խաղալիք վաճառողները: Հրապարակում սկսեցին հավաքվել մարդիկ: Շատերն ինձ հիշում էին անցյալ տարվանից ու հենց ինձ մոտ էին եկել: Երեխաների եւ մեծահասակների ուրախ ժպիտները մի փոքր մխիթարանք էին վերջին օրերի տանջանքներիս համար: Ես էլ, չնայած հոգնածությանս, աշխույժ պտտում էի նրանց. իմ մեջքին պտույտի համար նստողը չպիտի զգա ոչ տրամադրությունս, ոչ ինքնազգացողությունս. չէ՞ որ Նոր տարի է, ու նա եկել է հրապարակ ուրախանալու:

I'm a Horse and the Yerevan Police Arrested Me on New Year's
I started my New Year with a trip from the Yerevan streets to the police station. I neither was drunk nor violated any law or behaved like a hooligan. My only fault, it seems, is that I am a horse and horses are forbidden to appear on Yerevan streets at New Year's.
Every year, during the 13 days of the New Year holiday, I and our (Centaur hippotherapy center’s) pony Vasyok work in Yerevan's Republic Square, carrying children and adults. To be honest spending many cold hours in Republic Square is not our dream job; neither mine or the guys working with me – Borya’s and Andrey’s. But for the money we earn within those 13 days we make enough for the winter hay for us and 9 more horses living in our stable. So we can't complain. Every year on December 30 Vasyok and I travel to Yerevan: I travel on my own and Vasyok goes in a car – he is too small to take him to Yerevan saddled like me; besides the leg trauma he got when he was young does not let him travel big distances such as from Ushi to Yerevan. From January 1 along with other horses and horse carriages we start working in the Republic Square. The first days of the New Year a man from city hall comes and announces the sum the guys working with us have to pay for the city hall to stand us in the Republic Square for 13 days. The sum is pretty big but one cannot bargain: they work by principle “don’t like, don’t work”. And everybody has no choice but to like it.
But this year was not like other years. In the end of the last year a mayor changed. There were rumors that a new mayor no way will allow horses, carriages, carousels, cars for children, games in the Republic Square because “they will disturb the concerts which are going to be held in the Republic Square”. Of course first no one took these rumors seriously – neither horse owners nor the carriage owners (one of the carriages feeds 4 families), nor the game owners and the toy sellers. These people wait for these 13 days the whole year to earn a little money. Last year they were threatening not to allow us on the Republic Square because “the world is in crisis, and people have no money to spend in the Republic Square”. But later they changed their minds. So the guys working with us and others decided to bring us to Yerevan. If the impossible happens and they do not let us in the Square we will lead gypsy way – walking from street to street, otherwise 11 horses will be left without winter hay.
Last year our contemporary shelter was in the circus. This year it became a former hydro plant under the Victory Bridge, on the Hrazdan river shore. From the “rooms” offered the guys selected the most comfortable ones, cleaned them off, blocked holes and got a quiet cozy and warm two rooms flat for me and Vasyok. The road to our contemporary “stable” is very picturesque, especially at night; a narrow path between tall trees and big stones full of mysterious sounds and the river noise. Here and there homeless are lying in light clothes and with carefree smiles on their faces as if it is not cold at all. The plant is guarded by a not less colorful guard with long johns. From time to time he wears pants and turns into a taxi driver.
The rest of the time he either drinks or sleeps. His whereabouts can be distinguished by innumerous spit traces on the ground: passing him, one needs to keep a decent distance for he never watches where he spits at. The guys laid shavings in our “rooms”, gave us hay and oats. Nobody was in a good mood, the situation still remained uncertain. And from the next day our New Year adventures began.
December 31: In the morning Boris who went to the Republic Square to find out what was going on came back and said that they set the stage for the concerts so that nothing else would be placed in the square. He also said that the square looked sad, empty and silent – closed for cars and full of policemen who guard the empty stage and Christmas tree God knows from whom. At night it became clear what they made a huge stage for. The city hall arranged disco party till dawn. People surrounded at the stage with two teenagers on it were asking each other with perplexity where were the horses and carousels. Learning that they would not be here this year people would leave the square, disappointed. Then rain mixed with snow started as if even the nature was against that nonsensical decision. The disco party began and ended with the teen DJs and 10-15 spectators.
January 1: In the morning when it became clear that the mayor would not change his decision Boris saddled me and we went out to the central streets. A surprise was waiting for us there; we came to know that the veto upon horses is spread on the city streets as well. People would approach us, want to sit on my back but policemen would appear immediately and ban it. In the beginning they were very rude, threatening of taking us to the police station if we would not obey. Then they were almost begging us to leave the place otherwise they would lose their job.
They seemed not to like and understand the situation themselves. The weather was not good either. People would get angry, would complain but nothing changed. Soon red berets joined policemen as if state of emergency was declared in the city. At the end of the day people were missing the former mayor (“but after all Gago was not that bad, at least he would let us celebrate New Year normally”).
We returned to our shelter. January 2: We again left Vasyok in our “flat” and went out on the streets. Policemen started literally chasing us. Getting furious, Boris took me to a living block yard to the great joy of the kids playing there. They were from socially poor families and I carried them for free in the yard. Police found us even here and ordered to disappear from streets, otherwise “you will go right to the station”. But fathers of the kids got them out from the yard. Nevertheless we could not stay in the yard all day. On the street another couple of policemen caught up with us. One of them swore, Boris replied to him. The policeman grabbed him on his winter jacket and started shaking him. And here even my iron nerves could no more bear it. I attacked the policeman (like a dog and not a horse, he said later), tore away his left shoulder strap and ran away, right to the Republic Square, at the place where I was working last year.
People being around received what I did with wild applause. In the square I waited for Boris; he was trying to calm down the policeman who, to put it mildly, was furious on my action. But the policeman shouted, shouted and calmed down and my deed remained unpunished. As it says next morning I woke up famous (“look, look, this is the horse that defending his owner attacked a policeman”).
In the evening we all of a sudden came across a young high ranking policeman who after a round on me just fell in love with me and allowed us to work on the cross of Abovyan and Pushkin streets but we had to stand “on a dark part so that the boss would not notice us ”. But on the dark street we were invisible also for the potential riders. Boris was totally frozen, I could not help yawning so bored I was when at 9 pm the mayor, obviously getting to know that the square is totally empty decided to let the horses in. We worked less than two hours. The people even did not have time to learn that we were there, policemen came and kicked us out saying that the mayor changed his mind but also promising that from next morning we would work. January 3: The mayor again got out of bed on the wrong side and changed his mind on letting the horses into the square. We spent all day in our contemporary “stable”.
This uncertain situation was getting not only on people’ nerves but was disturbing for us (horses) either. Boris again went out to talk to policemen. The latters were “improving” more and more. A couple of carriages were taken to the police station grasping few Dzmer Paps (Santa Clause) on the way. They were just passing the square on Abovyan Street. Among them was the eldest and the most “ancient” Dzmer Pap on the Square, with natural white beard. Policeman stopped him and required to take off the beard.
The old man tried to explain to them that his beard was natural. His words just made policemen angrier. Only after pulling it they assumed that the beard was natural and let the man go. Of course no one even thought of apologizing. In the evening a representative of the city hall came and said that the mayor organized a meeting with the staff to put an end to the “The horses in the Republic Square” issue. And gave a hope that “perhaps after January 6, when the concerts would be over the mayor would allow the horses”.
Concerts… A big stage with a couple of jumping teenagers and 10-15 spectators… January 4: Today policemen moved from threat to action and took us to the station. Boris who fully went out of temper started shouting that this horse, i.e. me along with other horses of ours work with handicapped children, and this government instead of supporting prevents us from earning money for the horses which help so many children. I heard his voice from outside. Here also they did not let me in. Moreover they immediately ran away from me “not to be bitten”.
Policemen unexpectedly got interested in our activity, started asking questions and came to the conclusion that it was indeed unfair to us and that “from next day this horse will work in the square”. But without the pony, they said. I got a feeling that in this country police decides everything, that it is almighty. January 5: The carriages and I were permitted to work in the square, the ponies were not. Policemen could not explain why. There were only few people in the square. That was not surprising; people got used to the empty square. January 6: It is Christmas. Every year the city hall organizes a big concert and great firework at night. This year nothing was done. But “kind policemen” allowed ponies either. Then in the evening they came and announced the price of their kindness. The sum beat even the one we gave last year.
But last year we started working since January 1. And again “if you don’t like it, don’t work”. Some left, then came back again. We had no other choice but to take a risk and to agree with that sum. We started to work, first to feed police and then ourselves. The sum was so big that our victory was rather moral. But I am an Armenian horse. And we, Armenians are used exactly to such victories… However for justice’s sake I have to add that we met really kind policeman also who with no money expectation (I can say in all modesty, he just liked me) started to “protect” us in the square. January 7: Besides the carriages and horses the owners of the cars and toy sellers also got a permission to work in the square. People started gathering in the square. Many remembered me from the last year and came especially for me.
The happy smiles of children and adults were a reward for my suffering for the last few days. And though I got extremely tired I would carry my riders cheerfully. The one climbing on my back must not feel either my mood or my self-feeling: it is New Year and they came here to enjoy.