Կա արդյո՞ք «տարածքային ամբողջականության պահպանման» սկզբունք միջազգային իրավունքի մեջ
Միանգամից ասենք, որ «տարածքային ամբողջականության պահպանման» սկզբունք միջազգային իրավունքում չկա: Միավորված ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) Կանոնակարգի երկրորդ հոդվածի 4-րդ կետը հռչակում է միմիայն հետևյալը. «[ՄԱԿ-ի] բոլոր անդամներն իրենց միջազգային հարաբերություններում պետք է ձեռնպահ մնան որևէ երկրի տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ ուղղված ուժի կիրառումից կամ սպառնալիքից, կամ այլ քայլերից, որոնք անհամատեղելի են Միավորված ազգերի նպատակների հետ» (All Members shall refrain in their international relations from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state, or in any other manner inconsistent with the Purposes of the United Nations):
Այս հիմնադրույթը ոչ մի ընդհանուր բան չունի «տարածքային ամբողջականության» պահպանման, այսինքն` պետության տարածքի անձեռնմխելիության հետ: Ըստ ԱՄՆ արտաքին հարաբերությունների օրենքի հեղինակավոր մեկնաբանության` այն պարզապես դրույթ է ներխուժման դեմ` «ուժի գործադրման արգելք» (prohibition of use of force (Restatement of the Law (3rd). The Foreign Relations Law of the United States, The American Law Institute, Washington, 1987; v. 2, § 905 (7), p. 389)), և սոսկ կոչ է անում ձեռնպահ մնալ «մի պետության կողմից ուժի գործադրման միջոցով մեկ այլ պետություն գրավելուց կամ նրա կառավարությունը տապալելուց» (the use of force by one state to conquer another state or overthrow its government (Ibid, p. 383)):
«Որևէ երկրի տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության դեմ» («against the territorial integrity or political independence of any state») բառակապակցությունը ՄԱԿ-ի Կանոնադրության մեջ է ներառվել որոշ փոքր երկրների խնդրանքով, որպես որոշակի երաշխիք, որ «ուժ չի կարող կիրառվել ավելի ուժեղ երկրների կողմից ավելի թույլ երկրների տարածքային ամբողջականության կամ քաղաքական անկախության» դեմ (force could not be used by the more powerful states in violation of the «territorial integrity or political independence» of weaker states (Leland M. Goodrich, Edward Hambro, Charter of The United Nations, Commentary and Documents, [second and revised edition], Boston, 1949, p. 103)):
Ակնհայտ է, որ հիշյալ դրույթը հակասության մեջ չէ ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքի հետ և բնավ կապ չունի մտացածին և միջազգային իրավունքի մեջ գոյություն չունեցող, սակայն քաղաքական նպատակներով շահարկվող «տարածքային ամբողջականության պահպանման» այսպես կոչված սկզբունքի հետ (ավելի հանգամանալից կարելի է կարդալ. Արա Պապյան, Ինքնորոշում և այսպես կոչված «տարածքային ամբողջականություն» սկզբունքները միջազգային հանրային իրավունքում, (Լեռնային Ղարաբաղի օրինակով), 21-րդ դար, # 2, 2010, Նորավանք հիմանդրամ; Ara Papian, On the Principles of Self-Determination and so-called “Territorial Integrity” in Public International Law, (The Case of Nagorno-Kharabagh), Noravank Foundation, "21st Century", # 2, 2010 http://www.noravank.am/arm/jurnals/details.php?ELEMENT_ID=5189):
Այստեղ կարող է մի օրինավոր հարց առաջանալ. ի՞նչ անել: Ի՞նչ անել, երբ միջազգային իրավունքի որևէ հարցի կամ այդ հարցի մեկնության շուրջ տարաձայնություններ են առաջանում: Պատասխանը պարզ է ու հստակ. պետք է դիմել այն մարմնին, որն ունի համապատասխան լիազորություններ և իմացություն` տվյալ հարցը մեկնաբանելու և, առավել ևս, դրա վերաբերյալ վճիռ կայացնելու: Միջազգային հարաբերություններում այդ մարմինը Արդարության միջազգային դատարանն է (International Court of Justice), որն, ըստ տվյալ կառույցի Կանոնադրության (Statute) 36-րդ հոդվածի 2(b) կետի, իրավասու է քննության առնելու և որոշումներ կայացնելու «միջազգային իրավունքի ցանկացած հարցի» վերաբերյալ (any question of international law):
Այսօր ակնհայտ է դարձել, որ Ղարաբաղյան հակամարտությանը վերաբերող «ժողովուրդների ինքնորշման» սկզբունքը, դրա դրսևորման ձևերն ու խորությունը, այսպես կոչված «տարածքային ամբողջականության պահպանման» դրույթը, այս երկուսի միջև իբր գոյություն ունեցող հակասությունը դադարել են զուտ իրավագիտական հարցեր լինելուց:
Սրանք հարցեր են, որ հազարավոր մարդկանց կյանքին ու մահվանն են առնչվում:
Առանց նույնականացնելու ըմբռնումները «ժողովուրդների ինքնորոշում» սկզբունքի նկատմամբ` հնարավոր չէ այն կենսագործել: Առանց հստակեցնելու, թե ինչ է նշանակում «տարածքային ամբողջականություն» և ինչքանով ու ինչից է այն պահպանվում` հնարավոր չէ Ղարաբաղյան հակամարտությանը լուծում տալ:
Ըստ այդմ, Հայաստանի Հանրապետությունը և Ադրբեջանի Հանրապետությունը` որպես ՄԱԿ-ի անդամ երկրներ, պիտի միասնաբար դիմեն ՄԱԿ-ի դատարանին, որ է Արդարության միջազգային դատարանը, մոտավորապես հետևյալ հարցերով.
1. Արդյո՞ք միջազգային իրավունքում կա «ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունք»: Եթե այո, ապա արդյո՞ք «ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը» տարածվում է արդեն պետականություն ունեցող ազգի` տվյալ պետականությունից դուրս գտնվող հավաքականությունների վրա: Եթե այո, ապա արդյո՞ք որևէ սահմանափակում կա այդ ինքնորոշման վրա:
2. Արդյո՞ք միջազգային իրավունքում կա «տարածքային ամբողջականության պահպանման» սկզբունք: Եթե այո, ապա արդյո՞ք այդ սկզբունքը սահմանափակում է «ժողովուրդների ինքնորոշման սկզբունքը»` զրկելով ինքնորոշվող հավաքականությանը քաղաքական ինքորոշման իրավունքից:
Եվ հայկական կողմերը, և ադրբեջանական կողմը բազմիցս են խրոխտ ձայնով արտահայտվել իրենց դիրքորոշման` միջազգային իրավունքի վրա խարսխված լինելու մասին: Սակայն իրենք չէ, որ պետք է որոշեն դա: Մինչևիսկ միջնորդները լիազորված չեն դրա վերաբերյալ որոշումներ կայացնելու: Միջազգային հարաբերություններում դրա համար կա համապատասխան մարմին:
Կարծում եմ` հասել է պահը, որ միջնորդները դիմեն կողմերին` Արդարության միջազգային դատարանին հասցեագրված համապատասխան հայցադիմումի նախագիծը ներկայացնելու խնդրանքով: Ապա դրանք պետք է միասնականացնել և համապատասխան ընթացակարգով դիմել վերոնշյալ դատարանին: Եթե կողմերից մեկը մերժի, ապա դա կնշանակի, որ նրա բոլոր խոսքերը, թե իր դիրքերը միջազգային իրավունքի վրա են խարսխված, լոկ դատարկ խոսակցություններ են:
Ըստ այդմ, միջազգային համայնքը պետք է անի համապատասխան հետևություն: Այդ դեպքում միջնորդ երկրներն իրենք, Արդարության միջազգային դատարանի Կանոնադրության 65-րդ հոդվածի հիման վրա և Անվտանգության խորհրդի անունից, վերոշարադրյալ հարցերի հստակեցման հայցադիմումով և խորհրդատվական կարծիքի (advisory opinion) ակնկալիքով պետք է դիմեն ՄԱԿ-ի դատարանին:
Ինչքան էլ դժվար լինի Ղարաբաղյան հակամարտության լուծման վերաբերյալ որոշման կայացումը, անտարակույս կրկնակի դժվար է լինելու դրա կենսագործումը: Հետևաբար, Արդարության միջազգային դատարանի կողմից հակամարտությանն առնչվող էական հարցերի հստակեցումը և դրանց վերաբերյալ որոշումը օրինական (legal) և նպաստավոր հիմք կստեղծեն հակամարտության լուծման համար, քանի որ ի չիք կդարձնեն ներկայումս որոշ հիմնարար իրավական հարցերի շուրջ առկա կողմերի սկզբունքային տարաձայնությունները:

Is there a principle of “preservation of territorial integrity” in international law?
Let us state at once that there is no principle of “preservation of territorial integrity” in international law. The fourth clause of Article 2 of the Charter of the United Nations (UN) declares only the following: “All Members shall refrain in their international relations from the threat or use of force against the territorial integrity or political independence of any state, or in any other manner inconsistent with the Purposes of the United Nations”.
This clause does not have anything to do with the preservation of “territorial integrity”, that is, the inviolability of the territory of any state. According to an authoritative commentary on the law on foreign relations of the United States, it is simply a clause against invasion, a “prohibition of use of force” (Restatement of the Law (3rd). The Foreign Relations Law of the United States, The American Law Institute, Washington, 1987; v. 2, § 905 (7), p. 389), and it merely calls upon refraining from “the use of force by one state to conquer another state or overthrow its government” (Ibid, p. 383).
The phrasing “against the territorial integrity or political independence of any state” found its way into the UN Charter upon the request of certain smaller states, as a certain guarantee that “force could not be used by the more powerful states in violation of the ‘territorial integrity or political independence’ of weaker states” (Leland M. Goodrich, Edward Hambro, Charter of The United Nations, Commentary and Documents, [second and revised edition], Boston, 1949, p. 103).
It is evident that this clause does not contradict the principle of self-determination of peoples and has absolutely nothing to do with the contrived, so-called principle of “preservation of territorial integrity” which does not exist in international law, but is thrown about due to political considerations (Ara Papian, On the Principles of Self-Determination and so-called “Territorial Integrity” in Public International Law, (The Case of Nagorno-Karabagh), Noravank Foundation, "21st Century", # 2, 2010 http://www.noravank.am/arm/jurnals/details.php?ELEMENT_ID=5189).
A legitimate question may arise, then: what to do? What to do when there are differences of opinion on a point of international law or its interpretation? The response is simple and clear – one must appeal to a body that has the corresponding authority and competence to interpret the given issue and, more significantly, to make a ruling on it. That very body for international law is the International Court of Justice (ICJ), which, in accordance with clause 2(b) of Article 36 of its Statute, has jurisdiction over discussing and deciding on “any question of international law”.
It has become clear today that, when it comes to the Nagorno-Karabakh conflict, the supposed contradiction between the principle of “self-determination of peoples”, its manifestations and complexities, and the invocation of the so-called “preservation of territorial integrity”, has ceased to be a purely legal issue.
The question of life and death for thousands of people are at stake. Without rendering similar the understanding of the principle of “self-determination of peoples”, it would be impossible to deal with these issues. Without making clear what is meant by “territorial integrity”, and from what it may be preserved to what degree, it would be impossible to come up with a solution to the Nagorno-Karabakh conflict.
Accordingly, the Republic of Armenia and the Republic of Azerbaijan, as member-states of the United Nations, must jointly appeal to the court of the UN, namely the International Court of Justice, with more or less the following questions:
1. Does international law contain a “principle of self-determination of peoples”? If yes, then, does the “principle of self-determination of peoples” apply to collective unit of a people who are found outside of a nation-state of that people already existing? If yes, then are there any limitations to that self-determination?
2. Does international law contain a “principle of preservation of territorial integrity”? If yes, then does that principle limit a “principle of self-determination of peoples”, denying the collective unit in question the right to political self-determination?
Both the Armenian parties and the Azerbaijani side have on numerous occasions expressed with confidence that their positions are based on international law. But they are not the ones who decide such matters. Even the mediators do not possess the authority to do so. There is a competent body in international law with jurisdiction over such questions.
I believe that the time has come for the mediators to approach the sides with the request to present such appeals to the International Court of Justice. They should then be combined and put forth at the ICJ as per its procedures. If one of the sides should decline, then it would imply that its rhetoric on how its position is based on international law is meaningless.
The international community should pursue the matter accordingly. In that case, the mediators should themselves, on behalf of the UN Security Council and as per Article 65 of the ICJ Statute, approach the ICJ for a clarification and advisory opinion on the aforementioned questions.
As difficult as it would be to come to a decision for a solution to the Nagorno-Karabakh conflict, it would doubtless be twice as difficult to actually implement it. And so, a clarification by the International Court of Justice on certain basic points of the conflict and a decision on them would create a legal and beneficial basis for a solution to the conflict, as it would eliminate the differences of opinion on principles of fundamental legal issues as presently borne by the parties to the conflict.