Հայաստանի ազատազրկման վայրերում խախտվում են միջազգային բանտային չափանիշները
Հոկտեմբերի 3-ին Հելսինկյան կոմիտեի նախաձեռնությամբ Ծաղկաձորում տեղի ունեցավ սեմինար-քննարկում` նվիրված մարդու իրավունքների պաշտպանությանը: Քննարկվեցին հատկապես փակ հաստատություններում մարդկանց նկատմամբ կիրառվող խոշտանգումները:
Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը ներկայացրեց CPT-ի (Խոշտանգումների կանխարգելման կոմիտե, ԽԿԿ) հիմնական չափանիշները: Ձերբակալված անձն ունի 3 հիմնական իրավունք` զանգահարել իր ցանկացած մարդուն, փաստաբան և իր ցանկացած բժշկի մոտ բժշկական հետազոտություն անցնել:
Ըստ CPT-ի` Հայաստանի վերաբերյալ 2010թ.-ի զեկույցի` Հայաստանում հաճախ են խախտվում ձերբակալվածի այս իրավունքները, որոնց մասին նախօրոք պետք է տեղեկացվի ձերբակալվածը: Իր զեկույցում CPT-ին առաջարկում է, որ հարցաքննությունն անցկացնեն առավելագույնը 2 հոգի, դա արվի փաստաբանի ներկայությամբ: Ինչպես նաև ցանկալի է, որ հարցաքննության ընթացքը տեսաձայնագրվի, որին հետագայում կարող է ծանոթանալ նաև ձերբակալվածը:
Ա. Իշխանյանը կարևորվեց հատկապես վերջին կետը, որովհետև անձի իրավունքները նախ խախտվում են վերոնշյալ դեպքերում և հարցաքննության ժամանակ, երբ ձերբակալվածի վրա հաճախ ճնշում է գործադրվում և ցուցաբերվում վատ վերաբերմունք: Բացի այդ` հարցաքննությունը պետք է անցկացվի կոնկրետ հարցաքննության սենյակում, ոչ թե հարցաքննվողն անընդհատ տեղափոխվի սենյակից սենյակ:
Բացի այդ` հայկական բանտերում շարունակվում են հիերարխիկ հարաբերությունները, կոռուպցիան, խցերի գերծանրաբեռնվածությունն առաջացնում է ավելորդ լարվածություն, որը կարող է մղել հանցագործության: Ըստ CPT-ի չափանիշների` բանտարկյալի համար նվաստացուցիչ է նաև նրան հաճախակի բանտից բանտ տեղափոխելը, ինչն ազդում է նրա թե' ֆիզիկականի, թե' հոգեկանի վրա: Իսկ կոնկրետ Հայաստանում բանտարյկալներին հաճախ հենց դրանով էլ վախեցնում են:
Առանձին խնդիր է անչափահասների հարցը, որտեղ նույնպես կան բազմաթիվ բացեր: Անչափահասների դեպքում պետք է լինի հատուկ պատրաստված անձնակազմ, սենյակները լինեն ընդարձակ, լուսավոր, նորմալ կահավորված և առաջացնեն դրական զգացողություններ, ինչը Հայաստանում բացակայում է: Չի գործում նաև անչափահասների համար նախատեսված կարճաժամկետ մեկնումները: Առավելագույնը ծնողի մահվան դեպքում նրանց թույլատրում են հսկիչների ներկայությամբ մի քանի ժամով գնալ եւ մասնակցել հուղարկավորությանը:
Բուլղարիայի Հելսինկյան կոմիտեի նախագահ Կրասմիր Կանևը ներկայացրեց միջազգային բանտային չափանիշները: Սակայն դրանց մի մասը մնում է թղթի վրա, չեն կիրառվում բազմաթիվ երկրներում, լավագույն դեպքում դրանք կիրառվում են Արևմտյան Եվրոպայի որոշ երկրներում և ԱՄՆ-ի որոշ նահանգներում:
Ըստ այդ չափանիշների` յուրաքնաչյուր բանտարկյալ պետք է ունենա իր առանձին խուցը, իսկ խմբային կարող է մնալ իր ցանկության դեպքում: Սակայն Կ. Կանևի խոսքերով` սա ավելի շատ բացառություն է, քան գործող օրենք:
Պետք է հաշվի առնվեն նաև բանտարկյալների համատեղելիությունը, լինի նրանց դասակարգում, հաշվի առնվի նրանց տարիքը, առողջական վիճակը: Կանայք պետք է գտնվեն կանաց վերահսկողության տակ, ապահովվեն նրանց հիգիենիկ պայմանները, նորմալ սնունդը, համապատասխան բուժօգնությունը: Սակայն հաճախ այս կետերն անտեսվում են: Կան որոշ խնդիրներ` հատկապես առողջական համատեղելիության հետ կապված: Ըստ ՄԱԿ-ի չափանիշների` ՄԻԱՎ-ով հիվանդները չպետք է մեկուսացվեն մյուսներից: Մյուս կողմից` հաշվի առնելով այն հանգամանքը, թե ինչ բացասական դեպքեր են լինում բանտերում, կռիվներ ու ծեծկռտուք, դա կարող է հանգեցնել վարակի տարածման: Կ .Կանևը նաև նշեց, որ Եվրադատարանը ուզում է հասնել այն բանին, որ ստեղծվեն հատուկ խցեր ծխողների և ոչ ծխողների համար:
Ա. Իշխանյանի խոսքերով` CPT-ի զեկույցն ու չափորիշիչները լրացուցիչ գորիծինքներ են, որպեսզի այս խնդիրները լուծվեն:

В местах лишения свободы в Армении нарушаются международные тюремные стандарты
По инициативе Хельсинкского комитета Армении (ХКА) 3 октября в Цахкадзоре состоялся семинар по проблемам защиты прав человека. Обсуждался, в частности, вопрос применения пыток в отношении лиц, содержащихся в закрытых учреждениях.
Председатель ХКА Аветик Ишханян представил основные стандарты Комитета по предупреждению пыток (CPT). Задержанный имеет три основных права: позвонить любому человеку по своему выбору, иметь доступ к адвокату и требовать медицинского освидетельствования врачом по собственному выбору.
Согласно докладу CPT по Армении за 2010 г., в нашей стране часто нарушаются права задержанных, о которых они должны предупреждаться заранее. В докладе CPT предлагается, чтобы допрос проводили максимум два человека и в присутствии адвоката. Также желательно проводить видеосъемку допроса, с которой в дальнейшем может ознакомиться и задержанный.
Аветик Ишханян отметил важность в частности последнего пункта, поскольку права человека нарушаются прежде всего в вышеупомянутых случаях и во время допроса, когда на задержанного зачастую оказывается давление. Кроме того, допрос должен проводиться только в предназначенном для допросов помещении, задержанного нельзя переводить из одного кабинета в другой.
В армянских тюрьмах сохраняются иерархические отношения, коррупция, а сверхзагруженность в камерах вызывает дополнительную напряженность, которая может толкать людей на преступления. По стандартам CPT, унизительным для заключенного является также частый перевод из одной тюрьмы в другую, что влияет как на его физическое, так и на душевное состояние. Между тем в Армении заключенных пугают именно этим.
Особняком стоит проблема несовершеннолетних. В этом вопросе тоже много пробелов. В случае с несовершеннолетними осужденными необходимо иметь специально подготовленный персонал, вызывающие положительные эмоции просторные, светлые помещения, что в Армении отсутствует. Не действует также предусмотренное для несовершеннолетних право на краткосрочные отъезды. Только в случае смерти родителя им разрешается в присутствии инспекторов в течение нескольких часов присутствовать на похоронах.
Председатель Хельсинкского комитета Болгарии Красмир Канев представил международные тюремные стандарты. Однако часть их остается на бумаге и применяется в лучшем случае в некоторых странах Западной Европы и в нескольких штатах США.
Согласно этим стандартам, каждый заключенный должен иметь отдельную камеру, а в общей камере может оставаться по собственному желанию. Однако, как отметил Канев, это скорее исключение, нежели действующий закон.
Должны также учитываться такие факторы, как совместимость заключенных, их возраст, состояние здоровья. Согласно стандартам ООН, больные СПИДом заключенные не должны быть изолированы от других заключенных. С другой стороны, с учетом тех негативных случаев, которые имеют место в тюрьмах, такая ситуация может привести к распространению вируса. Красмир Канев также сообщил, что Евросуд хочет добиться раздельного содержания в камерах курящих и некурящих.
В заключение Аветик Ишханян отметил, что доклад и стандарты CPT являются дополнительными инструментами, которые могут помочь в решении существующих проблем.