Իջեւանի քաղաքապետն իրեն «բդեշխ» է զգում
Վաղը` փետրվարի 9-ին Իջեւանի քաղաքապետ Վարուժան Ներսիսյանը գումարելու է ավագանու նիստ, որով էլ հաստատելու է համայնքի 2011թ. բյուջեն: Ազգային ժողովի հայտարարությունների ժամին ՀՅԴ խմբակցության պատգամավոր Արծվիկ Մինասյանը կառավարությանը կոչ արեց վերջ դնել քաղաքապետի ապօրինություններին եւ ստիպել վերջինիս կատարել ՏԻՄ օրենքի պահանջները:
«Այսօր Իջեւանում այնպիսի իրավիճակ է ստեղծվել, որ քաղաքապետն իրեն զգում է բդեշխի կամ խանի կարգավիճակում»,- հայտարարեց Ա. Մինասյանը:
Պատգամավորին մտահոգում էր այն, որ 2009թ. դեկտեմբերի դրությամբ Իջեւանի ընտրված 13 ավագանիներից մնացել է միայն կեսը, ինչը քաղաքապետի գործողությունների արդյունք է:
Ըստ պատգամավորի` քաղաքապետն այս իրավիճակում պետք է հայտարարեր ավագանու նոր ընտրություններ, մինչդեռ` կառավարության աչքաթողության արդյունքում «չեղած ավագանիով» համայնքի բյուջե է հաստատում:
«Սա խոսում է այն մասին, որ հայրենի կառավարությունը պետք է պատասխանատվության ենթարկի օրենքը խախտողներին եւ պետք է կտրուկ գործողությունների դիմի»,- ավելացրեց Արծվիկ Մինասյանը:

During a speech today in the RA National Assembly, ARF MP Artzvik Minasyan, turned his attention to what he described as an unacceptable situation in the town of Ijevan where Mayor Varuzhan Nersisyan struts around like a khan of old
MP Minasyan used to time at the podium to say that of the 13 Ijevan Council Members elected in December, 2009, only half remain today as a result of the measures taken by the mayor himself.
Minasyan called on the government to take immediate steps to see that Mayor Nersisyan complies with the laws regarding self-governance.
This is particularly vital since the Ijevan City Council will be meeting tomorrow to draft the town’s 2011 budget.