Տնտեսական վիճակն Ադրբեջանում
Հայաստանի եւ Ադրբեջանի տնտեսական խնդիրների, երկու երկրներում բիզնես միջավայրը ձեւավորող պայմանների, տնտեսական համակարգերի առանձահատկությունների մասին են ստորեւ ներկայացված հարցազրույցները հայ եւ ադրբեջանցի մասնագետների հետ:
Հարցազրույց «Օժանդակություն տնտեսական նախաձեռնություններին» հասարակական միության ղեկավար Ազեր Մեհթիեւի հետ
Ինչպիսի՞ն են Ադրբեջանի տնտեսական վիճակի ցուցանիշները, եւ որքանո՞վ են դրանք համեմատելի հետխորհրդային այլ տնտեսական վիճակների հետ:
Վերջին տասը տարվա ընթացքում Ադրբեջանի տնտեսությունն աչքի է ընկնում աճի բարձր տեմպերով: Եթե 2000-2004թթ. դրանք կազմում էին 10%, ապա 2005-2007թթ.` համապատասխանաբար 26,4%, 34%, 25%: 2008 թ. համաշխարհային ֆինանսական ճգնաժամի պայմաններում իրական տնտեսական աճն Ադրբեջանում կազմեց 10,8%: 2009 թ. այդ ցուցանիշը 9,3% էր, իսկ 2010 -ին` 5%: Եթե 2000 թ.երկրի ՀՆԱ-ն հավասար էր 5,5 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի, ապա 2010-ին այն հասավ 51,8 միլիարդի: Անցյալ տարի բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն կազմում էր 5800 ԱՄՆ դոլար: Այսպիսով, Ադրբեջանը մտնում է այն երկրների խմբի մեջ, որոնցում բնակչության մեկ շնչին ընկնող ՀՆԱ-ն տատանվում է 5-10 հազար ԱՄՆ դոլարի միջեւ:
Աճել են նաեւ բնակչության ծախսերի տեմպերը: 2005-2010թթ. բնակչության ընդհանուր եկամուտը մեծացել է ավելի քան երեք անգամ` մոտ 10 միլիարդ ԱՄՆ դոլարից հասնելով 32 միլիարդի: Երկրում աղքատության մակարդակը 2001-2010թթ. ընթացքում նվազել է 49%-ից մինչեւ 9%:
Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ տնտեսական նման բարձր տեմպերով աճի մեջ ամենակարեւոր դերը խաղացել է նավթային գործոնը: Բարձր աճը սկսվեց 2005 թվականից, այսինքն, նավթադոլարների ներհոսքի հետ միասին: Արդյունքում, նավթային սեկտորի բաժինը ՀՆԱ-ում, որ 2000 թ. կազմում էր 30%, մեծացավ եւ 2007 թ. հասավ 60%-ի: Չնայած նրան, որ վերջին տարիներին նկատվում է այդ ցուցանիշի անկում, երկրի տնտեսությունը եւ նրա աճն առայժմ հիմնված են հենց նավթի վրա: Պետբյուջեի եկամուտների կեսից ավելին առաջանում է անմիջապես նավթային սեկտորից (2011 թ. այս ցուցանիշը կկազմի 74%): Աճի բարձր տեմպերի հետ միասին, մեծ նավթային եկամուտները հանգեցրին նոր լուրջ սոցիալ-տնտեսական խնդիրների: Դա առաջին հերթին սոցիալական շերտավորման խորացումն է հասարակության մեջ:
Ըստ տարբեր ուսումնասիրությունների արդյունքների` ամենաբարձր եկամուտներ ունեցող 10% բնակչության եւ ամենացածր եկամուտներով 10%-ի եկամուտներն իրարից տարբերվում են ավելի քան 70-80 անգամ: Երկրորդ` պետկառավարման բոլոր մակարդակներում լայնորեն տարածված է կոռուպցիան: Վիթխարի տարբերություն կա պետական ծառայողների եկամուտների եւ նրանց կենսակերպի միջեւ: Պետական միջոցների հաշվին իրականացվող նախագծերի արժեքի` մի քանի անգամ մեծացումը դարձել է սովորական բան: Պետական միջոցներն անարդյունավետ են ծախսվում, չկա հաշվետվություն, թափանցիկություն եւ հասարակական մասնակցություն: Երկրում տնտեսական բարեփոխումներն իրականացվում են ծայրահեղորեն դանդաղ եւ չհամակարգված ձեւով: Գրեթե չեն կատարվում կառավարման ապակենտրոնացման հետ կապված բարեփոխումներ: Էներգետիկ եւ կոմունալ ծառայությունները շարունակում են մնալ խոշոր պետական ձեռնակությունների ձեռքին:
Ուղեւորների եւ բեռնափոխադրության ոլորտում տիրապետում են պետական ձեռնարկությունները (իրականում այդ բոլոր տիրույթներում տարածված է թաքնված մասնավորեցումը): Պետական սոցիալական ծառայությունների տիրույթներում (առողջապահություն, կրթություն եւ այլն) դեռեւս պահպանվում են խորհրդային ժամանակների կառավարման մեխանիզմները: Բացի այդ, չնայած մեծ եկամուտներին, պետության կողմից կրթությանը հատկացված միջոցները կազմում են ընդամենը ՀՆԱ-ի մոտ 3%-ը, առողջապահությանը` 1%-ը, գիտությանը` 0,2%-ը:
Տնտեսական ի՞նչ համակարգ է ձեւավորվել երկրում, որքանո՞վ է այն ընդունակ ադեկվատ եւ ժամանակին արձագանքելու գլոբալ տնտեսական գործընթացներին:
Ճիշտ կլիներ` այդ հարցին մոտենալ համաշխարհային տնտեսության կարճաժամկետ եւ երկարաժամկետ մարտահրավերների տեսանկյունից: Ինչպես գիտեք, վերջին երեք տարվա ընթացքում` հատկապես զարգացած երկրները համակած ֆինանսատնտեսական ճգնաժամը (այդ երկրներն ունեն նաեւ պարտքերի հետ կապված խնդիրներ) լուրջ սպառնալիք է ստեղծել այդ երկրների տնտեսության, ինչպես նաեւ գլոբալ տնտեսության համար: Ադրբեջանն այդպիսի խնդիրներ չունի: Ադրբեջանի Պետական նավթային ֆոնդի տարադրամային պահուստները գերազանցում են 30 միլիարդ ԱՄՆ դոլարը, իսկ Կենտրոնական բանկինը` 7,5 միլիարդը:
Ադրբեջանի արտաքին պարտքը դոլարային համարժեքով կազմում է մոտ 4,5 միլիարդ կամ` ՀՆԱ-ի 8%-ը: Բայց դրա հետ միասին, Ադրբեջանի տնտեսությունը եւ նրա աճի տեմպերը մեծապես կախված են համաշխարհային նավթային շուկայի վիճակից: Համաշխարհային շուկայում նավթի գների յուրաքանչյուր լուրջ անկման պատճառով կարող են կտրուկ նվազել երկրի եկամուտները: Եթե հաշվի առնենք, որ մեր երկրում նավթի եւ գազի արդյունահանման ծավալներն ամեն տարի աճում են, եւ ի հավելումն դրան` մեծանում է նաեւ ոսկու արդյունահանումը, ապա պարզ է, որ երկիրը կարող է փոխհատուցել նավթի գների նվազման բերած կորուստների մի մասը, բայց դա չի լուծում բոլոր խնդիրները:
Երկարաժամկետ հեռանկարի տեսանկյունից` շատ կարեւոր է վերացնել երկրի տնտեսության կախվածությունը նավթային սեկտորից: Դժվար է ասել, թե ինչքան կտեւի բարձր նավթային եկամուտների շրջանը: Մի կողմից` համաշխարհային տնտեսության վերածնունդի եւ էներգակիրների պահանջարկի աճի հետ միասին նավթի եւ գազի գները համաշխարհային շուկայում կարող են մնալ Ադրբեջանի համար ձեռնտու մակարդակի վրա:
Մյուս կողմից` Ադրբեջանի ունեցած նավթագազային պաշարները դեռ երկար ժամանակ կարող են շահագործվել: Բացի այդ, վերջերս «Ումիդ» եւ «Աբշերոն» հանքավայրերում հայտնաբերվել են գազի մեծ պաշարներ, ինչը կամրապնդի Ադրբեջանի` որպես նավթ եւ գազ արտահանողի դերը: Ադրբեջանի տնտեսությունն, իր հումքային կախվածությամբ եւ ներկա կառուցվածքով, մրցունակ չէ տարածաշրջանային եւ համաշխարհային մակարդակներում:
Այսպես, ՀՆԱ-ի մինչեւ 53%-ը արտադրվում է արդյունաբերության ոլորտում, իսկ արդյունաբերական արտադրության մոտ 80%-ը բաժին է ընկնում հանքարդյունաբերության տիրույթին (նավթի, գազի եւ այլ հանքային հարստությունների, որտեղ զբաղված է աշխատող բնակչության 2%-ից էլ փոքր մասը): Վերջին տարիներին զարգացող շինարարության սեկտորի բաժինը ՀՆԱ-ում կազմում է մոտ 7%: Երկրի գյուղատնտեսությունը, որտեղ աշխատում է զբաղված բնակչության մինչեւ 40%-ը, արտադրում է ՀՆԱ-ի ընդամենը 5%-ը:
Եւ սա այն դեպքում, երբ երկիրն ունի բնական եւ կլիմայական լավ պայմաններ գյուղատնտեսության ավելի հզոր զարգացման համար: Անարդյունավետ է գյուղատնտեսության զարգացման կառավարության քաղաքականությունը: Վերջին տարիներին կառավարությունն ավելի ու ավելի մեծ ուշադրություն է հատկացնում տուրիզմին, ինչպես նաեւ տեղեկատվական տեխնոլոգիաներին: Բայց այդ ջանքերի արդյունքները դեռեւս հեռու են ցանկալի մակարդակից:
Սկզբունքային ի՞նչ խնդիրներ են այսօր խոչընդոտում երկրում բիզնես միջավայրի զարգացմանը, դրանք ավելի շատ ներքի՞ն, թե՞ արտաքին քաղաքական բնույթի են:
Վերջին տարիներին Ադրբեջանը սրընթաց շարժվում է Համաշխարհային բանկի Doing Business վարկանիշային ցանկում, հատկապես` 2009 թ. ձեռնարկությունների գրանցման գործում «միասնական պատուհանի» սկզբունքի ներմուծումից հետո:
Իրականում, երկրում մնում են բիզնես միջավայրի հետ կապված շատ լուրջ խնդիրներ: Չկան սեփականության իրավունքի անձեռնմխելիության երաշխիքներ: Վերջին տարիներին, ճանապարհների, զբոսայգիների, պետական հաստատությունների շենքերի եւ այլնի շինարարության ընդլայնման հետ միասին, նկատվում են սեփականության իրավունքի զանգվածային խախտման դեպքեր:
Երկրի տնտեսության բոլոր ոլորտներում կան մեաշնորհներ, եւ դրանք պաշտոնյաներինն են: Լայնորեն տարածված է պաշտոնեական կամայականությունն ու կոռուպցիան: Բացի այդ, պետական պաշտոնյաները զբաղվում են ձեռներե ցությամբ եւ վերահսկում են տնտեսական գործունեության բոլոր բնագավառները: Խախտվում են օրինականությունն ու պայմանագրերը, չկա անկախ արդարադատություն: Լուրջ խոչընդոտներ կան ապրանքների եւ ծառայությունների արտահանման եւ ներմուծման գործում:
Ինչ վերաբերում է արտաքին գործոններին, ապա երկրի պատերազմական վիճակում գտնվելը խանգարում է արտասահմանյան ներդրումների հոսքին դեպի երկիր: Դա հատկապես վերաբերում է միջին բիզնեսին: Բայց բիզնես միջավայրում առկա հիմնական խնդիրները ներկա պահին վերը թվարկածներն են, այսինքն, դրանք ներքին խնդիրներ են:
Այսօր ո՞ր երկրներն են Ադրբեջանի տնտեսական ամենախոշոր գործընկերները: Երկիրն ի՞նչ միջազգային տնտեսական կազմակերպությունների անդամ է, ի՞նչ օգուտ կա այդ անդամությունից:
Ընդհանուր առմամբ, Ադրբեջանը առեւտրային կապեր է պահպանում 146 երկրների հետ: 2010 թ. Ադրբեջանի արտասահմանյան առեւտրային շրջանառությունը կազմել է 28 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Դրանից 6,6 միլիարդը բաժին է ընկել ներմուծմանը, իսկ 21,3 միլիարդը` արտահանմանը: Ադրբեջանի արտահանման 92%-ը կազմում են նավթը եւ նավթամթերքները: Արտահանման հիմնական գործընկերները Իտալիան, Ֆրանսիան, Իսրայելը, ԱՄՆ-ը, Ուկրաինան են եւ այլ երկրներ: Ներմուծման հիմնական մասը կազմում են զանազան մեքենաներ եւ սարքավորումներ, սննդամթերք, արդյունաբերական ապրանքներ: Ներմուծվող ապրանքների հիմնական մասը բերվում է Ռուսաստանից, Թուրքիայից, Գերմանիայից, Չինաստանից եւ այլ երկրներից:
2010 թ. երկրում արտասահմանյան ներդրումների ընդհանուր գումարը կազմել է 8,2 միլիարդ ԱՄՆ դոլար: Մեծ մասը բաժին է ընկնում Թուրքիային, Մեծ Բրիտանիային, ԱՄՆ-ին, ԱՄԷ-ին:
Ներկայումս Ադրբեջանը Սեւծովյան ավազանի տնտեսական համագործակցության կազմակերպության, Իսլամական տնտեսական համագործակցության կազմակերպության, ինչպես նաեւ այլ տարածաշրջանային տնտեսական կազմակերպությունների անդամ է: Նման կազմակերպությունների անդամ լինելը նշանակություն ունի նաեւ երկրների միջեւ տնտեսական համագործակցության առումով:
Ադրբեջանը դեռեւս ԱՀԿ-ի անդամ չէ: Դիմում ներկայացվել է դեռեւս 1997թ.: ԱՀԿ մտնելը արագացնելու նպատակով 2006 թ. օգոստոսին պետության ղեկավարը ստորագրեց հատուկ կարգադրություն: Հիմա ընթանում են երկկողմանի եւ բազմակողմանի բանակցություններ: Չինաստանի նման տնտեսապես հզոր երկիրը ԱՀԿ-ի անդամ դարձավ 15 տարվա ընթացքում: Ադրբեջանն այդ գործընթացի մեջ է արդեն 14 տարի: Մենք դեռեւս քննարկում ենք ԱՀԿ-ին մեր երկրի անդամության արդյունավետության հարցը, թեեւ ավելի ճիշտ կլիներ հաշվել երկրի կրած իրական կորուստները այդքան երկարատեւ ձգձգումից: Ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ այս ուշացումը կապված է պաշտոնյա մոնոպոլիստների կորպորատիվ շահերի հետ: Բայց չպետք է մոռանալ նաեւ այն, որ ԱՀԿ մտնելու գործընթացը տարեցտարի բարդանում է:

Экономическое состояние в Азербайджане
Проблемы экономического развития Армении и Азербайджана, условия формирования бизнес среды, особенности экономических структур в двух странах на данный момент представлены в интервью армянского и азербайджанского специалистов, которые предлагаем вниманию читателей ниже.
Интервью с руководителем общественного объединения «Содействие экономическим инициативам» Азером Мехтиевым
Каковы сегодняшние показатели экономического состояния Азербайджана, и насколько они сравнимы с состоянием экономик других стран постсоветского пространства?
За последние 10 лет в экономике Азербайджане наблюдается высокие темпы роста. Если за период 2000-2004 годов темпы роста составили 10%, то за период 2005-2007 годы реальный рост составил соответственно 26.4%, 34.5%, 25%. Вполне естественно, что по мере развития экономики, сохранять столь высокие темпы роста на долгое время сложно, поэтому происходит столь же объяснимое снижение. На фоне мирового финансового кризиса в 2008 году, реальный экономический рост в Азербайджане составил 10,8%.
В 2009 году этот показатель составил 9.3%, а в 2010 году – 5.0%. В сравнении с 2000 годом ВВП страны примерно с 5.5 млрд. увеличился до 51.8 млрд. долларов США в 2010 г. ВВП на душу населения в прошлом году составил 5800 американских долларов. Таким образом, Азербайджан входит в группу стран, в которых ВВП на душу населения колеблется между 5-10 тыс. долларов США.
За указанный период расходы госбюджета увеличились примерно в 15 раз. Наибольшая доля расходов из госбюджета пришлась на государственные инвестиционные расходы, составив за последние 3-4 года около 30-40% бюджета. Эти средства в основном направляются на создание и строительство объектов производственной и социальной инфраструктуры.
Увеличились и темпы роста доходов населения. За период 2005-2010 годов общие доходы населения увеличились более чем в три раза - примерно с 10 млрд. до 32-х млрд. долларов США. Уровень бедности в стране снизился с 49% в 2001 году до 9% в 2010 году.
Ни для кого не секрет, что самую важную роль столь высоких темпов роста экономики сыграл нефтяной фактор. Высокий рост начался с 2005 года, то есть, с притоком нефтедолларов. В результате доля нефтяного сектора в ВВП, составлявшая в 2000 году 30%, увеличилась в 2007 году до 60%. Несмотря на то, что в последние годы наблюдается некоторый спад этого показателя, экономика страны и ее рост все еще держится именно на нефти. Более половины доходов госбюджета формируются непосредственно из нефтяного сектора (в2011 г. этот показатель составит 74%).
Одновременно с высокими темпами роста, крупные нефтяные доходы привели к новым серьезным социально-экономическим проблемам. В первую очередь, это – углубление социального расслоения в обществе. Согласно результатам исследований НПО, разница между доходами 10% населения с самыми высокими доходами и 10% населения с самыми низкими доходами составляет больше, чем в 70-80 раз. Во-вторых, это - широко распространенная коррупция во всех уровнях госуправления. Наблюдается огромная разница между официальными доходами госслужащих и образом их жизни.
Завышение в несколько раз стоимости проектов, реализуемых за счет госсредств, стало обычном делом. Отсутствует эффективность, отчетность, прозрачность и общественное участия в расходовании госсредств. Это – еще и крайне медленное и бессистемное осуществление экономических реформ в стране. Реформы по децентрализации управления почти не ведутся. Энергетические и коммунальные службы продолжают оставаться в руках крупных госпредприятий. В сфере пассажиро- и грузо-перевозок доминируют госпредприятия (на самом же деле во всех этих областях широко распространена скрытая приватизация).
В областях государственных социальных услуг (здравоохранения, образования и прочие) все еще сохраняется механизмы управления советских времен. И еще, несмотря на большие доходы, средства, выделяемые государством на образование составляет всего около 3% ВВП страны, на здравоохранение – 1% и на науки – 0,2%.
Какая экономическая структура сформирована в стране, насколько она способна адекватно и своевременно реагировать на процессы, происходящие в глобальной экономике?
К этому вопросу было бы правильнее подойти с точки зрения краткосрочных и долгосрочных вызовов мировой экономики. Как известно, за последние три года финансово-экономический кризис, охвативший особенно развитые страны (у этих государств есть и долговые проблемы), создает серьезную угрозу экономике этих стран, а также всей глобальной экономике. У Азербайджана таких проблем нет. В настоящее время Государственный Нефтяной Фонд обладает валютным запасом в размере более 30 млрд. долларов США, а Центробанк – 7,5 млрд. долларов. Внешний долг Азербайджана, в долларовом эквиваленте, составляет примерно 4.5 млрд. или 8 % ВВП.
Но, вместе с тем, экономика Азербайджана и темпы ее роста очень сильно зависят от конъюнктуры мирового нефтяного рынка. Любое серьезное снижение нефтяных цен на мировом рынке может резко снизить доходы страны. Если учесть, что объемы добычи нефти и газа в стране с каждым годом все еще возрастают, а вдобавок увеличивается добыча золота, то некоторую часть потери от снижения нефтяных цен, страна сможет компенсировать, но это не решит всех проблем.
С точки зрения долгосрочного периода очень важно устранить зависимость экономики страны от нефтяного сектора. Трудно сказать, насколько продлится период поступления высоких нефтяных доходов. С одной стороны, по мере возрождения мировой экономики и увеличения потребности в энергоносителях цены на мировом рынке на нефть и газ могут остаться на выгодном для Азербайджана уровне. С другой стороны, нефтегазовые ресурсы, которыми обладает Азербайджан, могут эксплуатироваться еще долгое время. Кроме того, в последнее время на месторождениях «Умид» и «Абшерон» обнаружены большие запасы газа, что укрепит роль Азербайджана, как экспортера нефти и газа.
Экономика Азербайджана, с сырьевой зависимостью и нынешней структурой, не конкурентоспособна на региональной и мировой уровнях. Так, до 53 % ВВП страны производиться на промышленности, но около 80% промышленной продукции приходится на добывающие отрасли (добыча нефти, газа и других минеральных богатств, где заняты менее 2 % занятого населения). Доля в ВВП развивающиеся в последние годы строительного сектора составляет около 7 %.
Сельское хозяйство страны, где трудятся до 40% занятого населения, производит всего 5% ВВП. И это несмотря на то, что страна обладает широкими природными и климатическими условиями для более мощного развития сельского хозяйства. Неэффективной является политика правительства по развитию сельского хозяйства. В последние годы правительство уделяет все больше внимания развитию туризма, а также информационным технологиям. Но результаты этих усилий еще далеки от желаемого.
Какие принципиальные проблемы сегодня препятствуют развитию бизнес среды в стране, чего больше среди них – проблем внутри или внешнеполитического характера?
В последние годы Азербайджан стремительно движется в рейтинге Института Всемирного Банка “DoingBusiness”. В особенности, после введения принципа «единого окна» в 2009 году в вопросе регистрации предприятий. Однако, на самом деле, в стране остаются очень серьезные проблемы, связанные с бизнес средой. Среди таких проблем можно назвать следующие:
Отсутствие гарантии неприкосновенности прав собственности. В последние годы с расширением строительства дорог, парков, зданий государственных учреждений и т.д. наблюдаются массовые случаи нарушения права собственности;
Высокий уровень монополизации во всех сферах экономики страны и проявление его особенно в форме чиновничьего монополизма;
Широко распространенная чиновничий произвол и коррупция; госчиновники занимаются предпринимательством и контролируют все отрасли экономической деятельности;
Несоблюдение законности и договоров, отсутствие независимого правосудия;
Серьезные препятствия в экспорте и импорте товаров и услуг и т.д.
Для устранения вышеперечисленных проблем за последние годы принимались сотни указов и решений. Но проблемы не только не устранены, но и усугубляются из года в год. Что касается международных факторов, то нахождение страны в состоянии войны, наличие Карабахского конфликта мешает притоку зарубежных инвестиций в страну, особенно в средний бизнес. Однако основные проблемы в бизнес среде в настоящее время – это вышеперечисленные, то есть, внутренние.
Какие страны являются самыми крупными экономическими партнерами Азербайджана на сегодня? Членом каких международных экономических организаций, альянсов является страна, в чем польза от этого участия?
В общей сложности Азербайджан поддерживает торговые отношения со 147 странами. В 2010 году зарубежный торговый оборот Азербайджана составил примерно 28 млрд. долларов США. Из них 6.6 млрд. пришлись на импорт, 21.3 млрд. – на экспорт. 92% экспорта Азербайджана составляет нефть и нефтепродукты. Основными партнерами в экспорте являются Италия, Франция, Израиль, США, Украина и др. В импорте основная часть составляет различные машины и оборудование, продукты питания, промышленные товары. Основная часть импортируемых в страну товаров привозятся из России, Турции, Германии, Китая и др. стран.
В 2010 году в страну сумма иностранных инвестиций в долларовом эквиваленте составила 8,2 млрд. Доля зарубежных инвестиций в большей степени приходится на Турцию, Великобританию, США, ОАЭ.
В настоящее время Азербайджан является членом таких организаций, как Организация экономического сотрудничества Черноморского бассейна, Организация Исламского Экономического Сотрудничества, а также другие региональные экономические организации. Степень важности членства в таких региональных организациях определяется конкретными целями, которые стоят перед этими организациями. Кроме того, членство в таких организациях имеет значение в плане расширения экономического сотрудничества между странами.
Азербайджан все еще не является членом ВТО. Заявление об участии в этой организации было подано еще в 1997 году. С целью ускорения вступления в ВТО в августе 2006 года глава государства подписал специальное распоряжение. В настоящее время ведутся двусторонние и многосторонние переговоры. Такая мощная с экономической точки зрения страна как Китай стала членом ВТО в течение 15-ти лет.
Азербайджан находится внутри этого процесса вот уже 14 лет. Мы все еще обсуждаем эффективность членства нашей страны в ВТО, хотя было бы правильнее подсчитать реальные потери нашей страны от столь длительного промедления по вступлению в ВТО. Ни для кого не секрет, что сие промедление связано с корпоративными интересами чиновников-монополистов. Но не надо забывать, что с каждым годом процесс вступления в ВТО осложняется.