Տեղի կունենա «Ոսկե շերեփ» հայկական ճաշատեսակների փառատոն
Հոկտեմբերի 14-ին` ժ.13.30, hայ-ֆրանսիական մասնագիտական ուսումնական կենտրոնում, ՀՀ սփյուռքի նախարարության, «Հայ խոհարարական ավանդույթների զարգացման եւ պահպանման» հասարակական կազմակերպության եւ «Հայ-ֆրանսիական մասնագիտական ուսումնական կենտրոն» հիմնադրամի նախաձեռնությամբ կանցկացվի «Ոսկե շերեփ» հայկական ճաշատեսակների փառատոն (հասցե` Երևան, Տիգրան Մեծի 38):
Փառատոնի նպատակը հայկական ավանդական խոհանոցի պահպանումն ու տարածումն է, Սփյուռքում գործող հայկական խոհարարական դպրոցների և խոհարարների մասնագիտական հմտությունների փոխադարձ ճանաչումը եւ փոխանակումը, համահայկական խոհարարական ընկերակցության ստեղծումը:
Հոկտեմբերի 14-ին ժ. 18.00 փառատոնի մասնակիցները «Կոնգրես» հյուրանոցում կմասնակցեն Հայ խոհարարների համահայկական համաժողովին, որի արդյունքում կստեղծվի «Հայ խոհարարների համահայկական ընկերակցություն» (հասցե` Իտալիայի փող. 1):
Համաժողովում կքննարկվի և կհաստատվի Հայ խոհարարների համահայկական ընկերակցության կանոնադրությունը, կձեւավորվեն ընկերակցության կառուցվածքային ստորաբաժանումներն ու համապատասխան կազմը, կընդունվի համաժողովի ուղերձ-հայտարարությունը:

Состоится фестиваль армянских блюд “Золотой половник”
По инициативе Министерства диаспоры РА, общественной организации “Развитие и сохранение армянских кулинарных традиций” 14 октября в 13.30 в Армяно-французском специализированном учебном центре (Ереван, ул.Тигран Мец, 38)  состоится фестиваль армянских блюд “Золотой половник”.
Цель фестиваля – сохранение и распространение армянских кулинарных традиций, обмен опытом и взаимное признание профессиональных навыков действующих в Диаспоре армянских кулинарных школ и поваров, создание Всеармянской ассоциации кулинаров.
14 октября в 18.00 участники фестиваля примут участие в конференции армянских кулинаров в гостинице ”Конгресс”, в результате которой будет создана Всеармянская ассоциация кулинаров (ул.Италии, 1).
На конференции будет обсуждено и утверждено законодательство Всеармянской ассоциации кулинаров, сформированы структурные подразделения и соответствующий состав организации, принято заявление.