Համաժողովրդական շարժման փլատակներին
Հոկտեմբերի 7-ին Օպերայի եւ բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնի երկու կողմերում միաժամանակ երկու տարբեր միջոցառում էր տեղի ունենում:
Մի կողմում` Ֆրանսիայի հրապարակում, Հայաստանի եւ Ֆրանսիայի նախագահները, հավաքված բազմությանն ի տես, ամենաջերմ բարեմաղթանքներով բացում էին Ռոդենի հեղինակած արձանը, սեղմում հրապարակում հավաքված լայն ու երջանիկ ժպտացող մարդկանց ձեռքերը, իսկ հակառակ կողմում` Ազատության հրապարակում, մեկ այլ բազմություն, վրանների տակ ու կողքերին ծվարած, սպասում էր Հայ ազգային կոնգրեսի` երեկոյան կայանալիք հերթական հանրահավաքի մեկնարկին: Դա Հայաստանի եւ նրա հասարակության երկու հակադիր երեսն էր, որը Նիկոլա Սարկոզին չտեսավ, չհպարտացավ ֆրանսիական մեծ հեղափոխության հայաստանյան պտուղներով, ինչպես ակնկալում էր Հայ ազգային կոնգրեսի ղեկավար, առաջին նախագահ Լեւոն Տեր-Պետրոսյանը:
Հակառակը` գուցե նա շնորհավորել է Հայաստանի նախագահին ժողովրդավարական համակարգերն այնքան զարգացնելու համար, որ ամենաարմատական ընդդիմությունն անգամ կարողանում է 7-8 օր շարունակ անարգել հանրահավաքներ կազմակերպել: Բայց էականը դա չէր:
Ազատության հրապարակում տեղի ունեցող պրոցեսների նկատմամբ Սարկոզիի հանդես բերած կատարյալ անտարբերությունը լավագույնս արտացոլեց հայաստանյան ընդդիմության ներկայիս գործունեության նկատմամբ միջազգային հանրության անթաքույց վերաբերմունքը, որը եւ կարելի է համարել Հայ ազգային կոնգրեսի ձախողման հիմնական պատճառներից մեկը: Ավելի ճիշտ` պատճառը ոչ թե այդ վերաբերմունքի բացակայությունն էր, այլ պայքարի տրամաբանությունը դրա վրա կառուցելու` ընդդիմության մարտավարությունը:
Իր գրեթե յուրաքանչյուր ելույթում Տեր-Պետրոսյանը խռոված երեխայի նման միայն դժգոհում էր այդ անտարբերությունից` իրենց անհաջողությունների մեղքը բարդելով միջազգային կառույցների, երկրների` իրենց քաղաքական շահերից բխող հասկանալի կեցվածքի վրա: Միջազգային հանրության կարծիքի գերկարեւորումը, փաստացիորեն, ՀԱԿ-ի ամենամեծ մոլորություններից, քաղաքական հաշվարկներում թույլ տված ամենամեծ սխալներից մեկն էր:
Այն պահին, երբ Տեր-Պետրոսյանը Ազատության հրապարակում հայտարարում էր, թե միջազգային հանրությունը տարածաշրջանային իր շահերն առաջ մղելու համար, ի դեմս Սերժ Սարգսյանի, սխալ մարդու վրա է խաղադրույք կատարել, եւ փաստացի հուշում էր, որ ինքը դրա համար շատ ավելի նախընտրելի թեկնածու է, պետք է հասկանալի լիներ, որ Հայաստանի հասարակությունը, թեկուզ ենթագիտակցորեն, թե առաջին նախագահին եւ թե նրա գլխավորած ՀԱԿ-ին սկսելու է ընկալել ոչ թե որպես իր հոգսերը թեթեւացնելուն, այլ արտաքին ուժերի շահերի սպասարկմանը կոչված գործիքի:
Բայց սա Կոնգրեսի միակ սխալը չէր: Հիմա, թերեւս, այդ կառույցում փորձում են հասկանալ` ինչո՞ւ շուրջօրյա հանրահավաքները չտվեցին ակնկալվող էֆեկտը, ինչո՞ւ դրանք չհանգեցրին այսպես կոչված կրիտիկական զանգվածի բյուրեղացմանը, հասարակության` քաղաքական գործոնի վերածմանը: Դրա առաջին եւ գլխավոր պատճառներից մեկն, իհարկե, իրենց իսկ լարած երկխոսության թակարդում հայտնվելն էր:
Անպտուղ ու անիմաստ այդ ժամավաճառությունը պարզապես հեռացրեց Կոնգրեսին զանգվածներից, սասանեց առանց այն էլ խարխլված վստահությունը նրա եւ նրա անկեղծության, նպատակասլացության հանդեպ: Այսօր արդեն նաեւ իրենք` կոնգրեսականներն են ընդունում, որ սխալ էր այդ սարդոստայնի մեջ մտնելը: Բայց սա առաջնային չէր, իհարկե:
2008-ից հետո տարբեր մանեւրումների, մարտավարական տեղատվությունների ու մակընթացությունների արդյունքում Կոնգրեսը պարզապես իրապես համաժողովրդական շարժումը վերածեց քաղաքական մասնավոր պայքարի, կոնկրետ Հայ ազգային կոնգրեսի, մյուս ուժերի համեմատ փոքր-ինչ սուր ու յուրօրինակ, բայց հիմնականում հենց Կոնգրեսի հեգեմոն ուժերի քաղաքական ամբիցիաների բավարարմանը ծառայող պայքարի: Հասարակությունը, ժողովուրդը պարզապես դադարեց այնտեղ տեսնել իրեն, իր սոցիալական, իրավական պահանջները, որոնք ինչ-որ պահի հենց Կոնգրեսի մեղքով ուղղակի դուրս մղվեցին քաղաքական օրակարգից: Շարժումը զրկվեց իր սոցիալական բովանդակությունից:
Շուրջօրյա հանրահավաքները սկսելուց առաջ Կոնգրեսը, թերեւս զգալով այդ բացթողումը, փորձեց իր պայքարին կրկին նման որակ հաղորդել. իշխանությանը ներկայացրած նրա 15 պահանջների կեսը հենց սոցիալական ուղղվածության էին: Բայց դրան զուգահեռ, այդ ուժը նաեւ հավաստեց, որ չի հրաժարվելու դրանք իր շահերին ծառայեցնելու մտայնությունից` հայտարարելով, թե պատրաստ է շարունակել երկխոսությունը, թեեւ հենց վերջինս էր հասարակությանը պայքարից օտարող հիմնական գործոններից մեկը:
Կարելի է արձանագրել, որ Հայաստանում այլեւս ժողովրդական շարժում գոյություն չունի. կա միայն դասական քաղաքական պայքար իշխանության համար, եւ այդ պայքարում Հայ ազգային կոնգրեսը, շատ ավելի համակարգված ու կազմակերպված լինելով հանդերձ, մնացած կեղծ ու իրական ընդդիմադիր ուժերի հետ գտնվում է միեւնույն հարթության վրա, միեւնույն մեկնարկային վիճակում:
Եվ անգամ նախագահի հրաժարականի պահանջը, որ բանաձեւել է Կոնգրեսը, չի հանգեցնելու հասարակական ներուժի համախմբման, որովհետեւ դա շեշտադրումների, ընդամենը նրբերանգների փոփոխություն է նշանակում, որը գործընթացի բովանդակային, իմաստային փոփոխության չի կարող հանգեցնել: Գործնականում որեւէ տարբերություն չկա` արտահերթ ընտրությունների՞ պահանջ է առաջ քաշվում, թե՞ նախագահի կամ իշխանության հրաժարականի: Երկու դեպքում էլ գործընթացի հաջողության գրավականը հանրային աջակցությունն է, իսկ դա հենց այն հանգուցային կետն է, որտեղ Կոնգրեսը ձախողել է:
Վերջինս, իհարկե, չի մարգինալացվի, երկրորդական ուժի չի վերածվի, գուցե շարունակի մնալ քաղաքական օրակարգ առաջադրող հիմնական, թերեւս միակ ուժը: Միայն դրա շնորհիվ Կոնգրեսը կարող է հույս ունենալ գալիք խորհրդարանական ընտրությունները վերածել նոր պայքարի մեկնարկի: Ու չնայած դա, մեծ հաշվով, պայմանավորված է լինելու նաեւ արդար ընտրություններ անցկացնելու` իշխանության կամքի դրսեւորմամբ, բոլոր դեպքերում այսօր դիրքերի ցանկացած թուլացում, նահանջ ավելի ու ավելի է նվազեցնելու շարժման նոր վերածնունդ ապահովելու, նախագահական ընտրություններին շահեկան դիրքերից հանդես գալու շանսերը:
Այս իմաստով Կոնգրեսը կշարունակի լինել հիմնական դրոշակակրի դերում: Դա նախընտրելի է նաեւ քաղաքացիական հասարակության ձեւավորման ու կայացման իմաստով: Մի պրոցես, որի հիմքերը դրեց Կոնգրեսը. երեքուկեսամյա նրա ակտիվ գործունեության գլխավոր, շոշափելի միակ արդյունքը փաստացի դա է եղել: Հենց այդ հասարակության կայացման շահերից է բխում, որ քաղաքական դաշտը շարունակի մնալ համաժողովրդական շարժման ձեւավորած ներկայիս սեւի ու սպիտակի տիրույթում` հնարավորինս զերծ գորշ գույներից, այն ամորֆ քաղաքական ֆիգուրներից, որոնք փորձում են գլուխ բարձրացնել Կոնգրեսի` փլատակների վերածվելու սպասելիքների վրա:

На руинах общенародного движения
7 октября по обе стороны от здания Национального академического театра оперы и балеты проходили одновременно два мероприятия. На одной стороне, на площади Франции, президенты Армении и Франции в присутствии огромного количества народа, выражая наилучшие пожелания, открывали скульптуру работы Огюста Родена и пожимали руки широко улыбающимся, счастливым людям, а на противположной стороне, на площади Свободы, другая толпа, устроившаяся в палатках и возле них, ждала начала вечером митинга Армянского национального конгрессса. Это было другое лицо Армении, которое Николя Саркози не увидел и не испытал гордость за плоды Французской революции, как того ждал лидер АНК, первый президент Армении Левон Тер-Петросян.
Наоборот, он, возможно, даже поздравил президента Армении с развитием демократических систем до такой степени, что радикальная оппозиция на протяжении 7-8 дней беспрепятственно организует митинги. Однако существенно не это.
Проявленное Саркози полное безразличие к происходящим на площади Свободы процесам наилучшим образом отразило неприкрытое отношение международной общественности к нынешней деятельности армянской оппозиции, что можно считать одной из основных причин провала Армянского национального конгресса. Точнее, причина не в отсутствии этого отношения, а в тактике оппозиции, именно на этом построившей логику борьбы.
Практически в каждом своем выступлении Тер-Петросян, как обиженный ребенок, жаловался только на это безразличие, сваливая вину за свои неудачи на понятную позицию международных структур и стран, вытекающую из их интересов. Придание сверхважности мнению международной общественности фактически является одним из наиболее серьезных заблуждений АНК, одной из самых больших ошибок, допущенных им в своих политических расчетах.
В тот момент, когда Тер-Петросян на площади Свободы заявлял, что международное сообщество ради проталкивания своих региональных интересов сделало ставку не на того человека в лице Сержа Саргсяна, и фактически подсказывал, что более предпочтительным кандидатом для этого он является, должно было стать понятно, что армянское общество, пусть даже подсознательно, начнет воспринимать первого президента и возглавляемый им АНК как инструменты, призванные не облегчать его заботы, а обслуживать интересы внешних сил.
Однако это была не единственная ошибка конгресса. Сейчас в этой структуре пытаются понять, почему круглосуточные митинги не дали ожидаемого эффекта, не привели к кристаллизации так называемой критической массы, к превращению общества в политический фактор. Одной из первых и главных причин этого, конечно, стало то, что они сами угодили в расстановленную ими же ловушку диалога.
Это бесплодное и бессмысленное времяпрепровождение отдалило от конгресса массы, поколебало и без того расшатанное доверие к АНК, к его искренности и целеустремленности. Сегодня уже сами конгрессмены признают, что втягивание в эту ловушку было ошибкой. Но это, конечно, не первоочередная причина.
После 2008 года в результате различных маневров, тактических шагов конгресс превратил поистине общенародное движение в частную политическую борьбу. Возможно, несколько более острую и своеобразную, по сравнению с борьбой других сил, но в целом борьбу, служащую удовлетворению политических амбиций именно гегемонистских сил конгресса. Общество, народ просто прекратили видеть в конгрессе себя, свои социальные и правовые требования, которые в какой-то момент по вине АНК просто были вытеснены с политической повестки. Движение лишилось своего социального содержания.
Перед тем, как начать круглосуточные митинги, конгресс, видимо, чувствуя это упущение, попытался вновь придать своей борьбе это качество: половина выдвинутых властям 15 требований имела социальную направленность. Однако параллально с этим АНК также констатировал, что не отказывается от намерения поставить их на службу своим интересами, заявив, что готов продолжать диалог, хотя именно он явился одним из основных факторов отчуждения общества от борьбы.
Можно констатировать, что в Армении уже не существует общенародное движение, ведется лишь классическая политическая борьба за власть, и в этой борьбе Армянский национальный конгресс, будучи намного более скоординированным и организованным, находится в одной плоскости, в одной стартовой позиции с остальными ложными и реальными оппозиционными силами.
И даже выдвинутое конгрессом требование об отставке президента не приведет к консолидации общественного потенциала, поскольку означает всего лишь смену акцентов и нюансов. На самом деле нет никакой разницы в том, какое требование выдвигается – внеочередных выборов или отставки президента и властей. В обоих случаях залогом успеха процесса является общественное содействие, и именно в этом ключевом пункте конгресс потерпел провал.
АНК, конечно, не будет маргинализирован, не превратится во второстепенную силу, возможно, будет продолжать оставаться основной и, наверное, единственной силой, ставящей политическую повестку. Только благодаря этому конгресс может надеяться на то, чтобы превратить предстоящие парламентские выборы в начало новой борьбы. И хотя это, по большому счету, будет обусловлено также проведением справедливых выборов, проявлением властями воли, в любом случае сегодня малейшее ослабление позиций, отступление еще больше уменьшит шансы движения на обеспечение нового возрождения, на участие в президентских выборах с выгодных позиций.
В этом смысле конгресс будет продолжать оставаться в роли главного знаменосца. Это предпочтительно также в плане формирования и становления гражданского общества – процесса, заложившего основы конгресса. По сути, именно это и стало главным и единственным ощутимым результатом более чем трехлетней деятельности АНК. Именно из интересов становления этого общества вытекает, чтобы политическое поле продолжало оставаться в рамках сформированного общенародным движением сегодняшнего поля черного и белого, максимально лишенного серых тонов и тех аморфных политических фигур, которые пытаются активизироваться в ожидании, что конгресс превратится в руины.