Ղրիմի ու Արցախի անհամեմատելիության մասին
Մարտի 16-ին Ղրիմում տեղի ունեցավ հանրաքվե, որի պաշտոնական արդյունքների համաձայն` մասնակիցների ավելի քան 95 տոկոսը կողմ են արտահայտվել Ղրիմի` Ուկրաինայից առանձնանալուն և ՌԴ մաս կազմելուն: Այս առթիվ աշխարհի բազմաթիվ երկրներ պատժամիջոցներ կիրառեցին Ռուսաստանի դեմ, իսկ ահա ԼՂՀ մայրաքաղաքում, հակառակը, տոնակատարություններ են:
Աշխարհի մեծ մասը համարում է, որ նման մոտեցումները անընդունելի են, Արցախում գտնվող մեր հայրենակիցները հուսով են, որ սա նախադեպ կլինի իրենց համար: Սակայն եկեք հասկանանք, թե ինչ նախադեպի մասին է խոսքը և որքանով են Ղրիմի ու Արցախի խնդիրները համեմատելի:
Անհամեմատելի համեմատություններ
Շատերս դեռ հիշում ենք, թե ինչպես էր զարգանում ղարաբաղյան հակամարտությունը: Որևէ մեկի համար գաղտնիք չէ, որ 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին ԼՂԻՄ և Շահումյանի շրջանի պատգամավորների համատեղ որոշմամբ՝ հռչակվեց ԼՂՀ անկախությունը, որը հաստատվեց դեկտեմբերի 10-ի հանրաքվեով:
Սակայն Սովետական Միությունը և ապա Ադրբեջանը, ում տարածքից անկախանում էր ԼՂՀ-ն, չհարգեցին արցախցիների ինքնորոշման իրովունքը և փորձեցին հարցը լուծել ուժով ու զենքով: Հայերս էլ ստիպված էինք զենքով պաշտպանել Արցախի իրավունքները:
Ի տարբերություն Արցախի՝ Ղրիմում ամեն ինչ սկսվեց ոչ թե ժողովրդի կամարտահայտամամբ, այլ ռուսական զորքերի ներխուժմամբ, որից հետո Ղրիմում փոխվեցին տեղական իշխանությունները եւ հայտարարեցին անկախության հանրաքվե անցկացնելու մասին:
Ընդամենը երկու շաբաթ հետո ռուսական զորքերի ներկայությամբ կայացավ հանրաքվեն, որը և հռչակեց Ղրիմը՝ որպես Ռուսաստանի մաս:
Ի հեճուկս Ուկրաինայի տարածքային ամբողջականությանը սատարող Ղրիմի բնակիչների զգալի մասի (առավելապես 12 տոկոս թաթարների, 30 տոկոս ուկրաինացիների և ռուսների մի մասի) բոյկոտի, հանրաքվեն արձանագրեց 83 տոկոս մասնակցություն:
Ընդ որում՝ որոշ քաղաքներ այնքան էին ուզում ինտեգրվել ՌԴ-ին, որ արձանագրում էին 123 տոկոս մասնակցություն: Թերևս, զարմանալի չէ, որ ռուսական ավտոմատների փողի տակ նման արդյունքներ են արձանագրվում, քանի որ նույն ոգով անցնում են ներպետական ընտրությունները նույն Ռուսաստանում (այդ թվում` մինչև 146 տոկոս «Պուտինին կողմ» ձայների արդյունքներով):
Ի տարբերություն Արցախում հայկական ստորաբաժանումների՝ Ղրիմում ռուսական զորքերը հայտնվեցին հանրաքվեից առաջ (անգամ հանրաքվեի մասին որոշումից առաջ): Արեւմուտքը համարում է, որ տեղի ունեցածը սովորական օկուպացիա է:
Այս ամենով է պատճառաբանվում այն, որ Արցախի, Աբխազիայի և Հարավային Օսեթիայի կոնֆլիկտներում արեւմուտքը շատ ավելի լոյալ դիրք ուներ, քան Ղրիմի դեպքում:
Իսկ մեզ այդպիսի նախադեպ պե՞տք է
Թեև Ստեփանակերտում երկու օր առաջ տոնակատարություններ են, մենք կփորձենք հասկանալ, թե անհամեմատելիությամբ հանդերձ, որքանով կցանկանայինք, որ Արցախը արժանանար Ղրիմի ճակատագրին:
Ղրիմը եվրոպական ինտեգրացիայի ճանապարհը բռնած և առավել ժողովրդավար Ուկրաինայից անցավ սակավ ժողովրդավար և ազգային հողի վրա սպանություններով լի Ռուսաստանին: Գործընթացի արդյունքում Ռուսաստանը հայտնվեց միջազգային ճնշումների տակ, կորցրեց իր տեղը «Մեծ ութնյակում», ընկավ պատժամիջոցների տակ և քաղաքականապես մեկուսացվեց:
Ղրիմի անկախությունը ճանաչեցին միայն Ռուսաստանը, Հյուսիսային Կորեան, Վենեսուելան ու Սիրիան: Միաժամանակ, թվով ավելի քան 45 պետություններ հայտարարեցին, որ չեն ճանաչում Ղրիմի հանրաքվեն, այդ թվում` ամբողջ Եվրոպան, ԱՄՆ-ն, Կանադան, Չինաստանը, «մեծ ութնյակի» բոլոր անդամները՝ բացի ՌԴ-ից և ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի բոլոր անդամները՝ բացի ՌԴ-ից:
Իսկ ահա ԱՄՆ-ն, Կանադան և Եվրոպական Միությունը պատժամիջոցներ կիրառեցին Ռուսաստանի դեմ, ինչն արդեն ցավոտ տարան ՌԴ բորսաները և ռուբլու կուրսը:
Ենթադրում եմ, որ մենք չպիտի ցանկանանք, որ քաղաքակիրթ աշխարհի մեծ մասը մի օրում հայտարարի, որ սատարում է Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականությունը: Նույն կերպ չպիտի ցանկանանք, որ ամբողջ արևմուտքը պատժամիջոցներ կիրառի Հայաստանի դեմ:
Ու քանի դեռ դա տեղի չի ունենում, մեր ԱԳՆ-ն պետք է բոլորին բացատրի, որ արցախյան հակամարտությունը Ղրիմի հետ որևէ նմանություն չունի, առավել ևս, որ Ղրիմը դեռ չի ստացել որևէ բան, ինչն Արցախը չունի:

О непохожести вопросов Крыма и Арцаха
16 марта в Крыму прошел референдум, по официальным результатам которого более 95 процентов населения высказались за отделение Крыма от Украины и присоединении к России. В связи с этим многие страны ввели санкции против России, а вот в столице Нагорно-Карабахской Республики, наоборот, царило праздничное настроение.
Большинство стран считает такой подход неприемлемым, а наши соотечественники в Арцахе надеются, что для них это станет прецедентом. Давайте разберемся, о каком прецеденте идет речь и похожи ли вопросы Крыма и Арцаха.
Несоизмеримые параллели
Многие из нас помнят, как развивался карабахский конфликт. 2 сентября 1991 года совместным решением депутатов Нагорно-Карабахской Автономной Области и Шаумянского района была провозглашена независимость Нагорного Карабаха, которая получила подтверждение прошедшим 10 декабря референдумом.
Однако Советский Союз, а затем и Азербайджан, от которого обретала независимость НКР, не проявили уважение к праву арцахцев на самоопределение и попытались решить вопрос силой оружия. Нам, армянам, тоже пришлось взять в руки оружие, чтобы защитить права Арцаха.
В отличие от Арцаха в Крыму все началось не с волеизъявления народа, а с вторжения российских войск, после чего в Крыму сменилась местная власть и было объявлено о проведении референдума по независимости.
Всего через две недели в присутствии российских войск состоялся референдум, по результатам которого Крым был провозглашен частью России.
Несмотря на бойкот значительной части жителей Крыма, выступавших за территориальную целостность Украины (12 процентов татар, 30 процентов украинцев и часть русских), было зарегистрировано 83-процентное участие крымчан в референдуме. При этом в некоторых городах было проявлено такое желение интегрироваться в РФ, что была зарегистрирована 123-процентная явка. Неудивительно, что под дулами автоматов были зафиксированы такие результаты, поскольку в таком же духе проходят внутригосударственные выборы в той же России (в том числе с результатом 146 процентов “за Путина”).
В отличие от армянских подразделений в Арцахе российские войска появились в Крыму до референдума (и даже до решения о проведении референдума). Запад считает произошедшее обыкновенной оккупацией.
Все это свидетельствует о том, что к проблемам Арцаха, Абхазии и Южной Осетии Запад проявил более лояльное отношение, чем к вопросу Крыма.
А нам нужен такой прецедент?
Несмотря на то, что два дня назад в Степанакерте прошли праздничные мероприятия, мы попробуем понять, хотели бы мы при всей непохожести этих двух вопросов, чтобы Арцах удостоился судьбы Крыма.
Крым перешел от выбравшей путь евроинтеграции и более демократичной Украины к менее демократичной России, где совершается много убийств на национальной почве. В результате этого процесса Россия оказалась под давлением международного сообщества, потеряла свое место в “Большой восьмерке”, попала под санкции и очутилась в политической изоляции.
Независимость Крыма признали только Россия, Северная Корея, Венесуэла и Сирия. Вместе с тем свыше 45 государств, в том числе вся Европа, США, Канада, Китай, все члены “Большой восьмерки”, за исключением РФ, и все члены Совета безопасности ООН, за исключением РФ, заявили, что не признают референдум в Крыму.
После этого США, Канада и Евросоюз ввели санкции против России, что уже болезненно сказалось на российских биржах и курсе рубля.
Полагаю, что мы не должны желать, чтобы большая часть цивилизованного мира в один прекрасный день заявила, что поддерживает территориальную целостность Азербайджана. Точно так же мы не должны желать, чтобы весь Запад применил санкции против Армении.
И пока этого не произошло, наш МИД должен объяснить всем, что арцахаский конфликт не имеет ничего общего с вопросом Крыма, тем более, что Крым пока не получил ничего, что не имеет Арцах.