Ի՞նչ ապագա է խոստանում Հայաստանը երկու տաղանդաշատ եղբայրներին
16-ամյա գեղանկարիչ Միքայել Հարությունյանը պատրաստվում է Թայլանդում հոկտեմբերի 1-ին տեղի ունենալիք իր ցուցահանդեսին: Հնարավոր է, որ այն լինի Թայլանդի թագուհու հովանավորությամբ: Այս մասին Միքայելին ասել են ցուցահանդեսը կազմակերպող թայլանդցի և նորվեգացի կուրատորները: Մինչ ցուցահանդեսը վաճառվելու են Միքայելի բոլոր նկարները: Միքայելն ասում է, որ հնարավոր է՝ ցուցահանդեսն ուղեկցվի իր կոմպոզիտոր եղբոր՝ 18-ամյա Նորայրի ստեղծագործություններով, ով նախորդ տարի իր ստեղծագործություններն է ներկայացրել իտալացի երգիչ Անդրեա Բոչելիին և «Դիփ-Փարփլի» երաժիշտ Իան Գիլանին: Երկուսն էլ իրենց հիացմունքն են հայտնել, որից հետո Նորայրը երաժշտություն է գրել Բոչելիի համար: Առայժմ սպասում է իտալացի երգչի պատասխանին:
Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա վարչական շրջանի փոքրիկ տներից մեկը գրեթե ամեն օր մարդաշատ է լինում: Այստեղ հիմնականում գնում են արվեստասերները՝ հիանալու երկու եղբայրների արվեստով, ովքեր սկսել են ստեղծագործել 11-12 տարեկանից:
Միքայելը հիմա 16 տարեկան է, նկարչությամբ զբաղվում է 11 տարեկանից, իսկ Նորայրը՝ 18 տարեկան է, կոմպոզիտոր է: Ասում է՝ 12,5 տարեկանից սկսել է երաժշտություն գրել: Նա արդեն հասցրել է երաժշտություն գրել 2 ֆիլմերի համար: Նրանց միացնում է առաջին հերթին համեստությունը: Քչախոս են, կարող են ուշադիր լսել զրուցակցին, երբեմն շիկնել գովեստներից: Միքայելի գործերը տեսնելու, գնելու համար գալիս են Գերմանիայից, Բելգիայից, ԱՄՆ-ից, Ռուսաստանից, Հոլանդիայից, Շվեյցարիայից: Նա պատմում է, որ մի անգամ Շվեյցարիայից մի սևամորթ կին էր եկել իրենց տուն և մոտ 3,5 ժամ խոսել իր ծնողների հետ՝ համոզելով, որ տեղափոխվեն Շվեյցարիա: Սևամորթ կինը նույնիսկ առաջարկել էր հոգալ բոլոր ծախսերը, բայց ծնողները չէին համաձայնել և ասել էին, որ հայրենի հողից չեն կարող կտրվել:
Տղաները պատմում են, որ սկզբից Միքայելն էր նվագում, իսկ Նորայրը՝ նկարում, դրանից հետո փոխվել են «դերերը»՝ Միքայելը սկսել է նկարել, իսկ Նորայրը՝ նվագել: «Բոլոր հոդվածներում շեշտվում է ձեր տարիքը: Երբևէ մտածե՞լ եք՝ ի՞նչ առավելություն է տալիս այն»,- հարցնում եմ նրանց:
«Այն փաստը, որ մենք մինչև չափահաս դառնալն ենք սկսել ստեղծագործել, մեզ հնարավորություն է տալիս համարձակ փորձեր անել՝ իմանալով, որ, կարծես, կորցնելու բան այդքան չկա, ժամանակ քիչ թե շատ կա: Թեև, ընդհանուր առմամբ, ժամանակը միշտ էլ քիչ է: Մեր դեպքում համեմատաբար ավելի շատ էր, և դա մեզ հնարավորություն տվեց համարձակ լինելու մեր փորձերի մեջ, այսինքն՝ չգնալ անշառ ստանդարտների»,- նշում է Նորայրը:
Հյուրասենյակի դեղին լույսն ընկնում է Միքայելի նկարների վրա: Այստեղ կողք կողքի են գտնվում տան անդամների, հարևանների, ծանոթների դիմանկարներ, բնանկարներ, նատյուրմորտներ: Այս նկարներից շատերը նա նկարել է 11-12 տարեկանում, բայց զարմանալի վրձնահարվածների ուժ կա այնտեղ, դիմանկարներում՝ մարդկանց աչքերի խորը տխրություն: Այդ նկարները նայելիս անգամ երևակայելն է դժվար, որ դրանց հեղինակը 16 տարեկան է: Նա արդեն մի քանի ցուցահանդեսներ է ունեցել, որոնցից երկուսը եղել են ցուցահանդես-համերգներ: Դրանց մասնակցել է նաև Նորայրը:
«Ստեղծագործելիս չենք խանգարում իրար: Շատ ժամանակ Նորայրը իմ նկարներից մեկը վերցնում է, դնում դաշնամուրի առջև ու ոգեշնչվում է: Նույնն էլ ես, շատ-շատ ժամանակ նկարելիս Նորայրին խնդրում եմ իր երաժշտությունը դնել: Իրար օգնում ենք»,- ասում է Միքայելը: Եղբոր խոսքերը հաստատում է ավագ եղբայրը: Երբ հետաքրքրվեցի, թե պատկերացնում են, որ մի կետ կգա, երբ առանձին-առանձին կստեղծագործեն, այսպես ասած, կբաժանվեն իրարից, Նորայրի կարծիքով՝ դա կարող է լինել ուսում ստանալու նպատակով, իսկ հիմնականում համատեղ ստեղծագործելն իրենց ներշնչում է:
Ասում են՝ չնայած իրենց զբաղվածությանը՝ շատ են սիրում հյուրեր ընդունել, շփվել իրենց ընկերների հետ: Դա կյանքում հիմնարար է:
Տեխնոլոգիաների զարգացումը մարդկանց պետք է չկտրի հոգևորից, որովհետև, ըստ Նորայրի, հոգևորը մարդուն մարդ է պահում, գիտակցել տալիս իր մեծությունը և օրինակ ծառայում բոլորին: «Անհատի գաղափարը ցույց է տալիս մեծությունը, կարևորությունը, խորությունը: Երբ ամեն մարդ գտնի իր անհատականությունը, դա կերջանակացնի նրան: Հաստատ բան եմ ասում ձեզ»,- ասում է Նորայրը: Միքայելն էլ ավելացնում է, որ իրեն դուր չի գալիս այսօրվա մարդու վերաբերմունքը դասական արվեստին: «Օրինակ, ինձ համար զարմանալի է, որ 2 տարեկան երեխան ներկեր է լցնում կտավի վրա և դառնում համաշխարհային նկարիչ: Նա ի՞նչ պետք է հասկանա, թե նկարչությունն ինչ է: Այսօր շատ է շեղվել ուշադրությունը դասական արվեստից: Շատերը նկարիչ են, բայց չեն հասկանում, թե ինչ են անում, այսինքն՝ կտավի վրա աբստրակտ գծեր են քաշում, ասում, որ դա իրենց ոճն է: Բայց նկարիչը պետք է տիրապետի դասական ոճը, որովհետև նկարչության հիմքը դասականն է»,- ասում է 16-ամյա նկարիչը:
Միքայելի սկզբանական շրջանի նկարներն իմպրեսիոնիստական շեշտադրումներով են: Այդ շրջանը նա համարում է փնտրտուքի ժամանակաշրջան: Հիմա զբաղվում է դասական գեղանկարչությամբ:
Երկու եղբայրներն էլ մասնագիտական ուսուցում չեն ստացել՝ ինքնուս են: Նորայրին մասնագիտական խորհուրդներ է տալիս կոմպոզիտոր Ստեփան Շաքարյանը, շաբաթը մեկ կամ երկու շաբաթը մեկ անգամ նրա մոտ դասի է գնում, իսկ Միքայելին՝ նկարիչ Էդվարդ Սասունը:
«Միքայել, ի՞նչն ես սիրում նկարչության մեջ»,- հարցնում եմ ես: Մի քիչ մտածելուց հետո պատասխանում է՝ «Ներկի հոտը, որ նկարչի արվեստանոցից միշտ գալիս է»: «Տնեցիները չե՞ն բողոքում»,- հետաքրքվում եմ նրանից: «Տնեցիները հաճախ բողոքում են, բայց դե ի՞նչ արած»,- ասում է նա: Նորայրն ընդգծում է. «Տնեցիները բողոքում են երևույթի դեմ, այլ ոչ թե Միքայելից: Հասկանալի է, որ քիմիական գոյանյութեր են: Միայն թե մի քիչ դժվար է լինում ձմռանը, երբ պատուհան հնարավոր չէ բացել»:
Ապա նույն հարցն ուղղում եմ Նորայրին, թե արդյոք իրենից էլ չեն բողոքում, երբ երկար ժամանակ նվագում է: Ասում է, որ չեն բողոքում, բայց երբեմն զգում է, որ տնեցիների «գլուխը տանում է»: Դա լինում է հատկապես այն ժամանակ, երբ ուսումասիրում է իրենց ոչ այնքան հարազատ երաժշտություն, քանի որ գիտակցում է, որ երաժիշտը պետք է լավ ուսումնասիրի ժանրերը: «Չէ, նման բան չկա, բոլորը համարվել են այս հարազատ միջավայրին, այս թվացյալ անհանգստություններին, բայց, իհարկե, ցանկալի կլիներ, եթե ընդհանուր արվեստանոց լիներ ինձ ու Նորայրի համար»,- եղբոր խոսքերին լրացում է անում Միքայելը:
Միքայելի խոսքով՝ իրենց ընդհանուր նպատակը պարզ է՝ արվեստի աշխարհում իրենց հետքը թողնել: «Երբ տեսնում եմ արվեստի բնագավառում հայ մեծերին, որոնց աշխարհն է փորձում ընդօրինակել, հպարտության հրավառություն է տիրում մեր մեջ: Մենք ցանկանում ենք, որ նույնը նաև մենք լինենք, հասնենք մեծ բարձունքների և մեր ազգին անուն բերենք»,-նշում է նկարիչը: «Այսինքն՝ մենք մեր հերթին ավելացնենք երկու ազգանուն հայ մեծերի շարքում»,- ընգդծում է երիտասարդ կոմպոզիտորը, հետո ավելացնում, որ մեծ անհատն է փառք բերում ազգին: «Մեզ առանձնահատուկ ուժ է տալիս մեր հողը, և չենք ուզում լինել այն տեսակը, որ կորցնելուց հետո է հասկանում»,- շարունակում է Նորայրը: Միքայելն էլ, լսելով եղբոր խոսքերը, շեշտում է, որ ցանկանում է՝ Հայաստանում արվեստի նկատմամբ ուշադրությունը մեծանա: «Մենք չենք ուզում ապրել օտար հողում»,- ասում է 16-ամյա ստեղծագործողը: Մեր զրույցի վերջում նա ավելացնում է, որ իրենց կյանքում ծնողների ուշադրությունն է դեր խաղացել, ովքեր ճիշտ ժամանակին իրենց ուղղորդեցին դեպի արվեստ: «Հայ ազգի մեջ չափազանց շատ են տաղանդավոր երիտասարդները, սակայն նրանց պետք է բացահայտել, նրանց հանդեպ պետք է նրբանկատ լինել, բայց շատ ժամանակ կորում են անուշադրության հետևանքով»,- նշում է Միքայելը: «Ամենաահավոր բանն է, երբ տաղանդավոր մարդը կորում է, և նրա մասին չի իմանում ոչ ոք, կամ իմանում են քչերը»- շարունակում է Նորայրը:
Զրույցից հետո խոսեցինք նաև նրանց հոր՝ Գևորգ Հարությունյանի հետ, ով տնտեսագետ է: Հոր հայացքում անասելի հպարտություն կար, ով համեստորեն պատմում էր երկու որդիների հաջողությունների մասին, իսկ աչքերում մի տեսակ խորը թախիծ կար: Հոր պատմելով՝ Հայաստանում շատերը հայտնել են իրենց հիացական վերաբերմունքը տղաների ունակությունների վերաբերյալ, կազմակերպվել են ցուցահանդեսներ ճարտարապետների միությունում, Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում, Գեղարվեստի ակադեմիայում, սակայն չկա ամենակարևորը՝ ֆինանսական օգնությունը, իսկ նույն ջրաներկերն ու մյուս գունանյութերը, նկարչական պիտույքները օրեցօր թանկանում են: Ըստ Գ. Հարությունյանի՝ ինքը պարբերաբար դիմում է տարբեր պաշտոնյաների, բայց արձագանքները դրական խոսքերից այն կողմ՝ դեպի գործնական դաշտ, չեն անցնում: Այնինչ հայրը շեշտում է, որ բանիմաց մարդը կարող է օտարերկացիների նման կազմակերպել ցուցահանդես-վաճառքներ թե այստեղ, թե դրսում՝ ստանալով իր եկամուտը դրանից:
Տնից դուրս գալու պահին նա ասաց. «Ես չեմ ուզում, որ իմ տղաների ապագան օտար հողում կերտվի, ուզում եմ, որ նրանց հաջողությունները լինեն մեր հողի վրա»: Երկու որդիները միաժամանակ նայում էին հորը՝ կարծես, հասկանալով հոր ներքին մտավախությունները:
Այս ընտանիքին հրաժեշտ տվեցի, երբ արդեն Մալաթիայի այդ փողոցի ցածրահարկ տների կտուրներին փռվել էր երեկոն: Միայն մի միտք էր անհանգստացնում, թե արդյոք կգտնվեն այնպիսի հայ մարդիկ, ովքեր պատրաստակամ կլինեն տաղանդաշատ տղաներին օգնելու, և արդյոք Հայաստանը կկորցնի ապագայի հեռանկարներ խոստացող երկու երիտասարդ արվեստագետներին:

What Future Can Armenia Guarantee to Two Talented Brothers in the Arts?
Mikael Harutyunyan, 16, and Norayr Harutyunyan, 18, are brothers who began painting and composing music at the tender ages of 11 and 12, respectively.
They want to make their contribution to the world of art, adding their names among the list of great Armenian artists. Mikael and Norayr are inspired by their homeland and each other but wished more attention was paid to the arts in Armenia — particularly in terms of funding.
Painter Mikael Harutyunyan, 16, is getting ready for his exhibit on October 1 in Thailand. The Thai and Norwegian curators organizing the exhibit have told Mikael his exhibit might be sponsored by the queen of Thailand. All of Mikael's paintings will be sold before the exhibit. Mikael says his exhibit might be accompanied by the works of his brother, composer Norayr, 18, who has managed to write the music for two films and last year presented some of his works to Italian singer Andrea Bocelli and Deep Purple lead singer Ian Gillan. Both of the singers expressed their admiration, and afterwards Norayr wrote a piece for Bocelli. He is now waiting for the Italian tenor's response.
The small house in which the brothers live in the Yerevan district of Malatia-Sebastia sees many visitors every day. The visitors are mainly artists, who go to admire the works of the two brothers who began expressing their talent at a young age.
The two brothers are modest: they don't talk much; they listen attentively to others; and sometimes blush from the praise. Visitors from Germany, Belgium, the US, Russia, the Netherlands, and Switzerland come to see and purchase Mikael's work. Once, he says, a black woman from Switzerland came to their home and spoke with his parents for about 3.5 hours, convincing them to move to Switzerland. She even offered to cover all the expenses, but his parents didn't agree, saying they can't be cut off from their homeland.
The brothers say that initially, Mikael played music and Norayr painted, but then their roles changed: Mikael began to paint, and Norayr to play music. All the news articles emphasize the brothers' young age. Asked if they've ever thought about what advantage their age gives them, Norayr responds: "The fact that we began to create before becoming an adult allows us to make bold experiments, knowing, it seems, that there isn't so much to lose, that more or less, there is time. Though, in general, there is never enough time. [But] in our case, it was relatively more, and that allowed us to be bold in our attempts; that is, not to follow inoffensive standards."
The yellow light in the living room falls on Mikael's paintings. Here, side by side, are portraits of members of the family, neighbors, and acquaintances, homes, and still life. He painted many of these when he was 11–12 years old, but there are amazing, powerful strokes in the portraits, in the profound sadness in people's eyes. It's hard to imagine that the artist of these paintings is just 16 years old. He has already had a few exhibits, two of which were joint exhibit and concert programs in which Norayr participated.
"We don't bother each other when we're working. Often, Norayr takes one of my paintings, puts it in front of the piano and gets inspired. The same goes for me: there are many times when I'm painting and I ask Norayr to put on his music. We help each other," says Mikael. His older brother confirms his remarks. When asked if they imagine a time when they will work separately, that they will be separated from each other, Norayr says that might happen when one of them goes to study. But mainly, they are inspired by working together.
They say regardless of being busy, they very much like having guests and interacting with their friends — it's fundamental to life.
The development of technology shouldn't cut people off from the spiritual because, according to Norayr, the spiritual keeps a person human. It allows him to realize his greatness and serves as an example to all. "The idea of an individual indicates greatness, importance, depth. When each person finds his individuality, it will make him happy. This is a sure thing I tell you," says Norayr.
Mikael, in turn, mentions that he doesn't like the attitude of people today toward classical art. "For example, it's surprising for me that a two-year-old fills a canvas with colors and becomes an international artist. How can he understand what painting is? Today, a lot of attention is diverted from classical art. Many are painters, but they don't understand what they're doing; that is, they draw absurd lines on canvas and say that's their style. But a painter has to master the classical style because the classical is the foundation of painting," says the 16-year-old painter, whose initial paintings were in the impressionist style. That initial stage he calls his time of searching. Now he works in classical art.
Neither of the brothers underwent any professional training — they are self taught. However, Norayr gets professional advice from composer Stepan Shakaryan, from whom he takes classes once a week or once every two weeks, while Mikael gets advice from painter Edward Sasun.
Asked what he likes about painting, Mikael, after thinking for a while, says: "The smell of the paint, which always emanates from a painter's studio." Asked whether his family complains about the smell, he answer in the affirmative, but adds, what can they do? Norayr clarifies: "The members of our household complain about the phenomenon not Mikael. Understandably, they're chemical materials. It's just a little difficult in the winter, when it's not possible to open a window."
The same question directed at Norayr, whether members of their household complain when he plays for long periods of time, receives a negative response. They don't complain, but sometimes Norayr feels that his playing is driving them nuts. That happens particularly when he's practicing music that's unfamiliar to them, since he understands that a musician has to know different genres of music well. "No, there's no such thing; everyone has become adapted to this familiar environment, to these seeming troubles. But of course it would be better if we had a common studio for Norayr and me," Mikael adds to his brother's remarks.
According to Mikael, their overall goal is clear: to leave their trace in the world of art. "When I see Armenian greats in the arts, whom the world tries to imitate, we are overcome with pride. We want to also be the same, to reach great heights and bring a name to our people," he says. "That is, we, in turn, add two surnames to the list of great Armenian artists," says Norayr, then adds that it is a great individual who brings glory to a nation. "Our land gives us particular strength, and we don't want to be the type [of person] who realizes that after it's lost." Mikael, hearing his brother's words, emphasizes that he would like greater attention in Armenia to art. "We don't want to live in a foreign land," he says. At the end of the interview, he adds that playing a role in their life was the attention of their parents, who led them to art at the right time. "Among Armenians, there are many talented youth, but they have to be uncovered; you have to be delicate toward them. But often times they get lost because of inattention," says Mikael. "It's the worst thing, when a talented person disappears, and no one knows about him, or very few know about him," Norayr continues.
According to the boys' father, Gevorg Harutyunyan, many in Armenia have expressed their enthusiasm for the brothers' talents: exhibits and concerts have been organized in prestigious institutions, but missing is the most important thing — financial assistance. Meanwhile, the watercolor and other paints and art supplies are gradually becoming more expensive. Harutyunyan says he regularly contacts various officials, but apart from positive remarks, their reactions don't venture to the practical.
After meeting the family one is left with two questions: whether Armenian benefactors willing to help the talented brothers will be found and whether Armenia will lose two young artists with promising future prospects.