Կենտրոնական բանկի նախագահն ու նրա կինը ավելացնում են դրամական միջոցները
ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի ու նրա տիկնոջ վրա չեն անդրադառնում ոչ ճգնաժամերը, ոչ երկրում խորացող աղքատությունը: Նրանք շարունակում են հարստանալ և գումարներ կուտակել բանկերին ի պահ տված տոկոսներից: Ամուսինները պակասեցնում են դրամով պահվող դրամական միջոցները և ավելացնում դոլարով ու եվրոյով ունեցածքը:
Այսպես, եթե 2011թ. Արթուր Ջավադյանն ուներ 125 մլն դրամ, 410 հազար ԱՄՆ դոլար և 165 հազար եվրո, ապա 2012-ին ունեցել է 105 մլն դրամ, 435 հազար դոլար և 205 հազար դոլար: ԿԲ նախագահի պահվող դրամական միջոցները աճ են արձանագրել նաև 2013թ-ին: Նշված տարում նա ունեցել է 110 մլն դրամ, 470 հազար դոլար և 211 հազար եվրո:
Ըստ գույքի ու եկամուտների հայտարարագրի` Ա. Ջավադյանը 2013թ.-ին ունեցել է մոտ 36 մլն 484 հազար դրամի եկամուտ, որից միայն 26 մլն-ն է աշխատավարձը, 100 հազար դրամը՝ ինչ-որ ընկերությունից ստացած շահաբաժինն է, իսկ1 մլն 765 հազար դրամը՝ ստացած վարկը:
100 հազար դրամ շահաբաժինը հավանաբար «Արցախ ՀԷԿ» ԲԲԸ-ից ստացված շահույթն է, որին «Հետքն» արդեն անդրադարձել է:
ԿԲ նախագահի եկամուտի մնացած մասը գոյացել է տրված փոխառությունից ստացած տոկոսներից: ԿԲ նախագահը տոկոսի դիմաց «պարտքով» փող է տալիս նաև արտարժույթով: Տրված փոխառությունից ստացել է 37 հազար 136 ԱՄՆ դոլար եւ 1641 եվրո տոկոսներ և այլ վճարներ:
ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանի դրամական միջոցները՝ ըստ տարիների |
Արտարժույթ |
ՀՀ դրամ |
125.000.000 |
105.000.000 |
110.000.000 |
ԱՄՆ դոլար |
410.000 |
435.000 |
470.000 |
165.000 |
205.000 |
211.000 |
Իր դրամական միջոցներն ու կարողություններն ավելացնում է նաև Արթուր Ջավադյանի կինը՝ Հասմիկ Մանուկյանը:
Եթե նա 2011-ին իր հաշվին ուներ 210 մլն դրամ, 325 հազար դոլար և 340 հազար եվրո, ապա 2012-ին դրամական միջոցները կազմել են 155 մլն դրամ, 405 հազար դոլար եւ 385 հազար եվրո:
2013-ը նույնպես եկամտաբեր է եղել Հասմիկ Մանուկյանի համար: Նշված տարում նա 74 մլն 500 հազար դրամով ձեռք է բերել առանձնատուն, իսկ դրամական միջոցները եղել են 75 մլն դրամ, 450 հազար դոլար եւ 390.000 Եվրո:
Ինչ վերաբերում է տարվա եկամուտներին, ապա 2013թ. այն եղել է 28 մլն 336 հազար դրամ, 9574 դոլար եւ 4930 եվրո: Նշենք, որ Հասմիկ Մանուկյանի եկամուտից մոտ 6.5 մլն դրամն է եղել աշխատավարձը, մնացածը վարձակալությունից ստացված վարձավճարներ են և տրված փոխառություններից ստացված տոկոսներ:

Председатель ЦБ и его супруга увеличили свои денежные средства
Ни кризисы, ни углубляющаяся в стране бедность не сказываются на председателе Центрального банка Артуре Джавадяне и его супруге. Они продолжают обогащаться и накапливать суммы за счет процентов по банковским вкладам. Супруги сокращают свои денежные средства в драмах и увеличиют капитал в долларах и евро.
Так, если в 2011 г. у Артура Джавадяна было 125 млн драмов, 410 тыс. долларов США и 165 тыс.евро, то в 2012-ом – 105 млн драмов, 435 тыс. долларов и 205 тыс. евро. Рост денежных средств председателя ЦБ продолжался и в 2013 году, когда на его счете имелось 110 млн драмов, 470 тыс. долларов и 211 тыс. евро.
Согласно декларации об имуществе и доходах, в 2013 г. Артур Джавадян получил прибыль в размере 36 млн 484 тыс. драмов, из которых 26 млн составила зарплата, 100 тыс. драмов – доля прибыли от некоей компании, а 1 млн 765 тыс. драмов – полученный кредит.
100 тыс. драмов – это, по всей видимости, прибыль, полученная от ОАО “Арцах ГЭС”, о котором “Hetq” уже писал.
Остальная часть дохода председателя ЦБ образовалась за счет процентов по займу. Джавадян дает в “долг” деньги под проценты и в валюте. От предоставленного займа он получил проценты на сумму 37 тыс. 136 долларов США и 1641 евро, а также другие платежи.
Денежные средства председателя ЦБ Артура Джавадяна по годам |
|||
Валюта |
Драм РА |
125.000.000 |
105.000.000 |
110.000.000 |
Доллар США |
410.000 |
435.000 |
470.000 |
Евро |
165.000 |
205.000 |
211.000 |
Свои денежные средства и состояние увеличивает также супруга Артура Джавадяна Асмик Манукян.
Если в 2011 г. А.Манукян имела на своем счете 210 млн драмов, 325 тыс. долларов и 340 тыс. евро, то в 2012-ом ее денежные средства составили 150 млн драмов, 405 тыс. долларов и 385 тыс. евро.
Прибыльным для Асмик Манукян оказался и 2013 год. В указанном году она за 74 млн 500 тыс. драмов приобрела особняк, а ее денежные средства составили 75 млн драмов, 450 тыс. долларов и 390 тыс. евро.
Что касается доходов, то в 2013 г. они составили 28 млн 336 тыс. драмов, 9574 доллара и 4930 евро. Отметим, что 6,5 млн от полученного Асмик Манукян дохода составила зарплата, остальная сумма образовалась за счет платежей за аренду и процентов по предоставленным займам.