ՊԵԿ-ը վարձակալության պայմանագիր է կնքել պատգամավորի կնոջ հետ
ՊԵԿ-ը 2012թ-ի մայիսին 5 տարի ժամկետով վարձակալության պայմանագիր է կնքել Արշակունյաց 127/21 հասցեի անարժ գույքի 18-րդ մասնաշենքի ժամանակավոր օգտագործման վերաբերյալ: Վարձակալած անշարժ գույքն ունի 4561քմ մակերես: Նշված գույքի սեփականատերը Շողերինա Մկրտչյանն է՝ ԱԺ պատգամավոր Սամվել Ալեքսանյանի կինը:
Նշենք, որ նշված հասցեում այժմ գործում է «ՆՈՐԱԳԱՎԻԹ» ավտոտրանսպորտային միջոցների մաքսային ձեւակերպումների մաքսատունը:
2012թ. պատգամավորի կնոջ ու ՊԵԿ-ի միջեւ ստորագրված վարձակալության պայմանագրի գինը կազմել է 52 մլն 200 հազար դրամ՝ ներառյալ բոլոր հարկերը: Ինչպես երևում է նրանց միջեւ կնքված համաձայնագրերից և վճարման ժամանակացույցից, 2013թ. և 2014թ. պայմանագրի գինը կազմել է 82 մլն 800 հազար դրամ:
Ուսումնասիրելով Շողերինա Մկրտչյանի 2012 եւ 2013 թվականների գույքի ու եկամուտների հայտարարագրերը` պարզվեց, որ այդ տարիներին համապատասխանաբար 52 մլն 200 հազար և 82 մլն 800 հազար դրամի վարձակալությունից ստացված եկամուտ չի հայտարարագրվել:
Հ.Գ. Լուրը հրապարակելուց հետո խմբագրություն զանգահարեց «Ալեքս Գրիգ» ընկերության իրավաբանը եւ նշեց, որ Շողերինա Մկրտչյանի հայտարարագրում նշված է վարձակալությունից ստացած եկամուտը: Շ. Մկրտչյանը նշել է «մաքուր» եկամուտը՝ հարկերը հանած, ինչը փաստացի տարբերություն է տալիս պայմանագրում առկա գումարի եւ հայտարարագրածի միջեւ: Պայմանագրում նշված 82 մլն 800 հազար դրամ վարձավճարի գումարը 2012թ. հայտարարագրում նշված է 74 մլն 520 հազար դրամ:

The State Revenue Committee of the Republic of Armenia in May 2012 signed a five-year lease contract for the temporary use of the Building 18 at Arshakunyats 127/21 with an area of 4,561 square meters.
The property is owned by Shogherina Mkrtchyan, wife of ruling Republican Party of Armenia MP Samvel Aleksanyan, a prominent oligarch who owns the Yerevan City chain of supermarkets.
Currently operating at this address is the Noragavit "customs house" where vehicles are processed and cleared for customs.
The price stipulated in the rental contract signed between the MP's wife and the State Revenue Committee in 2012 is 52.2 million AMD (about $126 thousand USD), including all taxes. According to the signed agreements and payment schedule, the price of the contract in 2013 and 2014 was 82.8 millionAMD (about $200 thousand).
However, the 52.2 million AMD and 82.8 million 800 AMD were not declared in Shogherina Mkrtchyan's property and income declarations in 2012 and 2013, respectively.