«Անվտանգության նկատառումներով» քաղաքացիներին թույլ չեն տվել մասնակցել Վարդան Պետրոսյանի գործով դատական նիստին
Քիչ առաջ Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանում սկսվեց Վարդան Պետրոսյանի գործով դատավարությունը, որին ներկա գտնվել ցանկացողներից դատական կարգադրիչները պահանջեցին անձը հաստատող փաստաթուղթ: Նման փաստաթուղթ չունեցողներին թույլ չտվեցին մտնել դատական նիստերի դահլիճ:
Կարգադրիչները հղում կատարեցին Դատական օրենսգրքի 214 հոդվածին, որով սահմանվում են դատական կարգադրիչի իրավունքները: Հոդվածի 1-ին կետում նշված է, որ դատական կարգադրիչն իրավունք ունի պարզելու դատարան մուտք գործող, դատական նիստերի դահլիճում գտնվող, ինչպես նաեւ դատական սանկցիայի ենթարկված անձի ինքնությունը, սակայն որեւէ հիշատակում չկա անձը հաստատող փաստաթուղթ չունեցողի մուտքը դռնբաց դատական նիստի դահլիճ արգելելու մասին:
Այս կապակցությամբ «Հետքին» պարզաբանում ներկայացրեց Դատական դեպարտամենտի միջազգային համագործակցության եւ հասարակայնության հետ կապերի ծառայության պետ Արսեն Բաբայանը` նշելով, որ նման որոշում կայացվել է հնչեղություն ստացած դատավարության մասնակիցների անվտանգության նկատառումներով:

“Из соображений безопасности” гражданам не разрешили участвовать в судебном заседании по делу Вардана Петросяна
Несколько минут назад в суде общей юрисдикции Котайкской области начался судебный процесс по делу актера Вардана Петросяна. Судебные распорядители попросили желающих присутствовать на заседании предъявить удостоверения личности. Тем гражданам, у которых этого документа при себе не оказалось, не разрешили пройти в зал заседаний.
Распорядители сослались на статью 214 Судебного кодекса, которым установлены права судебных распорядителей. В 1-ом пункте статьи указано, что распорядитель имеет право выяснить личности входящих в здание суда, находящихся в зале судебных заседаний и подвергающихся судебным санкциям граждан. Однако нет ни одного упоминания о том, что лицам, не имеющим при себе удостоверения личности, запрещается присутствовать на открытом судебном заседании.
Пояснения по данному вопросу “Hetq” представил начальник службы по связям с общественностью Судебного департамента Арсен Бабаян. Он отметил, что такое решение было принято из соображений безопасности участников судебного процесса, получившего широкий общественный резонанс.