Ցույց Լոս-Անջելեսում` ի պաշտպանություն տեղահանված քեսաբահայության
Լոս-Անջելեսում թուրքական դեսպանատան առաջ սփյուռքի հասարակական-քաղաքական մի խումբ կազմակերպությունների նախաձեռնությամբ տեղի ունեցավ հուժկու ցույց` ի պաշտպանություն իրենց բնակավայրից տեղահանված քեսաբահայության: Ողջ ընթացքում, ավելի քան 3 ժամ, հսկա երկնաքերի 20-րդ հարկում տեղավորված թուրքական հյուպատոսության կողմից ոչ մի արձագանք չեղավ, ինչպես, ի դեպ, լինում է ցեղասպանության տարելիցերին կազմակերպվող ամենամյա ցույցերի ժամանակ: Լոս-Անջելեսի ոստիկանությունն ընդհանրապես փակել էր հսկա երկնաքերի ելումուտը: Հայկական մեդիայից զատ` ցույցը լուսաբանողների մեջ էին նաեւ Կալիֆոռնիայի առաջատար լրատվամիջոցների ներկայացուցիչները:
Ցուցարարները կրում էին անգլիատառ պաստառներ, որոնք բովանդակում էին մեղադրականներ ու կոչեր ցեղասպանությունից 100 տարի հետո հայամերժման ու հայատյացության նույն քաղաքականությունը շարունակող թուրքական կառավարության դեմ:
«Թուրքիան հովանավորում է Ալ- Քաիդայի զինյալներին», «Թուրքիան պետք է վերջ տա ցեղասպանության շղթային», «Փրկենք Քեսաբը», «Մենք ուզում ենք արդարություն Քեսաբի համար»: Բողոքի ակցիայի ողջ ընթացքում մասնակիցները, որոնց մեջ էին Հայ Երիտասարդաց Դաշնակցության պատանիները, վանկարկումներով հնչեցնում էին իրենց պահանջները: Նրանք երկայնակի շարքեր կազմած, ակցիայի սկզբից մինչեւ վերջ անընդմեջ քայլարշավ արեցին թուրքական հյուպատոսարանի առջեւ: Հայկական եռագույններով մոտոցիկլավարների շքերթը ցույցի ուղեկից եւ տպավորիչ մասն էր:
Ճանաչված հասարակական-քաղաքական գործիչ, «Կալիֆոռնիա կուրիեր» թերթի խմբագիր եւ հրատարակիչ Հարութ Սասունյանը «Հետքի» հետ զրույցում ասաց. «Մենք չենք կարող լուռ մնալ, երբ մեր ժողովուրդը հալածվում ու հեռացվում է իր պապենական տներից: Մենք փորձում ենք հասնել այն բանին, որ զինադադար լինի եւ Քեսաբի շուրջը միջազգային կազմակերպություններն ու Ամերիկան ապահով մի գոտի ստեղծեն, որպեսզի ոչ մի զինյալ ոտնձգություն չլինի ոչ Թուրքիայի, ոչ էլ տեռորիստների կողմից»:
Լոս-Անջելեսի քաղաքապետարանի խորհրդի անդամ Փոլ Գրիգորյանն իր ելույթում հայտարարեց. «Մենք բոլորս քեսաբցիներ ենք այսօր»: Նա ցավ հայտնեց, որ աշխարհն այսօը ոչ մի ուշադրություն չի դարձնում, թե ինչ է կատարվում Քեսաբում եւ կոչ արեց բոլորին հնարավորինս շատ տեղեկատվություն տարածել սոցիալական ցանցերով, մեդիայով, նույնիսկ հեռախոսային զրույցներով՝ պատմելով իրենց ամերիկացի հարեւաններին, խոսելով մարդկանց հետ, որոնք ոչ մի գաղափար չունեն այս ամենի մասին:
Նախընթաց օրը ամերիկահայ սփյուռքի քաղաքական, կրոնական կազմակերպությունների ներկայացուցիչներից կազմված հանձնախումբը հանդիպել էր ԱՄՆ-ի արտգործնախարարության պատվիրակության հետ: Հանդիպման ընթացքում հանձնախմբի անդամները ներկայացրել են քեսաբահայության ապահովության խնդիրներ: Նրանք առաջարկել են արտգործնախարարության ներկայացուցիչներին պահանջ ներկայացնել Թուրքիային, որպեսզի վերջինս հսկողության տակ դնի սահմանը եւ չարտոնի զինյալների եւ զինամթերքի մուտքը Քեսաբ: Նրանք նաեւ կարեւորել են անմիջական օգնության տրամադրումը Լաթաքիա ապաստանած քեսաբցիներին:
Քեսաբցիներին զորակցության ցույցի կարեւոր պահանջներից մեկը նույնպես ուղղված էր ամերիկյան իշխանություններին` կոչելով նրանց աչք չփակել կատարվածի վրա: Հենց ցույցի օրը՝ մարտի 28-ին, ԱՄՆ պետդեպարտամենտի խոսնակ Մերի Հարֆը հայտարարեց պաշտոնական Վաշինգտոնի խոր մտահոգության մասին Սիրիայում արձանագրվող վայրագությունների վերաբերյալ, որոնք վտանգում են սիրիահայ համայնքի ապահովությունը:
Մամլո ասուլիսի ժամանակ Մերի Հարֆը հավաստել է Ալ-Քաիդա ահաբեկչական կազմակերպության հետ կապված խմբերի մասնակցությունը Քեսաբի իրադարձություններին եւ ընդգծել, որ Վաշինգտոնը մտահոգված է մասնավորապես ազգային փոքրանմասնությունների ճակատագրով եւ հավաստիացնում է, որ նրանց իրավունքները չեն ոտնահարվի:
Ցույցին մասնակցում էին նաեւ Լոս-Անջելեսի Քեսաբի հայրենակցական միության անդամները:
«Տեղահանված քեսաբցներին օգնելու համար տարբեր միություններ ու անհատներ նյութական օժանդակություններ են կազմակերպում, բայց այս պահին պայքարի միակ եւ առավել կարեւոր ուղին աշխարհով մեկ բարձրաձայնելն է Քեսաբի ողբերգության մասին, որպեսզի զինյալ ահաբեկիչները ետ քաշվեն այնտեղից եւ բռնի տեղահանվածները վերադառնան իրենց օջախները», - ասում է քեսաբահայ Սոսի Փոլադյանը:

Манифестация в Лос-Анджелесе в защиту изгнанных из Кесаба армян
По инициативе ряда общественно-политических организаций армянской диаспоры перед зданием турецкого консульства в Лос-Анджелесе прошла мощная манифестация в защиту изгнанных из своих населенных пунктов армян Кесаба. В течение трехчасовой акции протеста никакого отклика со стороны турецкого консульства, расположенного на 20-ом этаже огромного небоскреба, не последовало. Так обычно бывает во время организуемых ежегодно манифестаций по случаю очередной годовщины Геноцида армян. Полиция Лос-Анджелеса перекрыла все доступы к небоскребу. Помимо армянских медиа акцию освещали ведущие СМИ Калифорнии.
Манифестанты держали в руках плакаты на английском языке с надписями, осуждающими действия турецкого правительства, которое даже спустя 100 лет после Геноцида проводит ту же антиармянскую политику.
“Турция покровительствует боевикам “Аль-Каиды”, “Турция должна положить конец продолжению геноцида”, “Спасем Кесаб!”, “Мы хотим справедливости для Кесаба”… В ходе всей акции протеста ее участники, среди которых были также представители молодежной организации АРФ Дашнакцутюн, маршировали перед зданием турецкого генконсульства, выкрикивая свои требования. В акции участвовали и мотоциклисты с армянскими триколорами, что сделало ее особенно впечатляющей.
Известный общественно-политический деятель, редактор газеты “Калифорния курьер” Арут Сасунян в беседе с “Hetq” сказал: “Мы не можем молчать, когда наш народ изгоняется из домов своих дедов и прадедов. Мы пытаемся добиться установления перемирия и создания с помощью международных организаций и США надежной зоны безопасности вокруг Кесаба, чтобы ни со стороны Турции, ни со стороны террористов не было никаких вооруженных посягательств”.
Член совета мэрии Лос-Анджелеса Пол Григорян в своем выступлении заявил: “Сегодня все мы кесабцы”. Он выразил сожаление по поводу того, что мир не обращает никакого внимания на то, что сегодня происходит в Кесабе, и призвал всех по мере возможностей распространять информацию через социальные сети, медиа и даже в телефонных разговорах со своими американскими соседями рассказывать о том, что происходит в Кесабе, объяснять ситуацию тем, кто не имеет никакого представления обо всем этом.
Накануне комиссия из представителей армянских политических и религиозных организаций Америки встретилась с делегацией госдепартамента США. В ходе встречи члены комиссии коснулись вопроса безопасности кесабских армян. Они предложили представителям госдепа потребовать от Турции взять под контроль границу и не разрешать боевикам проникать на территорию Кесаба. В ходе встречи была также отмечена важность оказания помощи кесабским армянам, нашедшим приют в Латакии.
Одно из главных требований манифестации было адресовано американским властям – не закрывать глаза на происходящее в Кесабе. В день проведения акции, 28 марта, пресс-секретарь госдепартамента США Мери Харф заявила, что официальный Вашингтон обеспокоен происходящими в Сирии варварскими событиями, которые ставят под угрозу безопасность армянской общины Сирии.
Во время пресс-конференции Харф подтвердила участие в событиях в Кесабе групп, имеющих отношение к террористической организации “Аль-Каида”. Представитель госдепа подчеркнула, что Вашингтон обеспокоен судьбой национальных меньшинств, и заверила, что их права не будут нарушены.
В акции приняли участие и члены лос-анджелесского земляческого союза “Кесаб”. “Различные союзы и частные лица организуют сбор средств в помощь изгнанным из своих домов кесабцам, однако на данный момент единственным эффективным методом борьбы является заявление на весь мир о происходящей в Кесабе трагедии, чтобы вооруженные террористы покинули этот район, а насильственно изгнанные кесабцы вернулись в свои дома”,- отметила армянка из Кесаба Соси Поладян.