«Դեմ եմ»-ի անդամ. «Կուտակայինի հարցը դեռևս փակված չենք համարում»
-Սահմանադրական դատարանից ակնկալիքներ ունեցել ենք, այո, յուրաքանչյուրն իր չափով, ինչի մասին մշտապես հայտարարել ենք: Այնուամենայնիվ, Սահմանադրական դատարանի որոշման վերջնական գնահատական այսօր չենք տա: Մենք պետք է մանրամասն, հոդված առ հոդված ուսումնասիրենք որոշումը, որը դեռ պետք է հրապարակվի իրենց կայքէջում:
Իմ անձնական մոտեցմամբ՝ այս պահին դեռևս մանրամասն չուսումնասիրած լինելով որոշումը՝ ընդհանուր առմամբ, դրական եմ գնահատում այն, որ մեր կողմից բարձրաձայնված բոլոր կետերին անդրադարձ է կատարել Սահմանադրական դատարանը, և այն, որ մի շարք հոդվածներ այս պահին հակասահմանադրական են ճանաչվել, և եթե հղում կատարեմ պարոն Զեյնալյանի մեկնաբանությանը, որից մի փոքր ճշգրտումներ ստացա ՍԴ-ի դիմաց, դա նշանակում է, որ այս պահի դրությամբ որևէ մեկի համար պիտի չկատարվեն պարտադիր կենսաթոշակային վճարներ և ավելին՝ անգամ պետք է կատարվի վերահաշվարկ, որպեսզի կենսաթոշակային վճարումներ կատարած անձանց վերադարձնեն այդ վճարները:
Եվ անկախ ՍԴ-ի որոշումից՝ մենք ապրիլի 12-ին հավաք ունենք, որտեղ կտանք թե՛ գնահատականները, թե՛ որոշման վերաբերյալ պարզաբանումները, թե՛ հետագա անելիքները՝ հստակ քայլերով և ժամանակացույցով:
-Վիրտուալ հարթակում բավականին ոգևորություն է տիրում: ՍԴ որոշումը համարում են հաղթական քայլ: Դա համարո՞ւմ եք հաղթանակ:
-Այդ որոշումը դեռևս կարող եմ համարել հերթական ճակատամարտի հաղթանակ ընդհանուր պատերազմում: Քանի որ դեռ նոր օրենք է մշակվելու, նոր օրենք է մտնելու օրենսդիր մարմին, մենք պետք է աչալուրջ լինենք, պայքարը շարունակենք, որպեսզի նոր օրենքն էլ հերթական անգամ այս տեսքով չլինի և որևէ կերպ չհակասի թե՛ քաղաքացու շահին, թե՛ Սահմանադրությանը:
-Ի վերջո, պարտադիր բաղադրիչն այս որոշմամբ հանվե՞լ է:
-Հստակ կասեցված է 5-րդ հոդվածի 1-ին մասը, ըստ որի՝ պարտադիր կուտակային բաղադրիչին պարտադիր կերպով մասնակցում են 1974 թ.-ից հունվարի 1-ին և դրանից հետո ծնված վարձու աշխատողներ, նոտարներ, անհատ ձեռնարկատերեր: Ընդ որում՝ սույն մասում նշված անձինք պարտավոր են կուտակային վճարուրմներ կատարել նաև պայմանագրային եկամուտներից՝ սույն օրենքով սահմանված դրույքաչափով: Սա ՍԴ-ի որոշմամբ անվավեր և հակասահմանադրական է ճանաչվել: Արդեն հստակ է, որ փաթեթի պարտադիր բաղադրիչը չի գործելու, բայց վերջնական գնահատականը մենք կտանք որոշումը մանրամասն ուսումնասիրելուց հետո:
-«Դեմ եմ»-ը շարունակելո՞ւ է պայքարը: Արդյո՞ք հնարավոր է, որ նախաձեռնությունն ընդլայնի իր պահանջների ծավալը՝ չսահմանափակվելով միայնի «կուտակայինով»:

Член инициативы “Я против”: “Вопрос накопительной системы мы пока не считаем закрытым”
Ожидания от Конституционного суда у нас, да, были, у каждого свои, и об этом мы говорили постоянно. Тем не менее, сегодня мы не будем давать окончательную оценку решению КС. Нам нужно тщательно, постатейно изучить решение, которое еще должно быть опубликовано на сайте КС. Мой подход состоит в следующем: на данный момент, пока решение детально не изучено, я положительно расцениваю то, что Конституционный суд коснулся всех выдвинутых нами пунктов, а также то, что ряд статей признаны антиконституционными. И если сослаться на комментарий г-на Зейналяна, который представил мне некоторые уточнения, то на данный момент обязательные пенсионные перечисления не должны осуществляться. Мало того, должен быть произведен перерасчет, чтобы удержанные с граждан пенсионные выплаты были возвращены. Независимо от решения КС, 12 апреля мы соберемся на митинг, на котором представим оценки, разъяснения по решению, а также наши дальнейшие шаги в соответствии с графиком.
В виртуальном пространстве царит большое воодушевление, решение КС называют победой. Вы согласны с этим мнением?
Это решение я расцениваю как победу в очередной битве в общей войне. Поскольку должен быть разработан новый закон, который будет передан в законодательный орган, то нам следует проявить бдительность. Мы будем продолжать борьбу, чтобы новый закон не был принят в таком виде и не противоречил ни интересам граждан, ни Конституции.
В конце концов, решением КС обязательный компонент изъят из закона или нет?
Четко приостановлено действие 1-ой части 5-ой статьи, согласно которой в обязательном накопительном компоненте в обязательном порядке участвуют родившиеся после 1 января 1974 г. наемные работники, нотариусы, частные предприниматели. При этом указанные в 1-ой части лица обязаны осуществлять накопительные платежи и с доходов по договору в размере, установленном данным законом. Решением КС это требование признано недействительным и антиконституционным. Уже понятно, что обязательный компонент не будет действовать, однако окончательную оценку мы дадим после тщательного изучения решения.
Будет ли инициатива “Я против” продолжать борьбу? Возможно ли, что она расширит объем своих требований и не ограничится только накопительной системой?