«Սա գնահատում եմ քաղաքական հաշվեհարդար Տիգրան Պետրոսյանի նկատմամբ»
Լրագրող, Շանթ Հարությունյանի գործով 14 ձերբակալվածներից Տիգրան Պետրոսյանին առաջադրված մեղադրանքը փոխվել է: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց նրա շահերի պաշտպան Արա Զաքարյանը: Նոյեմբերի 5-ից, շուրջ 5 ամիս կալանքի տակ «Նուբարաշեն» ՔԿՀ-ում գտնվող լրագրողի գործով ողջ նախաքննության ընթացքում քննություն են կատարել ոստիկանին քաշքշելու ու հարվածելու ուղղությամբ: Սակայն նույն ոստիկան Արա Մարտիրոսյանի հետ 5 ամսվա ընթացքում 15 ժամ տևողությամբ առերեսում են կազմակերպել: Ոստիկանը պնդել է, որ Տիգրանը ոչ թե հարվածել, այլ հրել է իրեն:
«Հիմա 316 հոդվածի 1-ին մասը (ոստիկանության ներկայացուցչի նկատմամբ բռնություն) փոխելով ու առաջադրելով 258 հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին եւ 2-րդ կետերով նախատեսված մեղադրանք` խուլիգանություն, փաստորեն փլվում է կալանքի հիմքը: Սա այն դեպքում, երբ այդ օրը կատարված տեսանյութերից պարզ երևում է, որ Տիգրանը բաժանողի դերում է: Նախաքննական մարմնին դիմել ենք, որպեսզի պարզաբանի, թե ինչ խուլիգանական գործողություններ է կատարել իմ պաշտպանյալը: Սա գնահատում եմ որպես քաղաքական հաշվեհարդար Տիգրան Պետրոսյանի նկատմամբ»,- նշեց Արա Զաքարյանը:
Փաստաբանը նաև դիմել է դատարան` խափանման միջոց կալանքը գրավով փոխարինելու մասին միջնորդությամբ:
Հիշեցնենք, որ «Հետքն» անդրադարձել է Տիգրան Պետրոսյանի ձերբակալությանը` նշելով, որ նրա խնամքին է գտնվում հիվանդ, 2-րդ կարգի հաշմանդամություն ունեցող ու ինքնուրույն տղաշարժվելու խնդիր ունեցող հայրը: Փաստաբան Արա Զաքարյանի փոխանցմամբ, ընտանեկան այս վիճակի մասին հայտնել է նաև դատարանում կալանքի միջնորդության հարցը քննարկելիս: Սակայն դատարանն անտեսել է այս հանգամանքն ու կիրառել կալանք, ավելին`2 անգամ երկարացրել այն:

“Я расцениваю это как политическую расправу с Тиграном Петросяном”
Обвинение, выдвинутое журналисту Тиграну Петросяну, одному из 14-ти задержанных по делу Шанта Арутюняна, изменено. Об этом на пресс-конференции сообщил защитник Петросяна Ара Закарян. На всем протяжении предварительного следствия по делу журналиста, который уже пять месяцев (с 5 ноября прошлого года) находится в уголовно-исполнительном учреждении “Нубарашен”, расследование проводилось в направлении потасовки с полицейским и нанесения ему удара. Однако за эти пять месяцев с тем же полицейским Ара Мартиросяном была проведена 15-часовая очная ставка, во время которой он утверждал, что Тигран не ударил, а толкнул его.
“Сейчас в результате изменения ч.1 ст.316 (насилие в отношении сотрудника полиции) на чч. 3 и 4 ст.258 (хулиганство) основание для ареста фактически устранено. И это в том случае, когда в видеозаписи, сделанной в день инцидента, четко видно, что Тигран выступает в роли разнимающего стороны. Мы обратились в орган предварительного следствия с просьбой разъяснить, какие хулиганские действия совершил мой подзащитный. Я расцениваю это как политическую расправу с Тиграном Петросяном”,- отметил Ара Закарян.
Адвокат обратился также в суд с ходатайством о замене меры пресечения в виде ареста на освобождение под залог.
Напомним, что “Hetq” писал об аресте Тиграна Петросяна, отметив, что на его попечении находится больной отец, имеющий 2-ю группу инвалидности, который не может самостоятельно передвигаться. По словам А.Закаряна, о ситуации в семье своего подзащитного он сообщил и во время рассмотрения в суде ходатайства об аресте, однако суд проигнорировал данное обстоятельство и применил арест. Мало того, дважды продлил его.