Վարդան Պետրոսյանի փաստաբանը կասկածում է դատավորի անաչառությանը
Կոտայքի մարզի ընդհանուր իրավասության դատարանում այսօր սկսվեց Վարդան Պետրոսյանի գործով երրորդ դատական նիստը: Ֆրանսիացի փաստաբանները ներկա չէին նիստին, թեև դատական դեպարտամենտը, օրենքով սահմանված կարգով, ներկայացրել էր թարգմանիչ:
Ֆրանսիայի փաստաբանների պալատի երկու անդամներն այս պահին գտնվում են Ֆրանսիայում և այնտեղ են զբաղվում այս գործով. նարնք մոտ ժամանակներս նորից կմիանան գործընթացին արդեն Երևանում:
Փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանը նշեց, որ իրենք ստացել են դատավորի որոշումը` ամբաստանյալին անհապաղ ազատ արձակելու վերաբերյալ միջնորդության քննության մասին: Այդ որոշմամբ մերժվել էր Նիկոլայ Բաղադասաարյանի միջնորդությունը` ամբաստնյալին անհապաղ ազատ արձակելու մասին: Սակայն Նիկոլայ Բաղդսարյանը նորից հղում կատարեց օրենքի կետերին` նշելով, որ խափանման միջոց կալանքն անփոփոխ թողնելու լիազորություն առաջին ատյանի դատավորը չունի, և այդ լիազորությունը վերապահված է Վերաքննիչ և Վճռաբեկ դատարանների դատավորներին:
Փաստաբանն ասաց, որ որոշման մեջ դատավորը նշել է միայն, որ առաջնորդվել է քրեական դատավարության նորմերով, սակայն թե ո՞ր նորմով` հստակեցված չէ: Փաստաբանի երկրորրդ դիտարկման համաձայն` պատճառաբանություն չկա, թե ինչ հիմքերով է կալանքը մնում որպես խափանման միջոց: «Եթե հիմքեր չկան խափանման միջոցը փոխելու, ուրեմն չպետք է փոխվի, այսպես է ձևակերպված որոշման մեջ»,- ասաց փաստաբանը` ավելացնելով, որ հիմքեր պետք է լինեն նախ մարդուն կալանքի տակ պահելու, ոչ թե խափանման միջոցը փոխելու:
Նիկոլայ Բաղդասարյանի երրորդ դիտարկմամբ` կալանքի ժամկետը երկարացվել է, սակայն ժամկետ չի նշվել: «Տպավորություն է, որ մինչև իմ միջնորդությունն եք կայացրել այս որոշումը»,- այսպես արտահայտվեց Ն. Բաղդասարյանը և ինքնաբացարկ հայտնեց դատավորին` պնդելով, որ կասկածում է դատավորի անաչառությանը:
Դատախազ Արթուր Սարգսյանը առարկեց` նշելով, որ հիմքեր չի տեսնում դատավոր Վաղարշակ Մկրտչյանին ինքնաբացարկ հայտնելու: Նույնը պնդեց նաև տուժողների պաշտպան Ռուբեն Բալոյանը և նույնպես առարկեց: Նա իր առարկության հիմքում դրեց փաստաբան Նիկոլայ Բաղդասարյանի հետ մինչև դատական նիստը տեղի ունեցած մասնավոր զրույցը: Այս զրույցի ժամանակ, ըստ նրա, Նիկոլայ Բաղդասարյանը նիստից մեկ օր առաջ հայտնել է, որ ինքը նիստին չի մասնակցելու, քանի որ այլ նիստի է:
Այժմ ընդմիջում է: Դատավոր Վաղարշակ Մկրտչյանը խորհրդակցական սենյակում է, որպեսզի ինքնաբացարկի միջնորդության հարցով որոշում կայացնի:

Адвокат Вардана Петросяна сомневается в беспристрастности судьи
В суде общей юрисдикции Котайкской области сегодня состоялось третье судебное заседание по делу о ДТП с участием актера Вардана Петросяна. Французские адвокаты Петросяна не присутствовали на заседании, хотя судебный департамент в соответствии с законом предоставил им переводчика.
В настоящий момент два члена Адвокатской палаты Франции занимаются этим делом у себя в стране, но в ближайшее время они вновь прибудут в Армению и подключатся к судебному процессу.
Адвокат Николай Багдасарян отметил, что они получили решение суда по ходатайству о немедленном освобождении подсудимого. Ходатайство отклонено. Однако адвокат, вновь сославшись на пункты закона, отметил, что суд первой инстанции не имеет полномочия на сохранение меры пресечения в виде ареста. Таким полномочием обладают судьи Апелляционного и Кассационного судов.
По словам Николая Багдасаряна, в решении судья лишь отметил,что руководствовался нормами уголовного судопроизводство, но не указал, какими именно нормами. Адвокат также обратил внимание на отсутствие объяснения относительно того, на каком основании арест остается мерой пресечения.
Кроме того, срок ареста продлен, но не указано на сколько, отметил адвокат. “Такое впечатление, что это решение они приняли до представления мной ходатайства”,- заявил Николай Багдасарян, подчеркнув, что сомневается в бепристрастности судьи.
Прокурор Артур Саркисян выступил свозражением, отметив, что не видит оснований для самоотвода судьи Вагаршака Мкртчяна. То же самое сказал защитник потерпевших Рубен Балоян. Он также представил возражение, основанием для которого послужила состоявшаяся до судебного заседания частная беседа с Николаем Багдасаряна. По словам адвоката потерпевших, за день до заседания Багдасарян сказал, что не сможет принять в нем участия,так как должен присутствовать на другом заседании.
Сейчас объявлен перерыв. Судья Вагаршак Мкртчян находится в совещательной комнате, где принимает решение по ходатайству о самоотводе.