«Սերժ Սարգսյանն սկսել է իշխանությունը խաղաղ ճանապարհով հանձնելու գործընթացը»
-Վարչապետի հրաժարականն ի՞նչ քաղաքական տեղաշարժ կարող է ունենալ: Մասնավորապես, ի՞նչ կփոխի այն կառավարությանն անվստահություն հայտնած խորհրդարանական 4 ուժերի քաղաքական կուրսում:
-Վարչապետի հրաժարականը, բնականաբար, փոխում է քաղաքական դասավորվածությունը: Նախ թուլանում է Սերժ Սարգսյանի ազդեցությունը: Այն, որ Սերժ Սարգսյանը ասաց, որ կնշանակի մի այնպիսի վարչապետ, որն ընդունելի կլինի բոլոր կողմերի համար, արդեն իսկ նշանակում է, որ թուլանում են և' իր դիրքերը, և' Հանրապետական կուսակցության դիրքերը:
Մինչ այդ հանրապետականների հայտարարությունների տոնայնությանը բնորոշ էր ջունգլիների օրենքներին: Նրանք միշտ հայտարարում էին, որ հզոր են, սակայն մյուս ուժերի հետ հաշվի նստելը վարչապետի ընտրության հարցում արդեն իսկ նշանակում է, որ հարաբերությունները փոխվում են: Այսինքն` արդեն այդքան էլ հզոր չեն:
Եվս մի կարևոր միտում. քանի որ նոր վարչապետը ընդունելի է լինելու նաև մյուսներին, դա նշանակում է, որ նոր վարչապետը չի լինելու միայն հանրապետականների թեկնածուն` անկախ նրանից, թե Հանրապետական կուսակցության անդամ կլինի, թե ոչ: Այսինքն` նոր վարչապետը խորհրդարանում ոչ միայն խորհրդարանական մեծամասնության վրա է հենվելու:
Մենք բոլորս ենք հասկանում, թե ինչ փիլիսոփայության վրա է կառուցված այդ կուսակցությունը: Ոհմակը միավորվում է առաջնորդի շուրջը, և երբ կասկածի տակ է դրվում առաջնորդի ամենազորությունը, ապա ոհմակը սկսում է քայքայվել: Այս առումով մենք կարող ենք ևս մեկ միտում աձանագրել. չի բացառվում, որ մոտ ժամանակները Հանրապետական կուսակցությունը սկսի տարանջատվել տարբեր խմբավորումների:
Բնականաբար, այս նոր իրավիճակը ենթադրում է, որ 4 խորհրդարանական ուժերը պետք է սրբագրեն իրենց մարտավարությունը, ինչպես նաև ռազմավարությունը:
Ըստ էության կարելի է ասել, որ Սերժ Սարգսյանը սկսել է իշխանությունը խաղաղ ճանապարհով հանձնելու գործընթաց:
-Իսկ արդյո՞ք վարչապետի փոփոխությունը Սերժ Սարգսյանի տակտիկական քայլը չէր ապրիլի 28-ին ընդառաջ, որով նա հանեց ոչ իշխանական 4 ուժերի օրակարգային հիմնական հարցը:
-Ինչ է նշանակում տակտիկական քայլ: Կա պահանջ և կա այդ պահանջի կատարում: Թե տակտիկական քայլ է, թե մեկ այլ բան, ո՞ւմ է դա հետաքրքրում: Սերժ Սարգսյանը դրանով ցուցադրեց իր թուլությունը, ինչն ունի լուրջ հիմքեր` խորը հանրային անվստահություն, քայքայվող և անհեռանկար տնտեսություն, ձախողված արտաքին քաղաքականություն, անվստահություն անգամ իր թիմակիցների կողմից: Կարծում եմ, որ տակտիկական և այլ տեսակի քայլերի ժամանակը անցել է: Սերժ Սարգսյանը ձախողված պետական գործիչ է, և ժամանակը եկել է, որ հանգստի մասին մտածի, եթե, իհարկե, կկարողանա այն վայելել` տեսնելով, թե ինչ վիճակի է հասցրել երկիրը:
-Լավ, պարոն Դանիելյան, իսկ ո՞վ է վարչապետի ամենահավանական թեկնածուն` ըստ Ձեզ: Ֆեյսբուքյան Ձեր էջում, կարծես, ակնարկ էիք արել:
-Այդ հարցի պատասխանը չունեմ:
-ԲՀԿ-ն ու ՀՅԴ-ն չեն բացառել նորից կոալիցիա մտնելը: Դա չի՞ ենթադրում, որ քաղաքական դասավորությունը կդառնա այնպիսին, ինչպիսին 2008թ. ապրիլին էր` Սերժ Սարգսյանի պաշտոնավարության սկզբում:
-2008-Սերժ Սարգսյանը դեռ նոր էր սկսել նախագահ աշխատել և քաղաքական օրակարգը այլ էր: Հիմա Սերժ Սարգսյանը հեռացող նախագահ է, և պայքարը գնում է իշխանության համար: Եթե հիմա կոալիցիա կազմվի, ապա այդ կոալիցիայի արդյունքում հանրապետականների դերը երկրորդական կլինի: Սերժ Սարգսյանը շատ քիչ լծակներ կունենա իրավիճակի վրա ազդելու համար: Առանց խորհրդարանական մեծամասնության նախագահի ազդեցությունը բավականին սահմանափակ է:
-Դուք բավականին վստահ եք խոսում Սերժ Սարգսյանի` իշխանությունը խաղաղ ճանապարհով հանձնելու մասին: Ո՞րն է այդ վստահության հիմքը:
-Իմ կարծիքով, երկու պատճառ կա այդպես մտածելու համար: Առաջին պատճառը Սերժ Սարգսյանի անհատական վարքագիծն է: Նա ոչ թե առճակատման գնացող, այլ ստվերային գործարքների հակված անձնավորություն է. հակապես եթե հաշվի առնենք այն, թե իր գործուեության ընթացքում որքան իրավախախտումներ է թույլ տվել: Նա կաշխատի պայմանավորվել, քան ճակատամարտ տալ: Երկրորդ պատճառը` արտաքին ուժերի վստահությունը բացակայությունն է: Ես նկատի ունեմ միաժամանակ բոլոր որտաքին խաղացողներին: Նա ոչ մի ճակատում հենման կետ չունի:

“Серж Саргсян начал процесс сдачи власти мирным путем”
К каким политическим процессам может привести отставка премьер-министра? В частности, что изменится в политическом курсе четырех парламентских сил, выразивших недоверие правительству?
Отставка премьера, естественно, меняет политический расклад. Во-первых, влияние Сержа Саргсяна становится слабее. Слова Сержа Саргсяна о том, что он назначит такого премьера, который будет приемлем для всех сторон, уже означают, что его позиции и позиции Республиканской партии ослабляются. До этого тональность заявлений республиканцев очень соответствовала законам джунглей. Они всегда заявляли, что сильны, но то обстоятельство, что сейчас в вопросе выбора премьера они считаются с другими силами, уже означает, что отношения меняются. То есть они уже не так сильны.
Еще одна важная тенденция. Поскольку новый премьер должен быть приемлем для всех, это значит, что новый премьер не будет кандидатом только республиканцев, независимо от того, будет он членом Республиканской партии или нет. То есть в парламенте новый премьер будет опираться не только на парламентское большинство.
Все мы понимаем, на какой философии построена эта партия. Стая объединяется вокруг вожака, и когда его всесилие ставится под сомнение, стая начинает разваливаться. В этом плане мы можем констатировать еще одну тенденцию: не исключено, что в ближайшее время Республиканская партия начнет раскалываться на различные группировки.
Эта новая ситуация, естественно, предполагает, что четыре парламентские силы должны откорректировать свою тактику и стратегию. Фактически можно сказать, что Серж Саргсян начал процессс дачи власти мирным путем.
Не является ли смена премьера тактическим шагом со стороны Сержа Саргсяна в связи с приближающейся датой – 28 апреля для того, чтобы снять повестки четырех невластных сил основной вопрос?
Что значит тактический шаг? Есть требование и есть выполнение этого требования. Кому интересно, это тактический шаг или что-то другое. Тем самым Серж Саргсян показал свою слабость, которая имеет серьезную основу – глубокое общественное недоверие, разваливающаяся и неперспективная экономика, проваленная внешняя политика, недоверие со стороны членов даже своей команды. Думаю, что время тактических и иных шагов прошло. Серж Саргсян как государственный деятель потерпел крах, и пришло время подумать об отдыхе, если, конечно, он сможет наслаждаться им, видя, до какого положения он довел страну.
Г-н Даниелян, а кто, на Ваш взгляд, является наиболее вероятным кандидатом на пост премьер-министра? На своей фейсбуковской странице Вы как будто сделали намек.
У меня нет ответа на этот вопрос.
Партия “Процветающая Армения” и АРФ Дашнакцутюн не исключают возвращение в коалицию. Не означает ли это, что политический расклад станет таким, каким был в апреле 2008 года, в начале президентства Сержа Саргсяна?
В 2008 году Серж Саргсян еще только начал работать президентом, и политическая повестка была другой. Сейчас Серж Саргсян – уходящий президент, и борьба идет за власть. Если сейчас будет образована коалиция, то в этой коалиции республиканцам будет отведена второстепенная роль. У Сержа Саргсяна будет очень мало рычагов воздействия на ситуацию. Без парламентского большинства влияние президента довольно ограничено.
Вы достаточно уверенно говорите о сдаче Сержем Саргсяном власти мирным путем. На чем основана Ваша уверенность?
На мой взгляд, есть две причины, которые заставляют так думать. Первая причина – индивидуальное поведение Сержа Саргсяна. Он – личность, склонная не к конфронтации, а к теневым сделкам, особенно если учесть, сколько правонарушений он допустил в процессе своей деятельности. Вторая причина – отсутствие доверия со стороны внешних сил. Я имею в виду одновременно всех внешних акторов. У него ни на одном фронте нет точки опоры.