«Մեծ մօրս դաջուածքները» բեմադրիչը կը պատռէ կանանց «թապուի» վարագոյրը
Ան լրագրական ուսում ստացած է Պէյրութի եւ Փարիզի մէջ: Խարտալեան մագիստրոսի տիտղոս ունի միջազգային օրէնքի եւ դիւանագիտութեան ճիւղին մէջ՝ «Tufts» համալսարանի «Fletcher School of Lawand Diplomacy» բաժանմունքէն: Խարտալեանի բեմադրած շարժապատկերները ցուցադրուած են Միացեալ Նահանգներու եւ Եւրոպայի տարածքին: Իր ֆիլմերէն յիշեմ ՝ Back to Ararat (որ 1988ին արժանացաւ Շուէտի լաւագոյն շարժապատկերի մրցանակին), I Hate Dogs. The Last Survivor, Young Freud in Gaza եւ Bullshit:
Խարտալեանի հեղինակած վերջին ֆիլմը կը կոչուի «Մեծ մօրս դաջուածքները» (Grandmas Tattoos) որ 2012-ին Երեւանի «Ոսկե Ծիրան» փառատօնին ստացած է յատուկ մրցանակ: Բեմադրիչին հետ զրուցեցի Ցեղասպանութեան,Ֆիլմ պատրաստելու իր փորձառութեան եւ մանաւանդ միջին արեւելքի մէջ արաձանագրուող դէպքերուն մասին:
-«Մեծ մօրս դաջուածքները» Ֆիլմը խորքին մէջ կը պատմէ ձեր մեծ մօր մասին որ ցեղասպանութեան արհաւիրքէն անցնելէ ետք վերապրող մըն էր: Ի՞նչու այս ֆիլմը եւ ինչպէ՞ս յղացաք նման ֆիլմ մը պատրաստելու գաղափարը:
-Խորքին մէջ երբ սկսայ Ֆիլմը նկարահանել մտքիս ծայրէն անգամ չէր անցնած որ Ցեղասպանութեան մասին ֆիլմ նկարելու պահուն պիտի պատմէի նաեւ իմ ընտանիքիս մասին: Իմ համար հետաքրքրական էր նիւթեր փնտռել ցեղասպանութեանց ընթացքին կիներու կրած տառապանքին մասին: Ու խօսքը միայն Հայոց ցեղասպանութեան մասին չէր այլ նաեւ Ռուանտայի ցեղասպանութեան մասին:
-Ինչպէ՞ս սկսաք այս գործը:
-Սկսայ Ռուանտացի կիներու հետ հարցազրոյցներ կատարել: Հոն տարօրինակ զուգադիպութեամբ ի յայտ եկաւ որ անոնց պատմութիւնները կը յիշեցնէին նաեւ հայ կանանց ցեղասպանութեան ընթացքին պատահած դէպքերը:
-Ինչպէ՞ս, խնդրեմ մանրամասնէք:
-Հիմնականին մէջ ուշադրութիւնս գրաւեց անոնց այն պատումները որոնց մասին մենք լսած ենք վերապրողներու բերնէն: Օրինակ՝ յղի կանանց մորթուիլը կամ նորածին երեխայի մը գլուխը հատելը կամ կանանց ու աղջիկներու բռնաբարութեան առնչուող պատմութիւնները:
-Ո՞ր թուականին էր ասի:
-Ֆիլմս նկարել սկսած եմ 2008-ին եւ աւարտած 2011-ին: Այդ հանգրուանին ոչ մէկ ակադեմական յօդուած կամ նիւթեր կային այս թեմաներուն վերաբերեալ:
-Պատճառը ի՞նչ էր: Ըսել կ'ուզէք որ Հայկական կողմէն թապուներ կայի՞ն:
-Բնականաբար. որովհետեւ այս նիւթին մասին խօսիլը գրեթէ արգիլուած թեմա էր: Տղամարդիկ տարիօրինակ կերպով չեն ուզեր խօսիլ այս մասին: Օրինակ, իմ հանդիպումներուս ընթացքին անոնք (տղամարդիկ Ս.Ա.) տարօրինակ ձեւով դէմ կը կանգնէին ու կարելի չէր այդ էջերը բանալ: Անոնք նոյնիսկ հարց կու տային ինծի «Ինչպէ՞ս կարելի է այդ բաներու մասին խօսիլ» եւ «ո՞ւր մնաց հայ տղամարդուն պատիւը»: Ուրիշ նկատառելի բան մըն ալ կար կապուած այդ երեւոյթին ըստ որուն անոնք որ գրած էին մեր պատմութիւնը դէպքերը յարմարցուցած էին իրենց ըմբռնումներուն:
-Մի՞շտ այդպէս եղած է:
-Ընդհանրապէս այո: Եթէ կարդանք ցեղասպանութեան թեմային յատկացուած հատորներ, ըլլան անոնք յուշեր կամ վերապրողի վկայութիւններ, կը նկատուի որ կանանց մասին պատումները ընդհանրապէս չկան: Եթէ նոյնիսկ կան ապա շատ հարեւանցի են:
-Ուրկէ՞ էին այս թեմային մասին առաջին կարեւոր փաստարկները:
-Մարի Ճայգպսըն (Maria Jacobsen) անունով մեծ հայասէրին ձգած լուսանկարներուն մէջ դաջուած կիներու մեծ հաւաքածոյ մը բաւական պատկերներ կան: Կիներ որոնց ձեռքերուն, վիզին ու դէմքին վրայ դաջուածքներ ունէին: Ու զարմանալիօրէն մեզմէ ոչ ոք հարց տուած էր թէ ընդհանրապէս ինչ էին այդ նշանները:
-Ինչպէս վերը նշեցինք, ֆիլմի գլխաւոր հերոսը ձեր մեծ մայրն էր: Կրնա՞ք այս մասին պատմել:
-Ես ալ չէի գիտեր եւ ոչ ալ մտքիս մէջ կար, որ ցեղասպանութեան ամէնէն մօտիկ պատումը իմ ընտանեկան յարկին մէջ պահուըտած էր: Կերպարը որուն շուրջ կը դառնայ ֆիլմը մեծ մայրս է: Ըսեմ նաեւ որ մինչեւ մեծ մօրս ապրած ոդիսականին մութ երեսներուն բացայայտուիլը մեր ընտանիքին մէջ անցեալի այդ դէպքերը մոռացութեան տալու ճիգ մը կար: Այս մէկը բնորոշ էր ցեղասպանութեան ճիրաններէն փրկուածներէն շատերուն մօտ: Ոչ ոք կը համարձակէր անցեալի այդ դէպքերու մասին ակնարկութիւններ ընել կամ հարց տալ իրենց հետ ապրող մեծ մայրերուն անցեալի այդ էջերուն մասին....
-Իսկ ի՞նչ կը վերաբերի դաջուածքներուն. կարելի է՞ պատմել այդ մասին:
-Բաւական երկար ժամանակ առաւ հասկնալու համար այդ դաջուածքներուն իմաստը: Դաջուածքը ինծի համար օbsession դարձաւ (Սեւեռուն գաղափար-Ս. Ա.) Ֆիլմը պատրաստելու ընթացքին ես հանդիպեցայ քիւրտ կնոջ մը որ բախտագուշակ էր եւ մանրամասնօրէն պատմեց դաջուածք պատրաստելու եղանակին մասին:
-Կարելի է պատմե՞լ:
-Ուրեմն որսի մը լեղուցը դուրս կը հանուէր ու անոր մէջէն դեղին հեղուկը կ'աւելցուէր նոր ծննդաբերած կնոջ մը կաթին եւ այս երկու հեղուկները կը միախառնուէին կրակէն մնացած մոխիրին որմէ պիտի պատրաստուէր դաջուածքին «մելանը»: Այս ամբողջ տեղի կ'ունենային խորհրդաւոր կերպով, բան մը որ կը յիշեցնէր կախարդութիւնը:
-Իսկ որո՞նք էին որ այս արարողակարգը կը կատարէին եւ ինչու՞:
-Դաջելու երեւոյթը թրքական, քրտական եւ արաբական ցեղախումբերուն յատուկ ծէս մըն է: Եւ իւրաքանչիւր ցեղախումբ իր նշաններն ունէր: Օրինակ՝ մեծ մօրս ձեռքերուն եղած նշանները քրտական ցեղախմբերու նշաններ էին եւ արաբներու նշաններէն կը տարբերուէին: Գալով նպատակներուն, պարզ կը դառնար որ ցեղախումբի առաջնորդները այս մեթոտը կ'օգտագործէին որպէսզի կարողանային իրենց «աշիրէթ»ի (ցեղախումբ- Ս. Ա.) անդամ կիները զատորոշել միւս կիները: Եւ այդ տարբերուիլը կարեւոր էր յատկապէս գերիներու փոխանակութեան պահուն: Պատկերացուցէք որ իմ պրպտումներուս մէջ անդրադարձած եմ, որ դաջուածքներու մէջ նոյնիսկ քրիստոնէական «սէմպոլներ» կային:
-Իսկ ի՞նչ բանին կը վերագրէք այդ մէկը:
-Ատի պարզապէս discrimination-ի (խտրականութեան-Ս. Ա.) արդիւնք է որպէսզի ըսեն որ այդ գերեվարուած կանայք քրիստոնեայ անցեալ կամ ամուսին ունեցած են: Աս ալ զատորոշումի քաղաքականութեան մէկ տարբերակն է խորքին մէջ :
Ֆիլմին մէջ կան քատրեր ուր կը շրջիս Տէր Զօրի Սուրբ նահատակաց եկեղեցւոյ թանգարանին մէջ: Ցաւօք այսօր այդ եկեղեցին հիմնայատակ քանդուած է: Կ'ենթադրէի՞ր որ այդպիսի բան կրնար պատահիլ:
Մեր նկարահանող խումբին հրաման ստանալը շատ դժուար եղաւ: Նոյնիսկ կը յիշեմ որ նոյն օրերուն BBC–ի նկարահանող մէկ խումբը դուրս դրուած էր Տէր Զօրէն: Մեծ դժուարութիւններէ ետք յաջողեցանք նկարահանել: Տարբեր զգացումներ կային: Ամէնէն տխուրն այն էր որ նոյնիսկ մեր մեռելներուն յիշատակը յարգելու կամ անոնց հաւաքական ու բաց գերեզեմանին տէր կանգնելու իրաւունքը չկար:
-Իսկ բնաւ մտածած էի՞ք որ այդպիսի բան կրնար ըլլալ:
-Այ՛ո: Հոն գտնուած ատենս քանի մը անգամ լսած եղայ որ թուրք պատասխանատուներ Տէր Զօր եկած էին եւ Օսմանեան թուրքիոյ ունեցած արխիւները Թուրքիա կը փոխադրէին: Ասիկա խորքին մէջ կարեւոր նշան էր: Շատեր գիտէին այս մասին բայց ոչ ոք կրնար բան մը ընել:
Մեր նախահայրերուն թողած հետքերը վերացնելու ճիգ մը կար, որ խորքին մէջ նոր ծրագիր չէր: Միշտ կար այդպիսի ծրագիր բայց յարմար պահին կը սպասէին: Օրինակ Թուրքիոյ ինչի՞ն էր պէտք Սուրիա գտնուող Օսմանեան արխիւներու տեղափոխումը:
-Իսկ այս առումով հայութեան ուշացած դերին մասին ըսելիք ունի՞ք:
-Մեր շուրջ կարեւոր դէպքեր եւ մեծ փոփոխութիւններ կը կատարուին ու այս թոհուբոհին մէջ մենք շուարած վիճակ մը ունինք:
Տակաւին ամէնէն վտանգաւորն այն է, թէ մեր առջեւ դրուած խնդիրներուն երկարաժակէտ լուծումներ ապահովելու ճիգն ալ չերեւիր: Ամէն օր կողմի մը կողքին ենք եւ ծանրակշիռ հարցերը լուրջի առնելու տրամադրութեան մէջ չենք:
Սուրիոյ պարագային օրինակ մենք ձեռնածալ կը դիտենք: Նոյնն է Հալէպի պարագան կամ այսօր ինչ-որ կը կատարուի Քէսապի մէջ: Մտավախութիւն ունիմ որ մենք որպէս ժողովուրդ պարզապէս մեր շրթունքներուն տուրք կու տանք: Այս բոլորին մասին խօսած ենք բայց չեմ գիտեր ինչու՞ կը սպասենք արմատական լուծումներ գտնելու համար: Խօսքէն անդին չենք ուզեր երթալ կամ ալ պատահած դէպքերուն դիմաց որեւէ ազդեցութիւն ունենալու ներուժը չունինք: Ես պիտի ուզէի հարց տալ՝ թէ եթէ վաղը նոյն դէպքերը կրկնուին Այնճարի (Anjar) կամ Պուրճ Համուտի (Bourj Hammoud) մէջ ապա այն ատեն ի՞նչ պիտի ընենք: Բոլորս գիտենք որ Լիբանանի բնակչութեան վրայ շուրջ մէկ միլիոն սուրիացի գաղթական աւելցած է ու ասիկա արդեօք լուրջ մարտահաւէր մը չէ՞ մեզի համար:
-Այս առումով ուրեմն յոռետես էք:
-Ո՛չ յոռետես չեմ: Բայց ինձ համար լուրջ խնդիր է Լիբանանահայութեան ապագայի խնդիրը որովհետեւ ինչպէս վերը ըսի այդ գաղութը դէմ հանդիման կանգնած է բաւական լուրջ մարտահրաւէրներու առջեւ:
Ու եթէ մենք այս խնդիրները տեսնելով պիտի շարունակենք ձեռնածալ մնալ ապա այդ արդէն ուրիշ իմաստ կրնայ ունենալ: Միով բանիւ Միջին Արեւելքի գաղութները կամ պէտք է մեր թեւերուն տակ առնենք կամ թոյլ տանք որ այդ գաղութները նռան հատիկներու պէս տարածուին աշխարհով մէկ ու ձեւով մը վերանան: Նուռ արտադրեն բայց ոչ մեզի այլ ուրիշին համար...Ու ամէնէն կարեւորը այն է, որ ես պիտի չուզեմ քանի մը տարի ետք լսել, որ «Հայկական ամրոց» յայտարարուած շրջանները վտանգուած են:
-Ձեր ֆիլմի վերջին տեսարանը նկարահանուած է Հայաստանի մէջ: Այնտեղ երեւելի է նաեւ որ որոշ պատգամ մը կը փոխանցէք:
-Եթէ ունիս փոքր հողաշերտ մը, տուն մը եւ եկեղեցի մը, եթէ ունիս ապաստարան մը եւ եթէ մշակութային ժառանգութիւնդ այդ հողին վրայ է որ կ'արտադրուի ատ է փրկութեանդ բանալին: Մեր ինքնութեան ընթացք տուող միակ միջավայրը Հայաստանն է, ոչ Լոս Անճըլըսը եւ ոչ ալ այլ տեղ:
-Այդ առումով մենք լուրջ խնդիրներ ունինք. համաձայն է՞ք հետս:
-Այ՛ո, որովհետեւ Հայաստանի մէջ մեծ խաւ մը կայ որ ամէն բան գիտցողի դերով հանդէս կու գայ ըսելով, թէ «Ես Super մարդ եմ եւ ամէն ինչ գիտեմ: Դուն միայն դրամ տուր եւ բանի մը մի խառնուիր»:
Այս հոգեբանութիւնը շատ վատ ազդեցութիւն կ'ունենայ սփիւռքի մէջ ապրող հայուն վրայ եւ կը խաթարէ այդ յարաբերութինները: Այս վիճակը որոշ օտարում մը կը ստեղծէ եւ բոլորիս համար գերագոյն խնդիր է պայքարիլ այդ վիճակներուն դէմ:
Իմ կարծիքով սէրը որ կայ Հայաստանի հանդէպ պէտք չէ միակողմանի ըլլայ: Յաճախ կը խօսինք տարբեր գաղութներու հայերը Հայաստան փոխադրելու մասին բայց Հայաստանի հանրութիւնը որքանով պատրաստ է այդ քայլին:
Այս յարաբերութիւնը պէտք է լաւ ուսումնասիրենք եւ կազմակերպուած ձեւով անոր տանք դրական հիմքեր: Մենք այլ ճանապարհ չունինք:

Director of “Grandma’s Tattoos”: ‘Loving Armenia Must Be a Two-Way Street’
Suzanne Khardalian talks about her experiences during the shooting of the film, Armenian identity and the plight of Middle East Armenian communities
Suzanne Khardalian is a film director probably best known to Armenians for her 2011 documentary “Grandma’s Tattoos”.
Born in Lebanon and now living in Sweden, Khardalian has also directed other films on the Armenian Genocide including “Back to Ararat” (1988) and “I hate dogs” (2005). She has a Masters from the Fletcher School of Law and Diplomacy at Tufts University.
I recently spoke to Khardalian about the Armenian Genocide, the making of “Grandma’s Tattoos”, and recent events in the Middle East.
“Grandma’s Tattoos” is basically a film about your grandmother who survived the 1915 Genocide. What motivated you to make such a film?
The truth is that when I started to shoot the film it never crossed my mind that I would wind up talking about my family. What I found interesting was searching for material about the vicissitudes that women who had experienced genocide were burdened with. I wasn’t only interested in the Armenian Genocide but also the Rwandan Genocide.
So how did you start the project?
I began to have conversations with Rwandan women. When I was there, strange parallels surfaced and their stories reminded me about what had happened to Armenian women during the 1915 Genocide.
For the most part, what attracted my attention were the narratives of those who survived the Rwandan events. For example, stories about the slaughter of pregnant women, the beheading of young kids, or the rape of women and girls.
What year was this?
I started filming in 2008 and finished in 2011. At the time there were no academic articles or materials on these topics.
Why? Are you saying that there were certain taboos for Armenians?
Naturally; because it was almost a banned topic to speak about. In a strange way men don’t want to talk about this issue. For instance, during my encounters they [men] would strangely be opposed and it was impossible to open those pages. They would even ask how is it possible to speak of such things, invoking their Armenian male pride. Another interesting note in this regard is that those who wrote our history have adjusted events to suit their conceptions.
Has it always been like this?
Generally speaking, yes. If we read those works on the Genocide, whether memoirs or survivor accounts, we notice the general lack of narratives on women. And even if they exist they are quite perfunctory.
So where did you fund the first material on this subject?
I found many photos of tattooed Armenian women in the collection left by the Danish missionary Maria Jacobsen, a great friend of the Armenians. These showed women with tattoos on their hands, neck and face. Amazingly, no one had asked what these tattoos meant.
As you mentioned, the main protagonist of the film is your grandmother.
I never was aware, and it never occurred to me, that the most personal narrative about the Genocide was concealed in my family. Yes, the film revolves around my grandmother. I should add that before the dark passages of my grandmother’s odyssey came to light, there was an attempt within the family to forget the past. This is characteristic of many who escaped the claws of the Genocide. No one dared to broach those past events or to question the grandmothers living with them about the past.
What can you tell us about the tattoos?
It took a great deal of time to finally understand the meaning of those tattoos. Those tattoos became my obsession. During the making of the film I met a Kurdish woman who was a fortune teller. She explained the intricate process involved in making the tattoo ink.
Please describe it.
They would remove the bile of an animal killed as prey and mix it with the milk of a woman who had just given birth. They would then add the remaining ashes of a fire. All this was performed in a secret fashion, reminding one of a magical ritual.
Who performed the ritual and why?
It’s a ritual unique to Turkish, Kurdish and Arab tribes. Each tribe has its own signs. For example, the tattoos on my grandmother’s hands were the signs of a Kurdish tribe and are different from Arab ones. As for their significance, it derives from the need of each tribe’s leaders to distinguish their women from those of another ashiret [tribe]. Such separation was especially important when it came to exchanging prisoners. Just imagine that in my research I even came across tattoos that incorporated Christian symbols.
To what would you attribute this?
This is simply a result of discrimination, in order to say that a certain woman comes from a Christian background and was married to a Christian. In reality, this was one variant of a policy of discrimination.
There are scenes in the film where one is taken through the museum at the St. Nahatagats (Holy Martyrs) Church in Deir Zor. Sadly, that church today lies in ruins. Who would have imagined such a thing could have happened?
It was very difficult for our camera crew to get permission. I even remember that a BBC crew was evicted from Deir Zor the same day. After much difficulty we were allowed to photograph. There were many different emotions. The saddest was we didn’t even have the right to pay homage to our dead or stand watch over their collective and open graves.
Had you ever thought that such a thing could happen?
Yes. When I was there I heard on several occasions that Turkish officials had visited Deir Zor and had taken Ottoman Turkish archives back to Turkey. Many knew about this but no one could say anything.
There was an effort to remove the traces left by our martyrs. In reality, this isn’t a new policy. It always existed but they were waiting for the right time. Why did Turkey feel the need to remove Ottoman archives located in Syria?
In this regard, do you have anything to say about the slow response of Armenians?
Great changes and important events are occurring all around us and amidst this turmoil we remain confused.
The most dangerous aspect is that I see no effort to devise long-term solutions to the challenges we face. Every day we take one side or another but we manifest no willingness to take these momentous issues seriously.
In the case of Syria for example, we sit by with our hands folded and watch. It’s the same regarding Aleppo or what is happening now in Kesab. My fear is that as a people we merely pay lip service. We all talk about these things but it escapes me why we wait to look for fundamental solutions. We don’t want to go beyond talk, or else we don't have the resources to impact on events taking place.
I would like to ask the following. What will we do if these same events are repeated in Anjar or Bourj Hammoud tomorrow? We all know that that Lebanon is burdened with over one million Syrian refugees. Isn’t this a serious challenge for us?
So, in this regard, you’re a pessimist.
No, I’m not a pessimist. But the future plight of Armenians in Lebanon is of great concern for me because, as I’ve noted above, that community is facing a very serious challenge.
And if we continue to remain hands folded, in the face of this, then it means something else. Without a doubt, we must either take the communities of the Middle East under our wing or else let them disperse across the world like the seeds of a pomegranate and thus disappear. The seeds will give fruit but others will reap the bounty, not us. The most important is that I would not want to hear a few years later that the regions heralded as the “Armenian fortress” are threatened.
The last scene in your film is shot in Armenia. It’s evident in the scene that you have a certain message to impart.
If you have a sliver of land, a house and a church, if you have a sanctuary, and if your cultural heritage is created on that land, that is the key to your survival. The only environment where our identity continues is Armenia; not Los Angeles or anywhere else.
In this context we have serious issues to contend with. Would you agree?
Yes, because in Armenia today there is a sizeable segment of society that presents itself as a know-it-all. Its members proclaim, “We are supermen who know everything. Just give us money and don’t go poking your nose around.”
This psychology has a negative effect on Armenians in the disapora and prevents better relations. This situation creates certain alienation and the supreme issue for us all is to fight against such situations.
I believe that the love that exists regarding Armenia must not be a one way street. We frequently speak about Armenians in various communities relocating to Armenia but just how ready is the society in Armenia ready for such a thing.
We must really research this relationship and provide a positive basis in an organized fashion. We have no other path.