Ծուղակ ԲՀԿ-ի համա՞ր, թե՞ նախագահը գնում է զիջումների
Սերժ Սարգսյանը բոլոր հնարավորություններն ունի միանձնյա որոշելու, թե ով է լինելու Հայաստանի հաջորդ վարչապետը: Դրա համար նա քաղաքական այլ ուժերի հետ կոնսուլտացիաների կարիք, իրականում, չունի: Սահամանդրական այդ նորմը հայաստանյան կառավարման և քաղաքական մշակույթի պարագայում բացարձակապես ձևական բնույթ է կրում: Այն կունենար գործնական նշանակություն, եթե նախագահը խորհրդարանում բացարձակ մեծամասնության աջակցությունը չվայելեր: Եվ չնայած դրան` նա հետաձգում է վարչապետի նշանակման հարցը մինչև սահմանադրությամբ նախատեված ժամկետի վերջին պահը` քաղաքական ուժերի հետ լրացուցիչ կոնսուլտացիաներ անցկացնելու պատճառաբանությամբ:
Այստեղ կա երկու հնարավոր տարբերակ: Առաջին` քաղաքական դաշտի ներկայացուցիչների հետ կոնսուլտացիաները և հատկապես նրանց աջակցությամբ վարչապետի նշանակման հարցի լուծումը բխում են օբյեկտիվ անհրաժեշտությունից, և նախագահ Սերժ Սարգսյանն այստեղ բացարձակապես ձևի ետևից չի ընկնում: Սա նշանակում է, որ քաղաքական ուժերի հարաբերակցությունը խախտվել է, նախագահը համարում է, որ իրականում չունի քաղաքական մեծամասնության աջակցությունը խորհրդարանում կամ այն իրեն չի օգնում այլևս լուծելու առանցքային քաղաքական խնդիրները: Այդպիսով նախագահը անուղղակիորեն հաստատում է, որ այս պահին խորհրդարանը լեգիտիմ չէ և չի արտացոլում հանրային վստահության իրական քվեն: Բայց այս դեպքում նա պարտավոր էր ոչ թե Կառավարության հրաժարականն ընդունել և նոր վարչապետ նշանակել, այլ ցրել խորհրդարանը և նշանակել նոր ընտրություններ: Սա է պահանջում դասական ժողովրդավարության և քաղաքական առողջ պրակտիկայի տրամաբանությունը: Թեև իրականում խորհրդարանը, իր քաղաքական մեծամասնությամբ հանդերձ, իսկապես լեգիտիմ չէ, սակայն ո́չ իշխանությունը և ո́չ էլ անձամբ Սերժ Սարգսյանը դա երբեք չեն խոստովանի:
Մնում է երկրորդ տարբերակը: Այսինքն` այս կոնսուլտացիաները բխում են քաղաքական հաշվարկներից և ունեն բոլորովին այլ, տակտիկական նշանակություն: Նախագահը քաղաքական դաշտը տանում է իշխանությունն իր կողմից աստիճանաբար հանձնելու օրակարգի հարթություն և առաջարկում վարչապետի և նոր կաբինետի նշանակման հարցին մոտենալ հենց այդ տեսանկյունից:
Պատահական չէ, որ ի սկզբանե իշխանությունը վարչապետի կարգավիճակում առաջարկեց հենց Հովիկ Աբրահամյանի թեկնածությունը: Իր բոլոր որակներով հանդերձ` Հովիկ Աբրահամյանը գործող Կառավարության հրաժարականը պահանջող ուժերի հետ փոխզիջումային ամենահարմար թեկնածուն էր` հաշվի առնելով ԲՀԿ ղեկավար Գագիկ Ծառուկյանի հետ ունեցած անձնական հարաբերությունների առանձնահատկությունը և նրա հետ ՀՅԴ-ի` գործադիրում աշխատանքի փորձ ունենալու հանգամանքը:
Ինքնին փոխզիջումների գնալու պատրաստակամությունը ցույց է տալիս, որ որքան էլ Սերժ Սարգսյանը ամուր և անխորտակելի է համարում իր իշխանության հիմքերը, դրանում այնքան էլ վստահ չէ և բարձր է գնահատում խորհրդարանական չորս ոչ իշխանական ուժերի նախաձեռնությամբ սոցիալական պայթյունի, դրանով պայմանավորված քաղաքական ապակայունացման և արդյունքում իշխանության համար անկանխատեսելի զարգացումների հնարավորությունը: Այս ուժերին նա անուղղակի առաջարկում է պորտֆելներ ստանալ նոր Կառավարությունում, այլընտրանք կամ ընդդիմադիր լինելուց վերածվել իշխանական ուժերի և պատասխանատվություն ստանձնել նախորդ Կառավարության ձախողման հետևանքների վերացման համար: Դրանով նա միանգամից երկու հարց կլուծի: Նախ` կստեղծի այսպես կոչված ազգային համաձայնության կառավարության իմիտացիա` ցույց տալով, թե նոր Կառավարությունն առաջնորդվելու է հասարակական շահերից բխող պահանջմունքներով, այլ ոչ թե կոնյունկտուրայի շահերով: Երկրորդ` բլոկադայի կենթարկի ԲՀԿ-ին` ցույց տալով, որ այս ամբողջ ընթացքում ՀՅԴ-ի, ՀԱԿ-ի և «Ժառանգության» հետ վերջինիս նախաձեռնություններն ուղղված էին զուտ պաշտոնակռվին և իշխանական կերակրատաշտից օգտվելուն: Հեղինակազրկելով ԲՀԿ-ին և գուցե նաև ՀՅԴ-ին` իշխանությունը չեզոքացնում է սոցիալական բունտի քաղաքական հիմքերը և հասնում առհասարակ ընդդիմության նկատմամբ հանրության հերթական հիասթափությանը: Իսկ դա իշխանությանը սպառնացող վտանգի չեզոքացման անհրաժեշտ պայմաններից է:
Սակայն ԲՀԿ-ն խառնեց Սերժ Սարգսյանի պլանները, որովհետև կայացրեց ոչ ստանդարտ և նախագահի համար անսպասելի որոշում, այն է` առայժմ իշխանության հետ չքննարկել նոր կոալիցիա կազմելու և գործադիրում նոր պորտֆելներ վերցնելու հարցը: Ավելին` մինչ ՀՀԿ-ի գործադիր մարմնում վերջնականապես կորոշվեր վարչապետի պաշտոնում Հովիկ Աբրահամյանի նշանակման հարցը, Գագիկ Ծառուկյանը հասավ ՀԱԿ-ի առաջնորդ Լևոն-Տեր Պետրոսյանի և «Ժառանգություն» կուսակցության ղեկավար Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ համատեղ հանդիպմանը` հստակ ցուցադրելով ավելի արմատական դիրքեր գրավելու իր հակվածությունը: Այս հարցում Գագիկ Ծառուկյանը տակտիկական փոքրիկ հաղթանակ տարավ Սերժ Սարգսյանի նկատմամբ:
Վերջինս փորձելով էլ ավելի համոզիչ դարձնել զիջումների գնալու իր հակվածությունը, ապրիլի 10-ի առաջին կեսին սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի աշխատանքի արդյունքների շուրջ հրավիրած խորհրդակցության ժամանակ հայտարարեց, թե չի պատրաստվում այլևս երբևէ առաջադրվել նախագահի պաշտոնում, և նույնիսկ եթե սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովը վերջնականապես կանգ առնի կիսանախագահական կառավարման համակարգից խորհրդարանական համակարգին անցնելու տարբերակի վրա, ապա ինքը չի հավակնելու նաև գերլիազորություններով օժտվող վարչապետի պաշտոնին: Այսպիսով նախագահը փորձեց համոզել, որ իշխանությունը պահելու մտադրություն չունի, հետևաբար ներկայումս տեղի ունեցող զարգացումները հարկ է ընկալել իր հեռանալու համատեքստում: Պարզ է, որ նման հայտարարությունը չափազանց ուղղակի և լուրջ է` մտածելու համար, որ նա պարզապես ստում է` ընդդիմությանը ծուղակը գցելու համար: Մյուս կողմից, սակայն, որևէ մեկն այնքան միամիտ չէ, որ սրա տակ տեսնի նախագահի կողմից ինքնակամ հեռանալու կապիտուլյացիոն քայլ: Ըստ էության, խոսքը վերաբերում է իշխանության ժառանգորդի հարցի լուծմանը, և Սերժ Սարգսյանը քաղաքական ուժերին հրավիրում է մասնակցելու այդ սահուն գործընթացին` իշխանության նկատմամբ հավակնությունից հրաժարվելը մատուցելով որպես քաղաքական դաշտին և ԲՀԿ-ին ու ՀՅԴ-ին ուղղված սկզբունքային զիջում:
Սակայն փաստը, որ Ծառուկյանը Տեր-Պետրոսյանի և Րաֆֆի Հովհաննիսյանի հետ հանդիպումը կազմակերպեց նախագահի այս հայտարարությունից գրեթե անմիջապես հետո, թույլ է տալիս ենթադրել, որ դրա տակ ԲՀԿ-ն ավելի շատ իշխանության և անձամբ Սերժ Սարգսյանի դիրքերի թուլության, իշխանության խուճապայնության, քան հանդուրժողականության նշաններ է տեսնում և փորձում է հնարավորինս մեծ դիվիդենդներ ձեռք բերել. այսինքն` կամ նախագահին ստիպել իշխանության ավելի մեծ մասը զիջել իրեն, կամ գնալ շատ ավելի հեռու` ամբողջական իշխանափոխության պահանջ ներկայացնել: Վերջին տարբերակն առայժմ խիստ անիրատեսական է թվում, որովհետև ԲՀԿ-ն չի համարձակվում Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի հստակ պահանջ առաջադրել: Եթե նույնիսկ իշխանափոխության խնդիր էլ վերջինս դնում է իր առջև, ապա միայն ներքին, պալատական հեղաշրջման եղանակով կամ ավելի ճիշտ` պայմանավորվածությունների հիման վրա:
ԲՀԿ-ի այս ոչ ստանդարտ քայլը, որը խոսում է Ծառուկյանի` մի փոքր ինքնավստահություն ձեռք բերելու և իշխանության համար ավելի ու ավելի քիչ վերահսկելի դառնալու մասին, ստիպում է նախագահին իրավիճակին շատ ավելի լուրջ և նուրբ մոտենալ` շատ ավելի ճկուն քաղաքականություն իրականացնել: Այն կարող է ստիպել վերանայել Հովիկ Աբրահամյանին վարչապետ նշանակելու որոշումը, ինչով էլ կարող է բացատրվել վարչապետի թեկնածության հաստատման որոշումը մինչև առաջիկա երկուշաբթի հետաձգելը: Քաղաքական առևտրի մեծ «շուկա» է բացվել, և պարզ է, որ առաջիկա օրերին կուլիսներում լուրջ սակարկություններ են ընթանալու:

Ловушка для ППА или президент идет на уступки?
У Сержа Саргсяна есть все возможности единолично принять решение о назначении следующего премьер-министра Армении. И в действительности он не нуждается в проведении консультаций с другими политическими силами. В условиях системы управления и политической культуры в Армении эта констиутционная норма носит полностью формальный характер. Она имела бы практическое значение, если бы президент не пользовался поддержкой абсолютного большинства в парламенте. И несмотря на это, он откладывает вопрос назначения премьер-министра до последнего момента предусмотренного Конституцией срока, мотивируя это проведением дополнительных консультаций с политическими силами.
Здесь есть два возможных варианта. Во-первых, проведение консультаций с представителями политического поля и особенно решение вопроса о назначении премьер-министра при их поддержке вытекает из объективной необходимости, и Серж Саргсян здесь абсолютно не гонится за формой. Это значит, что соотношение политических сил изменилось, президент считает, что в действительности не пользуется поддержкой политического большинства в парламенте, либо она больше не помогает ему решать ключевые политические вопросы. Таким образом, президент косвенно подтверждает, что на данный момент парламент не легитимен и не отражает реальный вотум доверия общества. Но в этом случае он обязан не отставку правительства принимать и назначать нового премьера, а распустить парламент и назначить новые выборы. Этого требует логика классической демократии и здоровой политической практики. И хотя парламент вместе с политическим большинством на самом деле нелегитимен, однако ни власть, ни лично Серж Саргсян никогда в этом не признаются.
Остается второй вариант. А именно, эти консультации вытекают из политических расчетов и имеют совершенно другое, тактическое значение. Президент ведет политическое поле в плоскость повестки постепенной сдачи им власти и предлагает подходить к вопросу назначения премьер-министра и нового кабинета именно с этой точки зрения.
Не случайно, что власть изначально предложила на пост премьера именно кандидатуру Овика Абрамяна. Последний был самым удобным компромиссным кандидатом для сил, требовавших отставки правительства, учитывая особенность его личных отношений с лидером партии “Процветающая Армения” Гагиком Царукяном и наличие опыта работы в исполнительном органе с АРФ Дашнакцутюн.
Сама по себе готовность идти на компромиссы показывает, что какими бы прочными и непотопляемыми ни считал Серж Саргсян основы своей власти, он в этом не совсем уверен и считает, что вероятность социального взрыва по инициативе четырех невластных парламентских сил, обусловленной этим политической дестабилизации, а также непредсказуемых для власти процессов очень велика. Этим силам он просто предлагает портфели в новом правительстве, а также смену альтернативного или оппозиционного статуса на статус властных сил, а также взять на себя ответственность за устранение последствий провала предыдущего правительства. Этим он решит одновременно два вопроса. Во-первых, создаст имитацию так называемого правительства национального согласия, показав, что новое правительство будет руководствоваться требованиями, вытекающими из общественных интересов, а не интересами конъюнктуры. Во-вторых подвергнет блокаде партию “Процветающая Армения”, показав, что все это время ее совместные инициативы с АРФ Дашнакцутюн, Армянским национальным конгрессом и “Наследием” были направлены только на получение должностей и пользование властной кормушкой. Лишив авторитета ППА, а возможно и АРФД, власть нейтрализует политические основы для социального бунта и добьется очередного разочарования всей оппозицией со стороны общественности. А это одно из необходимых условий нейтрализации опасности, угрожающей власти.
Однако ППА спутала планы Сержа Саргсяна, поскольку приняла нестандартное и неожиданное для президента решение – не обсуждать пока с властью вопросы формирования новой коалиции и получения портфелей в исполнительной власти. Более того, до окончательного решения в исполнительном органе РПА вопроса о назначении Овика Абрамяна на пост премьер-министра, Гагик Царукян добился совместной встречи с лидером АНК Левоном Тер-Петросяном и лидером партии “Наследие” Раффи Ованнисяном, четко показав свою склонность к более радикальным позициям. В этом вопросе Гагик Царукян одержал маленькую тактическую победу над Сержем Саргсяном.
Последний, пытаясь сделать более убедительной свою склонность к компромиссам, во время состоявшегося 10 апреля совещания, посвященного результатам работы комиссии по конституционным реформам, заявил, что не собирается больше выдвигаться на пост президента, и даже если комиссия по конституционным реформам окончательно остановится на варианте перехода от полупрезидентской системы управления к парламентской, то он не будет претендовать также на пост наделенного сверхполномочиями премьер-министра. Таким образом, президент попытался убедить, что не имеет намерения сохранить власть, следовательно происходящие сейчас процессы следует воспринимать в контексте его ухода. Понятно, что подобное заявление является чересчур прямым и серьезным, чтобы думать, что он просто лжет, готовя ловушку для оппозиции. Но с другой стороны никто не наивен до такой степени, чтобы под этим видеть капитулянтский шаг президента к добровольному уходу. По сути, речь идет о решении вопроса преемника власти, и Серж Саргсян приглашает политические силы принять участие в этом плавном процессе, преподносит отказ от притязаний на власть как принципиальную уступку, адресованную политическому полю, ППА и АРФД.
Однако тот факт, что Царукян организовал встречу с Тер-Петросяном и Раффи Ованисяном почти сразу после этих заявлений, позволяет предположить, что под этим ППА видит скорее признаки слабости, паники со стороны власти, нежели толерантность, и пытается получить как можно больше дивидендов, то есть: или заставить президента уступить ему как можно большую часть власти, или пойти дальше – выдвинуть требование о полной смене власти. Последний вариант пока кажется крайне нереальным, потому что ППА не осмеливается выдвигать четкое требование отставки Сержа Саргсяна.
Нестандартный шаг ППА, свидетельствующий о том, что Царукян стал чуть более самоуверенным и менее контролируемым для власти, вынуждает президента подходить к ситуации более серьезно и тонко, вести более гибкую политику. Она может заставить пересмотреть решение о назначении премьером Овика Абрамяна, чем и объясняется откладывание решения об утверждении кандидатуры премьер-министра до ближайшего понедельника.
Так что открылся большой политический “базар”, и понятно, что в ближайшие дни за кулисами будет происходить серьезный торг.