Իմ առաջին հարցազրույցը բանտից
Հիշո՞ւմ եք՝ իմ հոդվածներից մեկում գրել էի, որ ցանկանում եմ բանտում նստած հարցազրույցների շարք սկսել, անգամ նշել էի, որ առաջինը կուզեի զրուցել վավերագրող Ալեքսանդր Գուտմանի հետ՝ ցմահ դատապարտման մասին պատմող իր «Երեք օր ու էլ երբեք» ֆիլմի մասին (այն նայել էի բանտում): Տեղեկացել էի նաև, որ ֆիլմի ազդեցությունն այնքան մեծ է եղել, որ ցմահ դատապարտած հերոսի գործը վերանայվել է ՌԴ-ում ու նախագահի ներմամբ պատժաչափը փոխարինվել է 15 տարվա ազատազրկման: Հիմա նախկին զինվորը, ով դատապարտվել էր ցմահ 2 հրամանատարին սպանելու համար, ազատության մեջ է: Զինվորը հրամանատարների կողմից սեռական ոտնձգության էր ենթարկվել, ինչը ժամանակին դատարանը հաշվի չէր առել: Եվ ահա «Հետքի» աջակցությամբ իմ հարցերը հայաստանյան մահվան տնից, որտեղից Ձեզ եմ գրում հիմա, հասան Ռուսաստան: Ուրախացա, երբ իմացա, որ ռեժիսորը պատասխանել է իմ հարցերին: Շնորհակալություն նրան ու «Հետքին» ինձ բանտի պատերից ու 1000 կողպեքից մտովի դուրս գալու, մարդկանց հետ գրի միջոցով շփվելու ու այդպիսով ինձ ազատ զգալու հնարավորություն տալու համար: Ահա հարցազրույցը, որը վերնագրել եմ այսպես.
Ինչպես բանտապետը փրկեց ցմահ բանտարկյալին իր բանտից
Հարգարժան պարոն Ալ.Գուտման,
Մեկ տարի առաջ հարազատներս սկավառակով ինձ էին ուղարկել Ձեր նկարահանած վավերագրական ֆիլմը, որը կոչվում էր «Երեք օր ու էլ երբեք»: Գրեցի Ձեզ նամակ, քանի որ շատ էի ազդվել ֆիլմից, չնայած նրան, որ ինքս անցել եմ այն դժոխքի միջով, որով անցել է ֆիլմի հերոսը՝ Սաշա Բիրյուկովը: Բայց Ձեր ֆիլմի շնորհիվ ինքս ինձ և այն իրավիճակին, որում հայտնվել ենք հարազատներս ու ես, նայեցի կողքից: Այստեղ՝ Հայաստանում էլ կան 18-21 տարեկանում մահապատժի, ցմահ դատապարտված տղաներ, ովքեր բանտում են հայտնվել առաջին անգամ, հաճախ անկատար դատավարությունների հետևանքով: Նրանց մեծ մասը նախկին զինվորներ են, ինչպես Սաշան:
-Պարոն Գուտման, ինչպե՞ս և ինչո՞ւ Ձեզ հետաքրքրեց ցմահ դատապարտման թեման և մասնավորապես՝ զինվոր Սաշա Բիրյուկովի ճակատագիրը:
-Ինձ ավելի շուտ հետաքրքրեց իրավիճակը, որում հայտնվել է մարդ՝ գիտակցելով, որ իր կյանքում այլևս ոչինչ չի կատարվելու: Ինչպե՞ս է տարածությունը ազդում մարդու ապրած ժամանակի վրա: Չէ՞ որ մարդու կյանքում ժամանակը որոշում է իրադարձություններով: Իսկ եթե իրադարձություններ չկան, ապա սկսում են աշխատել արտաքին գործոնները: Բանտում դա գիշերվա ու ցերեկվա, ձմռան ու ամռան փոփոխությունն է: Ինչպես իմ սիրելի պոետներից մեկը՝ Իոսիֆ Բրոդսկին է ասել՝ մենակությունը մարդն է քառակուսու մեջ: Բայց միևնույն ժամանակ, թերևս, այսպես են կարծում բանտապահները, մենակությունը չլինելու պես մի բան է: Ինձ հետաքրքրում էր նաև, թե ինչու են բանտարկյալներն ավելի հաճախ անդրադառնում Աստծուն: Ոչ միանգամից, բայց ֆիլմը նկարելու ընթացքում հասկացա, որ հաճախ դա խաղ է, որն օգնում է մարդկանց ապրել բանտում: Երբ սկսեցի ֆիլմի վրա աշխատել, ես չէի էլ մտածում զինվոր Սաշա Բիրյուկովի ճակատագրի մասին: Ինձ ավելի շուտ հետաքրքրում էին մարդկային փոխհարաբերությունները: Սաշայի կերպարը ինձ առաջարկեց բանտի պետ Ռոզովը: Այլապես նա չէր թողնի նույնիսկ նկարահանումներ կատարել բանտում: Այդպես էլ ձևավորվեց մեր ալյանսը: Ցավոք հիմա չունեմ ժամանակ, որպեսզի մանրամասն գրեմ, թե ինչպես այդ ամենը տեղի ունեցավ, բայց պատմությունը բավականին ուսուցողական է: Այս պատմությունը կարող էր ունենալ հետևյալ անունը. «Ինչպես բանտապետը փրկեց ցմահ բանտարկյալին իր բանտից»:
-Ֆիլմը մրցանակների է արժանացել: Ձեր շնորհիվ նախկին զինվորի ճակատագրի մասին իմացել է Ռուսաստանի նախագահը, գործը վերանայվել է, ապա ներում է շնորհվել: Մտածո՞ւմ էիք, որ ֆիլմը կարող է ունենալ նման ռեզոնանս:
-Ո՛չ, չէի մտածում, որ ֆիլմը այսքան աղմուկ կհանի, որ այն մինչև հիմա ցույց կտան հեռուստատեսությամբ: Հավանաբար մեր հասարակության մեջ դեռ կան բարի ու պատրաստակամ մարդիկ, չնայած մեծ կյանք ապրելով՝ ես դրա վրա քիչ էի հույս դրել: Ակամա հիշեցի, եթե չեմ սխալվում, Բերնարդ Շոուի բառերը. «Ինչքան շատ եմ ճանաչում մարդկանց, այնքան շատ սիրում շներին»:
-Ստացվում է, որ համակարգը գործնականում գործերի վերանայման հնարավորություն ու պայմանականորեն վերադառնալու հնարավորություն չտալով՝ այժմ ցմահ դատապարտվում են ավելի շատ անմեղ մարդիկ: Լուծման ի՞նչ ճանապարհներ եք Դուք տեսնում:
-Իմ ոչ մասնագիտական կարծիքով, միայն հասարակության բաց, ազատ լինելը կարող է ինչ-որ կերպ փոխել իրավիճակ մարդու իրավունքների ոլորտում, հատկապես՝ դատապարտյալների իրավունքների:
-Կուզեի իմանալ Ձեր կարծիքը երդվյալ ատենակալների ինստիտուտի մասին: Արդյո՞ք այն համարվում է հասարակության անունից հանդես եկող դատարանի նկատմամբ միակ հասարակական վերահսկողության գործիքը:
-Երդվյալ ատենակալների ինստիտուտն առավել ընկալելի է ինձ համար, քան հեղափոխական եռյակը, բայց, ցավոք, երդվյալները նույնպես մարդիկ են՝ իրենց թուլություններով, առավելություններով ու թերություններով: Հասարակությունը դեռ չի հորինել առավել կատարյալ գործիք արդարադատության հասնելու համար:
-Հնարավո՞ր է Դուք կարողանաք թույլտվություն ստանալ Հայաստանում ֆիլմ նկարահանել նախկին մահապատժի դատապարտվածների մասին, քանի դեռ նրանցից մի քանիսը ողջ են ու պահպանում են 1990-ականների բանտի շատ գաղտնիքներ, երբ Հայաստանն արդեն անկախ էր, սակայն դատավճիռները դեռ կայացվում էին հանուն Հայաստանի Սովետական Սոցիալիստական հանրապետության:
-Իհարկե, բայց չեմ կարծում, որ արդեն ի վիճակի կլինեմ դա անել: Մյուս տարի կդառնամ 70 տարեկան: Հավատացեք, դա շատ բարդ գործ է: Իսկ հիմա երեք ֆիլմ կա, որ պիտի ավարտեմ: Դա կարող է տևել 5 տարի: Իմ տարիքում չարժե այդքան հեռու ծրագրեր կազմել: Պետք է պարզապես ապրել…
-Հասարակական կյանքի կարգավորման ո՞ր բաղադրիչն է ավելի շուտ ծագել, Ձեր կարծիքով՝ բարոյականությո՞ւնը, թե՞ իրավունքը:
-Կարծում եմ՝ բարոյականությունը, չնայած վստահ չեմ: Ափսոսանքով եմ ասում, բայց մեր մոլորակում մարդկանց մեծամասնությունը ՀԱԿԱԲԱՐՈՅԱԿԱՆ է: Ցավոք՝ ես նույնպես: Ամեն մարդ ինքն է ընտրում կյանքի չափանիշներ՝ ինչը կարող է անել, ինչը՝ ոչ: Ցավում եմ, բայց մարդկության մարդկայնության ու ազնվության պիկն արդեն անցել է: Բայց սա իմ սուբյեկտիվ կարծիքն է:

Мое первое интервью из тюрьмы
Если помните, в одной из моих статей я написал о том, что хочу, находясь в тюрьме, взять серию интервью. Я даже отметил, что в первую очередь хотел бы побеседовать с документалистом Александром Гутманом о его фильме “Три дня и больше никогда” (я посмотрел его в тюрьме), рассказывающем о пожизненном осуждении. Я также узнал о том, что возейдствие фильма оказалось настолько сильным, что в РФ дело пожизненно осужденного героя было пересмотрено и благодаря помилованию президента наказание ему заменили на лишение свободы сроком на 15 лет. Сейчас бывший солдат, который был осужден к пожизненному заключению за убийство двух командиров, уже находится на свободе. И вот, при содействии “Hetq” мои вопросы из дома смерти в Армении, откуда я сейчас пишу Вам, дошли до России. Я обрадовался, узнав, что режиссер ответил на мои вопросы. Благодарю его и “Hetq” за то, что дали мне возможность мысленно преодолеть тюремные стены и тысячу замков и с помощью писем пообщаться с людьми, тем самым почувствовать себя свободным. Вот интервью, которое я озаглавил так:
Как начальник тюрьмы спас пожизненно заключённого из своей же тюрьмы
Здравствуйте, господин Гутман!
Около года назад, находясь в камере для пожизненно заключенных, я посмотрел Ваш фильм “Три дня и больше никогда”. Написал Вам письмо, так как находился под большим впечатлением, и это несмотря на то, что сам прошел через этот ад. Благодаря Вашему фильму я, можно сказать, со стороны посмотрел на самого себя, на ситуацию в которой оказались я и мои родные. Здесь есть и молодые ребята в возрасте 18-21-го года, осужденные впервые и за одно убийство, нередко при странных, не выясненных до конца обстоятельствах. Половина из них – армейские дела, очень похожие на случай Саши Бирюкова.
-Как и почему Вас заинтересовала тема пожизненного заключения и в частности судьба солдата Бирюкова?
-Меня скорее заинтересовала  сама ситуация, в которую попал человек, понимая, что больше в его жизни  ничего не произойдёт. Как пространство выталкивает человека во время!  Время определяется для человека событиями, которые происходят в его жизни. Если событий нет, то отсчёт времени ведётся в соответствии со внешними факторами. В тюрьме это смена дня и ночи, зимы и лета…
Как сказал один из моих любимых поэтов Иосиф Бродский : « Одиночество – это человек в квадрате».Но в то же время, вероятно так думают тюремщики, что одиночество – это тоже категория небытия.И ещё мне было интересно почему заключённые в тюрьме немедленно обращаются к Богу, а он безучастно взирает на всё происходящее. Не сразу, но потом,, начав снимать этот фильм я понял, что для многих, а скорее для большинства – это только игра, которая помогает им выжить в тюрьме. Тогда в России это был первый опыт пожизненного заключения. Когда я начинал работу над этим фильмом я не думал о судьбе Саши Бирюкова. Я его просто не знал. Меня скорее интересовали общечеловеческие проблемы.Его мне насильно рекомендовал начальник тюрьмы полковник Розов.  Иначе он не дал бы мне снимать в тюрьме.  Так и сложился наш альянс.К сожалению, у меня сейчас нет времени подробно написать, как это произошло, но история достаточно поучительная. Эта история  могла бы иметь название: «Как начальник тюрьмы спас пожизненно заключённого из своей же тюрьмы»
-Ваш фильм удостоился награды. Благодаря Вам о судьбе солдата узнал президент России и помиловал его. Вы предполагали или надеялись, что фильм “Три дня и больше никогда” будет иметь такой резонанс, привлечет внимание?
-Нет. Я не думал о том, что этот фильм наделает так много шума и что его до сих пор будут показывать по всем каналам Российского телевидения. Вероятно в нашем обществе ещё есть отзывчивые и добрые люди, хотя прожив достаточно длинную жизнь, я на это мало рассчитывал. Невольно на ум приходят слова, если я не ошибаюсь, Бернарда Шоу: «Чем больше я узнаю людей, тем больше я люблю собак».
-Теперь же получается, что, не давая возможности для пересмотра дела или досрочного освобождения, к долгой и мучительной смерти – пожизненному заключению –приговаривают еще больше невиновных граждан. Какие Вы видите пути решения этой проблемы?
-Но мой  не профессиональный взгляд –  только большая открытость общества может хоть как-то изменить ситуацию с правами человека и в частности с правами подследственных и заключённых.
-Господин Гутман, хотелось бы узнать, как Вы относитесь к институту суда присяжных. Является ли это единственным инструментом контроля общества над судами, выносящими приговоры от имени того же общества?
-К суду присяжных отношусь конечно лучше, чем к революционной тройке, но, к сожалению, присяжные тоже люди со своими страстями, достоинствами и недостатками,  и общество пока не придумало ничего более совершенного.
-Учитывая дружеские отношения Армении с Россией, возможно, Вам удастся получить доступ в отсек пожизненно заключенных в тюрьме “Нубарашен” и снять фильм о бывших смертниках Армении, пока еще есть оставшиеся в живых, которые хранят многие тайны 90-х годов, когда несмотря на то, что Армения уже стала “независимой”, приговоры все еще выносились “во имя Советской Армении”(именно так отмечено в уголовных делах). Считаете ли Вы такую идею осуществимой в Армении?
-Вполне !!!
Но к сожалению мне это вряд ли удасться  сделать. В следующем году мне исполниться 70 лет. Поверьте мне - это достаточно много. У меня сейчас в планах три фильма, на которые может уйти около пяти лет, а в этом возрасте уже не стоит загадывать так далеко вперёд. Надо просто жить…
-Какой регулятор общественных отношений, на Ваш взгляд, возник раньше – мораль или право? Можете ли Вы  несколькими словами охарактеризовать мораль современного человека?
-Думаю, что мораль, хотя не уверен.
К моему великому сожалению большинство людей живущих сегодня на планете в той или иной степени АМОРАЛЬНЫ. Увы и я в том числе. Каждый  человек сам выбирает себе критерии в жизни. Чем он может поступится, а чем нет. Но увы, как мне кажется, пик честности и порядочности общества уже прошёл. Но это моё субъективное мнение.