«11 տարի առաջ դատապարտեցին պատահական զոհի»
«Հետքը» զրուցեց 11 տարի առաջ շարքային զինվոր, ներկայում՝ ցմահ դատապարտյալ Էմիլ Չիվթչյանի փաստաբան Սամվել Միրզոյանի հետ. «Լավ եմ հիշում այդ երեխայի դեպքը: Այո՛, երեխայի, քանի որ 18-ը նոր էր լրացել, մոտ 3 ամսվա զինծառայող էր: Էմիլի ինքնախոստովանական, ինքնազրպարտչական ցուցմունքը կորզվել էր դեռ գործով վկա եղած ժամանակ: Երբ ես դարձա նրա պաշտպանը, Էմիլն ինձ պատմեց, թե ինչպես են զինդատախազության քննիչները դա արել. ձեռքերը կապել են մարտկոցից ու տուրուդմփոց արել: Նախկինում Տավուշի մարզի զինդադախազությունը փայտի տնակի մեջ էր: Մինչև անգամ երբ փայտե պատից այն կողմ մյուս զինծառայողին ծեծել են, Էմիլը այս կողմում, զնդանահարված մարտկոցի վրա, ամեն ինչ լսել է: Իրենք հաստատ գիտեին, որ Էմիլը չէ, բայց դատեցին: Էմիլին պարզապես դատեցին, որ տակից դուրս գային, զինդատախազությունից ասում էին` բա չդատե՞նք, ախր զոհեր կան, ախր բողոքները շատ են: Սակայն մինչև անգամ սպանված տղաների հայրը վստահ էր, որ Էմիլը չէ իր որդիների սպանողը: Նա տեսնում էր, թե ինչ է կատարվում դատարանում: 80 օրվա ծառայող, 18 տարեկան տղան, ով վախենում էր ինքնաձիգի կրակոցից, չէր կարող երեք մարդու դիպուկ կրակել, այն էլ՝ նշան բռնելով գլխին: Դա բացառված է: Ավելի շուտ պատժադատություն արեցին, քան արդարադատություն: Էմիլը պատահական զոհ է: 11 տարի առաջ դատապարտեցին պատահական զոհի»:
Քրեական գործի նյութերում կան վկայություններ, որ զորամասում զբաղվել են թղթախաղով, որ որոշ զինվորներ նույնիսկ գրավադրված իրեր են ունեցել մոտակա գրավատանը, սակայն այդ ուղղությամբ քննություն չի տարվել: Նախաքննությունը կառուցվել է մեկ վարկածի՝ Էմիլ Չիվթչյանի 50 ԱՄՆ դոլարի ու նրա արձակուրդի շուրջ ծագած խնդրի վրա: Փաստաբան Սամվել Միրզոյանը սա էական բացթողում է համարում, ինչին անդրադարձել է նաև իր ճառում:
3 զինվորների սպանությունը տեղի է ունեցել 7 քմ-անոց սենյակում: Երեք մահճակալ դրված է եղել ռուսերեն П տառի տեսքով: Ըստ գործի նյութերի` երբ Էմիլ Չիվթչյանն ու գործով մյուս մեղադրյալը (դարձյալ ցմահ է դատապարտվել) 2003թ. օգոստոսի 5-ին, գիշերը ժամը 3:30 եկել են Վանաձորի X զորամասի իրերի պահեստի փայտե տնակ՝ 50 ԱՄՆ դոլարի ու ձախողված արձակուրդի պարզաբանման համար, դուռը բացել է Լևոն Բարսեղյանը (սպանված եղբայրներից մեկը): Տնակի ներսում վեճ է սկսվել Արման Դավթյանի (կրտսեր սերժանտն է, ով 50 դոլարի դիմաց պետք է դասավորեր Էմիլի արձակուրդը) ու Էմիլի միջև, բայց այդ ընթացքում Լևոնը դարձյալ խոր քուն է մտել, իսկ նրա եղբայրը՝ Համլետը, չի արթնացել: «Ինչպե՞ս կարող է 7 քմ-անոց սենյակում վեճ լինել ու կողքի կիպ կպած 2 մահճակալներին քնած մարդիկ չարթնանան: Հարց է, որ մնացել է չփարատված: Եվ այսպես` տասնյակ անպատասխան հարցեր են մնացել օդում կախված: Բայց դատարանը մարդուն դատապարտելուց առաջ պետք է անպատասխան մնացած հարց չթողնի»,- ասում է փաստաբան Միրզոյանը:
Ըստ մեղադրանքի` Էմիլը վեճի ժամանակ կրակել է Արմանին, հետո նաև` քնած եղբայրներ Լևոնին ու Համլետին՝ իբր վկաներ չթողնելու համար:
Ըստ դիակների դատաբժշկական եզրակացությունների արդյունքների` երեք զինծառայողների հրազենային վնասվածքները հիմնականում գլխի շրջանում են և վկայում են դիպուկ կրակողի մասին: Սակայն գործի նյութերում առկա են վկայություններ, որ Էմիլը մեկ անգամ է զորամասում կրակած եղել: Կան վկայություններ, որ նա այնպես էր վախենում կրակոցներից, որ երբ կրակում էին, փակում էր աչքերը: Ինքնախոստովանական ցուցմունքում ևս նա նշել է, թե կրակելիս հուզված փակել է աչքերը: Սակայն ինչպե՞ս է պատահել, որ դիպուկ կրակոցները կպել են երեք զինծառայողների հենց գլխային շրջանին: Այս հարցադրումները արել է նաև փաստաբան Սամվել Միրզոյանը, սակայն որևէ պատասխան նախաքննական մարմինը չի տվել:
Բացի այդ, գործում կան լուսանկարներ, որոնք վկայում են, որ տնակից դուրս հայտնաբերվել են փամփուշտներ, զինվորական ամառային վերնաշապիկ, սակայն որևէ կերպ չի պարզաբանվել, որ եթե վեճը եղել է 7 քմ-անոց փայտե սենյակում, ինչու է այդ ամենը տնակից դուրս գտնվել:
Այժմ քրեական գործի ուսումնասիրությամբ զբաղվում է փաստաբան, ՀՀ փաստաբանների պալատի անդամ Վահագն Դավթյանը: Էմիլ Չիվթչյանի մայրը՝ տիկին Վարսենիկը, մեզ հետ զրույցում ասաց, որ երբեք չի կորցնում հույսը, որ մի օր դուռ կբացվի, կապացուցվի, որ տղան պատահական զոհ է դարձել այս ողբերգական պատմության մեջ: Այդ հույսով էլ գործը հանձնել է փաստաբան Դավթյանին, ով «Հետքին» ասաց. «11 տարի անց, երբ վաղուց կա օրինական ուժի մեջ մտած դատավճիռ, քրեական գործի վերանայման միակ հիմքը մնում է նոր երևան եկած հանգամանքը: Ուսումնասիրելով քրեական գործի նյութերը՝ առանձնացրել եմ խախտումներ ու բացթողումներ: Ցանկանում եմ հանդիպել ու զրուցել նաև Էմիլի հետ: Հնարավոր է` մենք գործ ունենանք նոր երևան եկած հանգամանքի հետ»:նվել, որ եթե վեճը եղել է 7 քմ-անոց փայտե սենյակում, ինչու է այդ ամենը տնակից դուրս գտնվել:
Հ.Գ. «Հետքը» ևս դիմել է ԱՆ ՔԿՎ պետին՝ ցմահ դատապարտյալ, նախկին շարքային Էմիլ Չիվթչյանի հետ «Նուբարաշենի» բանտում հարցազրույց վարելու թույլտվություն ստանալու համար: Համաձայնության դեպքում կներկայացնենք Էմիլի հետ մեր զրույցը:

“11 лет назад осудили случайную жертву”
“Hetq” побеседовал с Самвелом Мирзояном, адвокатом служившего 11 лет назад солдатом в армии, а ныне пожизненно осужденного Эмиля Чивтчяна. “Хорошо помню случай этого мальчика. Да, мальчика, потому что ему тогда только исполнилось 18 лет, он успел прослужить всего три месяца. Самопризнательные, самооговаривающие показания были получены еще тогда, когда он проходил по этому делу свидетелем. Когда я стал его защитником, Эмиль рассказал мне, как следователи военной прокуратуры приковали его наручниками к батарее и стали жестоко избивать. Ранье военная прокуратура Тавушской области размещалась в деревянном домике, поэтому когда за стеной избивали другого военнослужащего, Эмиль, прикованный наручниками к батарее, все слышал. Они знали, что Эмиль не виноват, но осудили его, чтобы выйти из этого положения. В военной прокуратуре говорили: а как не осудить, ведь есть жертвы, жалоб много… Но даже отец двух убитых братьев был уверен, что его сыновей убил не Эмиль. Он видел, что происходит в суде. 18-летний парень, который прослужил в армии всего 80 дней и который боялся автоматной очереди, не мог расстрелять троих, да еще прицельными выстрелами в голову. Это исключено. Эмиль был случайной жертвой, 11 лет назад осудили случайную жертву”.
В материалах уголовного дела есть свидетельства о том, что в воинской части солдаты занимались игрой в карты, некоторые из них даже заложили вещи в ближайшем ломбарде, но следствие в этом направлении не было проведено. Предварительное следствие построили только на одной версии – 50 долларов Эмиля Чивтчяна и проблема с его отпуском. Адвокат Самвел Мирзоян считает это существенным упущением, о чем он сказал в своей речи.
Убийство трех солдат было совершено в помещении площадью 7 кв.метров. Там имелись три кровати, поставленные в виде буквы П. Согласно материалам дела, когда 5 ноября 2003 года Эмиль Чивтчян и другой обвиняемый по делу (вновь пожизненно осужденный) с целью выяснения вопросов, связанных с 50 долларами и сорвавшимся отпуском, в 3.30 ночи пришли в деревянный домик, служивший складом одежды для воинской части Х в Ванадзоре, дверь им открыл Левон Барсегян (один из убитых братьев). В домике между Арманом Давтяном (младший сержант, который за 50 долларов должен был устроить Эмилю отпуск) и Эмилем вспыхнул спор, во время которого Левон снова крепко уснул, а его брат Гамлет даже не проснулся. “Как это возможно, чтобы в 7-метровой комнате шел громкий спор, а спавшие на двух кроватях не проснулись? Этот вопрос остался без ответа, как и десятки других вопросов. Но перед тем, как осудить человека, суд не должен оставлять безответных вопросов”,- отметил адвокат.
Согласно обвинению, во время ссоры Эмиль выстрелил в Армана, а потом и в спящих братьев – Левона и Гамлета якобы для того, чтобы не оставлять свидетелей.
По результатам судебно-медицинской экспертизы тел трех убитых военнослужащих, огнестрельные ранения были нанесены в основном в область головы, причем метким стрелком. Между тем в материалах дела есть свидетельства о том, что в воинской части Эмиль стрелял лишь один раз. Согласно другим свидетельствам, он так боялся выстрелов, что когда рядом стреляли, он закрывал глаза. В самопризнательных показаниях также Эмиль отметил, что во время стрельбы в волнении закрыл глаза. Но как получилось, что своими выстрелами он попал именно в головы сослуживцев? Этот вопрос задал и адвокат Самвел Мирзоян, однако никакого ответа от следственного органа не получил.
В деле также имеются фотографии, которые свидетельствуют о том, что за пределами домика были обнаружены патроны, летняя военная сорочка, однако следствие не установило, если спор происходил в 7-метровой комнате,почему все эти вещи оказались за пределами домика.
Сейчас изучением уголовного дела занимается член Адвокатской палаты РА Ваагн Давтян. Мать Эмиля Чивтчяна Варсеник в беседе с нами сказала, что не теряет надежды, что когда-нибудь откроется спасительная дверь и будет доказано, что в этой трагической истории ее сын стал случайной жертвой. С этой надеждой она и передала дело адвокату Давтяну. Последний в беседе с “Hetq” сказал: “Спустя 11 лет после вступления судебного приговора в законную силу единственнным основанием для повторного рассмотрения уголовного дела остается вновь открывшееся обстоятельство. Изучив материалы уголовного дела, я выделил нарушения и упущения. Хочу встретиться и побеседовать также с Эмилем. Возможно, мы получим вновь открывшееся обстоятельство”.
P.S. “Hetq” тоже обратился к начальнику тюрьмы “Нубарашен” с просьбой дать разрешение на встречу и интервью с бывшим рядовым Эмилем Чивтчяном. В случае получения согласия мы представим нашу беседу с Эмилем.