Արմեն Ռուստամյան. «Հայաստանը պետք է շարունակի «և-և»-ի տրամաբանությամբ աշխատել»
ԱԺ ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Արմեն Ռուստամյանը, անդրադառնալով Հայաստանում Գերմանիայի Դաշնության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի հայտարարությանը, թե Հայաստանը դեռևս կարող է Եվրամիության հետ ստորագրել ասոցացման համաձայնագրի քաղաքական մասը, նույնիսկ Մաքսային միություն մուտք գործելուց հետո, «Հետքի» հետ զրույցում ասաց, թե Հայաստանը պետք է շարունակի «և-և»-ի տրամաբանությամբ աշխատել:
«Ես բանակցություններին չեմ մասնակցում, չգիտեմ՝ ուր են հասել, բայց դեմ չեմ լինի, որ առնվազն «և-և»-ի տրամաբանությունն աշխատի, որովհետև Հայաստանին դա ձեռնտու է: Այն ռեֆորմները, որոնք  մենք իրականացնում ենք դեպի եվրոպական արժեհամակարգ, առնվազն պետք է շարունակվեն: Եթե Եվրամիությունն էլ համաձայնի դրան, Հայաստանը դրանից միայն կօգտվի»,- նշեց Ա. Ռուստամյանը:
Հիշեցնենք, որ դեսպանը նաև հայտարարել էր, թե երկու երկրների համար քաղաքական ու տնտեսական մասերն առանձին են, ուստի իրենք շատ կցանկանային վերականգնել Հայաստանի հետ բանակցությունները: «Նոր փաստաթուղթ ստորագրելը մեր ցանկությունն է գերմանական կողմից և, կարծում եմ, նաև եվրոպական կողմից»,- ասել էր դեսպանը:

Армен Рустамян: “Армения должна продолжать работать по принципу “и – и”
Руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Армен Рустамян, касаясь в беседе с ”Hetq” заявления Чрезвычайного и Полномочного посла Германии в Армении Райнера Мореля о том, что Армения может подписать политическую часть Соглашения об ассоциации с ЕС даже после вступления в Таможенный соз, сказал, что наша страна должна продолжать работать по принципу “и – и”.
“Я не участвую в переговорах, не знаю, на каком этапе они находятся, но я не буду против того, чтобы работал как минимум принцип “и – и“, поскольку Армении это выгодно. Те реформы, которые мы осуществляем на пути внедрения европейских ценностей по меньшей мере должны быть продолжены. Если Евросоюз согласен на это, то Армении это будет только на пользу”,- отметил А.Рустамян.
Напомним, что посол также заявил, что для двух стран политическая и экономическая части отделены друг от друга, поэтому им бы очень хотелось возобновить переговоры с Арменией.”Подписание нового документа – это наше желание с германской стороны и, думаю, с европейской стороны тоже”,- отметил посол.