Ժուռնալիստիկան նրան սպանում է, բայց եւ չի թողնում մեռնել
Մամուլի ազատության միջազգային օրվա նախօրեին իրենց ընթերցողներին ուղղված ուղերձում գրեց ադրբեջանական ռուսալեզու «Զերկալո» թերթի խմբագիր Էլչին Շիխլինսկին: Նա հայտարարեց թերթի առայժմ ամենօրյա թողարկումները դադարեցնելու մասին: Լրտեսության մեջ կասկածվող եւ ձերբակալված լրագրող Ռաուֆ Միրկադիրովը հենց այս թերթի աշխատակիցն էր:
Մայիսի 1-ին հայտնի դարձավ, որ վերջին մի քանի տարիների ընթացքում որպես «Զերկալո»-ի թղթակից Թուրքիայում աշխատած Միրկադիրովի ձերբակալումից անմիջապես հետո, Բաքվի խմբագրությունում անց էր կացվել խուզարկություն, բռնագրավել էին նաեւ Է.Շիխլինսկու անձնական համակարգիչը: Ադրբեջանական լրատվամիջոցների հետ զրույցում նա ասել է, որ առանց իր համակարգչի կարծես մնացել է առանց ձեռ ու ոտի:
Թերթը փաստորեն փակելու մասին իր որոշումը Շիխլինսկին բացատրում է նրանով, որ «մամուլից բիզնեսը պրակտիկորեն դուրս է մղված: Պատճառը տրիվիալ է. երբ քաղաքական բաղադրիչն իր տակն է առնում տնտեսական բաղադրիչին, բիզնեսով զբաղվելը, մանավանդ այնպիսի սպեցիֆիկ բիզնեսով, ինչպիսին մամուլն է, հնարավոր չի դառնում այլեւս: Համենայնդեպս դա հեռանկարային չէ ոչ միայն տնտեսական, այլեւ մասնագիտական առումներով: Իսկ ժուռալիստիկան ինձ սպանում է նույն կերպ, ինչպես որ չի թողնում մեռնել...»:
Իր հայտարարությունը խմբագիրը ավարտում է խոսքերով՝ գուցե որեւէ մեկը դրանից թեթեւություն զգա:
Ավելի վաղ, երբ այսպես կոչվող «հայկական գործով» սկսվել էին «Ռեգիոն» հետազոտական կենտրոնի եւ ադրբեջանական Խաղաղության եւ ժողովրդավարության ինստիտուտի համատեղ «Հանրայի երկխոսություններ» ծրագրում մասնակցած լրագրողների հարցաքննությունները, Շիխլինսկին հայտարարեց, որ նորմալ է, երբ լրագրողները մասնակցում են տեղեկատվական ծրագրերին եւ ինքը լրտես չէ:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանական տարբեր ԶԼՄ-ների լրագրողները հայ լրագրողների հետ միասին այդ ծրագրում մասնակցում էին տարբեր երկրների գործիչների օնլայն մամուլի ասուլիսներին, իսկ հետո այդ նյութերը տպագրում իրենց ԶԼՄ-ներում:

Журналистика его убивает, но и не дает умереть
Накануне Дня свободы прессы признался в своем обращении к читателям редактор азербайджанской газеты «Зеркало» Эльчин Шихлинский. В этом обращении он обявил о приостановлении выпусков газеты пока в ежедневном формате. Задержанный по подозрению в шпионаже журналист Р. Миркадыров работал в этой газете.
1 мая стало известно о том, что сразу после задержания Р.Миркадырова, работавшего в последние несколько лет корреспондентом газеты Зеркало в Турции, в редакции был проведен обыск сотрудниками прокуратуры страны. Личный компьютер редактора также был конфискован, и по материалам азербайджанских СМИ, сам Шихлинский говорил, что остался как без рук.
Свое решение о закрытии газеты он обяснил тем, что «бизнес из газетного дела практически вытеснен. Причина до банального проста – в ситуации, когда политическая составляющая подминает под себя экономическую, заниматься бизнесом, тем более таким специфическим, как газетное дело, не представляется возможным. По крайней мере, оно кажется малоперспективным, и не только с экономической точки зрения, но и профессиональной… Ну а журналистика убивает меня так же, как и не дает мне умереть…».
Свое объявление редактор завершает словами: «Может хоть кому-то станет легче…».
До этого, когда по так называемому «армяскому делу» были начаты допросы журналистов, участвовавших в совместном проекте Исследовательского центра «Регион» и азербайджанского Института мира и демократии, Шихлинский заявлял, что это нормально, когда журналисты участвуют в подобных проектах, а сам он – не шпион. Напомним, что журналисты из различных СМИ Азербайджана совместно с армянскими журналистами участвовали в онлайн-интервью деятелей из разных стран, а затем публиковали эти материалы в своих СМИ.