Իրանական ընկերությունը հրաժարվեց «Նաիրիտը» սնանկ ճանաչելու հայցից
«Նաիրիտ գործարանը» սնանկ ճանաչելու պահանջով իրանական SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության հայցը կարճվել է:
Ապրիլի 25-ին SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության ներկայացուցիչը դիմում է ներկայացրել դատարան, որով հրաժարվել է սնանկության դիմումի պահանջից և խնդրել է գործի վարույթը կարճել:
Հաջորդ օրն իսկ Երևան քաղաքի Շենգավիթ վարչական շրջանի ընդհանուր իրավասության դատարանը, նախագահությամբ դատավոր Արա Կուբանյանի, հիմք ընդունելով փաստաբանի միջնորդությունը, վճռել է կարճել գործի վարույթը: Դատարանը վճռել է նաև իրանական ընկերությունից բռնագանձել չվճարված պետտուրքը՝ 500 հազար դրամի չափով:
Անցյալ տարվա նոյեմբերին իրանական ընկերության ներկայացուցիչ Վրեժ Խաչիկյանը դիմել է դատարան և հայտնել, որ «Նաիրիտ գործարանը» SandbadTir INTL Transport Co.LTD ընկերության հանդեպ ունի շուրջ 27 հազար դոլարի պարտավորություն և առկա է պարտավորության կատարման 330-օրյա կետանց:
Պատճառաբանելով, որ գործարանը իրանական ընկերության հանդեպ ունի նվազագույն աշխատավարձի հազարապատիկը գերազանցող վճարային պարտավորություն և առկա է պարտավորության կատարման 60 օրը գերազանցող կետանց, խնդրել է գործարանը ճանաչել սնանկ։
Հիշցնենք, որ նախորդ նիստը հետաձգվել էր, որպեսզի գործարանի ղեկավարությունը դիմեր Իրանի Իսլամական Հանրապետության պետական ռեգիստրին ընկերության գրանցման վերաբերյալ տեղեկություններ ստանալու համար, իսկ հայցվորի ներկայացուցիչը խոստացել էր ընկերության տնօրենից ստանալ և հավելյալ փաստաթղթեր ներկայացնել:

Иранская компания отозвала иск о признании завода “Наирит” банкротом
Рассмотрение иска иранской компании “SandbadTir INTL Transport Co.LTD” о признании завода “Наирит” банкротом прекращено.
25 апреля представитель компании “SandbadTir INTL Transport Co.LTD” представил в суд заявление об отказе от требования о банкротстве и с просьбой прекратиь производство дела.
На следующий день суд общей юрисдикции Шенгавитского административного округа Еревана под председательством судьи Ара Кубаняна, основываясь на ходатайстве адвоката, решил прекратить производство дела. Суд также постановил взыскать с иранской компании неуплаченную госпошлину в размере 500 тыс. драмов.
В ноябре прошлого года представитель иранской компании Вреж Хачикян обратился в суд с сообщением о том, что завод “Наирит” имеет задолженность перед компанией “SandbadTir INTL Transport Co.LTD” в размере 27 тыс. долларов, при этом срок погашения задолженности просрочен на 330 дней.
Сославшись на долговое обязательство “Наирита” в более чем тысячекратном размере минимальной заработной платы, представитель иранской компании просил признать завод банкротом.
Напомним, что предыдущее заседание было отложено с тем, чтобы руководство завода обратилось в госрегистр Исламской Республики Иран для получения сведений о регистрации компании, а представитель истца пообещал получить от директора компании и представить суду дополнительные документы.