«Այս պայքարը ստրուկ չլինելու համար է»
«Հետքը» շարունակում է պատմել Շանթ Հարությունյանի հետ անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ին ձերբակալված և արդեն 6 ամիս կալանքի տակ գտնվող 14 քաղաքացիների մասին: Այս անգամ մեր ադրադարձը տնտեսագետ, Արցախյան պատերազմի մասնակից, 4 երեխայի հայր, 1 թոռնուհու պապիկ Լիպարիտ Պետրոսյանի մասին է:
«Ապրիլի 22-ին պիտի տոնեինք մեր ամուսնության 20-ամյակը, բայց Լիպարիտին արդեն 6 ամիս պահում են բանտում ծիծաղելի ու անհեթեթ պատճառով: 1989 թ-ին, երբ Շանթ Հարությունյանը հացադուլի էր նստած, Շանթի քույրիկի՝ Սյուզաննայի հետ գնում էինք նրան տեսակցության: Այնտեղ էլ առաջին անգամ տեսա ու ծանոթացա Լիպարիտի հետ»,-«Հետքի» հետ զրույցում ասաց Լիպարիտ Պետրոսյանի կինը՝ Ռուզաննա Թեմուրյանը:
Արցախյան պատերազմի առաջին օրերից Լիպարիտ Պետրոսյանը կամավոր մեկնել է Հայաստանի սահման՝ Երևանի ժողովրդական տնտեսության ինստիտուտի ավարտական պետական քննությունը չհանձնած:
Նա Շանթ Հարությունյանի և այսօր կալանքի տակ գտնվող մյուս տղաներից մի քանիսի հետ եղել է Կապանում, մասնակցել է Քարվաճառի ազատագրմանը. «Իսկ երբ սարերից իջել է անգամ ֆիդայական հագուստն է հանել, որ ցուցադրական ոչինչ չլինի, թե ինքը կռված տղա է»,-պատմեց Ռուզաննան՝ նշելով, որ թերևս դա է պատճառը, որ անգամ մի թուղթ չունեն, որ ինքն ու իր ընկեր տղաները մասնակցել են ազատամարտին:
Զինադադարից հետո զինակից ընկերները սկսել են զբաղվել իրենց ընտանիքներով: Լիպարիտը մեծ ընտանիքի հոգսը հոգալու համար գնացել և շուրջ 9 տարի ապրել է Մոսկվայում, զբաղվել շինարարությամբ. «Մի քանի տարի առաջ վերադարձավ, գալուց մի քանի ամիս անց արդեն զգացի, որ շատ է մտահոգվում ժողովրդի համար, անարդարություններին շատ բուռն է արձագանքում: Անգամ ինձ հետ զրույցներում ասում էր՝ էս օրվա համար գնացինք պատերազմ, երկիր պահեցինք»,-պատմեց Լիպարիտի կինը:
Լիպարիտը, վերադառնալով Հայաստան, նորից գտել է զինակից հին ընկերներին: «Արդյունքում՝ նորից պայքար: Լիպարիտը չէր տեսել 2008-ի մարտի 1-ի դեպքերը: Իսկ այդ պատկերներն իմ աչքի առաջ են, քանի որ ապրում ենք Մաշտոց-Խորենացի փողոցների հատման մասում: Բայց 2013-ի նոյեմբերի 5-ին նման անհանգստություն չունեի, քանի որ գիտեի, որ մարդիկ գնում են խաղաղ երթի: Բազմաթիվ անգամ վերանայել եմ այդ տեսանյութերը: Լիպարիտը վազել է, երբ պայթուցիկների ձայներն է լսել: Տեղի է ունեցել սադրանք, տեսանյութում էլ երևում է, որ դիմացից է սադրիչը պայթուցիկը գցում: Անգամ ծիծաղելի է խուլիգանության հոդվածը»,-ասաց Ռուզաննա Թեմուրյանը:
Սկզբում Պետրոսյան ընտանիքը պաշտպաններ է վարձել, այնուհետև, զգալով, որ չի կարողանում այլևս վճարել նրանց, հրաժարվել է փաստաբանների ծառայություններից ու դիմել հանրային պաշտպանի գրասենյակ: Ռուզաննա Թեմուրյանը չի աշխատում, խնամքին երկու անչափահաս երեխաներ են, իսկ որդին ծառայում է հայոց բանակում:
Ընտանիքի միակ կերակրողը 6 ամիս անազատության մեջ է՝ կալանքի տակ «Նուբարաշենի» բանտում:
Ռուզաննան ասում է, որ 16 օր հացադուլի է մեջ է եղել ամուսինը, ինչպես և մյուս տղաներից մի քանիսը, որ հանվի ընտանիքի անդամներին տեսակցելու արգելանքը. «Երեխաներն են գնացել իրենց հորը տեսնելու, իսկ ես չեմ ուզում այդ նվաստացնող, բացասական աուրայով պայմաններում, երկշերտանի ապակիներից այն կողմ տեսնել Լիպարիտին ու անգամ ձայնը չլսել: Այնտեղ խոսում են հեռախոսով, գիտե՞ք: Ո՛չ խուլիգան է, ո՛չ հանցագործ, որ այդ պայմաններում տեսնեմ նրան:Միայն սնունդ, գրքեր եմ տանում, նաև երաժշտական դիսկեր»,-ասաց Ռուզաննան՝ համոզմունք հայտնելով, որ Լիպարիտի ու մյուս քաղաքացիների պայքարը, բողոքը նրա համար է, որ ստրուկ չլինենք, լինենք ազատ: Բայց այդ զգացողություններն իշխանությունը ուզում է ճնշել. «Այս պայքարը ստրուկ չլինելու համար է: Ազատատենչ մարդկանց պատժում են, որ այլևս ոչ մեկը երբեք չփորձի ոտքի ելնել իր իրավունքների, ազատության, անկախության համար: Մարդկանց մեջ ուզում են ոչնչացնել ազատության ձգտումը»:
Ռուզաննա Թեմուրյանը ելք չի տեսնում. «Ժողովուրդը հիմա պայքարելու սիրտ ու միտք չունի: Ես Հայաստանում տեսել եմ պայքարող ժողովուրդ: 20 տարի առաջ էր, երբ բոլորս էինք պայքարում: Ւսկ հիմա ժողովուրդը ո՛չ իր ուժերին է հավատում, ո՛չ էլ իշխանությանը: Կոտրված ենք, չենք հավատում…»,-վերջում ասաց Ռուզաննա Թեմուրյանը:

“Это борьба за то, чтобы не быть рабом”
“Hetq” продолжает рассказывать о задержанных 5 ноября прошлого года вместе с Шантом Арутюняном 14-ти гражданах, которые уже шесть месяцев находятся под арестом. На этот раз мы расскажем об экономисте, участнике Арцхаской войны, отце четырех детей и дедушке одной внучки Липарите Петросяне.
“22 апреля мы должны были отмечать 20-летие нашей свадьбы, но Липарита уже шесть месяцев держат в тюрьме по смешной и абсурдной причине. Когда в 1989 году Шант Арутюнян проводил голодовку, мы с его сестрой Сюзанной ходили к нему на свидания. Тогда я впервые увидела и познакомилась с Липаритом”,- рассказала в беседе с нами жена Липарита Петросяна Рузанна Темурян.
С первых же дней Арцахской войны Липарит, не сдав в Ереванском институте народного хозяйства государственный выпускной экзамен, ушел добровольцем защищать границы Армении.
Во время войны он вместе с Шантом Арутюняном и другими находящимися сегодня под арестом ребятами находился в Капане, участвовал в освобождении Карвачара. “Когда спустился с гор, то снял одежду фидаи, чтобы демонстративно не показывать, что он участник войны”,- сказала Рузанна, отметива, что из-за этого у них даже нет документа об участии в освободительной войне.
После установления перемирия Липарит и его боевые друзья посвятили себя своим семьям. Чтобы прокормить большую семью, Липарит Петросян почти 9 лет проработал в Москве на стройке. “Несколько лет назад он вернулся, а через несколько месяцев я почувствовала, что его очень волнуют проблемы народа, что он слишком бурно реагирует на любую несправедливость”,- отметила наша собеседница.
Вернувшись в Армению, Липарит Петросян нашел своих боевых друзей. “В результате началась новая борьба. Он не видел события 1 марта 2008 года, тогда как картины того дня до сих пор стоят у меня перед глазами, поскольку мы живем недалеко от того места, где происходили эти события – на перекрестке улиц Маштоца и Хоренаци. Однако 5 ноября 2013 года я не испытывала беспокойства, так как знала, что люди идут участвовать в мирном шествии. Я много раз пересматривала эти видеозаписи. Липарит побежал, когда услышал взрывы. Была совершена провокация. В видеоматериале видно,что провокатор бросает хлопушку с противоположной стороны. Выдвигать им обвинение в хулиганстве просто смешно”,- говорит Рузанна Темурян.
Сперва Петросяны наняли адвокатов, но быстро поняли, что не смогут дальше оплачивать их услуги и обратились в офис общественного защитника. Рузанна Темурян не работает, на ее попечении находятся двое несовершеннолетних детей, сын служит в армии. Между тем единственный кормилец семьи уже шесть месяцев находится в тюрьме “Нубарашен”.
По словам Рузанны, муж, как и несколько других парней в знак протеста против запрета на свидания с родными 16 дней проводил голодовку. “Повидаться с отцом отправились дети, а я не хочу видеть его в этих унизительных условиях с отрицательной аурой, за двухслойным стеклом. Он не хулиган и не преступник, чтобы я встречалась с ним в таких условиях. Я лишь отношу ему еду и книги, музыкальные диски”,- сказала Рузанна. Она убеждена, что борьба Липарита и его соратников направлена на то, чтобы люди не были рабами, чтобы они жили свободно. Но власть хочет подавить эти их желания. “Стремящихся к свободе людей наказывают, чтобы больше никто не осмелился подняться на борьбу за свои права, за свободу, за независимость”,- почеркнула наша собеседница. А напоследок она сказала: ”У людей сейчас нет настроения вести борьбу. Они уже не верят ни в свои силы, ни властям. Мы сломлены, мы больше не верим…”