Երգում-պարում ենք, որ ապրենք
«Կհալվեմ ես, կմաշվեմ, կրակի մեջ կխաշվեմ։ Ասա՛, ե՞րբ կգա իմ բալեն, ես օրերը կհաշվեմ»,- երգում է Սոնյա Չիչյանը։ Նա երգչուհի չէ, երգն էլ ինքը չի հորինել։ Երբ հարցնում եմ՝ ո՞վ է հեղինակը, ասում է. «Նա, ով էս ամեն ինչի հեղինակն ա»։
Քսան տարի առաջ Սոնյա Չիչյանն իր բազմանդամ ընտանիքով ապրում էր Դաշտային Ղարաբաղի Գետաշեն գյուղում։ Ամուսինը շինարար-բանվոր էր, արտագնա աշխատանքով էր զբաղվում Ռուսաստանում՝ աշնանը գալիս էր, գարնանը` կրկին մեկնում։ Աշխատած փողով հասցրել էին երկհարկանի մեծ տուն կառուցել։ Երեք տղա ունեին, մեկ աղջիկ։
Նրանց կյանքն արմատականորեն փոխվեց 1991 թվականին, երբ ադրբեջանցիները ռուսական բանակի գործուն մասնակցությամբ սկսեցին «անձնագրային ռեժիմ» իրականացնել Լեռնային Ղարաբաղի հարավում եւ Դաշտային Ղարաբաղի հայաբնակ գյուղերում։ Այսպես կոչված «կոլցո» (օղակ) գործողության արդյունքում հայաթափվեցին տասնյակ գյուղեր, որոնց բնակիչները, դառնալով փախստական, տեղափոխվեցին Հայաստան։
Տիկին Սոնյան, սակայն, չի օգտագործում «փախստական» բառը։ «Մենք բռնագաղթած ենք»,- ասում է նա ու բացատրում տարբերությունը։ Ըստ նրա՝ փախստականը նա է, ով ինչ-ինչ պատճառներով, թեկուզ հարկադրաբար, որոշել է հեռանալ իր ծննդավայրից։ Փախստական է համարում, օրինակ, Բաքվից ու Սումգայիթից հեռացած հայերի մի մասին։ Իսկ բռնագաղթածը, Սոնյա Չիչյանի կարծիքով, նրանք են, ում հաշված ժամերի ընթացքում լցրել են ուղղաթիռներն ու տեղափոխել։
Նրա կրտսեր որդին բռնագաղթից առաջ ծառայելիս է եղել սովետական բանակում։ «Արդեն տուն պիտի գար, բաց էին թողել, մեկ էլ իմանում ա, որ տուն չի կարա գա, ի՞նչ տուն, տուն չկա»,- հիշում է տարեց կինն ու պատմում, որ Հայաստանում երկար փնտրելուց հետո միայն կարողացել է գտնել բանակից զորացրված որդուն։
«Սա է բռնագաղթածը,- հառաչելով ասում է նա ու ավելացնում,- ես ի՞նչ եմ իմացել` սա ի՞նչ գյուղ ա, տեղն էլ իսկի չեմ իմացել»։
Սոնյա Չիչյանն ապրում է Գեղարքունիքի մարզի Նորաբակ գյուղում։ Բռնագաղթից անմիջապես հետո նրանց ուղարկել են նախկին ադրբեջանաբնակ այս գյուղը, որտեղ տարվա ուղիղ կեսը ձմեռ է եւ կարտոֆիլից բացի ոչինչ չի աճում։ Պայմաններին չհարմարվելով` երկու որդիները տեղափոխվել են Ռուսաստան։ Մեկն Օրենբուրգում է ապրում, մյուսը՝ Արմավիրում։ Աղջիկն ընտանիքով բնակություն է հաստատել Ղարաբաղի Քաշաթաղի շրջանում։ Նորաբակում հաստատվելուց երեք տարի անց ամուսինը մահացել է։ Ամուսնու վաղաժամ մահվան պատճառը ադրբեջանցի եւ ռուս զինվորների կտտանքներն են եղել։ Նա երկու անգամ պատանդ է վերցվել եւ տանջահար վիճակում ազատվել գերությունից։
«Որ խառնակությունը սկսվեց, մենք կարայինք ավելի շուտ դուրս գայինք, բայց մենք մտածում էինք, որ «Գետաշեն ծնվել ենք, Գետաշեն տներ ենք սարքել, հարազատներ ա եղել, Գետաշեն էլ կմնանք, բայց դա մի երազանք էր»։
Նորաբակում նրա հետ է միայն կրտսեր որդին։ Հեռանալուց հետո ավագ որդիներին ու դստերը չի տեսել։ «Ես իմ երեխոցը արդեն մոռացել եմ։ Նրանց գանգուր մազերն էլ ա իմ մտան ընկել, նրանց խոսալն էլ ա իմ մտան ընկել։ Էլ որ տեսնամ, կարող ա իմ երեխոցը ճանաչեմ ոչ»,- ասում է տիկին Սոնյան՝ միեւնույն ժամանակ արդարացնելով իր զավակներին։ «Նրանց էլ մեղադրելու չի, գալն ու գնալը շատ ա դժվարացել։ Ես որ ուզեմ, կարա՞մ գնամ, կարամ ոչ»։
Տիկին Սոնյան 10000 դրամ թոշակ է ստանում։ Օրական 333 դրամով նա չի էլ կարող երազել զավակներին երբեւէ տեսնելու մասին։ Չնայած տարիքին` աշնանը մասնակցում է կարտոֆիլի բերքահավաքին։ Ասում է՝ օրական երկու հազար դրամ են տալիս, բայց դա էլ ժամանակավոր է։ Այդուհանդերձ, չի բողոքում իր սոցիալական վիճակից։ Նրա գլխավոր խնդիրը կենսունակությունը պահպանելն է, ինչն անում է գերագույն ճիգով։
Իր արտասանած ոտանավորներով տիկին Սոնյան խոստովանում է. «Համարյա կեղծ է ժպիտս», «Բերանս երգում է հրճվանք, հոգիս՝ նեղություն, տառապանք», «Աշխատում եմ զվարթ ման գալ» ու նման բաներ։
«Էս տողերը դո՞ւք եք գրել»,- հարցնում եմ։
«Մենք էլ ենք գրել, ուրիշ տեղերից էլ ենք կարդացել ու հարմարացրել մեզ համապատասխան, որ ապրենք»,- ասում է Գետաշենից բռնագաղթած կինը եւ, որ ավելի հասկանալի լինի ապրելու իր կերպը, միացնում է մագնիտոֆոնն ու միայնակ պարում Նորաբակ գյուղում գտնվող իր տան նեղլիկ միջանցքում։

We Sing and Dance to Survive
“I melt and waste away, I burn in fire. Tell me when my child will return, I count the days,” sang Sonya Chichyan.
But she is not a singer, nor did she write the song. When asked who the author was, she replied, “He who is the author of everything.”
Twenty years ago, Sonya Chichyan lived with her large family in thevillageofGetashen, inLower Karabakh. Her husband was a laborer working on construction sites inRussia– he would return in the fall and leave again in the spring. The money he made had allowed them to build a large two-story house. They had three boys and one girl.
Their lives were radically changed when, in 1991, the Azerbaijanis – with the active participation of the Russian army – began “passport checks” in the south of Nagorno Karabakh and the Armenian villages of Lower Karabakh. As a result of Operation Koltso (Russian for “ring”), as it was called, tens of villages were emptied of their Armenian residents, who became refugees and fled toArmenia.
Sonya, however, does not use the word “refugee”. “We have been deported,” she said, and explained the difference. According to her, a refugee is a person who leaves his or her birthplace for various reasons, sometimes by force. Some of the Armenians fromBakuorSumgait, for example, could be considered refugees. She said that deportees, however, were those who had been rushed to helicopters and relocated in a matter of hours.
Her youngest son was serving in the Soviet army at the time of the deportation. “He was already coming home, he had been discharged. Then he found out that he couldn't – what home was there to come to?” the old woman recollected and said that it was only after a long search in Armenia that she was reunited with her son.
“That is deportation,” she sighed, “I had no idea what village this was, or where it was located.”
Sonya Chichyan lives in thevillageofNorabakin the Gegharkunik Marz. They were brought to this village – formerly inhabited by Azeris - immediately after the deportation. Winter here lasts exactly half the year and nothing can be cultivated except for potatoes. Unable to get used to the conditions here, two of her sons left forRussia. One of them now lives inOrenburg, while the other resides in Armavir. Her daughter lives with her own family in the Karabakh region of Kashatagh. Her husband died three years after they came to Norabak. His early death was the result of torture by Azerbaijani and Russian soldiers. He had been taken hostage on two occasions and released in terrible condition.
“When the chaos started, we could have left earlier, but we thought, ‘We were born in Getashen, we've built houses here and have family, and we will stay in Getashen,' but that was just fantasy.” Only her youngest son lives with her in Norabak. “I have already forgotten my children. I've forgotten their curly hair and the way they speak. I might not even recognize them when I see them,” said Sonya, at the same time justifying her children's actions. “One can't blame them, it is very difficult to come and go. Could I go if I wanted to? I don't think so.”
Sonya receives a pension of 10,000 drams. At 333 drams a day, she cannot even dream of seeing her children. In the fall, she works at the potato harvest, despite her old age. She receives 2000 drams daily for doing so, but that is only short-term work. Nevertheless, she does not complain of her financial condition. Her main objective is to maintain her current standard of living, which she is working very hard to do.
The poems that she recited seemed to be a confession of sorts for Sonya – “My smile is fake;” “My mouth sings of joy while my soul of sorrow and suffering;” “I try to walk around happily;” and other such works.
“Did you write these lines?” I asked her. “I wrote some and others I borrowed and adapted to my life,” said the deported woman from Getashen and – to further illustrate her way of life – turned the music system on and danced alone in the narrow corridor of her Norabak home.