Հայաստանում ձեթի արտադրության բում է
Հայաստանում 2013թ. արտադրվել է 4.5 հազ. տոննա ձեթ (բուսական յուղ): Սա կրկնակի գերազանցում է 2012թ. մակարդակը ու 7.5 անգամ՝ 2011թ. մակարդակը: Կարելի է ասել, որ Հայաստանում ձեթի արտադրության բում է, թեև տեղում արտադրվող ձեթն առայժմ բավարարում է ներքին շուկայի պահանջարկի ընդամենը 15%-ը (ձեթի ներքին տարեկան պահանջարկը մոտ 30 հազ. տոննա է):
Ձեթի արտադրությամբ Հայաստանում զբաղվում են 4-5 ընկերություններ, սակայն միայն «Շող» ընկերությունն է արտադրությունը հասցրել գործարանային պատշաճ մակարդակի: Այս ընկերությունն արտադրում է հիմնականում արևածաղկի ձեթ: Վերջերս ակտիվացել է նաև Ստեփանակերտում «Ռայփսիդ» ընկերության գործարանը: Բացի դրանցից՝ կան կտավատի ձեթի արտադրությամբ զբաղվող 2 ընկերություններ ու բազմաթիվ տնայնագործական արտադրություններ (հիմնականում՝ Շիրակի և Լոռու մարզերում): Կտավատի ձեթ արտադրում են «Թության» (Լոռու մարզում) և «Արտուշ Սանոսյան եւ որդիներ» (Շիրակի մարզում) ընկերությունները: Ընդ որում՝ վերջինս կտավատի ձեթն արտադրում է սառը ճզմման միջոցով, ինչն արհեստականորեն բարձրացնում է ինքնարժեքը, սակայն թույլ է տալիս պահել կտավատի ձեթի բուժական հատկությունները:
Հայաստանից մի քանի անգամ փորձ է արվել կտավատի ձեթ արտահանել, սակայն այն կայուն ընթացք չի ունեցել, հիմնականում` արտադրության փոքր ծավալների պատճառով:
Հայաստանը ձեթ հիմնականում ներկրում է Ռուսաստանից (մոտ 14 հազ. տոննա) ու Ուկրաինայից (մոտ 8 հազ. տոննա), որոնց բաժին է ընկնում ներկրվող ձեթի մոտ 80%-ը: Ընդ որում՝ 2013 թ. զգալիորեն ընդլայնվել է Ռուսաստանից ներկրումը, իսկ Ուկրաինայից ներկրումը նվազել է մոտ 20%-ով: Ձեթի որոշ խմբաքանակ (3-4 հազ. տոննա) ներկրվում է նաև Բելառուսից: Իտալիան, որ աշխարհում ձեթի խոշորագույն արտադրողներից է, տարեկան Հայաստան է առաքում 50-60 տոննա ձեթ:
Ձեթի շուկայում վերջին տարիներին հաստատվել են գերիշխող դիրք գրավողներ: Մասնավորապես, ըստ ՀՀ տնտեսական մրցակցության պաշտպանության պետական հանձնաժողովի ավելի վաղ կատարած ուսումնասիրության` արևածաղկի ու եգիպտացորենի շուկայում գերիշխում է «Ալեքս գրիգ» ընկերությունը (մասնաբաժինը շուկայում՝ 37.5%), ձիթապտղի շուկայում՝ «Վեգեքոմ» ընկերությունը (մասնաբաժինը՝ 66%): Սակայն, ըստ մեր տեղեկությունների, այս շուկայում նոր ուսումնասիրություններ են կատարվել, ու հնարավոր է՝ որոշ ճշգրտումներ արվեն: Մի քանի այլ ընկերություններ փորձում են ընդլայնել իրենց տեղն այս շուկայում, սակայն` ոչ այնքան հաջող:

В Армении бум производства растительного масла
В 2013 году в Армении было произведено 4,5 тыс. тонн растительного масла. Это вдвое превышает уровень 2012 года и в 7,5 раз уровень 2011 года. Можно сказать, что в Армении наблюдается бум производства растительного масла, хотя местное производство удовлетворяет лишь 15% потребностей внутреннего рынка (ежегодная внутренняя потребность в растительном масле составляет около 30 тыс.тонн).
В Армении производством растительного масла занимаются 4-5 компаний, однако лишь компания “Шох” обеспечила надлежащий заводской уровень производства. “Шох” производит в основном подсолнечное масло. Недавно активизировался и действующий в Степанакерте завод компании “Райпсид”. Кроме того, имеются две компании, производящие льняное масло – “Тутян” (Лорийская область) и “Артуш Саносян и сыновья” (Ширакскаяобласть). Последняя получает продукт путем холодного отжима, что искусственно повышает себестоимость масла, но при этом позволяет сохранить его лечебные качества.
Растительное масло Армения импортирует в основном из России (около 14 тыс. тонн) и Украины (около 8 тыс. тонн). На долю этих стран приходится около 80% импорта растительного масла. При этом в 2013 году импорт из России значительно вырос, а из Украины – сократился на 20%. Небольшая партия растительного масла – 3-4 тыс. тонн – поставляет из Беларуси. Италия, являющаяся крупнейшим в мире производителем растительного масла, ежегодно экспортирует в Армению 50-60 тонн.
В последние годы на этом рынке утвердились компании-монополисты. В частности, согласно изучениям, проведенным ранее Государственной комиссии по защите экономической конкуренции, превалирующее положение на рынке подсолнечного и кукурузного масел занимает компания “Алекс Григ” (доля на рынке 37,5%), на рынке маслин – компания “Вегеком (66%). Однако проведенные на этом рынке новые изучения, возможно, внесут некоторые уточнения.