5 անչափահաս երեխաների հայրը 6 ամիս բանտում է
Ալեք Պողոսյանի ընտանիքը 6 ամիս է՝ ապրում է առանց Ալեքի. անցյալ տարվա նոյեմբերի 5-ից նա ձերբակալվել ու կալանավորվել է Շանթ Հարությունյանի ու մյուս 13 քաղաքացիների հետ: Նրա 5 անչափահաս երեխաները՝ Մարտունը, Րաֆֆին, Մոնթեն, Սաթենիկն ու Շանթը, հազիվ են գոյատևում առանց հոր, առանց միակ կերակրողի (մինչև ձերբակալվելը Ալեքը մասնավոր գործեր է արել՝ ալեհավաքներ տեղադրել, հեռուստացույց նորոգել):
44-ամյա Ալեքի ու Մանեի մեծ երեխան 13 տարեկան է, փոքրը՝ 5: Նրանց բազմազավակ ընտանիքն ապրում է Նոր Խարբերդի մեկհարկանի փոքր տանը. «Մեր գյուղից՝ Դավիթ Բեկից տեղափոխվեցինք Երևանին մոտ, որ երեխաները կարողանան շախմատի գնալ: Մեր մեծ տղան ու աղջիկը շախմատից կարգեր ունեն»,-ասաց Մանեն:
Ալեքի կինը՝ Մանեն 5 երեխաներին է խնամում ու չի կարողանում աշխատել. բազմազավակ ընտանիքը ապրում է 51.000 ընտանեկան նպաստով: Անգամ Ալեքի համար փաստաբան չեն կարողացել վարձել, հանրային պաշտպանի ծառայությունից են օգտվում: Նրան, ինչպես և մյուս 13 կալանավորվածներին առաջադրված նախկին մեղադրանքը փոխարինվել է խուլիգանության հոդվածով, ինչը Մանեի կարծիքով, ծիծաղելի է:
«Ալեքին ճանաչողները կարող են վկայել, թե ով է նա՝ հայրենասեր, հողին ու ջրին կպած, ուսումը ինստիտուտում թողած ու պատերազմ գնացած, բարի մարդ, որ վերջին շորն էլ ուզեն, կհանի կտա ուրիշին»,-«Հետքի» հետ զրույցում պատմեց Մանե Մնացականյանը:
Ալեք Պողոսյանն ազատամարտիկ է: Նա 1989 թվականից Պոլիտեխնիկական ինստիտուտի 3-րդ կուրսից մեկնել է Հադրութի շրջանի Սպիտակշեն գյուղը պաշտպանելու: Խծաբերդի ջոկատով մասնակցել է գյուղի, այնուհետև նաև՝ Կապանի շրջանի Դավիթ Բեկի գյուղի պաշտպանությանը: Շանթ Հարությունյանի հետ ծանոթացել է 1991 թ-ին, ընկերացել են, դարձել համախոհներ: 1994-ից պատմություն է դասավանդել հայրենի գյուղի դպրոցում: Ալեքը 1997 թ-ից 3 տարի եղել է Դավիթ Բեկի համայնքապետը: Մանե Մնացականյանի հետ, ով իրենց գյուղի աղջիկ է եղել, ամուսնացել է 1999 թ-ին: 2000 թ-ից այս կողմ Ալեք Պողոսյանը չի ունեցել մշտական վարձատրվող աշխատանք: Ընտանիքը պահել է մասնավոր պարապմունքներով, մասնավոր գործերով:
«Նոյեմբերի 5-ին, 6-ին մեր տանն այնքան մարդ կար, որ երեխաներն ամեն ինչ հասկացան: Եկել էին խուզարկելու, զենք էին փնտրում: Բնական է, որ ոչինչ էլ չգտան, որովհետև մենք զենք չունենք: Հիմա երեխաները գիտեն, որ իրենց հայրը բանտում է: Բայց չեմ կարողանում բացատրել, թե ինչի համար է նա բանտում: Մինչև հունվար, երբ արգելում էին մեզ տեսնել Ալեքին, երեխաները շատ էին նեղվում: Հետո արգելանքը հանեցին: Ես գնում եմ տեսակցության, բայց չեմ ուզում երեխաներին տանել, որովհետև հորը չեն կարող գրկել, այնտեղ ապակիներ են ու խոսում ես հեռախոսով: Հիմա էլ չհասկացա, թե ինչու նորից երկարացրեցին կալանքի ժամկետը»,- պատմեց Մանե Մնացականյանը:

Отец пятерых несовершеннолетних детей уже шесть месяцев находится в тюрьме
Семья Погосянов уже шесть месяцев живет без главы семейства – Алека Погосяна, который 5 ноября прошлого года вместе с Шантом Арутюняном и 13-ю остальными гражданами был задержан и арестован. Его несовершеннолетним детям – Мартуну, Раффи, Монте, Сатеник и Шанту – плохо живется без отца и единственного кормильца (до ареста Алек занимался частными работами – устанавливал антенны,чинил телевизоры).
Старшему сыну 44-летнего Алека и Мане 13 лет, младшему – 5. Их многодетная семья живет в небольшом одноэтажном доме в Новом Харберде. “Мы перебрались из села Давид Бек поближе к Еревану,чтобы дети могли посещать занятия по шахматам. Наш старший сын и дочь имеют разряд по шахматам”,- сказала Мане.
Все заботы о детях лежат на ней, поэтому она не может работать. Многодетная семья живет на семейное пособие в размере 51.000 драмов. Они даже не смогли нанять для Алека адвоката, поэтому пользуются услугами общественного защитника. Выдвинутое ранее Алеку Погосяну, как и остальным 13 арестованным, обвинение заменено на статью о хулиганстве, что, по мнению Мане, просто смешно.
“Все знающие Алека могут сказать, какой он патриот, как привязан к своей земле. Оставив институт, он отправился на войну. Он очень добрый человек, может отдать другому последнюю рубашку”,- рассказала в беседе с “Hetq” Мане Мнацаканян.
В 1989 году Алек Погосян ушел с третьего курса Политехнического института защищать село Спитакашен в Гадрутском районе. В составе Хцабердского отряда он участвовал в защите села Давид Бек в Капанском районе. С Шантом Арутюняном Алек познакомился в 1991 году, они подружились и стали единомышленниками. С 1994 года он преподавал историю в родном селе. А с 1997 года в течение трех лет был главой администрации села Давид Бек.
С Мане Мнацаканян Алек познакомился в родном селе, а в 1999 году они поженились. Начиная с 2000 года у бывшего ополченца не было стабильно оплачиваемой работы. Семью он содержал благодаря частным занятиям и частным заказам.
“5 и 6 ноября к нам домой пришло так много людей, что дети все поняли. Они пришли проводить обыск, искали оружие. Естественно, ничего не нашли. Сейчас дети знают, что их отец находится в тюрьме, но я не могу объяснить, почему он там оказался. До января, когда нам запрещали видеться с Алеком, дети очень переживали. Потом запрет сняли. Сейчас я иду на свидания, но не хочу брать с собой детей, потому что они не смогут обнять отца – там двойное стекло и общаться можно только по телефону. Я также не поняла, почему сейчас продлили срок ареста”,- отметила Мане Мнацаканян.