«Ոսկե ծիրան» 11-րդ կինոփառատոնը նվիրված է լինելու Ս. Փարաջանովի 90-ամյակին
Այս տարի «Ոսկե ծիրան» Երևանի միջազգային կինոփառատոնն անցկացվելու է հուլիսի 13-20-ը: Եթե նախորդ տարի կինոփառատոնը ստացել էր շուրջ 1200 հայտ, այս տարի արդեն ստացվել է ավելի քան 1500 հայտ աշխարհի շուրջ 100 երկրներից: Կազմակերպիչներն այս տարի ևս անակնկալներ են խոստանում: Չնայած փակագծերը դեռ չեն ցանկանում բացել, բայց հավաստիացնում են, որ հյուրընկալելու են այնպիսի ռեժիսորների, որոնց այցի արդյունքում գոհ կլինեն բոլոր կինոսերները: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի տնօրեն Հարություն Խաչատրյանը համարում է, որ այս փառատոնը նաև ուսումնական ծրագիր է կինոյով զբաղվող երիտասարդների համար:
«Մենք նպատակ ունենք հայկական կինոն մտցնել համաշխարհային կինոյի շարքի մեջ. այն ցուցադրենք ոչ միայն Հայաստանում, այլև կարողանանք հետաքրքրել աշխարհին, - ասում է Հ. Խաչատրյանը:- Ամեն մի հայկական ֆիլմ, որ ցուցադրվում է աշխարհի տարբեր երկրներում, քարոզչություն է Հայաստանի համար: Ամեն մի հզոր արվեստագետ, որ գալիս է Հայաստան և գնում է Հայաստանին սիրահարված, մեզ համար շատ մեծ կարևորություն ունի»:
«Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնը այս տարի նվիրված է լինելու Սերգեյ Փարաջանովի 90-ամյակին: Այդ առիթով լինելու են հատուկ ծրագրեր՝ ցուցահանդես, կլոր սեղան, կցուցադրվեն թե́ ռեժիսորի ֆիլմերը, թե́ ֆիլմեր նրա մասին: Փառատոնի բացման և փակման ֆիլմերը նույնպես լինելու են Փարաջանովի ֆիլմացանկից: Կազմակերպիչները դեռևս քննարկում են ֆիլմերի ընտրության հարցը: Առաջարկվում է որպես բացման ֆիլմ ցուցադրել կամ «Նռան գույնը» կամ նրա ավելի քիչ հայտնի վավերագրական ֆիլմերից մեկը:
Այս տարի ևս անփոփոխ են մնում կինոփառատոնի հիմնական ծրագրերը. 4 մրցութային ծրագրեր՝ միջազգային խաղարկային, միջազգային վավերագրական, հայկական համայնապատկեր և «Կորիզ» կարճամետրաժ, արտամրցութային ծրագրեր՝ երևանյան պրեմիերաներ, հետահայաց ցուցադրություններ, հարգանքի տուրք: «Ոսկե ծիրան» կինոփառատոնի ծրագրերի տնօրեն Միքայել Ստամբոլցյանը զարմացած է, որ այս տարի ամենաշատ հայտերը ստացել են Գերմանիայից՝ 141 ֆիլմ: Երկրորդ տեղում Ռուսաստանն է՝ 120 ֆիլմով, որին հաջորդում են Իտալիան, Ֆրանսիան, Իրանը: Իսկ Հայաստանից ստացվել է 59 ֆիլմ:

XI международный кинофестиваль “Золотой абрикос” будет посвящен 90-летию Сергея Параджанова
В этом году Ереванский международный кинофестиваль “Золотой абрикос” пройдет 13-20 июля. Если в прошлом году было получено около 1200 заявок, то в этом году поступило 1500 заявок из почти 100 стран мира. И на нынешнем кинофестивале организаторы обещают сюрпризы. Не раскрывая скобки, отметим лишь, что в Ереван приедут многие хорошо известные любителям кино режиссеры. По словам директора кинофестиваля Арутюна Хачатряна, нынешний “Золотой абрикос” станет учебной программой для занимающейся кинематографом молодежи.
“Мы поставили задачу включить армянское кино в мировое киноискусство, демонстрировать наши картины не только в Армении, но и попытаться вызвать к ним интерес во всем мире,- сказал А.Хачатрян. – Каждый армянский фильм, который демонстрируется в различных странах мира, осуществляет пропаганду в пользу Армении. Приезд в Армению любого выдающегося деятеля кино, который уезжает влюбленным в нашу страну, представляет для нас огромную важность”.
В этом году кинофестиваль “Золотой абрикос” будет посвящен 90-летию Сергея Параджанова. В связи с этим будут подготовлены специальные программы: выставка, круглый стол, показ фильмов выдающегося режиссера и фильма о нем. Организаторы проводят также отбор фильмов. Предлагается открыть кинофестиваль картиной “Цвет гранат” или одним из менее известных документальных фильмов Параджанова.
В этом году сохранятся основные конкурсные номинации: “Международный игровой фильм”, “Международный документальный фильм”, “Армянская панорама”, а также внеконкурсная программа короткометражных фильмов “Косточка”.
Директор кинофестиваля “Золотой абрикос” Микаел Стамболцян удивлен тем, что в этом году больше всего заявок поступило от Германии – 141 фильм. Далее идут Россия -120 фильмов, Италия, Франция, Иран. От Армении в кинофестивале будет участвовать 59 картин.